Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przetwornica Mdcs-a i palace sie co jakis czas irfz44n

gregor10 18 Aug 2005 00:07 17791 49
Computer Controls
    gregor10
    Level 27  
    Witam!

chce miec na wtornym okolo <w spoczynku> +-49V ,
    rdzen to ETD44 , czestotliwosc moglbym podniesc do max 45kHz, zeby dobrze sie w miare nawijalo
    , dlawik dam , chodzi o ten dlawik <10uH> miedzy diodami a kondnsaatroami na wtornym tak ?

czy para mocnych STP60n06 wystarczy do osiagniecia min. 300W na wyjsciu ?

wybacz mi ale nie jestem pewny co da mi regulacja PWM , wg. mnie chyba stabulizacje napiecia wtornego <jednego>,
    jesli to przyniesie wieksza sprawnosc to bede wdzieczny za wszelkie rady , tylko prosze o pomoc z tymi dlawikami 60uH , jak mam je nawinac ?

I jakbys mógl to napisz mi jeszcze raz jak nawinąc to trafko zeby wyciagnac min 300W , max 450W, przy czestotliwosci max 45kHz, na wyjsciu +-49 V po wyprostowaniu ,

jesli PWM duzo wiecej mi nie da to oblicz uzwojenia nie uwzgledniajac PWM,

z gory dzieki

Pozdrawiam!
  • Computer Controls
  • Helpful post
    -RoMan-
    Level 42  
    Utrudniasz strasznie... Naprawdę lepiej jest dać większy rdzeń niż żyłować częstotliwość.
    Co do mocy - nie przesadzaj. 300W to jest moc _ciągła_ - w impulsie wyciśniesz znacznie więcej, to jest tylko kwestia tego, ile wytrzymają tranzystory.

Co do tranzystorów - może przemyśl BUZ100 - bywają na Alledrogo po 2 PLN - możesz sobie pozwolić na 4 sztuki. Przy pracy push-pull miałbyś bardzo dobrą rezerwę prądu (szczytowo 240A!).

Dla napięcia +/- 49V i PWM wtórne musiałbyś nawinąć 2*18 zwojów po 2 druty 0.8 mm, bez PWM 2*14 zwojów.

Dlaczego stosować PWM? Przede wszystkim jako zabezpieczenie przed niekontrolowanym wzrostem napięcia w razie awarii regulatora napięcia alternatora. Drugi powód - mniejszy prąd pobierany bez obciążenia. Trzeci - napięcie nie będzie tak łatwo 'siadać' przy uderzeniach basu. Potrzeba więcej?
    Jak nawiniesz dławik wspólny dla obu napięć, to nie wystąpią groźne różnice napięć (wartości bezwzględnych) pomiędzy '+' a '-'.

Bardzo ważne: wielu twórców przetwornic nie wykorzystuje bardzo ważnej możliwości, jaką daje przetwornica - izolowania zasilania wzmacniacza od karoserii. Przetwornica daje możliwość użycia niesymetrycznego wejścia we wzmacniaczu mocy bez przenoszenia zakłóceń z instalacji. Warto przemyśleć możliwość skorzystania z tej możliwości...
    Dodatkowo, wykorzystanie tej możliwości pozwala na użycie na przewodach zasilających +12V dławika skompensowanego (razem z przewodem łączącym z masą) co dodatkowo ułatwia eliminację zakłóceń.
    Wada: jedna - sprzężenie zwrotne dla PWM trzeba robić w oparciu o transoptor.
  • Computer Controls
    gregor10
    Level 27  
    dzieki za zrozumiale wytlumaczenie

1. w takim razie nie bede zbytnio zylowal rdzenia , dam te 35kHz i nawine tak jak mówiles wtorne 2*18zwoi dwoma drutami , a pierwotne to jesli dobrze rozumiem
    4 zw. 16 drutami 0.8 mm i po nawinięciu przemierzone i pogrupowane po 8 drutów
    i oczekuje okolo 300W ciaglej i 500W w impulsie

Tak ?

1. wiec jesli PWM jest dosc proste w realizacji to móglbys mi podrzucic jakies rozwiazanie z tym transoptorem ? <sterownik to sg3525 przypominam>

z gory dziekuje za odp.

