Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Choinka świąteczna LED Super Flux

RometFan;p 22 Dec 2017 18:23 4773 11
IGE-XAO
 • Choinka świąteczna LED Super Flux
  Witam wszystkich. :D W związku ze zbliżającymi się świętami chodziło mi po głowie wykonanie jakieś prostej ozdobnej konstrukcji. Zajrzałem do szuflady, co mógłbym wykorzystać i znalazłem kilka diod RGO (tak O - orange) Super Flux o kącie świecenia 130 st. Jako, że nigdy nie lubiłem konstrukcji, za którymi ciągną się przewody (tym bardziej przy ozdobach), postanowiłem całość zasilać z akumulatorka Li-Ion 3.7V.
  Skoro akumulatorek, to i ładowarka, i tak powstała poniższa choinka, składająca się z:

  - Mikrokontrolera ATtiny13A,
  - Układu ładowania Li-Ion TP5410,
  - Diody RGO Super Flux OSTBGAZ5D1D,
  - Paru tranzystorów do sterowania diodą (może nadmiarowo, ale chciałem uzyskać
  jak najjaśnieszy efekt świecenia i bałem się, że mikrokontroler nie wyrobi),
  - Prostego układu z tranzystorów pozwalającego na uruchomienie urządzenia,
  - 2 switchy, z których jeden służy do włączania, a drugi do zmiany programów
  świecenia,
  - gniazda micro USB do ładowania np. ładowarką od smartfona. Wciśnięcie przycisku po lewej stronie powoduje otwarcie tranzystora i uruchomienie mikrokontrolera. Następnie mikrokontroler sam już sobie podtrzymuje zasilanie. Przycisk po prawej stronie służy do zmiany kolejnych programów. Schemat w lepszej jakości znajduje się w pliku .pdf.
  Choinka świąteczna LED Super FluxChoinka świąteczna LED Super FluxChoinka świąteczna LED Super FluxChoinka świąteczna LED Super FluxChoinka świąteczna LED Super Flux

  MECHANIKA:
  Plexi wycinałem wyrzynarką po wcześniejszym naklejeniu na nią wzoru choinki. Brzegi zostały wygładzone papierem ściernym. Obudowa do płytki i jednocześnie podstawa choinki to plastikowe pudełka po spinaczach. W związku z tym, że wszystkie swoje projekty wykonuję w SMD, wykonałem prostą płytkę, której wzór udostępniam.

  OPROGRAMOWANIE:
  Program napisany został w języku C w środowisku Atmel Studio. Program po uruchomieniu, wykonuje kolejne programy świecenia:
  1. Red, 2. Green, 3. Orange, 4. Rainbow (trochę oszukany bo nie ma niebieskiego koloru.5. Skokowe przechodzenie między kolorami, 6. Efekt stroboskopowy. Do programu rainbow napisałem programowy PWM. Efekt pracy jest widoczny na filmiku.  Poniżej udostępniam schemat, kod programu oraz widok płytki. Wszystkim Elektrodowiczom życzę spokojnych świąt i zapraszam do komentowania! :D

