Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ODU-IDU 200 i brak internetu z anteną naziemną

milosz4 24 Gru 2017 15:44 1545 21
  • #1 24 Gru 2017 15:44
    milosz4
    Poziom 8  

Hej,
    mam problem z zestawem ODU-IDU 200.

Na początku podłączyłem wyłącznie oba urządzenia (ODU + IDU) i wszystko działało. Generalnie jestem zadowolony.
    Postanowiłem "wyrzucić " ODU na zewnątrz i podłączyć do niego antenę z telewizji naziemnej. Antena ma na bank już ponad 10 lat ale kanały cyfrowe spokojnie na niej odbierałem.
    Wszystkie urządzenia podłączyłem jak na schemacie. Gdy podłączona jest antena naziemna (a w zasadzie przewód wychodzący z rozdzielacza) router nie może skomunikować się z ODU i internet nie działa. Lampa na ODU się nie świeci. Gdy tylko odłącze od niego przewód z anteny naziemnej ODU i IDU od razu się łączą i jest internet.

Pytanie ode mnie ?
    czy to możliwe, że urządzenia nie lubią się z anteną zaziemną dlatego, że jest za stara ?
    a może dlatego, że ma zasilacz dodatkowy ?
    czy jak zamontuję jakąś nowszą antenę DVB-T bez zasilacza to zestaw ruszy ?

Dodam jeszcze, że ODU przestaje działać niezależnie od tego czy podłączony jest do anteny zasilacz. Wystarczy, że sama antena bez zasilacza jest podłączona i momentalnie połączenie się zrywa.

0 21
  • #2 24 Gru 2017 16:46
    makosuu
    Specjalista Sieci, Internet

A po co tą antenę podłączasz do ODU? Masz problemy z zasięgiem? To działa dobrze tylko w TV w reklamach. Zresztą całe to IDU-ODU to porażka.

0
  • #3 24 Gru 2017 20:01
    milosz4
    Poziom 8  

z samego urządzenia jak i usługi jestem w sumie zadowolony.
    na schemacie fajnie to wygląda, ale w rzeczywistiości jest tak, że antena naziemna oraz ODU są na strychu,
    na +1 jest TV1, a na poziome 0 znajduje się TV2 i IDU.

0
  • #4 24 Gru 2017 20:40
    matek451

Czy ty w ogóle zapoznałeś się z instrukcją montażu tego szajsowatego zestawu IDU-ODU200? Wątpię, w instrukcji jak byk jest napisane ze może on współpracować i być spięty wspólnym kablem ale z anteną satelitarną a nie z naziemną . I tyle w temacie, wystaw ODU na zewnątrz a nie na strychu, połącz go oddzielnym kablem koncentrycznym 75Ohm z IDU i korzystaj. W jakiej lokalizacji korzystasz z Plusa, jak daleko masz do BTS-a, z jakiego pasma LTE, jakie masz parametry sygnału i jakie osiągasz prędkości w szczycie internetowym?

1
  • #5 25 Gru 2017 10:56
    milosz4
    Poziom 8  

ODU-IDU 200 i brak internetu z anteną naziemnąA czytałem sobie nawet. i to ze dwa albo czy razy - zerknij proszę na screena ;)

w instrukcji jest napisane, że pomiędzy odu a idu nie może być wzmacniacza i w przypadku mojej instalacji takiego wzmacniacza tam nie ma. jest wyłącznie nadszarpnięta zębem czasu antena do telewizji naziemnej, którą akurat moja instrukcja akceptuje. Być może był to spisek, i pan w punkcie, w którym kupowałem to ustrojstwo specjalnie mi podrzucił felerną instrukcję.

download mam 20 a upload mam 30. od BTS jestem tak ze 3 km max, widzę go jak założę oksy albo mam soczewki na gałkach. ODU jest na schodku przy kominie, na którym od czasu do czasu staje sobie kominiarz i przepycha komin. Antena naziemna do telewizora jest na drugim końcu strychu i też znajduje się na zewnątrz.

0
  • #6 25 Gru 2017 11:24
    matek451

Jeden mały haczyk, w instalacji jest coś co nazwałeś rozdzielaczem, sygnał z anteny idzie do niego a dalej do jednego TV i ODU i tu pewnie jest pies pogrzebany. Masz instrukcję to przeczytaj UWAGĘ na 18 stronie. Ten zestaw jest czuły na takie rozwiązania i nie brak ludzi, którzy mają z tym problemy. To DL 20Mb/s to w szczycie internetowym i na jakim paśmie LTE ? DL<UL a więc BTS już przeciążony. Jak wygląda zakładka Status LTE z parametrami sygnału, na BTS-ie oddalonym o 3 km tylko LTE1800Aero2 czy też LTE2600Plusa lub LTE800Sferii, sprawdzałeś wszystkie pasma?

0
  • #7 25 Gru 2017 11:38
    milosz4
    Poziom 8  

problematyka mojego posta nie ma nic wspólnego z prędkościami, BTS-ami, Aerami, Sferiami i innymi skomplikowanymi słowami. Zestaw ten zamontowałem u rodziców w domu. Internetu używają głównie do pudelków, poczty, youtubów i szukaniu przepisu na puszysty serniczek.
    Więc czy to będzie 30 Mbps czy 5 Mbps wydaje mi się, że nie będzie miało dla nich większego znaczenia. Chodziło o to, żeby odciąć się od oranża i nie płacić im haraczu za nieużywany telefon stacjonarny. A niestety u mnie na wiosce po kablu idzie tylko pomarańcza.

problem jest typowo "hardwareowy". Cały zestaw działa świetnie pod warunkiem, że odłączę kabel pomiędzy rozdzielaczem a ODU. Gdy tylko podłączona jest do niego antena od razu gaśnie na nim lampka i na routerze miga czerwona dioda (LTE status). Normalnie jest fioletowa/niebieska.
    Sumując, gdy do ODU podłączona jest antena to w ogóle nie "rusza". Niby jest ale jakby go nie było.

0
  • Pomocny post
    #8 25 Gru 2017 11:43
    matek451

To podłącz bezpośrednio i po problemie.

0
  • #9 25 Gru 2017 11:45
    milosz4
    Poziom 8  

dodam jeszcze te BTSy o które tak prosiłeś

Dodano po 44 [sekundy]:

matek451 napisał:
    To podłącz bezpośrednio i po problemie.

a jak mają TV oglądać ? :'(

0
  • #10 25 Gru 2017 12:34
    matek451

Pociągnij oddzielny kabel do ODU, innego wyjścia nie ma. Tak jak napisane w tej uwadze nie działa z multiswitchem czyli z takim rozdzielaczem. Na BTS-ie tylko LTE1800Aero2, to i tak zaskakujące że DL na poziomie 20Mb/s.

0
  • #11 25 Gru 2017 18:30
    gkwiatkowski
    Poziom 22  

milosz4 napisał:
    Hej,
    mam problem z zestawem ODU-IDU 200.

Na początku podłączyłem wyłącznie oba urządzenia (ODU + IDU) i wszystko działało. Generalnie jestem zadowolony.
    Postanowiłem "wyrzucić " ODU na zewnątrz i podłączyć do niego antenę z telewizji naziemnej. Antena ma na bank już ponad 10 lat ale kanały cyfrowe spokojnie na niej odbierałem.
    Wszystkie urządzenia podłączyłem jak na schemacie. Gdy podłączona jest antena naziemna (a w zasadzie przewód wychodzący z rozdzielacza) router nie może skomunikować się z ODU i internet nie działa. Lampa na ODU się nie świeci. Gdy tylko odłącze od niego przewód z anteny naziemnej ODU i IDU od razu się łączą i jest internet.

Pytanie ode mnie ?
    czy to możliwe, że urządzenia nie lubią się z anteną zaziemną dlatego, że jest za stara ?
    a może dlatego, że ma zasilacz dodatkowy ?
    czy jak zamontuję jakąś nowszą antenę DVB-T bez zasilacza to zestaw ruszy ?

Dodam jeszcze, że ODU przestaje działać niezależnie od tego czy podłączony jest do anteny zasilacz. Wystarczy, że sama antena bez zasilacza jest podłączona i momentalnie połączenie się zrywa.

Co to za rozdzielacz i zasilacz?
    Może antena zwiera zasilanie ODU?

0
  • #12 25 Gru 2017 21:44
    milosz4
    Poziom 8  

gkwiatkowski napisał:

rozdzielacz firmy krzak za chyba 5 zł z marketu
    a zasilacz to najprostszy taki do anten naziemnych.

0
  • #13 25 Gru 2017 21:50
    jimasek
    Moderator - Sieci, Internet

W tej czarnej "puszeczce" masz kondensator który oddziela zasilanie wzmacniacza od toru antenowego no i nie wiem jak zbudowany jest rozdzielacz chyba na zasadzie transformatora. Tak więc nie ma szans na poprawne działanie w takim układzie.

0
  • #14 25 Gru 2017 22:32
    gkwiatkowski
    Poziom 22  

milosz4 napisał:
    gkwiatkowski napisał:

rozdzielacz firmy krzak za chyba 5 zł z marketu
    a zasilacz to najprostszy taki do anten naziemnych.

