Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Texa Poland
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amatorski multiczujnik oparty o XMEGA32E5

chemik22 23 Gru 2017 15:39 2034 0
  • #1 23 Gru 2017 15:39
    chemik22
    Poziom 14  

Witam,

Chciałbym przedstawić moja amatorską konstrukcję która miała mi służyć jako wypełnienie czasu wolnego (żaden ze mnie elektronik czy informatyk ale to chyba widać;) ). Jakiś czas temu zaczęły mnie interesować różne czujniki parametrów fizycznych i nie tylko które można było dostać za przysłowiowe grosze u "chińczyków". Bawiłem się nimi z wykorzystaniem popularnej płytki opartej o xmega128a3u. Ale że płytka stykowa mi się znudziła to postanowiłem że zaprojektuje sobie pierwszą w życiu płytkę w KiCad która pozwoliłaby na obsługę kilku czujników. Zwłaszcza dotyczy to tych które pracują na napięciu 5V (podczas gdy xmega lubi 3.3V). Tak tez powstał pomysł na konstrukcję którą szumnie nazwałem "Multiczujnik" ;).

Oto schemat:

Na płytce wykorzystałem najmniejszą z dostępną Xmega (32E5) bo i też zamysł był minimalistyczny taki że raptem kilka pinów będę wykorzystywać. Co prawda już po zleceniu do druku mojej płytki okazało się że jej konfiguracja w niektórych aspektach różni się od popularnej serii "A" i kod który miałem wcześniej będę musiał nieco poprzerabiać.. ale nie narzekam ;)

Jeśli chodzi o wykorzystane elementy na płytce (i koszty budowy płytki) to pewnie nie jedna osoba mogła by złapać się za głowę że to przerost formy nad treścią. Powiem tak, z mojego punktu widzenia koszt tej płytki sprowadził się w gruncie rzeczy do zapłacenia "chińczykom" za jej wydrukowanie 5$ (+12$ za przesyłkę). Niemalże wszystkie wykorzystane elementy pochodziły z tzw. "sampli" co sprawiło mi też pewną przyjemność z ich zamawiani tu i ówdzie.

Tak wyglądają płytki (dostałem standardowo 10 sztuk.. czyli jak za darmo):

Kolega który zna się na elektronice (a nie tylko udaje tak jak ja) mówi że jakość całkiem ok.

Druga sprawa z którą pewnie nieco przegiąłem to syndrom że "płytka ma być uniwersalna" -cokolwiek to miałoby znaczyć. I stąd zaplanowane jest na niej miejsce zarówno pod mini jak i mikro USB (tylko jako zasilanie!) a ostatecznie i tak korzystam z zasilania przez gold-piny he he ;). Podobnie sytuacja się ma z wyświetlaczem gdzie złącze tak zaplanowałem abym mógł podpiąć albo wyświetlacz 4x20/2x16 działający na 5V albo wyświetlacz graficzny oparty o ST565. Ostateczne korzystam tylko z tego ostatniego bo jest przyjemniejszy dla oka więc w sumie bez sensu... No nic jeśli kiedyś będę rysować coś więcej to będę mądrzejszy bo jak wiadomo jak cos jest do wszystkiego to z reguły jest do niczego ;).

Poniżej zdjęcia płytki w akcji:

Pomiar odległości za pomocą HS-SR04, układ pracuje na 5V więc wykorzystałem translator napięć MAX3377.

Pomiar tętna za pomocą popularnego pulsometru:
    Z tego jestem raczej najmniej zadowolony bo jest on dość czuły na wszelki ruch itd. Kod który wykorzystuje mógłby też być zdecydowanie lepszy ale nie znalazłem motywacji aby z nim walczyć. Ten wykres na zdjęciu to jest "realny" obrazek tętna więc widać że czujnik działa..

Pomiar poziomu alkoholu w wydychanym powietrzu za pomocą MQ-3:
    To zagadnienie już było wałkowane kilka razy na forum.. kalibracja itd i nie chcę do tego wracać. Jeśli chodzi i mnie to swobodnie udało mi się stworzyć krzywą kalibracyjną na zasadzie jaki "odczyt" odpowiada:
    - jednemu,
    - dwóm,
    - trzem piwom
    ...
    - wkurzonej żonie ;).

Co jest w tym fajne jeszcze to że czujnik MQ-3 jest jednym z wielu które można kupić za grosze a służą one do pomiarów też innych parametrów. Oczywiście dokładność odczytu itd to osobne zagadnienie ale na potrzeby rozrywki mi to wystarczyło.

Poniżej znajdują się kody źródłowe i projekty w Atmel Studio. Może komuś się przydadzą jako punkt wyjścia do pracy z Xmega32E5. Sporo jest tam zaczerpnięte z książek TMF dla którego szacunek wielki za tworzenie wciągających powieści z życia mikrokontrolerów :).

Multiczujn...k-v1.0.rar Download (439.06 kB)Punkty: 3 dla użytkownika

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • Texa Poland