Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Zasilacze UPS
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fotowoltaika dobrej jakości 10KW poniżej 25tys. Jednak się uda?

25 Gru 2017 12:06 6666 121
  • Poziom 7  
    Witam.

Od jakiegoś czasu zastanawiam się na instalacja fotowoltaiki. Dzwoniłem
    do firm i ceny oscylują w granicach 35-45tys zlotych. W takim przypadku instalacja nie jest zbyt dobrym interesem.

Zastanawiam się, czy jest możliwość zakupu trochę większej ilości sprzętu od producenta na własna rękę. Liczę, że uda zbić się cenę poniżej 25tys złotych zlecając tylko montaż, bez kompleksowej usługi. W innym poście udostępniłem wstępne/amatorskie obliczenia i przekopiuję je tutaj:

Przyjąłem wartość obliczeń do paneli na dachu o mocy 10kW (10 000W).
    Cena Paneli które znalazłem= 0,285€ za 1W przy euro liczonym po 4,22PLN
    1W=1,23PLN

1.Panele 10kW= 12 300PLN
    2.Na wysyłkę przyjmuję kwotę 1500zl z terenu Niemiec do Warszawy. (Produkują panele w Indonezji - bez karnego cła)
    Optymistycznie 1000zl.
    3.Inwerter do 10kW - ceny wahają się od 6000 do 11000PLN brutto
    Optymistycznie 7000brutto.
    4.Listwy montażowe 1500PLN
    Pozostałe elementy 1000PLN
    Optymistycznie listwy i pozostałe elementy 2000PLN
    5.Montaz 3000PLN
    Optymistycznie 2000PLN
    6.Nieuwzglednione koszty 1500PLN

REALNIE
    1.- 12 300
    2. 1 500
    3.- 9 000
    4.- 2 500
    5.- 3 000
    6.- 1 500
    SUMA: 29 800PLN zwrot po około 8,5 roku (średnio, przy efektywności 10lat na poziomie 90%.

Bardzo OPTYMISTYCZNIE
    1.- 12 300
    2.- 1 000
    3.- 7 000
    4.- 2 000
    5.- 2 000
    6.-
    = 24 000PLN zwrot po 6 latach i 8 miesiącach (bardzo zachęcająco, na 100% się zdecyduję).

Zapotrzebowanie na energię mamy/będziemy mieli duże i większość prądu wykorzystamy. (Auto na prąd-czekamy drugi kwartał 18r, pompa ciepła, rekuperacja, akwarium które zjada 0,6kW/h, kuchenka elektryczna).

Tym postem chciałbym uściślić resztę kosztów z pozycji 2. do 6. (w szczególności pkt 6.”Nieuwzględnione koszty” )

Jeśli ktoś ma namiary na którąkolwiek część instalacji - sprawdzone inwertery, inne panele l, etc. proszę o podesłania linka - może razem uda się coś ustalić.

Czytałem o grupowych zakupach przez kilku klientów indywidualnych. Planuję wysłać zapytanie o jedną większą partię towaru. W takim wypadku producent będzie chciał rozmawiać o sprzedaży bezpośredniej i ewentualnej drobnej negocjacji ceny. Minimalna ilość o jaka planuję pytać to 100kW paneli, 10 inwerterów po 10kW, oraz wystarczającą ilość reszty pozostałych elementów, które będą potrzebne do złożenia instalacji.

Nie mogłem zamieścić linku do firmy, wiec wklejam zdjęcie

UPDATE/Edycja - dodaję obliczenia na podstawie zaproponowanych cen przy zapytaniach na 100kW
    1. Panele 10kW - 15 100 (netto)
    Zakupu dokonam na VAT EU faktura i gwarancja z Holandii. 5 lat na panele plus 10 lat na wydajność na poziomie 90%. Piszą, że po 20-25 latach wydajność będzie na poziomie 80% (tak zresztą pisze większość firm). Cena z wysyłką do wybranego magazynu na terenie całej PL!
    2.- Wysyłka 0zl (uwzględniona w cenie zakupu- 7 palet)
    3.- 3 600zl (netto) 4428zl (brutto) (uwzględniłem zejście z ceny o 150zl na sztuce - mieliśmy rozmawiać o cenie przy zamówieniu, ale 150zl negocjacji to minimum jakie zaakceptuje przy 10szt)
    4.- Montaż 2 300zl netto/brutto (firma zajmująca się kilka lat tylko panelami PV powiedzieli, ze jeśli nie trzeba to nie musza wystawiać faktury i netto będzie cena brutto - nie piszę nazwy) (oferty były od 1500zl do 4000zl) proponuję dać ogłoszenie w większym mieście i ktoś się na 100% zgłosi.
    5.- Odgromnik o Odcięcie zasilania to 1200zl netto, 1464 brutto to są ceny katalogowe- można zejść lub zrezygnować z odgromnika (niektórzy mówili ze nie maja u siebie a to 1000zl oszczędności- nie wiem czy warto)
    6.Sprzęt do montażu plus kable założyłem 2000zl netto 2460 brutto (UWAGA jeszcze nie sprawdzone, ale realne),

