Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Wodomierz liczy pomimo zakręconych kranów.

Mototir 24 Dec 2017 00:36 4806 23
    Mototir
    Level 2  
    Witam
    Mam taką sytuację w nowym mieszkaniu że wodomierz od zimnej wody ciągle nalicza zużycie wody natomiast wodomierz od ciepłej wody również nalicza lecz chodzi jakby w przeciwną stronę (liczy od tyłu) a co ciekawsze w mieszkaniu niema żadnego zużycia, jest to nowe mieszkanie w bloku jeszcze nie zamieszkałe i jest zamontowany tylko jeden kran na zimną wodę poza tym jest zamontowany Hansgrohe Element podtynkowy 01800180 Ibox z Hansgrohe Logis 71405000 bateria prysznicowa podtynkowa, lecz nie używany jeszcze. Wodomierze ciągle pracują jeden do przodu a drugi wstecz, wygląda tak jakby woda krążyła w obiegu zamkniętym nie wypływając z instalacji lecz naliczając zużycie wody.
    Bardzo bym prosił o wyjaśnienie mi tego i co zrobić by było normalnie.
    Freddy
    Level 43  
    Mototir wrote:
    Bardzo bym prosił o wyjaśnienie mi tego i co zrobić by było normalnie.
    Hmm, wezwać hydraulika, on wyjaśni co jest źle.
    Ktoś podkrada wodę, jest spory wyciek, albo uszkodzony wodomierz.
    Qbuś
    Level 38  
    Może tak być, że element podtynkowy baterii jest uszkodzony, lub źle zamontowany, ale to tak jak kol. wyżej napisał, trzeba zbadać "organoleptycznie" przez kogoś znającego temat.
    berlingo
    Level 22  
    Uszkodzona bateria ,zimna woda o większym cisnienu wpycha się przez wodomierz do instalacji z woda ciepłą np podczas poboru przez sasiada , instalacja do przejrzenia.
    misiek1111
    Level 29  
    Może wpływ ma na to rura cyrkulacyjna. Może wpięta jest za licznik?
    Freddy
    Level 43  
    berlingo wrote:
    Uszkodzona bateria ,zimna woda o większym cisnienu wpycha się przez wodomierz do instalacji z woda ciepłą np podczas poboru przez sasiada , instalacja do przejrzenia.
    No to żeś wymyślił :) gratuluję.
    karolark
    Level 42  
    Freddy wrote:
    berlingo wrote:
    No to żeś wymyślił :) gratuluję.

Jest taka opcja ale tylko przy np: zakorkowanym wypływie i odkręceniu ciepłej i zimnej wody :D
    music
    Level 28  
    Kiedyś już pisałem o tym na Elektrodzie. Miałem taką samą sytuacje. Uszkodzona bateria z termostatem. Też Hansgrohe. Tak jak ktoś powyżej napisał. Zimna woda przepływa do ciepłej przez baterie. Jak mi to powiedział hydraulik to pomyślałem że zwariował. Skończyło się wymianą baterii na zwykłą, najtańszą. I dogadaniem ze spółdzielnią w sprawie obniżenia rachunku za zimną wodę.
    Freddy
    Level 43  
    karolark wrote:
    Jest taka opcja ale tylko przy np: zakorkowanym wypływie i odkręceniu ciepłej i zimnej wody
    Czyli w warunkach nienormalnych - co Wy piszecie, przecież autor nie stwarza sobie dodatkowych problemów.
    karolark
    Level 42  
    Freddy wrote:
    karolark wrote:
    Jest taka opcja ale tylko przy np: zakorkowanym wypływie i odkręceniu ciepłej i zimnej wody
    Czyli w warunkach nienormalnych - co Wy piszecie, przecież autor nie stwarza sobie dodatkowych problemów.

Oczywiście :-) przecież każda awaria jest sytuacja nienormalną.
    Freddy
    Level 43  
    Kto sobie zakorkowuje wylot ??
  • Helpful post
    karolark
    Level 42  
    Freddy wrote:
    Kto sobie zakorkowuje wylot ??

To był przykład - uszkodzenie mieszalnika/termostatu też może spowodować w/w sytuacje.
    Dziarski Hank
    Level 33  
    Również stawiam na uszkodzoną baterię. Widziałem taki przypadek przy baterii tego typu:

Wodomierz liczy pomimo zakręconych kranów.

