Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Choinka świąteczna LED Super Flux

RometFan;p 22 Gru 2017 18:23 2754 11
  • Choinka świąteczna LED Super Flux
    Witam wszystkich. :D W związku ze zbliżającymi się świętami chodziło mi po głowie wykonanie jakieś prostej ozdobnej konstrukcji. Zajrzałem do szuflady, co mógłbym wykorzystać i znalazłem kilka diod RGO (tak O - orange) Super Flux o kącie świecenia 130 st. Jako, że nigdy nie lubiłem konstrukcji, za którymi ciągną się przewody (tym bardziej przy ozdobach), postanowiłem całość zasilać z akumulatorka Li-Ion 3.7V.
    Skoro akumulatorek, to i ładowarka, i tak powstała poniższa choinka, składająca się z:

- Mikrokontrolera ATtiny13A,
    - Układu ładowania Li-Ion TP5410,
    - Diody RGO Super Flux OSTBGAZ5D1D,
    - Paru tranzystorów do sterowania diodą (może nadmiarowo, ale chciałem uzyskać
    jak najjaśnieszy efekt świecenia i bałem się, że mikrokontroler nie wyrobi),
    - Prostego układu z tranzystorów pozwalającego na uruchomienie urządzenia,
    - 2 switchy, z których jeden służy do włączania, a drugi do zmiany programów
    świecenia,
    - gniazda micro USB do ładowania np. ładowarką od smartfona. Wciśnięcie przycisku po lewej stronie powoduje otwarcie tranzystora i uruchomienie mikrokontrolera. Następnie mikrokontroler sam już sobie podtrzymuje zasilanie. Przycisk po prawej stronie służy do zmiany kolejnych programów. Schemat w lepszej jakości znajduje się w pliku .pdf.
    Choinka świąteczna LED Super FluxChoinka świąteczna LED Super FluxChoinka świąteczna LED Super FluxChoinka świąteczna LED Super FluxChoinka świąteczna LED Super Flux

MECHANIKA:
    Plexi wycinałem wyrzynarką po wcześniejszym naklejeniu na nią wzoru choinki. Brzegi zostały wygładzone papierem ściernym. Obudowa do płytki i jednocześnie podstawa choinki to plastikowe pudełka po spinaczach. W związku z tym, że wszystkie swoje projekty wykonuję w SMD, wykonałem prostą płytkę, której wzór udostępniam.

OPROGRAMOWANIE:
    Program napisany został w języku C w środowisku Atmel Studio. Program po uruchomieniu, wykonuje kolejne programy świecenia:
    1. Red, 2. Green, 3. Orange, 4. Rainbow (trochę oszukany bo nie ma niebieskiego koloru.5. Skokowe przechodzenie między kolorami, 6. Efekt stroboskopowy. Do programu rainbow napisałem programowy PWM. Efekt pracy jest widoczny na filmiku.

Link

Poniżej udostępniam schemat, kod programu oraz widok płytki. Wszystkim Elektrodowiczom życzę spokojnych świąt i zapraszam do komentowania! :D

Fajne!
  • #3 22 Gru 2017 19:54
    RometFan;p
    Poziom 26  

Program jest tak napisany ze po przejściu wszystkich programów (5 minut na kazdy), ATtiny sam sobie odetnie zasilanie.

• #4 22 Gru 2017 20:03
    R-MIK
    Poziom 38  

RometFan;p napisał:
    Program jest tak napisany ze po przejściu wszystkich programów (5 minut na kazdy), ATtiny sam sobie odetnie zasilanie.

To dobrze.
    Dlaczego nie użyłeś trybu głębokiego uśpienia? Nie trzeba wtedy zewnętrznych elementów (tranzystory, rezystory).

• #5 22 Gru 2017 20:13
    RometFan;p
    Poziom 26  

O jakich zewnętrznych elementach mówisz? Mosfety do diod LED są tam dlatego, ze zakladalem ze będę puszac przez diody prąd około 15-20 mA. Tranzystory power sequencera są tam dlatego, ze chciałem przetestować czy to rozwiązanie zadziala poprawnie ;). Oczywiście mógłbym uśpić procesor i wzbudzać za pomocą przerwania z przycisku tak jak mówisz, ale wybrałem sprzętowe rozwiązanie. Często pojawiają się projekty różnych urządzeń na mikrokontrolerach, gdzie całość "uruchamia się" od razu po włożeniu baterii. Tu mam podejście podobne do stosowanego w urządzeniach przenosnych. Poza tym 4 tranzystory sot-23 kosztują złotówkę, a kod pisał bym ze 2 godziny ;D

• #6 22 Gru 2017 21:16
    R-MIK
    Poziom 38  

RometFan;p napisał:
    Poza tym 4 tranzystory sot-23 kosztują złotówkę, a kod pisał bym ze 2 godziny ;D

To nie jest dobry argument. Jakby mieć takie podejście, to uC można ioczyc dziesiątkami elementów, zwiękając koszt, powierzchnię PCB argumentując, bo kod bim pisał ileś tam.
    Czy jak masz uC ze sprzętowym USB, to dajesz zewnętrzny konwerter bo trzeba pisać kod?