SUMA:
    15 100 netto (można kupić bez Vatu za granica) 18 573 brutto
    3600 netto 4 428 brutto (kupione w PL)
    1200 netto 1 460 brutto (kupione w PL)
    2300 netto=brutto
    2000 netto. 2 460 brutto (raczej kupione w PL)

SUMA NETTO 24 200 netto!! Taka inwestycja się zwróci bardzo szybko :) w przeciwieństwie do tego, co wciskają firmy kasujące po 15tys samej marży za pozorne „bezpieczeństwo”.

SUMA BRUTTO 28 921 brutto (dla osoby prywatnej) wystarczy kupić panele PV bez Vatu na firmę z VAT EU 3473zl to daje
    25 448zl!

Pozdrawiam
  • Zasilacze UPS
  • Poziom 43  
    Rafal2036 napisał:
    (Auto na prąd-czekamy drugi kwartał 18r,
    Skoro stać cię na e-auto to również na realną cenę fotowoltaiki.
    Nie piszę złośliwie, uważam że fotowoltaika zwróci się szybciej niż ten samochód, nawet gdy zamówisz wszystko przez firmę montującą. Płacisz drożej ale masz tego samego gwaranta na sprzęt i wykonanie, przy własnym zakupie może dojść do nieprzyjemnej sytuacji w przypadku awarii o nieoczywistych przyczynach. Producent może wskazywać winę firmy montującej, a ta winę producenta.
  • Poziom 36  
    Do pełnych kosztów dolicz oprocentowanie kapitału.
  • Poziom 7  
    vodiczka napisał:
    Rafal2036 napisał:
    (Auto na prąd-czekamy drugi kwartał 18r,
    Skoro stać cię na e-auto to również na realną cenę fotowoltaiki.
    Nie piszę złośliwie, uważam że fotowoltaika zwróci się szybciej niż ten samochód, nawet gdy zamówisz wszystko przez firmę montującą. Płacisz drożej ale masz tego samego gwaranta na sprzęt i wykonanie, przy własnym zakupie może dojść do nieprzyjemnej sytuacji w przypadku awarii o nieoczywistych przyczynach. Producent może wskazywać winę firmy montującej, a ta winę producenta.

Z całym szacunkiem, właśnie stać mnie na auto elektryczne bo potrafię liczyć i nie chce dawać z siebie zedrzeć.
    Chyba ze zaproponujesz mi 10KW za 28tys z gwarancja plus dobra jakość sprawdzonych podzespołów to się nie będę zastanawiał nad oszczędnością kilku tys.
    Montaż paneli słonecznych zajmuje dobrej ekipie 2-3dni dla dwóch osob. Mogę zapłacić za te 3dni pracy 3tys, myśle ze wielu użytkowników z forum bez problemy by się skusiło na 1000zl dniówki dla firmy to nie jest okradanie nikogo z zarobku.

Propozycje cenowe jakie dostałem były w przedziale 35-42tys.

Bardzo Proszę O Pwstrzymanie się Od zbaczanie z tematu, zasadność własnego zakupu możemy przedyskutować na innym wątku który mogę założyć sepecjalnie do tego celu.

W Europie Zachodniej i USA normalne jest, ze grupa mieszkańców/ znajomych, wspólnota zamawia większa partie towaru bez pośredników..

Proszę jeszcze raz o powstrzymanie od złączania z tematu który ma na celu sprawdzenie czy da się kupić 10KW dobrej jakości sprzętu poniżej 25tys zł.

Dodano po 2 [minuty]:

Zbigniew 400 napisał:
    Do pełnych kosztów dolicz oprocentowanie kapitału.