Jeśli masz zawory odcinające bezpośrednio przed baterią, zakręć jeden z nich i zobacz, co się będzie działo.
    Freddy
    Level 43  
    Tyle, że autor napisał w temacie już.
    Mototir wrote:
    telecaster1951
    Moderator of Acoustics
    Freddy wrote:
    Tyle, że autor napisał w temacie już.
    Mototir napisał:
    I taki będzie objaw. Pęknięcie głowicy mieszalnika/termostatu może powodować, że zimna woda (zwykle o wyższym ciśnieniu niż ciepła) będzie przepływać do instalacji wody ciepłej. Z uwagi na to, w instalacji wody ciepłej będzie przepływ wsteczny. Jeżeli liczniki wody zimnej i ciepłej kręcą się z podobną prędkością to jest to całkiem prawdopodobne.
    Dziarski Hank wrote:

Jeśli masz zawory odcinające bezpośrednio przed baterią, zakręć jeden z nich i zobacz, co się będzie działo.
    Najszybsze rozwiązanie. Zakręcać zawory ciepłej wody przed każdą baterią i kontrolować liczniki.
    Inne rozwiązanie to zakręcić dopływ ciepłej wody i odkręcać doprowadzenia wody ciepłej do każdej z baterii. Z uszkodzonej powinno cieknąć.
    jack63
    Level 43  
    Freddy wrote:
    berlingo napisał:
    No to żeś wymyślił gratuluję.

Freddy nie podejrzewałem Cię o taki brak wyobraźni. :cry:
    Pewnie jest tak jak piszą koledzy. Czyli sąsiedzi mają trochę chłodniejszą ciepłą wodę. Zastanawia mnie tylko:
    Mototir wrote:
    jest zamontowany tylko jeden kran na zimną wodę

Czyli ten kran nie powinien dawać "cofki", a
    Mototir wrote:
    poza tym jest zamontowany Hansgrohe Element podtynkowy 01800180 Ibox z Hansgrohe Logis 71405000 bateria prysznicowa podtynkowa,

powinna mieć zawory zwrotne... Sam mam dwie baterie termostatyczne prysznicowe, choć zasilają pralkę i zmywarkę, najtańsze jakie były i zawory zwrotne mają.
    Te zawory zwrotne są właśnie po to aby takiej " cofce" zapobiec.
    Coś jest mocno skopane i bez kucia się nie obejdzie. :cry:
    Na pewno trzeba się dostać do tej baterii termostatycznej, choć i reszta orurowań może mieć jakiegoś zonka.
    Oby ta ciepła woda nie wypłynęła gdzieś u sasiadów niżej...
    Freddy
    Level 43  
    jack63 wrote:
    Freddy nie podejrzewałem Cię o taki brak wyobraźni.
    Grzeczniej trochę - ja Ci nie ubliżam :D

Poza tym przeczytałem cały post autora z uwagami o jednym kranie zimnej wody i "Element podtynkowy 01800180 " gdzie zawory zwrotne są fabrycznie i dlatego tak napisałem.
    jack63
    Level 43  
    Freddy wrote:
    Grzeczniej - ja Cię nie obrażam

Sorki, ale z tym obrażaniem, to był chyba zart świąteczny. :D
    A mnie chodziło o kwestionowanie BARDZO realnych scenariuszy systuacji.
    A może ten kran jest nie tylko z zimną wodą?
    Pytanie do autora tematu. Czy podczas poboru CIEPŁEJ wody po prysznicem licznik pracuje prawidłowo? Tzn nalane np 10l do wiadra jest wykazywane jako 10l zużycia ciepłej wody?
    Freddy
    Level 43  
    jack63 wrote:
    Sorki, ale z tym obrażaniem, to był chyba zart świąteczny.
    Uśmieszka nie widzisz?
    Czytając dokładnie pierwszy post autora doszedłem do wniosku jaki napisałem w #2 i do takiego samego chyba Ty tez doszedłeś.
    telecaster1951
    Moderator of Acoustics
    jack63 wrote:

powinna mieć zawory zwrotne...
    Co nie znaczy że nie mogą być wadliwe.
    jack63
    Level 43  
    telecaster1951 wrote:
    jack63 wrote:

powinna mieć zawory zwrotne...
    Co nie znaczy że nie mogą być wadliwe.

Albo... źle zmontowane.
    Na strnie producenta jest tylko typowy bełkot marketingowy. Trzeba sciągnąć dokumentację, choć nie wiem co ona zawiera, to itak bez kucia się chyba nie obejdzie...
    telecaster1951
    Moderator of Acoustics
    jack63 wrote:

Albo... źle zmontowane.
    Jasne że tak.
    jack63 wrote:
    to itak bez kucia się chyba nie obejdzie...
    Ano niestety. Dlatego instalację należy testować zanim zostanie osadzona w ścianie.
    Mototir
    Level 2  
    Pozdrawiam wszystkich co chcieli mi pomóc.
    Problem sam rozwiązałem metodą dedkcji 😊.
    Sprawa jest prosta - gdyż mieszkanie było jeszcze nie wykończone i w łazience nie była zamontowana deszczownica tylko zaślepione wyjście a jakimś przypadkiem otworzyłem dźwignię i w mieszalniku nastąpił przepływ wody, a że w instalacji nie było zamontowanych zaworów zwrotnych woda krążyła w obiegu zamkniętym napędzając turbinkę licznika.