Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kształtki transformatorowe a monolityczny rdzeń.

23 Gru 2017 14:03 654 8
  • Poziom 10  
    Witam Państwa. Chciałbym wykonać samodzielnie, (w sensie na zamówienie) zestaw elektromagnesów. Zależy mi na dość dużej sprawności "urządzenia", dlatego kieruje do Państwa następujące pytanie.

Generalnie rdzenie elektromagnesów wykonuje się z tzw. miękkiej stali, niektórzy pisali tutaj również na forum, że można do tego celu wykorzystać Kształtki transformatorowe.

Czy jest jakaś zasadnicza różnica w sprawności pomiędzy rdzeniem składającym się z kilku niezależnych części (kształtek), a jego monolitycznym odpowiednikiem?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 29  
    Jeżeli elektromagnes zasilany prądem stałym to rdzeń monolityczny najlepiej U lub E z miękkiej magnetycznie stali aby nie pozostawał magnetyzm szczątkowy,
    Rdzenie z blach permaiolowych (stop niklowożelazny) i zwykłych transformatorowtch stop żelaznokrzemowy , izolowane są lakierem celem zmniejszenia prądów wirowych izolowane są lakierem stosuje się je w ltransformatorach prądy zmiennedo niskich częstotliwości..

Dodano po 12 [minuty]:

zasadnicza różnica to gęstość upakowania rdzenia a przez to większy strumień pola magnetycznego Wb
  • Poziom 10  
    Z tego co do tej pory widziałem, wszystkie "małe elektromagnesy", miały stały rdzeń. Pytanie jest teraz takie, gdzie można dostać taki materiał? Ktoś tu wspominał na elektrodzie, nawet o zwykłych gwoździach, ale to raczej dobre do eksperymentów szkolnych.

Potrzebowałbym prostokąt o gabarytach 10x10x40 mm.

Z całym szacunkiem, ale nie do końca rozumiem Twoją wypowiedź, w efekcie co to oznacza? "zasadnicza różnica to gęstość upakowania rdzenia a przez to większy strumień pola magnetycznego Wb" Czy zbudowanie elektromagnesu z tych blaszek dało by mi większy strumień?

Chce zrealizować pewien sporządzony przez kogoś projekt i tam są rdzenie prostokątne. Jest napisane tylko, ze rdzenie mają być wykonane z miękkiej stali. Jestem wstanie przygotować sobie materiał na wymiar, pod warunkiem ze oczywiście będę go miał.

Wykorzystanie gotowych blaszek z transformatora wydaje się być rozwiązaniem dość prostym, gdyż takie posiadam, jednak jeżeli to bez znaczenia, to wolę jednak wykorzystać do tego pełny monolityczny materiał, chyba ze miałbym zyskać na sprawności, to wtedy mogę się pokusić o docinanie i sklejanie tych blaszek ze sobą.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    emirek1998 napisał:
    Czy zbudowanie elektromagnesu z tych blaszek dało by mi większy strumień?
    Raczej odwrotnie. Składając rdzeń z blaszek zawsze pozostanie luz - pomiędzy blachami (chociażby ze względu na lakier czy odkształcenie blaszek).
    A w większości elektromagnesów pracujących na prąd zmienny stosuje się t.zw. zwarty zwój - w ten sposób jest robiona większość małych rdzeni przekaźników prądu zmiennego.
  • Poziom 43  
    Jeśli elektromagnes będzie pracował wyłącznie jako trzymający to wybór materiału o największej przenikalności i szlifowanie powierzchni przylegania tak aby uzyskać najmniejsze szczeliny może mieć sens. Ale wtedy problemem bywa remanenecja.
    W pozostałych przypadkach - pracy ze szczeliną powietrzną (elektromagnes który ma coś przyciągnąć - wykonać pracę) parametry materiału nie są aż tak krytyczne, bo zadecyduje szczelina w której przenikalność jest kilka tysięcy razy mniejsza niż w rdzeniu, dotyczy to także wyboru pomiędzy materiałem litym a laminowanym, jak stracisz nawet 20% przenikalności, to jeśli w rdzeniu bedzie szczelina nawet 1/100 długości drogi magnetycznej to ta szczelina będzie miała znacznie większy wpływ na strumień.

Materiały magnetycznie miękkie są uciążliwe w obróbce, miękka stal się "klei" do narzędzia podczas skrawania, z kolei blacha żelazokrzemowa jest twarda i krucha.

Cytat:
    Zależy mi na dość dużej sprawności "urządzenia"
    Urządzenia z elektromagnesami rzadko kiedy osiągają dużą sprawność.
  • Poziom 10  
    Temat w dalszym ciągu nie jest jednoznacznie rozwiązany, a to dlatego iż nie znacie Państwo docelowego przeznaczenia tych "elektromagnesów".

