Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Hp pavilion g6 - Brak reakcji po wymianie karty graficznej - SYSTEM LINUX

paulinkus 22 Dec 2017 22:31 558 5
    paulinkus
    Level 7  
    Witam, moja przygoda z laptopem wygląda w skrócie w ten sposób:
    Laptop jest używany i nie podlega już gwarancji. Miesiąc temu znajomy informatyk wygrał do niego system system Linux który chodził do pewnego czasu, w laptopie nie działa bateria więc zawsze na starcie wyskakuje błąd baterii ale to nie przeszkadza. Potem zaczął się wyłączać po starcie, 10 min, raz pół godziny raz to była nawet minuta i kaput w końcu zaczął mnie szlak trafiać bo mam dużo do roboty na komputerze, nie przegrzewal się stawiałam go wyłącznie na stole lub na blacie a był gorący po 10 minutach. Znajomy dał go do informatyka i powiedział że to karta graficzna. Po wymianie uruchamiam laptopa i po dłuższym namyśle wyskakuje mi taki błąd, nie reaguje on na żaden klawisz. Nie wiem co robić.

POMOCY!!!

Dodano po 2 [minuty]:

Komunikat po starcie systemu
    dt1
    Admin of Computers group
    Witaj.
    Karta graficzna patrząc na ten błąd nie jest tu problemem (chociaż nie wiadomo, czy jest ona sprawna, czy nie). Natomiast błąd świadczy o tym, że system nie mógł odczytać z dysku twardego sektorów, więc należałoby diagnostykę rozpocząć od sprawdzenia stanu dysku twardego (na początek skrócona diagnostyka - sama tabela SMART wystarczy).
    dt1
    Admin of Computers group
    Czyli odpowiedź na komendę SMART ATT z programu MHDD (dos), wynik działania programu CrystalDiskInfo (Windows), Zakładka Health w HDTune, Zakładka SMART w Victoria (Windows), wynik działania programu SMARTUDM (dos), wynik działania programu smartctl -a /dev/sda (lub zamiast sda prawidłowego urządzenia reprezentującego Twój dysk twardy) (Linux, Windows), albo wynik działania jakiegokolwiek innego programu diagnostycznego HDD będącego w stanie wyświetlić parametry SMART dysku twardego.

Dodano po 11 [minuty]:

paulinkus wrote:
    Halo??? Wypada wyjaśnić jak już odpowiedziałeś. Trochę dziwne to jest

Zakładałem, że ktoś korzystający z komputera będzie potrafił wpisać w google frazę "smart dysku" i przez minutę sam sobie na to pytanie odpowie. Przy okazji - nie siedzę 24h/dobę przed Forum, więc nie odpowiadam w ciągu 5 minut.
    dt1
    Admin of Computers group
    Masz do wyboru - albo przełożyć dysk z laptopa do działającego komputera (najpewniej stacjonarnego, bo będzie miał możliwość podłączenia dodatkowego dysku) i go tam sprawdzić, albo uruchomić na swoim komputerze dystrybucję live Linuxa zawierającego pakiet smartctl, albo też możesz spróbować z płytą startową z samym MHDD, albo z jakąś kompilacją programów narzędziowych (np Ultimate Boot CD) - do wyboru, do koloru.

Tutaj różne wersje MHDD: http://hddguru.com/software/2005.10.02-MHDD/
    Tutaj Ultimate Boot CD: http://www.ultimatebootcd.com/download.html
    Tutaj znajdziesz spis dystrybucji Linuxa zawierający pakiet smartmontools - każda w miarę nowa pozwoli sprawdzić SMART: https://www.smartmontools.org/wiki/LiveCDs

Przy braku wiedzy celowałbym w UltimateBootCD i Parted Magic, po jego załadowaniu na pulpicie powinien być widoczny skrót Disk Health (lub gsmartcontrol). Tam można sobie zobaczyć stan dysku.

Uprzedzając ewentualne kolejne pytanie - plik ISO na działającym komputerze należy wypalić na płytę (bądź stworzyć z niego startującego pendrive) i z tak przygotowanego nośnika uruchomić komputer.