Dodano po 1 [minuty]:

RometFan;p napisał:
    Tu mam podejście podobne do stosowanego w urządzeniach przenosnych

A jaki problem, po zadziałaniu układu resetu przejść w uśpienie?

• #7 22 Gru 2017 21:40
    RometFan;p
    Poziom 26  

Hmm... Tak jak wspominałem chciałem przećwiczyć sobie jak będzie zachowywał się układ z tranzystorami. Jako że działa poprawnie, pewnie jeszcze nie raz go wykorzystam. Wszystkie choinki powstały w 2-3 wieczory, szczerze powiedziawszy na początek nawet nie przyszło mi do głowy Twoje rozwiązanie. Poza tym choinki poświecą kilka dni i wylądują w szufladzie na rok, w przypadku ciągłej pracy nawet w trybie głębokiego uśpienia mikrokontrolera cały czas pobierałby te 5-10 uA, aż w końcu wykończyłby baterię. Co do obudowywania uC, ok zgodzę się, jednak czy takie rozwiązania jak moje nie istnieją w urządzeniach sprzedawanych powszechnie? Np. wciśnięcie przycisku POWER na telefonie oznacza wybudzenie Snapdragona z uśpienia? Nie. Oznacza odpowiednie wysterowanie przetwornicy zasilającej taki SoC lub klucza który go zasila.

• #8 22 Gru 2017 22:02
    Zuliczek
    Poziom 16  

Bardzo ładnie wykonana konstrukcja, dokonałeś może pomiarów prądu "wyłączonego" urządzenia??
    Czy rezystor R9 nie powinien być podpięty do VuC zamiast VBAT??
    Obawiam się że attiny jest ciągle zasilany przez wewnętrzną diodę, a przynajmniej pobierany prąd jest większy niż się można tego spodziewać.

• #9 22 Gru 2017 22:32
    RometFan;p
    Poziom 26  

Zuliczek napisał:
    Czy rezystor R9 nie powinien być podpięty do VuC zamiast VBAT??
    Obawiam się że attiny jest ciągle zasilany przez wewnętrzną diodę, a przynajmniej pobierany prąd jest większy niż się można tego spodziewać.

Tak słuszna uwaga.Tu był mój błąd i w praktyce był z tym problem od razu, dlatego nie zamontowałem tego rezystora, a przycisk podciągnąłem programowo do VuC. Podpięcie do VBAT, zasilałoby mikrokontroler pasożytniczo przez diodę ESD. Podciągnięcie do VuC gdy płytki były już wykonane oznaczało by "przeciąganie kabelków" czego chciałem uniknąć.

Dodano po 9 [minuty]:

R-MIK napisał:
    Czy bateria nieobciążona takim prądem będzie działała znacząco dłużej? Jaki jest prąd samorozładowania?

No właśnie, jaki? Chętnie znajdę jakieś wiarygodne źródło informacji na ten temat, póki co korzystam z tej strony :
    http://www.mpoweruk.com/performance.htm
    Wg. niej wynosi 2-3% na miesiąc.

R-MIK napisał:
    Zrobiłem dzwonek do drzwi, zasilany z baterii (3 paluszki), działał 4 lata. Podobno niektóre baterie, nie wytrzymują tyle leżąc w szufladzie.

Winszuję, obserwuję ostatnio kolegi projekty oraz dyskusje nad nimi.

• #10 23 Gru 2017 20:41
    krzbor
    Poziom 14  

Fajna rzecz, ale tak jak piszą przedmówcy warto ją uprościć - chodzi o zasilanie i przyciski. Syn zrobił kostkę do gry na niskonapięciowym ATTINY 13 zasilaną z CR2032, bez wyłącznika zasilania działa kilka lat. Pobór prądu w dobrze ustawionym procesorze w deep sleep mierzy się w nA. Oczywiście wejścia muszą być podciągane, należy też wyłączyć wszystkie moduły procesora (zwłaszcza kontrolę napięcia). Kolejne uproszczenie to tylko jeden przycisk - jego naciśnięcie załącza moduł i służy do zmiany trybu. Dłuższe naciśnięcie wyłącza całość. Można się jeszcze pobawić z EEPROM - wówczas start może nastąpić z wcześniej ustawionym trybem. Jak wykonałeś samą choinkę? Jest bardzo ładna i estetyczna.

• #11 23 Gru 2017 22:11
    RometFan;p
    Poziom 26  

Choinkę wyciąłem z plexi wyrzynarką (wzór choinki był naklejony na plexi). Wyrzynarkę wkręciłem w imadło, i zrobiłem taki ala "stół". Do cięcia plexi doskonale nadaje się brzeszczot z drobnymi ząbkami. Rysunki wygrawerowałem dremelem.

• #12 24 Gru 2017 21:36
    MoniTOX
    Poziom 24  

Jak na wyrzynarkę to elegancko, też posiadam dużo plexi wymontowane z ekranów LCD ale zastanawiałem się czym to uciąć.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo