Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Poszukiwania lepszego sprzętu do domowego LTE

Drzeq 23 Gru 2017 15:38 669 25
  • #1 23 Gru 2017 15:38
    Drzeq
    Poziom 9  

Witam!

Nie mam w domu internetu kablowego, więc zrobiłem sieć opartą o LTE i gdy wszystko działa, funkcjonuje znakomicie (osiągam do 65 Mbps / 6 Mbps). Niestety urządzenia które mam są bardzo kapryśne i często się wieszają, zatrzymują transfer, nie wpuszczają logujących się urządzeń (na WiFi), a nie zawsze restart pomaga od razu. Przypuszczam, że głównym winowajcą jest router, może trochę też modem lub access point. Dlatego chciałbym zmodernizować infrastrukturę i zastąpić część elementów czymś lepszym, stabilniej i pewniej działającym. Chciałbym prosić o wszelkie sugestie co faktycznie może szwankować i na co warto byłoby to wymienić. :)

Oto co obecnie pracuje (patrząc od "zewnątrz"):
    Antena zewnętrzna: Cybertech Antena Dualna LTE/4G 15dBi
    Modem: Huawei E3372s-153 z prepaidowym LTE w Play (45zł/mc za pakiet unlimited)
    Router: TP-Link TL-MR3020 z modemem wpiętym w USB i resztą sieci podłączoną po RJ-45
    Switch: Netgear GS608 v3 (teraz sieć działa bez niego a problemy są identyczne, więc to nie jego wina)
    Access Point: TP-Link TL-WA901ND

Wymagane są wejście z anteny zewnętrznej (wewnątrz budynku jest bardzo słaby zasięg) oraz wyjście z routera na sieć Ethernet (są w domu urządzenia bez WiFi).

Może wymiana modemu i routera na pojedyncze urządzenie Netgear LB1111 załatwiłoby sprawę? Jest dość drogie, ale jeśli miałoby spełnić swoje zadanie, to może warto. A może Netgear to nadal zbyt "konsumencka" firma i lepiej poszukać czegoś od np. Cisco albo jeszcze innych firm?

Będę wdzięczny za każdą sugestię. :)

Pozdrawiam,
    Drzeq

0 25
  • #2 23 Gru 2017 16:07
    JacekCz
    Poziom 36  

"Znakomicie" "przypuszczam" "może" "trochę"
    hmmmm ... sądzisz że kupowanie na oślep, bez diagnozy, ma sens?

"sieć oparta o LTE"
    gdzie masz tą sieć opartą o LTE, to ja nie wiem.

Drzeq napisał:
    Chciałbym prosić o wszelkie sugestie co faktycznie może szwankować i na co warto byłoby to wymienić. :)

MOŻE szwankować wszystko, np wykonanie "sieci", cokolwiek by to miało znaczyć.

0
  • #3 23 Gru 2017 16:32
    Drzeq
    Poziom 9  

Zgadzam się, że kupowanie na oślep nie ma sensu. Przyczynę staram się znaleźć od dawna, ale do tej pory udało mi się wykluczyć tylko niektóre elementy. Nie mam już pomysłu jak precyzyjnie zdiagnozować problem, gdy połączenie z routerem, a więc i ze wszystkimi innymi urządzeniami sieciowymi się wiesza. Nie jestem specjalistą od sieci, tylko domowym samoukiem i radzę sobie na tyle na ile jestem w stanie. Na pewno muszę obecną sytuację poprawić, ale nie wiem jak i stąd moje pytanie na forum.

Pisząc "sieć oparta o LTE" miałem na myśli źródło internetu, dostęp do którego jest zwykle głównym lub jedynym celem tworzenia sieci w domu. LTE wymusza też użycie konkretnych urządzeń (modem i odpowiedni router). Proszę, nie czepiajmy się słówek gdy wiadomo o co chodzi. :)

Jeśli mówiąc "wykonanie sieci" miałeś na myśli kable, to pomiędzy urządzeniami sieciowymi użyte są kable fabryczne, a ich zamiana nie przynosi rezultatów, więc to nie one. Dopiero kable poukładane w ścianach zaciskałem sam, ale także to nie one same powodują problemy, bo laptop podpięty na krótko lub przez WiFi też się rozłącza lub nie może się podłączyć. Jeśli natomiast chodziło Ci o konfigurację urządzeń sieciowych, to jest w większości domyślna. Próbowałem w nich grzebać, ustawiać różne parametry ręcznie, ale stabilności działania nie udało mi się poprawić. Na tym polu z pewnością brakuje mi wiedzy, ale na ustawieniach domyślnych powinny one działać przynajmniej poprawnie, a tak jest tylko do momentu zawiechy/rozłączenia, które następują stanowczo zbyt często (praktycznie codziennie lub częściej).

0
  • #4 23 Gru 2017 16:38
    JacekCz
    Poziom 36  

Jakie są obrazowo przejawy "zawiechy"? Czy ping do routera daje odpowiedź? czy/jaki jest adres komputerów podczas pracy, oraz w czasie "zawiechy"?
    Na panele do zarządzania urządzeń da się wtedy wejść, czy nie?

Wróżka ma już nieczynne, ale jutro można za to pogadać ze zwierzętami.

0
  • Pomocny post
    #5 23 Gru 2017 16:48
    matek451
    Specjalista Sieci, Internet

Zacznij od podania lokalizacji, że Play pre-paid to już wiem ale to też jest do wymiany bo ty za 100GB z pełna prędkością płacisz 45 zł/m-c a ja 5 zł/m-c i też w Play i też na kartę tylko inna karta i usługa. Jaka to wersja E3372s-153, zwykła czy HiLink? a żródło twoich problemów nazywa się MR3020, zabawka nie nadająca się do obsługi modemów LTE. Wszystkie TP-Linki z serii MR3xxx nie nadają się do tego. Szczególnie na oficjalnym FW i z modemami LTE w wersji zwykłej. Mają nawet problemy z ich zasilaniem po USB. Przy jednoczesnej pracy z modemem LTE przy dużych prędkościach i jednoczesnej po WiFi resetują modem, zrywają połączenie. Pomaga restart routera i tak wkoło Macieju. Pozostałe elementy czyli switch i dodatkowy AP OK. Rozwiązań kilka, wszystko zależy od budżetu. Optymalne, najdroższe to zakup stacjonarnego routera z agregacją pasm LTE-A . Play korzysta z LTE1800, LTE2100 , LTE800 i LTE2600. Które są u ciebie trzeba sprawdzić i przetestować. I nie żaden LB1111 ale coś ze stajni Huawei. Podaj lokalizację, jaka wersja E3372. Dostaniesz informację jak zrobić testy, jaki sprzęt, jakie pasma LTE a na koniec przepis jak mieć minimum 100GB na LTE w Play za 5 z/m-c bez umowy. Zaoszczędzisz kasę, którą przeznaczysz na zakup routera z LTE-A. Kolego wyżej zamiast złośliwości może jakieś merytoryczne rady , oczywiście jak masz coś do powiedzenia w temacie LTE, sprzętu do jego obsługi itp, itd

0
  • #6 23 Gru 2017 17:33
    Drzeq
    Poziom 9  

@JacekCz Router nie odpowiada na ping, pozostałych komputerów nie pingowałem, nie sprawdzałem też adresów czy się zmieniają podczas zawiechy - zrobię to przy najbliższej okazji. Na panele żadnych urządzeń nie da się wejść.

