Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Słaby internet gsm w domu

wojtkolos 24 Gru 2017 14:54 672 19
  • #1 24 Gru 2017 14:54
    wojtkolos
    Poziom 6  

Witam,
    Mam problem, mianowicie jakość internetu w moim domu (w środku lasu) jest bardzo słaba. Zamontowanie anteny Słaby internet gsm w domu20171224_1..543.jpg Download (732.44 kB) o zysku 20 do modemu usb plusa podłączonego do routera tp-link tl-mr3420 Słaby internet gsm w domu20171224_1..215.jpg Download (3.15 MB) prawie nic nie dało. Router ten często się zacina, więc tydzień temu postanowiłem go trochę ,,odciążyć'', wyłączyłem w nim wfii i podłączyłem do niego inny, który udostępniał wifi w domu. Po wykonaniu tego zabiegu router już się nie zacina tak często. Lecz jakość internetu się nie poprawiła; strasznie słabe prędkości i utraty pakietów na poziomie 96% na sto pingów. Poniżej udostępniam screena z bts-search, może podpowiecie mi, na którego btsa ustawić antenę Słaby internet gsm w domuScreenshot...-50-36.png Download (243.19 kB) . Wychodząc na zewnątrz nadrogę, lub wchodząc na 2 piętro internet na telefonie mi śmiga(play). Dodam, iż w modemie mam kartę plus, a antena ustawiona jest na btsa w Hucie Pustej.
    Wie ktoś jaki może być powód takiego zjawiska? Słaby internet gsm w domuScreenshot...-41-37.png Download (172.16 kB)
    Pozdrawiam

0 19
  • #2 24 Gru 2017 15:52
    kufelek102
    Poziom 7  

Hmm, moc (czy tam jakość sygnału) odbieranego sygnału zależy na pewno od "widoczności" masztu nadawczego w danym miejscu. Im wyżej umieszczona antena tym efekty będą lepsze ale trzeba pamiętać o solidnym i stabilnym mocowaniu żeby masztem nie bujała za mocno bo sygnał też zacznie uciekać.

Skoro przy nastawieniu anteny na Hutę pustą jest taki efekt to warto spróbować obrócić antenę na miejscowość Tuczno i zobaczyć efekt(według mapy UKE jest tam nadajnik Plusa GSM900). Dalszych nadajników raczej nie uda się złapać.

0
  • #3 24 Gru 2017 16:34
    makosuu
    Specjalista Sieci, Internet

Zacznijmy od tego że nie pochwaliłeś się jaki masz modem. MR3420 się nie nadaje do obsługi modemów LTE, a z 3G i tak będzie miał problemy z zasilaniem. Trzeba podłączać modem do MR3420 przez aktywny HUB. W sumie to ja sugeruję zmianę sprzętu bo to jakaś porażka. Zwłaszcza że piszesz że się zacina.
    Jaka antena?
    Modem? Jaka wersja? (HiLink czy zwykły)
    Łączysz się w 3G czy LTE?
    BTS w Hucie Pustej ma LTE800 Sferia oraz UMTS900 Aero2.
    Jest tam także LTE800 T-Mobile i powinieneś zmienić operatora na T-Mobile, z antenami ATK-10 bądź ATK-20 powinno ci śmigać. Ale zanim cokolwiek kupisz to trzeba zrobić testy.
    W Tucznie są pozwolenia Orange na LTE lecz nie wiadomo co działa. To też dobrze by było zweryfikować ale wszystko po kolei.