Pozdrawiam!
  • Helpful post
    -RoMan-
    Level 42  
    Oj, wykaż się odrobiną inwencji i poszperaj trochę.
    PWM masz wbudowane w SG3525 - masz tylko podać sygnał przekroczenia progu na odpowiednią nóżkę i gotowe. Możesz to zrobić w oparciu o TL431 i transoptor (kłopotem będzie dość wysokie napięcie na wyjściu), może kombinować z diodą zenera i dzielnikiem napięcia (bardziej 'miękka' charakterystyka).
  • Helpful post
    coolombo
    Level 29  
    gregor jeżeli chcesz w miare tanie i bardzo mocne mosfety to polecam IRF3205 w tme kosztują 3zł , albo całkiem wypaśne IRF1405 - 169A 55V Rdson=0,0053R, max prąd w impulsie 680A.

quote="-RoMan-"]
    Dlaczego stosować PWM? Przede wszystkim jako zabezpieczenie przed niekontrolowanym wzrostem napięcia w razie awarii regulatora napięcia alternatora. Drugi powód - mniejszy prąd pobierany bez obciążenia. Trzeci - napięcie nie będzie tak łatwo 'siadać' przy uderzeniach basu. Potrzeba więcej? [/quote]

Zamiast stosować PWM można zrobić zabezpieczenie pod i nad napięciowe np. 10-16V po przekroczeniu dolnej i górnej granicy przetworka się wyłączy, jak napięcie jest niestabilizowane to wzmacniacz wtedy będzie miał większą moc muzyczną, a dla uzyskania mocy RMS i tak określamy jakiś pułap poniżej którego napięcie nie siądzie. A napięcie pobierane bez obciążenia można pominąć.
    Oczywiście każdy i tak zrobi jak mu pasuje ;)
  • Helpful post
    -RoMan-
    Level 42  
    Brak choć szczątkowej stabilizacji oznacza też, że napięcie na wyjściu przetwornicy zmienia się odpowiednio do zmian napięcia na akumulatorze. I teraz zakładając, że jesteś zagorzałym zwolennikiem umc-umc, to podczas czekania na światłach będziesz miał pierd-pierd zamiast umc-umc - alternator nioe będzie w stanie utrzymać pod mocnym obciążeniem napięcia na akumulatorze i będzie ono siadało do ok. 12.5V (zmierzone!) podczas, gdy w czasie jazdy jest to 14.4V. I zakładając, że przy napięciu akumulatora 14.4 V napięcie na wyjściu przetwornicy wynosi 49V, to na światłach będzie spadać do 42V. I te szczyty umc-umc, które podczas jazdy wzmacniacz przeniesie, na skrzyżowaniu będą obcinane i laski zamiast się podniecać spojrzą tylko z obrzydzeniem ;P
    -RoMan-
    Level 42  
    Podnoszę wątek, bo nie mam już siły stale odpowiadać na te same pytania :-(
    coolombo
    Level 29  
    Może by utworzyć jakieś FAQ dotyczące przetwornic i moderator podwiesiłby temat. Chociaż znając ludzi to i tak będą powstawać nowe tematy.
    -RoMan-
    Level 42  
    Możnaby też stworzyć odrębne forum na ten temat...
    gregor10
    Level 27  
    Jestem ZA
    powinien powstac taki przyklejony topic

"FAQ o przetwornicach" ,

zreszta temat ten ja osobiscie bardzo lubie , choc mam jeszcze bardzo malo wiedzy w porownaniu do np .ROMANA :D , i tez chcialbym sie conieco dowiedziec istotnych szczególów , np.

Jakimi drutami nawiajac trafo przy jakiej czestotliwosci
    jaka moc mozna wyciagnac z popularnych rdzeni ferrytowych,
    shcematy prostych , a takze efektywnych i sparwdzonych przetworek a takze osiagi kazdych z nich ,
    opisy itd. itp.

Pozdrawiam!
    c4meleon
    Level 12  
    Do gregor10 chcial bym cie poprosic o podeslanie albo wstawienie wzoru plytki montazowej tej przetwornicy. Z gory dzieki. Pozdrawiam moj mail to c4meleon(malpa)o2.pl
    devolt
    Level 21  
    Hej buduje przetwornice od mdcs-a i mam takie pytanko bo posiadam takie trafko jak na fotce i chciałbym sie was zapytac jaką moc mniej wiecej moge z niego wycisnąć (moze ktos tez takie posiada lub posiadał).
    Jego wymiary to 42x43x20 mm.
    Po nawinięciu testowo zwykłym kablem do kolumn w ilości 5 zwojów pobór wynosił 430 mA w spoczynku to chyba by było oki, ale jakos duzo tych zwojów jak na taki rdzeń.

Pzdr Devolt
    -RoMan-
    Level 42  
    Moc można wycisnąć bardzo duża, ale na pewno nie nawijając kablem od kolumn.
    devolt
    Level 21  
    Nie no wiadomo :) nie dokończylem zdania przez przypadek ale juz to zmieniłem chodziło mi o ten pobór 430 mA przy 5 zwojach czy to oki ??
    Ja potrzebuje zasilic tym dwa tda jaka powinna być średnica drutu ??
    -RoMan-
    Level 42  
    Nie tyle średnica, co ilość drutów... Przeczytaj wątek od początku do końca, proszę.