@matek451 W mojej ofercie Playa nie ma "gilotyny" po 100GB, ponieważ w ostatnim miesiącu przetransferowałem w sumie 380GB w obie strony i nadal dało się go spokojnie używać, prędkości przekraczały 10 Mbps. Ale zwykle mieszczę się w 100GB, chętnie dowiem się w jaki sposób osiągnąć to samo za 5 zł/mc. :)

Mieszkam między Łodzią a Aleksandrowem Łódzkim, przy ul. Kąkolowej. W okolicy mam 2 BTS'y (podobna odległość), ale zdecydowanie mniej przeszkód jest do wieży kościoła w Aleksandrowie Łódzkim (ul. marsz. J.Piłsudskiego 1). Według btsearch ten nadajnik obsługuje GSM1800 LTE1800 LTE2100 UMTS2100 UMTS900.

E3372s-153 jest w wersji HiLink. Domyślałem się, że winnym jest MR3020, ale nie umiałem tego potwierdzić, nie wiedziałem też czym można by go zastąpić. Nadajnik WiFi ma wyłączony, bo i tak jest zbyt słaby na grube mury domu, ale i bez WiFi nie daje rady. Czy sugerowanym urządzeniem Huawei jest np. model B315? Czym się kierować w poszukiwaniach?

Będę też bardzo wdzięczny za dodatkowe rady jak zrobić testy i w jakim kierunku iść dalej. :)

0
  • Pomocny post
    #8 23 Gru 2017 18:36
    matek451

No to jesteś moim ziomkiem z Bałut, tylko ja mieszkam na drugim końcu pod Strykowem. Play w Łodzi działa bardzo dobrze, szczególnie na takich BTS-ach jak u mnie czy u ciebie na przedmieściach. Na tym przy DPS-ie przy Spadkowej masz potwierdzone LTE1800, LTE2100 i LTE800. Na kościele to samo ale bez LTE800. Trzeba to zweryfikować bo jest na nich komplet pozwolen, łacznie z LTE2600. Antena Cybertecha działa na LTE1800 i LTE2100. Włóż E3372 bezpośrednio do komputera, jesli to HiLink to sprawdź czy działa z programami http://www.lte-anbieter.info/ltewatch/count_huawei.php?Datei=ltewatch_h lub http://www.mediafire.com/file/1yz26m6u8gfl16n/E5186_Toolbox_latest_v0.9.zip Zaloguj się w nich na adres 192.168.8.1 Pokażą parametry sygnału oraz CID BTS-a z którym się łączysz ale głównie pozwolą po kolei wymusić pasma LTE2600, LTE1800, LTE2100 i LTE800. Modem najlepiej za oknem. sprawdzasz parametry sygnału i CID BTS-a na kazdym z pasm. Robisz speedtesty. Pokazujesz rezultaty. LTE1800 i LTE2100 mozesz też sprawdzić z anteną Cybertecha. Zobaczymy jak działają te pasma, z którego BTS-a i jakie są możliwości sieci LTE Play u ciebie. Play oferuje agregację pasm LTE i warto skorzystać. Sam korzystam z LTE2600+1800 i DL w nocy dochodzi do 200Mb/s. Używam E5186, który agreguje dwa pasma. Podobnie jak B525. Obydwa do kupienia za 300-400 zł. Droższy, około 700 zł jest B715 który agreguje 3 pasma LTE( w tym z LTE2100). O usłudze Darmowy Internet LTE na karcie RBM na Kartę z RWK napiszę później. Mam kilka takich kart od 5 lat, koszt minimum 100GB na maksa to 5 zł/m-c potem możliwy lejek 2Mb/s ale na jednej w tym miesiącu wykorzystałem 180GB i chodzi na maksa. Po zmianie sprzętu powinno być ok w sieci domowej. Sam opieram ją na E5186, do niego podpięte są dwa switche Gigabit, jeden AP na Gigabitowym routerze z AC1200 Totolinka, jeden AP podpięty po transmiterach PLC po sieci elektrycznej i wszystko działa OK. W sieci kilka urządzeń stacjonarnych po Gigabitowym LAN, NAS, TV, odtwarzacze multimedialne i kilka mobilnych po WiFi.

0
  • #9 23 Gru 2017 18:51
    Drzeq
    Poziom 9  

@matek451 To pozdrawiam Sąsiada. :) W święta na pewno wykonam dokładne testy według instrukcji i wkleję wyniki. Ta prędkość którą teraz osiągam wystarcza mi w zupełności, bardziej zależy mi na stabilności. Ale rozumiem że możliwości okolicznych BTSów są powiązane z wyborem konkretnego urządzenia. Dam znać jak będę miał rezultaty testów.

0
  • Pomocny post
    #10 23 Gru 2017 18:58
    matek451

Tak, wybór routera z LTE-a podyktowany możliwością sieci Play w twojej okolicy. Nie warto inwestować w sprzęt bez agregacji pasm LTE, minimum to ten 6 kategorii LTE czyli z agregacją dwóch. Testuj.

0
  • #11 28 Gru 2017 19:07
    Drzeq
    Poziom 9  

Miałem się tym zająć w święta, ale nera zaczęła mnie ciągnąć jak Siarę po spotkaniu z kijem golfowym Lipskiego, i dopiero dziś się udało.

Okazuje się, że 2600 Mhz działa na wieży kościoła, choć to musi być świeża sprawa - jeszcze do niedawna osiągałem max 16Mbps, teraz jest minimum 40Mbps. Dobra zmiana. ;)

Pomiary bez anteny robiłem w otwartym oknie, ale przypuszczam, że modem połączył się z tym samym nadajnikiem (jest najmniej przeszkód po drodze, więc i sygnał najlepszy).

Wszystkie speedtesty robione były z tym samym serwerem w Warszawie.

W aplikacji zobaczyłem, że jest też opcja LTE Advanced, i co ciekawe na moim modemie to zadziałało. 2600 jest szybsze, ale jestem zaskoczony, że w ogóle poszło na urządzeniu nie wspierającym tej technologii.

Ustawienia domyślne bez anteny
    Poszukiwania lepszego sprzętu do domowego LTEPoszukiwania lepszego sprzętu do domowego LTE

Ustawienia domyślne z anteną
    Poszukiwania lepszego sprzętu do domowego LTEPoszukiwania lepszego sprzętu do domowego LTE

-----------------------------

800 MHz bez anteny

800 MHz z anteną

1800 MHz bez anteny

1800 MHz z anteną

2100 MHz bez anteny

2100 MHz z anteną

2600 MHz bez anteny

2600 MHz z anteną

LTE Adv bez anteny

LTE Adv z anteną

0
  • #12 28 Gru 2017 21:53
    makosuu

Drzeq napisał:

W aplikacji zobaczyłem, że jest też opcja LTE Advanced, i co ciekawe na moim modemie to zadziałało. 2600 jest szybsze, ale jestem zaskoczony, że w ogóle poszło na urządzeniu nie wspierającym tej technologii. Wyniki tego pomiaru są pod tytułem LteAdv w udostępnionym folderze.

LTE-A nie zadziała na tym modemie, łączy cię i tak w jednym paśmie.

0
  • #13 01 Sty 2018 17:00
    matek451

W tej sytuacji najlepiej działało pasmo LTE2600 na BTS-ie który trudno zlokalizować , to CID HEX 1914-71 i 1a36-35.trudno powiedzieć które to bo ten fcf to Aleksandrowska 179. Ten na kościele przy Piłsudskiego ma HEX 10c6xx . Play ma pozwolenie na BTS przy Szczecińskiej 104 za cmentarzem, może któryś z tych CID to ten nieznany a BTS działa. Trzeba zrobić test w tej okolicy , ustawiałeś antenę Cybertecha na Piłsudskiego 1?Zrób test z anteną na ten BTS i wymuś po kolei pasma LTE1800 i LTE2100 pokaż screeny.

0
  • #14 01 Sty 2018 19:55
    Drzeq
    Poziom 9  

@matek451 To bardzo ciekawe, ponieważ antenę mam skierowaną właśnie na więżę kościoła przy Piłsudskiego 1 w Aleksandrowie Łódzkim. Podczas wszystkich wrzuconych wcześniej pomiarów antena była właśnie tam skierowana. Do niego mam najmniej przeszkód po drodze (gdy dawno temu testowałem z anteną skierowaną na ten kościół i na BTS przy Aleksandrowskiej 179, transfery z kościoła były ponad 2 razy lepsze). Czy to możliwe, żeby ten BTS był wykrywany przez aplikację pod inną nazwą niż oficjalna?

0
  • #15 01 Sty 2018 20:20
    matek451

Możliwe że coś się zmieniło jeśli chodzi o CID, sprawdź pod BTS-em na kościele za pomocą telefonu LTE z Network Cell Info, pokaże eNB i ECI z tego BTS-a to sobie porównamy. Tak samo przy cmentarzu na Szczecińskiej 104.

0
  • #16 03 Sty 2018 18:35
    Drzeq
    Poziom 9  

Według mapy beta.btsearch.pl przy Szczecińskiej 104 nic nie ma, ale byłem tam i zrobiłem screeny z aplikacji. Poniżej wyniki z trzech najbliższych mnie miejsc, choć na Szczecińską raczej nie uda mi się skierować anteny, jest już zamocowana do ściany i tamten kierunek zasłania dom.

BTS przy Szczecińskiej 104 (screeny z rogu Szczecińskiej i Hodowlanej)

Poszukiwania lepszego sprzętu do domowego LTE Poszukiwania lepszego sprzętu do domowego LTE

BTS przy Aleksandrowskiej 179 (screeny z rogu Aleksandrowskiej i Zimnej Wody)

Poszukiwania lepszego sprzętu do domowego LTE Poszukiwania lepszego sprzętu do domowego LTE

BTS na wieży kościoła przy Piłsudskiego 1 (screeny z parkingu przed Lidlem na rogu Konstantynowskiej i Wojska Polskiego w Aleksandrowie Łódzkim)

Ale ciekawe jest to, że w domu mój telefon łączy się z jeszcze innym nadajnikiem. Który to może być? :/

0
  • #17 03 Sty 2018 18:53
    matek451

Na Szczecińskiej połączenie z eNB 6420 co w Hex 1914 czyli potwierdza się to o czym pisałem , w domu połączyłeś się z tym BTS-em , najlepsze prędkości na LTE2600 i wtedy LTEWatchH pokazał HEX 1914-71 co odpowiada 1643633 czyli LTE2600 ze Szczecińska/Hodowlana jak na telefonie. Nadal trudno zlokalizować to eNB 1a36 czyli w DEC 6710. Nie jest to Aleksandrowska 179 ( tu połączyłeś się z LTE1800) ani Piłsudskiego 1( tu połaczenie z LTE2600 na nim). Jak wypadły speedtesty pod tymi BTS-ami ? reasumując w domu korzystałeś z eNB4047 z Aleksandrowskiej lub eNB6420 ze Szczecińskiej 103 oraz z innego na razie niezlokalizowanego. Nie połączyłeś się an razu z Piłsudskiego bo jego eNB 4121 czyli w HEX 1019. Zlokalizowałem ten eNB 6710, to BTS przy okrężnej w Rąbieniu, praży ostro a na nim w LTE2600 bez anteny miałeś niezły sygnał i prędkości.