1
  • Pomocny post
    #4 24 Gru 2017 20:33
    matek451

Przestaw antenę na Tuczno tam działa BTS LTE1800Aero2 i LTE800 Sferii, w Hucie Pustej tylko LTE800Sferii. Antena Dual LTE1800MHz z Cybertecha jaką masz na kominie pracuje w pasmie LTE1800, do LTE800Sferii nieprzydatna. LTE800Sferii to tylko 5MHz w MIMO2x2 i DL do 37Mb/s ale z reguły działa wolno. Jedyna szansa na szybszy internet w Plusie to LTE1800 Aero2 z Tuczna. Ustaw antenę na ten BTS , podłącz do modemu E398 który masz i sprawdź jak działa bez MR3420v2. Zrób test na zewnątrz na karcie Plusa na zewnątrz na telefonie LTE z aplikacją Network Cell Info , pokaż screena z zakładki DANE i speedtest. E398 z Plusa nie współpracuje z siecią LTE800 a więc na nim nie skorzystasz z LTE800Sferii, zresztą pozwolenia na to pasmo wygasają za rok. Ogólnie niewłaściwy wybór sprzętu a nawet anteny. Na BTS-ie Tuczno LTE1800Aero2 uruchomiono niedawno, wcześniej na tym terenie od ponad dwóch lat dostępne było tylko LTE800sferii więc zakup E398 i anteny LTE1800 był pozbawiony sensu. Na dodatek do obsługi modemu LTE router MR-3420 to pomyłka, ma nie tylko problemy z zasilaniem modemu po USB ale na oryginalnym FW praktycznie nie nadaje się do jego obsługi. Modem przy jednoczesnej pracy po WiFi i obsłudze modemu LTE resetuje go, zrywa połączenie ale o tym sam się już przekonałeś. Reasumując spróbuj z antena na Tuczno. Do kiedy umowa z Plusem? Z pozostałych operatorów zasięg LTE ma Orange i T-Mobile , mają każdy swoje LTE800 w Hucie Pustej. Na BTS-ie Tuczno działa tylko wolne 3G z UMTS900HSPA+ NetWorks. Lokalizacja jest trudna, więc najpierw testy .

0
  • #5 25 Gru 2017 01:06
    wojtkolos
    Poziom 6  

matek451 napisał:
    Przestaw antenę na Tuczno tam działa BTS LTE1800Aero2 i LTE800 Sferii, w Hucie Pustej tylko LTE800Sferii. Antena Dual LTE1800MHz z Cybertecha jaką masz na kominie pracuje w pasmie LTE1800, do LTE800Sferii nieprzydatna. LTE800Sferii to tylko 5MHz w MIMO2x2 i DL do 37Mb/s ale z reguły działa wolno. Jedyna szansa na szybszy internet w Plusie to LTE1800 Aero2 z Tuczna. Ustaw antenę na ten BTS , podłącz do modemu E398 który masz i sprawdź jak działa bez MR3420v2. Zrób test na zewnątrz na karcie Plusa na zewnątrz na telefonie LTE z aplikacją Network Cell Info , pokaż screena z zakładki DANE i speedtest. E398 z Plusa nie współpracuje z siecią LTE800 a więc na nim nie skorzystasz z LTE800Sferii, zresztą pozwolenia na to pasmo wygasają za rok. Ogólnie niewłaściwy wybór sprzętu a nawet anteny. Na BTS-ie Tuczno LTE1800Aero2 uruchomiono niedawno, wcześniej na tym terenie od ponad dwóch lat dostępne było tylko LTE800sferii więc zakup E398 i anteny LTE1800 był pozbawiony sensu. Na dodatek do obsługi modemu LTE router MR-3420 to pomyłka, ma nie tylko problemy z zasilaniem modemu po USB ale na oryginalnym FW praktycznie nie nadaje się do jego obsługi. Modem przy jednoczesnej pracy po WiFi i obsłudze modemu LTE resetuje go, zrywa połączenie ale o tym sam się już przekonałeś. Reasumując spróbuj z antena na Tuczno. Do kiedy umowa z Plusem? Z pozostałych operatorów zasięg LTE ma Orange i T-Mobile , mają każdy swoje LTE800 w Hucie Pustej. Na BTS-ie Tuczno działa tylko wolne 3G z UMTS900HSPA+ NetWorks. Lokalizacja jest trudna, więc najpierw testy .

Właśnie skończyła mi się umowa z plusem i chcę przejść do orange, może zamienię modem, aby był wbudowany już w routerze.
    Jaką antenę polecasz, może jakieś inny modem jest dobry?
    Jutro wejdę na dach i przetestuje internet na komórce, bo mam play'a.
    Dzięki za odpowiedź😉

Dodano po 9 [minuty]:

to jest porównanie internetu mobilnego siedząc na kanapie(bts Tuczno) z wifi skierowanym z anteną w drugą stronę. Słaby internet gsm w domuScreenshot...-04-13.png Download (549.24 kB) Według mnie ostanio coś musiało przestać działać, bo 2 mies. internet był na przyzwoitym poziomie.

0
  • #6 25 Gru 2017 08:50
    matek451

Oczywiście kolejny błąd czyli wybór Orange. Oferta tego operatora jest teraz słaba i dużo drozsza( 2razy) od T-mobile na dodatek z gorszym sprzętem. Bierzesz teraz na 30 dniowe testy T-Mobile z ofertą nez limitu za 45/55 zł na m-c a w niej router B525 za 1 zł. To sprzęt wart 400 zł z agregacją dwóch pasm LTE. Zasięg tak jak pisałem z BTS-a w Hucie Pustej na LTE800. B525 współpracuje z HManagerem, pokazuje parametry sygnału i CID BTS-a. Sprawdzasz je i robisz speedtest. Jest też mozliwość że w tucznie został uruchomiony LTE800 t-Mobile ale to pokaże test. Do LTE800 dwie anteny ATK-10/800-980 lub ATK-20 ustawione na któryś z tych dwóch BTS-ów. Telefon z kartą Play z wymuszonym roamingiem Orange pokaże zasięg LTE z nich lub 3G z UMTS900+Networks który tez jest na tych BTS-ach. Z Plusem daj sobie spokój. A co do Orange to u nich 250GB+noce poza limitem to 69,99 zł/m-c + 22 zł rata za MF286. Koszt 92 zł/m-c. A zasięg jak w T-Mobile. Bo wymiana sprzętu w twoim wypadku jest konieczna.

0
  • #7 26 Gru 2017 17:12
    wojtkolos
    Poziom 6  

A więc po godzinnym teście zamieszczam wyniki i screeny z aplikacji Network Cell Info Lite. Wyniki prędkości wyglądają tak samo, więc zamieszczam jeden wynik .Słaby internet gsm w domuScreenshot...-57-48.png Download (546.07 kB)
    Podejrzewam, że to jest ten sam nadajnik i to w dodatku nie ważne, czy mam lte, czy inne standardy, internet jest tak samo wolny. Testy robiłem na dachu, a operatora wybierałem ręcznie. Tutaj zrzuty z aplikacji.
    Słaby internet gsm w domuScreenshot...-36-20.png Download (235.5 kB) Słaby internet gsm w domuScreenshot...-42-37.png Download (236.17 kB) Słaby internet gsm w domuScreenshot...-40-52.png Download (234.41 kB) Słaby internet gsm w domuScreenshot...-38-28.png Download (287.92 kB) Słaby internet gsm w domuScreenshot...-36-47.png Download (235.33 kB)
    Nie jestem pewny, czy będę miał szansę na obejrzenie jakiegoś w filmu w full-hd. Może wiecie jak przekonać wójta do poprowadzenia światłowodu z sąsiedniego miasteczka(2km)? A może zamontować antenę dookólną?

0
  • #8 26 Gru 2017 17:16
    jimasek
    Moderator - Sieci, Internet

Zwróć uwagę że sam światłowód nic nie da. Potrzebna jest jest jeszcze infrastruktura czyli sieć z dostępem do internetu a to oznacza dogadanie się z jakimś operatorem któremu ta inwestycja będzie się to opłacać.

0
  • #9 26 Gru 2017 17:22
    wojtkolos
    Poziom 6  

jimasek napisał:
    Zwróć uwagę że sam światłowód nic nie da. Potrzebna jest jest jeszcze infrastruktura czyli sieć z dostępem do internetu a to oznacza dogadanie się z jakimś operatorem któremu ta inwestycja będzie się to opłacać.

Projekt jest dofinansowany z unii, więc z tym problemu raczej nie ma. Infrastruktura jest dociagnięta do sąsiedniej wioski(dokładniej np. do Huty Pustej, czy Tuczna).

0
  • #10 26 Gru 2017 17:31
    jimasek
    Moderator - Sieci, Internet

.

wojtkolos napisał:
    Infrastruktura jest dociagnięta do sąsiedniej wioski(dokładniej np. do Huty Pustej, czy Tuczna).

Osobiście znam wiele takich miejsc że światłowód jest w innej sąsiedniej wiosce a kawałek dalej trzeba się męczyć ze stałbym LTE czy ADSL-em. Prosty przykład, choć by u mnie w okolicznych wioskach jest sieć światłowodowa (INEA) a u nas w gminnej miejscowości już nie no i zapowiadają dopiero koniec 2018/2019.
    Każdy odcinek sieci światłowodowej musi mieć projekt, zgody no i zabezpieczone zasoby w sieci danego dostawcy. To nie jest tak że można sobie zakopać kabel bez uzgadniania z właścicielami gruntów tak od na chybił trafił

0
  • #11 26 Gru 2017 17:40
    matek451

Test wykonany na telefonie ale pytanie czy z LTE? to połączenie w Orange to na 3G z UMTS900HSPA+ a więc z założenia jest wolno. Przy tym słabym sygnale prędkości charakterystyczne dla niego. Nie pokazałeś żadnego screena w LTE Orange, wbrew temu co sadzisz prędkości na LTE800 Orange z założenia są dużo wyższe. Test Play nie ma znaczenia bo tam nie ma zasięgu macierzystej sieci 3G/LTE , to roaming w Orange tez z UMTS900NetWorks w Tucznie. Przy okazji jeśli telefon z LTE zrób test Orange, T-Mobile po drodze do Huty i pod BTS-em z LTE800 tych operatorów w Hucie.

0
  • #12 26 Gru 2017 18:16
    wojtkolos
    Poziom 6  

matek451 napisał:
    Test wykonany na telefonie ale pytanie czy z LTE?

Test wykonany w tym samym miejscu z lte orange ma takie same predości co te niższe standardy.

0
  • #13 26 Gru 2017 18:31
    matek451

Mnie nie interesują tylko prędkości ale parametry sygnału, eNB, ECI BTS-a i screen z niego. Oczywiste jest że w tej lokalizacji na telefonie będą słabe parametry sygnału LTE a co za tym idzie prędkości. Podstawą w każdej technologii czy to LTE czy 3G jest kierunkowa antena zewnętrzna na pasmo 800-900MHz o duzym zysku ustawiona na Hutę przy LTE800 lub Tuczno na UMTS900, chyba ze w Tucznie też już działa LTE800 Orange lub T-Mobile.

0
  • #14 27 Gru 2017 13:54
    wojtkolos
    Poziom 6  

matek451 napisał:
    Mnie nie interesują tylko prędkości ale parametry sygnału, eNB, ECI BTS-a i screen z niego. Oczywiste jest że w tej lokalizacji na telefonie będą słabe parametry sygnału LTE a co za tym idzie prędkości. Podstawą w każdej technologii czy to LTE czy 3G jest kierunkowa antena zewnętrzna na pasmo 800-900MHz o duzym zysku ustawiona na Hutę przy LTE800 lub Tuczno na UMTS900, chyba ze w Tucznie też już działa LTE800 Orange lub T-Mobile.

Dzisiaj specjalnie poszedłem na spacer podłączony do LTE z Tuczna. Na całej długości drogi miałem ten standard na smartfonie Samsung Galaxy s5. Zamieszczam screeny.
    Słaby internet gsm w domuScreenshot...-20-15.png Download (415.33 kB) Słaby internet gsm w domuScreenshot...-28-46.png Download (3.09 MB) Słaby internet gsm w domuScreenshot...-32-44.png Download (315.54 kB) Słaby internet gsm w domuScreenshot...-29-23.png Download (270.5 kB) Słaby internet gsm w domuScreenshot...-34-14.png Download (254.41 kB) Słaby internet gsm w domuScreenshot...-34-07.png Download (2.99 MB)
    CMWF_20171...0_n91.xlsx Download (12.56 kB)-exel z danymi z aplikacji

0
  • #15 27 Gru 2017 14:38
    matek451

Jak wyglądały prędkości LTE w takich warunkach? Zasięg z BTS-a Tuczno na którym pewnie Orange odpalił swoje LTE800.

0
  • #16 27 Gru 2017 17:28
    wojtkolos
    Poziom 6  

matek451 napisał:
    Jak wyglądały prędkości LTE w takich warunkach? Zasięg z BTS-a Tuczno na którym pewnie Orange odpalił swoje LTE800.