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  RometFan;p
  Level 26  
  Offline 
  - Najlepsza nauka?
  - Metoda prób i błędów!
  Has specialization in: Projekowanie układów/PCB
  RometFan;p wrote 861 posts with rating 20, helped 92 times. Live in city Poznań. Been with us since 2009 year.
 • IGE-XAO
 • #2
  User removed account
  User removed account  
 • #4
  User removed account
  User removed account  
 • IGE-XAO
 • #5
  RometFan;p
  Level 26  
  O jakich zewnętrznych elementach mówisz? Mosfety do diod LED są tam dlatego, ze zakladalem ze będę puszac przez diody prąd około 15-20 mA. Tranzystory power sequencera są tam dlatego, ze chciałem przetestować czy to rozwiązanie zadziala poprawnie ;). Oczywiście mógłbym uśpić procesor i wzbudzać za pomocą przerwania z przycisku tak jak mówisz, ale wybrałem sprzętowe rozwiązanie. Często pojawiają się projekty różnych urządzeń na mikrokontrolerach, gdzie całość "uruchamia się" od razu po włożeniu baterii. Tu mam podejście podobne do stosowanego w urządzeniach przenosnych. Poza tym 4 tranzystory sot-23 kosztują złotówkę, a kod pisał bym ze 2 godziny ;D
 • #6
  User removed account
  User removed account  
 • #7
  RometFan;p
  Level 26  
  Hmm... Tak jak wspominałem chciałem przećwiczyć sobie jak będzie zachowywał się układ z tranzystorami. Jako że działa poprawnie, pewnie jeszcze nie raz go wykorzystam. Wszystkie choinki powstały w 2-3 wieczory, szczerze powiedziawszy na początek nawet nie przyszło mi do głowy Twoje rozwiązanie. Poza tym choinki poświecą kilka dni i wylądują w szufladzie na rok, w przypadku ciągłej pracy nawet w trybie głębokiego uśpienia mikrokontrolera cały czas pobierałby te 5-10 uA, aż w końcu wykończyłby baterię. Co do obudowywania uC, ok zgodzę się, jednak czy takie rozwiązania jak moje nie istnieją w urządzeniach sprzedawanych powszechnie? Np. wciśnięcie przycisku POWER na telefonie oznacza wybudzenie Snapdragona z uśpienia? Nie. Oznacza odpowiednie wysterowanie przetwornicy zasilającej taki SoC lub klucza który go zasila.
 • #8
  Zuliczek
  Level 17  
  Bardzo ładnie wykonana konstrukcja, dokonałeś może pomiarów prądu "wyłączonego" urządzenia??
  Czy rezystor R9 nie powinien być podpięty do VuC zamiast VBAT??
  Obawiam się że attiny jest ciągle zasilany przez wewnętrzną diodę, a przynajmniej pobierany prąd jest większy niż się można tego spodziewać.
 • #9
  RometFan;p
  Level 26  
  Zuliczek wrote:
  Czy rezystor R9 nie powinien być podpięty do VuC zamiast VBAT??
  Obawiam się że attiny jest ciągle zasilany przez wewnętrzną diodę, a przynajmniej pobierany prąd jest większy niż się można tego spodziewać.


  Tak słuszna uwaga.Tu był mój błąd i w praktyce był z tym problem od razu, dlatego nie zamontowałem tego rezystora, a przycisk podciągnąłem programowo do VuC. Podpięcie do VBAT, zasilałoby mikrokontroler pasożytniczo przez diodę ESD. Podciągnięcie do VuC gdy płytki były już wykonane oznaczało by "przeciąganie kabelków" czego chciałem uniknąć.

  Dodano po 9 [minuty]:


  R-MIK wrote:
  Czy bateria nieobciążona takim prądem będzie działała znacząco dłużej? Jaki jest prąd samorozładowania?


  No właśnie, jaki? Chętnie znajdę jakieś wiarygodne źródło informacji na ten temat, póki co korzystam z tej strony :
  http://www.mpoweruk.com/performance.htm
  Wg. niej wynosi 2-3% na miesiąc.

  R-MIK wrote:
  Zrobiłem dzwonek do drzwi, zasilany z baterii (3 paluszki), działał 4 lata. Podobno niektóre baterie, nie wytrzymują tyle leżąc w szufladzie.


  Winszuję, obserwuję ostatnio kolegi projekty oraz dyskusje nad nimi.
 • #10
  krzbor
  Level 23  
  Fajna rzecz, ale tak jak piszą przedmówcy warto ją uprościć - chodzi o zasilanie i przyciski. Syn zrobił kostkę do gry na niskonapięciowym ATTINY 13 zasilaną z CR2032, bez wyłącznika zasilania działa kilka lat. Pobór prądu w dobrze ustawionym procesorze w deep sleep mierzy się w nA. Oczywiście wejścia muszą być podciągane, należy też wyłączyć wszystkie moduły procesora (zwłaszcza kontrolę napięcia). Kolejne uproszczenie to tylko jeden przycisk - jego naciśnięcie załącza moduł i służy do zmiany trybu. Dłuższe naciśnięcie wyłącza całość. Można się jeszcze pobawić z EEPROM - wówczas start może nastąpić z wcześniej ustawionym trybem. Jak wykonałeś samą choinkę? Jest bardzo ładna i estetyczna.
 • #12
  MoniTOX
  Level 26  
  Jak na wyrzynarkę to elegancko, też posiadam dużo plexi wymontowane z ekranów LCD ale zastanawiałem się czym to uciąć.