Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Citroen Xsara 1.9D - Kopci jasnym dymem

TomekT36 23 Dec 2017 13:49 1650 15
    TomekT36
    Level 7  
    Witam. Mam problem ze swoim Citroenem - mianowicie taki, że kopci jasnym, gryzącym dymem. Czuć po prostu z wydechu olejem napędowym. Kopcenie jest dość intensywne - bez różnicy, czy na ciepłym, czy zimnym silniku. Razem z kopceniem występuje objaw nieregularnych obrotów biegu jałowego - chwilę pracuje silnik prawidłowo, a za chwilę jakby się dławi, jakby się zapowietrza. Silnik to DW8 wolnossący diesel, z pompą paliwową Bosch sterowaną mechanicznie. Świece żarowe dobre, obudowa wraz z filtrem paliwa nowa. Przy dźwigni dodawania gazu w pompie widać nieszczelność, delikatnie sączy się tam ropa. Moje pytanie jest takie: czy to ta nieszczelność będzie dawać takie objawy jak właśnie te spaliny śmierdzące ropą, czy to będzie inny problem w tym dieslu? Z góry dzięki za odpowiedzi.
    zbinek64
    Level 13  
    bez wizyty u fachowca raczej sie obejdzie, mozesz miec wypalony zawor w glowicy stad moze byc ten jasny dym i nierowna praca silnika. mozesz to okreslic na pracujacym silniku przez poluzowanie przewodu paliwowego , jezeli poluzujesz przewod paliwowy sprawnego cylindra to to obroty silnika bda mniejszelub silnik zgasnie natomiast jak trafisz na ten niesprawnyto nie bedzie rownicy w pracy silnika ,,to jest taki domowy sposob ,pomiar kompresji wiele wyjasni pozdrawiam
    migmig85
    Level 26  
    Kolego rozgrzej silnik to momentu załączenia wentylatora na chłodnicy po załączeniu wentylatora sprawdź czy aby węże z chłodnicy nie są za twarde .
    Bo jeśli tak to początek końca uszczelki pod głowicą lub samej głowicy.
    A po tym teście będziemy wiedzieć czy nie aby nie dostaje się część kompresji do układu chłodzenia.
    TomekT36
    Level 7  
    Nie, węże nie robią się twarde. Kupiłem tester uszczelki pod głowicą i nie jest uszkodzona. Ewidentnie śmierdzi z wydechu niespaloną ropą. Przewody od wtrysków też luzowałem i na każdym wychodzi to samo - obroty spadają, a wydechu nadal leci siwy dym. Po dodaniu gazu dymu jest więcej.
  • Helpful post
    migmig85
    Level 26  
    Myślę że wtryski do sprawdzenia i kompresja bo po objawach które opisujesz brak spalania na którymś z cylindrów.
    ledka
    Level 14  
    Witam,
    Sprawdzałeś początek wtrysku, opisz sytuację jak doszło do usterki.
    Pozdrawiam.
    TomekT36
    Level 7  
    Prawdę mówiąc to do usterki doszło jak zrobiło się chłodniej. Dopiero wtedy zauważyłem, że kopci i nieregularnie pracuje na jałowym. Początek wtrysku - nie ustawiałem na czujnik, jedynie sprawdziłem rozrząd - blokada pompy, koła zamachowego i wałka rozrządu się zgrywają. A jak w ogóle to wyregulować? Tam pompa siedzi na sztywno, nie da się jej poruszać po poluzowaniu śrub mocujących pompę.
    TomekT36
    Level 7  
    Egr sprawdziłem o tyle, że go zaślepiłem, odłączyłem wężyk podciśnienia i nie było żadnej zmiany w pracy silnika, ani nie przestał kopcić. Dzisiaj jeszcze raz podszedłem do wtrysków, luzowałem po kolei każdy przewód zasilający i na czwartym cylindrze nie ma żadnym zmian po poluzowaniu przewodu. Na trzech wtryskach od razu słychać zmiany w pracy silnika, a na czwartym cylindrze - nic. Więc albo wtrysk leje, albo brak tam kompresji i dlatego nie przepala ropy i kopci.
    leonov
    Level 42  
    TomekT36 wrote:
    Egr sprawdziłem o tyle, że go zaślepiłem
    Szkoda że wcześniej o tym nie napisałeś :-/

TomekT36 wrote:
    Dzisiaj jeszcze raz podszedłem do wtrysków, luzowałem po kolei każdy przewód zasilający i na czwartym cylindrze nie ma żadnym zmian po poluzowaniu przewodu
    A jak się to ma do tego ??
    TomekT36 wrote:
    Przewody od wtrysków też luzowałem i na każdym wychodzi to samo - obroty spadają
    ledka
    Level 14  
    W takim razie sprawdź ciśnienie sprężania w cylindrach, chociaż kilka tych silników
    widziałem, które miały po koło 600 wzwyż przelatane i nie spotkałem przypadku by zawór był wypalony.
    Regulację kąta wtrysku dokonujesz nie kręcąc pompą ale jej kołem pasowym (fasolki w kole pasowym).
    TomekT36
    Level 7  
    ledka wrote:

Regulację kąta wtrysku dokonujesz nie kręcąc pompą ale jej kołem pasowym (fasolki w kole pasowym).

Muszę pewnie do tej operacji zrzucić pasek rozrządu, tak? Ale jak go z powrotem założyć nie przestawiając kąta wtrysku, skoro śruby od koła mają być luźne i nie opierać się o brzegi fasolek w kole?
    Mam jeszcze jedno pytanie: da się wyjąć pompę z auta, tak, żeby potem nie trzeba było regulować jej czujnikiem zegarowym?
  • Helpful post
    ledka
    Level 14  
    Nie musisz zdejmować paska rozrządu by wyregulować kąt zapłonu. Pompę blokujesz bolcem, luzujesz śruby
    na kole pasowym pompy obracasz wałem korbowym, najlepiej robić w dwie osoby .
    Te silniki trzeba dobrze ustawić, jeżeli grzebałeś coś przy rozrządzie to zimne dni weryfikują poprawne ustawienie kąta wtrysku. Ale sprawdź najpierw kompresję czy tam coś się nie porobiło.
    TomekT36
    Level 7  
    Tak, grzebałem coś przy rozrządzie. Wymieniłem pompę wody, bo ciekła, ale przed jej wymianą też silnik kopcił i też kulawo pracował na wolnych obrotach. Dzisiaj powykręcałem wtryski i widać przez otwór na czwartym cylindrze więcej nagaru w stosunku do reszty i czwarty wtrysk był wilgotny od ropy, a pozostałe suche. To sprawdziłem, co mogłem, bo nie mam manometru i nie mam jak na razie zmierzyć kopresji.

Dodano po 6 [godziny] 17 [minuty]:

Winny będzie chyba wtryskiwacz. Zamieniłem miejscami wtryski - z czwartego cylindra na trzeci i teraz jak luzuję przewód idący do wtrysku trzeciego cylindra, to nie ma zmiany w pracy silnika. Na trzech pozostałych od razu obroty spadają, jak się je luzuje.
    TomekT36
    Level 7  
    Dzięki Ledka, Twoja podpowiedź okazała się słuszna i wielkie Ci za nią dzięki. Powodem dymienia i nieregularnej pracy na biegu jałowym okazało się złe ustawienie pompy wtryskowej. Pompa ustawiona i auto nie kopci i ładnie pracuje na jałowym.
    ledka
    Level 14  
    Cieszę się, że pomogłem :)
    Pozdrawiam.