W tym poście chciałbym się skupić na samej cenie zakupu- opłacalność możemy policzyć w kolejnym temacie. Dopisałem wartości w przybliżeniu.
  • Poziom 34  
    vodiczka, jestem w moim domku letniskowym, obok mam sąsiada i widzę że ma zamontowane panele fotowoltaiczne, cóż dzisiaj święto i tylko tyle się dowiedziałem od sąsiada, że panele o mocy do 3 kW, podobno optymalna cena i bez podłączenia do sieci energetycznej. Służy tylko do obsługi ogrzewania. Na dzisiejszy dzień to tylko tyle, może jutro uda mi się porozmawiać z sąsiadem. Jeszcze o ile dobrze usłyszałem zmieścił się w 20 000 zł. I to na razie tyle.
  • Zasilacze UPS
  • Poziom 7  
    Ryszard49 napisał:
    vodiczka, jestem w moim domku letniskowym, obok mam sąsiada i widzę że ma zamontowane panele fotowoltaiczne, cóż dzisiaj święto i tylko tyle się dowiedziałem od sąsiada, że panele o mocy do 3 kW, podobno optymalna cena i bez podłączenia do sieci energetycznej. Służy tylko do obsługi ogrzewania. Na dzisiejszy dzień to tylko tyle, może jutro uda mi się porozmawiać z sąsiadem. Jeszcze o ile dobrze usłyszałem zmieścił się w 20 000 zł. I to na razie tyle.

Na ta chwile skupiłabym się na analizie obliczeń, które zaproponowałem oraz ewentualnym linkowaniu dostawców u których można byłoby kupić towar przy zamówieniu całego pakietu na 100Kw

Pozdrawiam
    Dodano po 8 [godziny] 44 [minuty]:

Udostępniana/edycja. 22:28

Zachęcam do piania w tym temacie. Dodatkowo opisze dlaczego zdecydowałem się na napisanie tego postu.
    Teraz są święta i mam czas podejść do tematu o którym myśle od pół roku. Podchodzę do sprawy bardzo poważnie. Jeśli się uda, to ten post- ścieżki dostawców i problemy jakie mogą wystąpić podczas realizacji będą wskazówka/instrukcja dla pozostałych drobnych inwestorów indywidualnych.

Bądźmy szczerzy, ceny paneli spadły w przeciągu ostatnich lat. Niestety ceny jakie proponują firmy wykluczają opłacalność inwestycji. 37-42tys złotych za instalacje 10Kw sprawiają ze ten wydatek może się nigdy nie spłacić..
    Moje pobudki do tego przedsięwzięcia są materialno-ekologiczne. Jak ludzie zobaczą ze się opłaca, to tez pójdą w tym kierunku.. Lepiej dobrać większy kredyt na budowę domu i później oszczędzać na kosztach ogrzewania. Dodatkowym atutem jest wartości domu przy sprzedaży którego roczny koszt utrzymanej jest dużo niższy..
  • Poziom 15  
    Rafal2036 napisał:

Moim zdaniem nienajgorsze te ceny. Sam poniżej 30k nie zejdziesz realnie - chyba, że postawisz na gorszą jakość i kombinowanie, którego będziesz żałował po pierwszej awarii.

Pamiętaj, że takie panele to duża moc i można sobie zrobić krzywdę. Sugerowałbym nie dziadować tylko zdać się na firmę, która przede wszystkim wykona instalację, która będzie bezpieczna.

Jesli upierasz się przy własnej robocie, to zapłać chociaż komuś, kto wszystko sprawdzi.

Rafal2036 napisał:
    Minimalna ilość o jaka planuje pytać to 100Kw paneli, 10 inwerterów po 10Kw

serio masz tyle czasu, żeby zbierać grupę 10 osób i ogarniać zbieranie kasy, transport, obsługe reklamacji itp. A co zrobisz jak US doczepi się, że prowadzisz działalność gospodarczą i każą Ci zapłacić podatek?

Rafal2036 napisał:
    zlecając tylko montaż, bez kompleksowej usługi

uwzględniasz zerowy koszt w swoich obliczeniach takiej usługi? :)
  • Poziom 7  
    Robię to dla rodziny i dla przyjaciela sąsiada- wolisz zapłacić 37 tysięcy czy poświecić trochę czasu i zapłacić 25tys.

Firmę prowadzę, tylko w innej branży. Nie mam problemu żeby na wszystko wystawić fakturę. Różnica kolosalna wiec warto. Tak naprawdę to na własne potrzeby przyda się nam 50kw w różnych lokalizacjach. Dodatkowo z postu będą mogły skorzystać inne osoby..

Organizacja- w moje pracy prowadzimy zakupy międzynarodowe, organizacja wyslki to banalnie prosta sprawa.

Dodano po 7 [minuty]:

bimki napisał:

Pamiętaj, że takie panele to duża moc i można sobie zrobić krzywdę. Sugerowałbym nie dziadować tylko zdać się na firmę, która przede wszystkim wykona instalację, która będzie bezpieczna.

Jesli upierasz się przy własnej robocie, to zapłać chociaż komuś, kto wszystko sprawdzi.
    .

Montaż instalacji mam zamiar zlecić firmie która zainkasuje tylko za podłączenie- wyliczyłem w obliczeniach 2 lub 3 tysiące złotych za samo podłączenie. Nie będę miał czasu i nie będę ryzykował. Montaż to 2-3 dni dla sprawnej ekipy. 1000zl dniówki dla firmy z dwoma pracownikami to nie są złe pieniądze.

