Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Odkurzacz Vacumaid S1570 Split - słaba moc ssania

drogba_37 24 Dec 2017 23:10 2028 3
    drogba_37
    Level 13  
    Odkurzacz dopiero co podłączony (4 m-ce temu, używany 5 razy), 8 gniazd i 2 szufelki. Filtr czyściutki, kosz pusty, a moc ssania bardzo niewielka. Pierwotnie myślałem że tak musi być, ale dziś sprawdzałem u znajomych i tam jest moc 10 razy silniejsza, u mnie ledwo co paproszek został wciągnięty. Jak mogę sprawdzić, czy gdzieś w instalacji podtynkowej coś się nie przytkało?

Taka jeszcze jedna dziwna rzecz, nie wiem czy będę potrafił to opisać.
    Ale odkurzacz wciągnął mały worek foliowy, ten worek wylądował w koszu, ale po ponownym włączeniu ten woreczek foliowy z kosza znów przylgnął do rury wrzucającej brud do kosza, tak jakby odkurzacz zamiast zasysać brud do kosza, wciągał go z kosza do rury, bo za każdym razem ten worek foliowy nie leży na dnie kosza, tylko zostaje zasysany przez rurę.
  • Helpful post
    cefaloid
    Level 32  
    Przecież ta rura na środku zbiornika służy do wyciągania powietrza z kosza a nie do jego wpuszczania. Powietrze jest wpuszczane rurą zamocowaną na boku obudowy, bo ma wpadać w wir. Wywal reklamówki i folie z kosza, ten odkurzacz ich bardzo nie lubi i się nimi zatyka. Podnieś też pokrywę filtru włosów i popatrz czy nam czegoś nie ma co tamuje przepływ powietrza.

Tu widok od spodu. Ta rura na środku zasysa powietrze, a jest ono wrzucane tę czarną, zakręconą co ją widać z boku.
    Prawidłowy układ połączeń rur:
    Pokrywa filtra włosów. Podnieś ją i zobacz czy się tam coś nie zatkało, wytrzep filtr z kurzu. Pokrywa jest luźno położona, ale jak odkurzacz pracuje powinna być jak przyspawana. No i posprawdzaj czy nie ma na rurach czy gniazdach nieszczelności.
    Włącz odkurzacz z podniesioną pokrywą filtra, i wyjętym filtrem. Czy tam dobrze zasysa do rury idącej do zespołu ssącego? Jeśli tak to załóż filtr i pokrywę, zdejm kosz. Czy tam dobrze zasysa? Jeśli tak może masz gdzieś nieszczelną instalację?
    drogba_37
    Level 13  
    cefaloid wrote:
    Włącz odkurzacz z podniesioną pokrywą filtra, i wyjętym filtrem. Czy tam dobrze zasysa do rury idącej do zespołu ssącego?
    Podniosłem pokrywę, zdjąłem filtr, nic tam nie zasysa, nie ma ciągu, no może taki delikatny, ledwo wyczuwalny. Natomiast jak założę pokrywę, to tak jak napisałeś, tak jakby ją przyspawało, nie da jej się podnieść przy włączonym odkurzaczu.

Co do pojemnika na kosz, to dzięki za wyjaśnienie, nie wiedziałem, że ta rura służy do wyciągania powietrza z kosza. Ta właśnie rura chodzi dobrze jest tam silny pęd. Tak wygląda to u mnie:
    Odkurzacz Vacumaid S1570 Split - słaba moc ssaniaOdkurzacz Vacumaid S1570 Split - słaba moc ssania
    drogba_37
    Level 13  
    Wykryłem 2 nieszczelności
    Pierwsza to giętka rura od jednej z szufelek. Była wielgachna dziura. Druga wada to duży wyciek powietrza przy samym odkurzaczu (źle, tzn za lekko skręcona rurka PCV). Pęd powietrza znacznie wzrósł. Ale mam wrażenie, ze to jeszcze nie to. Porównywałem siłe ssania u znajomych i u mnie przed wykryciem awarii było to tak procentowo może z 10 % ich siły. Teraz podniosło się do 50 może 60%, ale to jeszcze nie to. Czy istnieje jakas możliwość sprawdzenia czy jeszcze gdzies jest wyciek? Czy tylko pojedyńczo mozna każde gniazdo rozkręcic i posprawdzać?

@cefaloid
    Czy do naszych odkurzaczy da sie bezpośrednio podłączyc rurę ssącą? Żeby sprawdzić jaka powinna byc moc ssania?

Edit 2: :)
    Dzwoniłem do serwisu naszych odkurzaczy i facet mówił że trzeba zdjąc rurę w jednostce centralnej i jakimś ciśnieniomierzem sprawdzic ile wskaże, winno byc około 30 kPa i tyle samo powinno byc w gniazdach ssących