Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

bios - Odczyt bez potrzeby wylutowania

xlim 23 Dec 2017 00:04 1317 4
 • #1
  xlim
  Level 15  
  Witam

  Czy istnieje program, który z poziomu Windowsa pozwoli mi odczytać bios i zapisze do pliku.bin

  Chodzi mi głownie o odczyt biosu z laptopów przez ręce przewie mi się kilkadziesiąt laptopów tygodniowo nie mam czasu ich rozbierać i zaczytywać biosy a nie wiadomo, kiedy się przyda się działający wsad
 • #3
  dt1
  Admin of Computers group
  Nie tylko, ale podejrzewam, że nie zawsze i nie każdy BIOS da się przeczytać.
  Z mojej płyty (MSI Z97-G43) to narzędzie było w stanie wyprodukować 8 MB plik bin - czy jest to dokładna kopia - nie mogę ocenić, bo bym musiał zrzucić zawartość swojej kości programatorem.

  http://www.majorgeeks.com/files/details/universal_bios_backup_toolkit.html

  Z racji gmerania przy BIOSie niektóre skanery mogą wykrywać to narzędzie jako zagrożenie. Malwarebytes u mnie nie wykrył nic niepokojącego, a przy odczytywaniu nic się nie wydarzyło, ale wiadomo - użycie na własną odpowiedzialność :)

  Aplikacja jest używana na bios-mods.com, wątek o niej na MDL: https://forums.mydigitallife.net/threads/universal-bios-backup-toolkit.9856/
 • #4
  Karaczan
  Level 41  
  Z laptopów zgranie fulldumpa Universal Bios Backup Toolkitem to loteria.
  W żadnym laptopie z IntelME =>7.x.x, nie był w stanie zgrać rejonów ME, Desc, GbE i OEM!
  Dumpy mają niby 8mb, tyle ile powinny mieć, ale obszary chronione są puste, przez co wsady są bezużyteczne w większości przypadków.
  Lepszy jest Intelowy FPT, przynajmniej informuje że nie zgrał wszystkiego.
  Żeby zgrać fulla programator nie jest potrzebny, ale laptopa trzeba rozebrać by zdjąć chwilowo blokadę ME.
  Oczywiście próbować można, czasem blokad nie ma.
 • #5
  Dydelmax
  Level 38  
  Witam.
  Karaczan wrote:
  Z laptopów zgranie fulldumpa Universal Bios Backup Toolkitem to loteria.

  Potwierdzam. Zgodność zgranego wsadu z oryginałem - mimo teoretycznie powodzenia zgrywania - nie zawsze jest zachowana. Wystarczy porównanie plików dowolnym edytorem szesnastkowym lub porównanie ich sum kontrolnych. Przy starszych sprzętach (do pierwszej połowy poprzedniej dekady) program radzi sobie dość dobrze - przykładowo wsad zgrany UBBT z laptopa N341C2 jest w 100% zgodny z plikami dostępnymi w sieci. Z kolei w przypadku Toshiby Satellite Pro L300-1B9, wsad zgrany przez UBBT różni się od plików ze strony Toshiby - nie ma pewności czy różnice te wpływają na sprawność wsadu.
  xlim wrote:
  nie mam czasu ich rozbierać i zaczytywać biosy a nie wiadomo kiedy się przyda się działający wsad

  Skoro przez Twoje ręce przechodzi kilkadziesiąt laptopów tygodniowo, to zapewne wiesz że w sporej ilości przypadków dostęp do kości BIOS wymaga zaledwie kilku minut rozbiórki (demontaż klawiatury, spodniej klapki itp.). Oczywiście są przypadki wymagające wydobycia płyty. Nie zawsze musisz wylutowywać kość - czasami wsad można odczytać używając klipsa zamontowanego na kości.
  Karaczan wrote:
  Lepszy jest Intelowy FPT, przynajmniej informuje że nie zgrał wszystkiego.

  Nie słyszałem o tym narzędziu, dzięki za wzmiankę o nim. W wolnej chwili przetestuję je na innych sprzętach, bo na mojej Toshibie niestety protestuje - przy próbie zapisu wsadu do pliku otrzymuję Error 367: [FPTw.exe] cannot be run on the current platform. Please contact your vendor.
  Pozdrawiam