Trochę się wstydzę o tym mówić, bo sam osobiście nie wierze w urządzenia darmowej energii, gdyż uważam ze nie ma nic za darmo. To hasło jest bardzo przesadzone. Większość urządzeń tego typu po prostu nie działa i jest budowana w celu oszustwa.

To co chce zrobić, to zbudować sobie Bez ruchowy generator wysokiej mocy Clemente'a Figuera, w celu dokonania pewnych pomiarów. Zaciekawiła mnie konstrukcja tego generatora i chce go zrekonstruować. Mam bardzo duży dystans
    do tego urządzenia, a cały projekt traktuje jako zaawansowane doświadczenie z fizyki. Widziałem zagraniczne filmy, na ten temat. Jeden z konstruktorów, wskazuje coś na wzgląd tzw, elektronowego lustra. Zastanawiam się czy ten generator, może kraść elektrony z otoczenia? W tych filmach pojawia się wątek nadsprawności tego generatora i to budzi dość dużą ciekawość, może to błąd pomiarowy, a może coś innego, chciałbym się dowiedzieć, ale do tego potrzeba przede wszystkim wiernego odwzorowania. Nie chce używać byle jakich materiałów, bo później nic nie wyjdzie z tych pomiarów.

W elektromagnesach używa się monolityczne rdzenie, jednak w silnikach asynchronicznych stojan silnika jest wykonany z blach transformatorowych, a konkretnie ze stali krzemowej.

Dlatego pojawia się tutaj pewien dylemat w moim rozumowaniu. Niestety nie mam zbyt dużej wiedzy jeżeli chodzi o temat związany z samym magnetyzmem, ale paradoksalnie mogę to świetnie wszystko wykonać, bo mam bardzo duże zaplecze techniczne, bym powiedział nawet ze ogromne. Ludzie którzy eksperymentują, robią sobie coś na starych deskach z silnikiem od pralki, Ja mam przemysłowe maszyny i chce to wykonać w profesjonalnej i estetycznej formie, tak aby później się tym tutaj ewentualnie podzielić. (O ile będzie czym.)

Cewki w ogóle mam zamiar oddać do nawinięcia firmie, która się tym typowo zajmuje. Ale na razie utkwiłem na etapie tych rdzeni, no i nie bardzo wiem co wybrać.

W opisie urządzenia mowa jest o zwykłej miękkiej stali, w typowych elektromagnesach też są monolityczne rdzenie, więc wszystko przemawia właśnie za tym...

Jednak generator, to w bardzo dużym uproszczeniu płaska prądnica, a stojany prądnic wykonuje się z blach krzemowych, tak jak właśnie panowie wspomnieliście, aby ograniczyć działanie prądów wirowych...

Sam nie wiem, dlatego zapraszam do dyskusji. W ostateczności, można wykonać nawet dwa modele rdzeni, monolityczne i z blaszek krzemowych, pytanie tylko czy jest sens, bo jak doświadczeni koledzy znają już na to pytanie odpowiedź, to może nie warto kombinować?

To co zasługuje na szczególne uwzględnienie, to fakt, ze niektóre wersje tych generatorów. (Co prawda inne niż pierwowzór) były właśnie wykonywane na rdzeniach pochodzących z transformatorów...
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Wszystko zalezy od częstotliwości powtarzania cyklów konstruowanej "maszyny".
    Blacha krzemowa (dodatek krzemu zwiększa rezystancję), dzielenie rdzenia na blaszki, czyli zwiększenie wypadkowej rezystancji blach, wszystko to jest czynione tylko po to aby zmniejszyć straty, zmniejszyć prądy wirowe generujące te straty, a wszystko się odbywa przy pewnej optymalnej częstotliwości, w przypadku prawie całego świata jest to częstotliwość 50Hz.
    W przypadku jednostkowych impulsów, lub stale występującego prądu stałego, niema o czym dyskutować, tylko jednolity materiał o możliwie największej przenikalności magnetycznej.
  • Poziom 10  
    Fenomenalna i bardzo merytoryczna odpowiedź, którą zapamiętam na długo. Bardzo dziękuje Panu za odpowiedź, rozwiał Pan moje wszystkie wątpliwości. Pytanie tylko o konkretny rodzaj materiału, jest Pan wstanie coś konkretnie podpowiedzieć co do gatunku stali?
  • Poziom 36  
    Taki ogólnie znany i stosowany stop o dużej przenikalności magnetycznej to "permaloj". Wpisać w Google i będzie bardzo dużo wiadomości na temat tego stopu.