Prawie pod samą wierzą prędkości kiczowatego internetu wyglądają następująco: Słaby internet gsm w domuScreenshot...-22-20.png Download (402.77 kB)
    a tutaj screeny z aplikacji, nie wiem co powiedzieć😐. Raczej filmu nie obejrzę.
    Słaby internet gsm w domuScreenshot...-02-02.png Download (2.86 MB) Słaby internet gsm w domuScreenshot...-01-46.png Download (124.07 kB)
    a tak wraz z oddalaniem się:
    Słaby internet gsm w domuScreenshot...-04-45.png Download (3 MB) Słaby internet gsm w domuScreenshot...-04-50.png Download (380.33 kB)
    CMWF_20171...0_n48.xlsx Download (11.43 kB)

0
  • #17 27 Gru 2017 17:56
    matek451

A jaka karta w telefonie i czemu ten roaming ?

0
  • #18 27 Gru 2017 21:45
    wojtkolos
    Poziom 6  

matek451 napisał:
    A jaka karta w telefonie i czemu ten roaming ?

play, ma zasięg 4 sieci, po prostu testuje Orange, bo go będę miał w domu jako ten internet(zmieniam z plusa)

0
  • #19 27 Gru 2017 23:09
    matek451

Ty w ogóle czytasz co się do ciebie pisze? Napisałem wyraźnie ze Play cię nie interesuje bo nie ma zasięgu macierzystego a ty do testu Orange wykorzystujesz roaming Orange dla Play. Ciesz się że Orange cię wpuścił do LTE ale te testy są bez żadnego znaczenia bo w roamingu Play ogranicza DL do 3Mb/s a UL do 1Mb/s i tyle masz. Te testy natomiast nic nie mówią ani o LTE ani o 3G w Orange. No i po kiego brać dużo słabszy( limity) dwa razy droższy internet w Orange ze słabym routerem MF286 zamiast T-Mobile bez limitu , o połowę tańszy z B525 który jest dużo lepszy od MF286? Niepojęte tym bardziej że obydwaj operatorzy mają taki sam zasięg , z tych samych BTS-ów. Na testy w T-Mobile jest 30 dni a B525 nie ma simlocka jak sprzęt z Orange.

0
  • #20 28 Gru 2017 01:37
    wojtkolos
    Poziom 6  

matek451 napisał:
    Ty w ogóle czytasz co się do ciebie pisze? Napisałem wyraźnie ze Play cię nie interesuje bo nie ma zasięgu macierzystego a ty do testu Orange wykorzystujesz roaming Orange dla Play. Ciesz się że Orange cię wpuścił do LTE ale te testy są bez żadnego znaczenia bo w roamingu Play ogranicza DL do 3Mb/s a UL do 1Mb/s i tyle masz. Te testy natomiast nic nie mówią ani o LTE ani o 3G w Orange. No i po kiego brać dużo słabszy( limity) dwa razy droższy internet w Orange ze słabym routerem MF286 zamiast T-Mobile bez limitu , o połowę tańszy z B525 który jest dużo lepszy od MF286? Niepojęte tym bardziej że obydwaj operatorzy mają taki sam zasięg , z tych samych BTS-ów. Na testy w T-Mobile jest 30 dni a B525 nie ma simlocka jak sprzęt z Orange.

Powiem tyle. Mam wszystko od Orange wraz internetem bez limitu za 150zł, z modemem huawei 525 i to mi się porostu opłaca. Tak jak już pisałeś, wiem, że play ma ograniczenia, ale tu bardziej chodziło o statystyki połączenia i jego parametry. Na dzień dzisiejszy posiadam tylko kartę z darmowym internetem z play, bo resztę moich numerów mam w poznaniu. Rozumiem Twoje zażenowanie, bo niestety w sieciach bezprzewodowych jestem zielony, to nie moja działka w informatyce. Chciałbym tylko uzyskać odpowiedź, gdzie najlepiej ustawić antenę prawie idealnie na maszt i jaką, może jakieś kable inne lub postawienie masztu?

0
  Szukaj w 5mln produktów