Określ dokładniej, co rozumiesz pod pojęciem 'dwa tda' - najlepiej jak podasz potrzebne napięcia i moc.
    devolt
    Level 21  
    Chodzi mi o dwa układy TDA7294 popularnie zwany " tadeuszem" :) napiecie to jakeis +-30V.
    Zauwazyłem ze irek2 w swojej przetwornicy nawija na pierwotne 3 druty 1mm a na wtórne 1 drut 1mm. Ja dałem 4 druty 0,8 na pierwotne i mam zamiar dac 1 drut 1,6mm na wtórne czy bedzie oki to ma być na jakies 200-250W mocy.
    Troszke cieżko sie nawija kikoma drutami na raz dlatego chce dac jeden.
    -RoMan-
    Level 42  
    Po raz kolejny: przeczytaj cały wątek - masz podane ilości i średnice drutów oraz powody nawijania transformatorów przetwornic wieloma drutami a nie jednym grubym.

Dla rdzenia E42/21/20 zakładając, że jest z typowego materiału używanego w przetwornicach, przy częstotliwości 25 kHz i przy gęstości prądu 3A/mm^2 potrzebujesz uzwojeń:

Pierwotne 2 * 4 zwoje i przekrój 3.33 mm^2
    Wtórne 2 * 11 zwojów i przekrój 1.33 mm^2

Do tego potrzebujesz podwójnego dławika o indukcyjności ok. 2 * 60 uH i prądzie szczytowym 2 * 5A

Przy częstotliwości 25 kHz głębokość wnikana prądu wynosi ok. 0.44 mm, czyli możesz stosować drut o max średnicy 0.9 mm. W praktyce 1 mm też może być. Drut o średnicy 1 mm ma ok. 0.8 mm^2 przekroju, żeby uzyskać 3.33 mm^2 potrzebujesz 4 drutów na pierwotnym (wychodzi 3.14 mm^2). W praktyce pierwotne nawijasz: 5 zwojów 8-ma drutami o średnicy 1 mm.
    Uzwojenie wtórne jest łatwiejsze - 11 zwojów 4-ma drutami 1 mm.

Tak nawinięty transformator przy częstotliwości 25 kHz będzie w stanie bez problemów przenosić moc _ciągłą_ 240W

Co do dławika - najlepiej zastosować rdzeń toroidalny z dławika wyjściowego z zasilacza PC - ten największy, przy kondensatorach wyjściowych. Można również sprawdzić indukcyjności uzwojeń - być może da się wykorzystać taki dławik bez przewijania.

Można również stosować dławiki pojedyncze, pamiętając jednak o tym, że w takim przypadku, w celu uniknięcia 'pływania' napięcia wyjściowego należy stosować dość duże pojemności filtrujące. Wymaga to też dłuższego działania układu soft-start.
    devolt
    Level 21  
    Hej dzięki za dokładnie i wnikliwe wyjaśnienie:). A czy przypadkiem ta przetworka nie jest na 50kHz??
    Jednak czekając na odpowiedz zaryzykowałem i nawinełem trafko sam. Dałem tak jak pisałem wcześniej pierwotne to 2x5zw. 4 druty 0,8mm(na jedno uzwojenie czyli w sumie 8 drutów). A wtórne 2x12 zwoji drutem 1,6mm dalem 12 poniewaz doczytałme ze przy stosowaniu jednego drutu napiecie lekko spada i tak oto uzysakłem +-30,8 V, a przy obciązeniou spada do 28,6 wiec jak dla mnie to git. pobór w spoczynku to 440mA czyli w normie jak na mdcsową przetwornice. Myśle ze tak zostawie, chyba ze bedzie słabo przy obziązeniu pełną mocą, wtedy nawine tak jak mi polecasz.
    Co do dławika to zastosowałem rdzen z zasilacza atx jest tam nawiniete kilka zwoji bifilarnie grubym przewodem jak kiedys polecił mdcs.
    Jeszcze raz dzięki,
    -RoMan-
    Level 42  
    Zdecydowanie radzę zmniejszyć częstotliwość - spadna straty na naskórkowości.
    Co do pierwotnego - przy drucie 0.8 mm powinno być 2 * 6 drutów.
    Jacor
    Level 14  
    Mam pytanie odnośnie przetwornic budowanych na układzie SG3525.
    Jak to jest z tym "czasem martwym" , bo jedni piszą, że rezystor Rt powinien być zastosowany i mieć wartość 100Ω, a inni że nie powinno go być - i jaki ma to wpływ na działanie całego układu?

Sprawa druga dotyczy częstotliwości pracy obliczanej na podstawie wzoru z noty aplikacyjnej. Czy należy tą częstotliwość należy podzielić przez dwa i dopiero obliczć okres T.
    Nie wiem czy dobrze się wyraziłem, ale chodzi mi o to, że przy f=70kHz (obliczonej ze wzoru podanego w pdf.) średnicę drutu do nawinięcia trafa liczę dla f=70 kHz, czy też dla f=35 kHz ?

Z góry dziękuje za odpowiedź.