0
  • #18 11 Mar 2018 14:06
    Drzeq
    Poziom 9  

Witam ponownie, przez natłok pracy musiałem odłożyć temat na jakiś czas, i tak rzadko bywałem w domu. Dziwna sprawa, że łapę sygnał aż z Rąbienia. Ale w sumie to dla mnie nie ma większego znaczenia, anten w okolicy jest kilka, wszystkie mniej lub bardziej dają radę, ale największym problemem jest mój router który ciągle się wiesza. Nie chciałbym wydawać na nowego kwoty rzędu 700 zł, więc pozostanę przy agregacji 2 pasm, a wybór ograniczy się do dwóch z zaproponowanych: B525 za 299 zł lub E5186 za 347 zł. Który lepiej się sprawdzi i jest bardziej wart swej ceny? Ze znalezionych przeze mnie informacji wynika, że B525 jest nieco nowszy i nie posiada funkcji Voip (której i tak nie potrzebuję), ale za to można w nim wymusić wybraną częstotliwość, co nie jest możliwe w E5186. Wydaje się przez to lepszym wyborem. Czy z jakichś względów E5186 jest lepszy, lub powinienem wziąć pod uwagę jeszcze jakiś inny model?

0
  • Pomocny post
    #19 11 Mar 2018 14:12
    makosuu

W obu routerach można wybierać pasma i jest VOIP, najwyżej zablokowany przez operatora ale dla chcącego nic trudnego :D B525 z T-Mobile ma bardzo dużo rzeczy wyciętych ale można to naprawić. Bez różnicy w zasadzie co weźmiesz.
    http://allegro.pl/300mbps-router-huawei-e5186-lte-advanced-wifi-ac-i7063752874.html
    http://allegro.pl/router-huawei-b525s-23a-lte-komplet-i7226261138.html

0
  • #20 11 Mar 2018 14:17
    Drzeq
    Poziom 9  

Nie mam już niestety na tyle czasu wolnego, aby sobie dłubać w sofcie celem odblokowania potrzebnych funkcji. Wystarczy w B525 prosty update firmware'u, czy to coś więcej? Jakie dokładnie funkcje są obcięte? Będą faktycznie potrzebne?

0
  • Pomocny post
    #21 11 Mar 2018 14:59
    makosuu

W B525 z T-Mobile
    1. Zaślepione USB i RJ-11 (trzeba je odsłonić)
    2. Brak opcji w sofcie odnośnie tego USB i RJ-11 (Serwer Samba, VOIP czy też zwykłe dzwonienie)
    3. Brak możliwości zmiany LAN4 w WAN
    To tyle chyba o niczym nie zapomniałem. A czy te funkcje będą potrzebne - odpowiedz sobie sam. Dla mnie USB i możliwość zmiany LAN4 w WAN są conajmniej bardzo przydatne. Na bez-kabli jest bardzo dobry poradnik jak wgrać modowany soft, czy po prostu bez brandu który ma te opcje.

0
  • #22 11 Mar 2018 15:41
    Drzeq
    Poziom 9  

Dziękuję, wiem na czym stoję w kwestii funkcjonalności. A czy wiadomo cokolwiek na temat stabilności ich pracy? W obecnym najbardziej irytuje mnie jego kapryśność. Gdy działa jest super, problem w tym że częściej nie działa niż działa.

0
  • Pomocny post
    #23 11 Mar 2018 15:53
    makosuu

Z tego co mi wiadomo to są stabilne i bezproblemowe, nie widziałem żeby ktoś narzekał na stabilność.

0
  • #24 11 Mar 2018 16:15
    Drzeq
    Poziom 9  

Jeszcze gwoli potwierdzenia, bo nie znajduję w internecie: Huawei B525 ma dwa gniazda antenowe SMA - są to gniazda do podłączenia anteny LTE (np. mojej zewnętrznej Cybertech Antena Dualna LTE/4G 15dBi), a nie antenek WiFi, prawda?

0
  • #25 11 Mar 2018 16:24
    makosuu

Dokładnie tak.

0
  • #26 14 Mar 2018 22:05
    Drzeq
    Poziom 9  

Zakupiłem Huawei B525 w wersji T-Mobile (nie potrzebuję zablokowanych funkcji). Na razie śmiga bardzo dobrze, a czekam jeszcze na konektorki do podłączania mojej anteny zewnętrznej, więc powinno być tylko lepiej. Dziękuję wszystkim bardzo serdecznie za rady! :)
    Pozdrawiam!

0