Który kabel jest do ODU, anteny naziemnej i TV1?

Potrzebujesz rozgałęźnik, który nie przepuszcza zasilania w stronę ODU. Albo separator galwaniczny na tym kablu.

0
  • #15 25 Gru 2017 22:37
    milosz4
    Poziom 8  

tam gdzie jest ta taśma izolacyjna w paski to jest to przewód wychodzący z anteny.
    przewód niebieski idzie do TV1
    a odu jest póki co odłączone od rozdzielacza.

Budowa rozdzielacza jest bardzo prosta. w środku jest drucik który dzieli się na dwa. Więc tam transformatora raczej żadnego nie ma. oba telewiozry działały normalnie na takim ustawieniu.

0
  • Pomocny post
    #16 25 Gru 2017 23:16
    gkwiatkowski
    Poziom 22  

milosz4 napisał:
    tam gdzie jest ta taśma izolacyjna w paski to jest to przewód wychodzący z anteny.
    przewód niebieski idzie do TV1
    a odu jest póki co odłączone od rozdzielacza.

Budowa rozdzielacza jest bardzo prosta. w środku jest drucik który dzieli się na dwa. Więc tam transformatora raczej żadnego nie ma. oba telewiozry działały normalnie na takim ustawieniu.

Potrzebujesz taki rozgałęźnik (lub odpowiednik innego producenta):
    http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_rsi-03_tv-fm_1-2_z_jednym_przejsciem_dc_ams_R55202.htm

Telewizory działały, ponieważ nie potrzebowały zasilania po kablu antenowym. ODU otrzymuje zasilanie po kablu antenowym i przekazuje je dalej.

0
  • #17 26 Gru 2017 09:18
    milosz4
    Poziom 8  

gkwiatkowski napisał:

Potrzebujesz taki rozgałęźnik (lub odpowiednik innego producenta):
    http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_rsi-03_tv-fm_1-2_z_jednym_przejsciem_dc_ams_R55202.htm

Telewizory działały, ponieważ nie potrzebowały zasilania po kablu antenowym. ODU otrzymuje zasilanie po kablu antenowym i przekazuje je dalej.

Dzięki !
    zamówię to ustrojstwo i zobaczymy jak się będzie sprawowało :)

0
  • #18 26 Gru 2017 09:57
    gkwiatkowski
    Poziom 22  

ODU podłączasz do wyjścia z symbolem kondensatora.

0
  • #19 28 Gru 2017 01:21
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

milosz4 napisał:

Antena tv z wzmacniaczem antenowym, zasilacz - Ty masz pojęcie, że sygnał wracający z takiej anteny ma potężne wzmocnienie (i szumy własne) i jest duża szansa, że wycina Ci pasmo na jakim komunikują się urządzenia to z domu z tym na dachu?

0
  • #20 28 Gru 2017 16:51
    milosz4
    Poziom 8  

KOCUREK1970 napisał:
    milosz4 napisał:

Antena tv z wzmacniaczem antenowym, zasilacz - Ty masz pojęcie, że sygnał wracający z takiej anteny ma potężne wzmocnienie (i szumy własne) i jest duża szansa, że wycina Ci pasmo na jakim komunikują się urządzenia to z domu z tym na dachu?

Szczerze mówiąc nie mam zielonego pojęcia :(
    Gdybym miał to by mnie tutaj nie było.

0
  • #21 28 Gru 2017 19:30
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

@milosz4
    No my na odległość też nie wiemy...

Poprowadź osobny przewód do internetu, albo antena całkowicie pasywna bez zasilacza i ze symetryzatorem w antenie (ale możesz stracić odbiór tv naziemnie).

0
  • #22 28 Gru 2017 21:52
    jarek7714
    Poziom 15  

Po pierwsze ten zestaw może działać ze wzmacniaczem antenowym, ale nie każdym np. tego typu http://allegro.pl/wzmacniacz-masztowy-dvb-t-ab010-terra-15-db-abcv-i7096079767.html i bardzo ważne bez jakiegokolwiek dodatkowego zasilacza antenowego, za to bardzo istotnym elementem w tym zestawie jest bloker zasilania DC który montujemy na przewodzie podłączanym do TV http://allegro.pl/separator-bloker-zasilania-dc-blocker-axing-szu-14-i6912090072.html (bez tego blokera możemy uszkodzić cały zestaw ODU-IDU). Ważnym elementem w tym zestawie jest jakość przewodu antenowego (polecam Televes), ba nawet z ww wzmacniaczem możemy bezpiecznie próbować czy będzie nam to prawidłowo działać jak użyjemy blokera DC.

0
  Szukaj w 5mln produktów