Dodano po 8 [minuty]:

bimki napisał:
    Rafal2036 napisał:

Moim zdaniem nienajgorsze te ceny. Sam poniżej 30k nie zejdziesz realnie - chyba, że postawisz na gorszą jakość i kombinowanie, którego będziesz żałował po pierwszej awarii.

W pierwszym poście opisałem szczegóły kosztowe rozpisane w opcji „realnej” lub „optymistycznej”

Panele PV już znalazłem- Jest to niemiecka firma która produkuje panele w Indonezji. WCALE to nie jest jakaś wielka okazja cenowa patrząc na światówe rynki...chyba ze kupuje się od czwartego z rzędu pośrednika.
    Chińczycy poprzez swoją bezpośrednią politykę sprzedażowa sprawili, ze producenci nie stawiają w tak dużym stopniu na dystrybutora oficjalnego w kraju, tylko zaczynaja sprzedawać towar po kontakcie bezpośrednim. Znam marże „dystrybutorów” którzy żerują na dawaniu poczucia bezpieczeństwa i doliczają 30-40% za sama przesyłkę i pozorne wsparcie..

Jesli nie zejdę poniżej 30tys zł to określ proszę s których punktach jest błąd obliczeniowy.

Pozdrawiam serdecznie i nie chcem abyś odebrał mój post jako atak:)
  • Poziom 19  
    Przy zakupie bez montażu będzie 23% VAT...
  • Poziom 7  
    Narazie kwestii VATu nie liczę- interesują mnie cena netto.

Proszę o analizę tylko kosztu zakupu poszczególnych podzespołów. Możemy napisać cenę netto i brutto. Nie ma problemu.
    Dodano po 2 [minuty]:
    Jak zwykli użytkownicy z tego forum włożą coś w ten temat, to wszyscy będziemy mogli z tego skorzystać:).
    (z wyłączeniem firm które instalują takie instalacje;)

Dodano po 15 [minuty]:

Znalazłem invertery: może ktoś ocenić?

Jedna firma napewno jest niezła-
  • Poziom 43  
    Ryszard49 napisał:
    ...tyle się dowiedziałem od sąsiada, że panele o mocy do 3 kW... Jeszcze o ile dobrze usłyszałem zmieścił się w 20 000 zł. I to na razie tyle.
    W przeliczeniu to ponad dwa razy drożej niż oczekuje autor tematu.
  • Poziom 7  
    vodiczka napisał:
    Ryszard49 napisał:
    ...tyle się dowiedziałem od sąsiada, że panele o mocy do 3 kW... Jeszcze o ile dobrze usłyszałem zmieścił się w 20 000 zł. I to na razie tyle.
    W przeliczeniu to ponad dwa razy drożej niż oczekuje autor tematu.

Proszę o nie offtopowanie- ważne są posty dotyczące anazlizy zakupu poszczególnych elementów zestawu.

Przy zakupie bez pośredników większej ilości ceny są Całkiem Inne, dodatkowo korzystamy tylko z usługi montażu, a nie doradztwa. To są rzeczy gdzie za wiedzę która zdobył instalator- dostawcy, połączenia itp trzeba zapłacić. Ja robię to na własna rękę bo moja skala jest większa niż 3kw i zależy mi na realnej opłacalności.

Pisanie ze ktoś zapłacił dwa razy więcej za 3Kw niż autor oczekuje, nic kompletnie nie wnosi do tematu- prawie każdy z nas przepłaca za ładowarkę w sklepie 5 krotnie bo zamiast zapłacić 25plb, a mógłby ja kupić za 5pln na aliexpres to taki mechanizm rynku..dodatkowo panele w ostatnich latach bardzooo potaniały.

Zależy mi na komentarzach osób które same już zainstalowały fotowoltaike na własna rękę i maja wiedzę na ten temat.

Tutaj zamieszczam bardzo przydatny film o etapie na jakim jest świat odnośnie instalacji paneli słonecznych- pierwszy raz prąd produkowany z panelu słonecznego jest tańszy niż prąd z elektrowni gazowej-Chiny, Indie i ZEA, już w nią inwestują.

Sytuacja na świece z fotowoltaika wyglada zgoła inaczej, ale jeszcze nie jest tkndostepna dla małych inwestorów... jedno jest prawne już się opłaca.
  • Poziom 16  
    Polecam polski inwerter - Elnix - 12KW w cenie 3700 zł netto.
    http://www.elektronix.pl/inwpv10.htm
    Ponadto masz bardzo dobry sprzęt i lepszy od zachodnich w testach.
    //
    W testach uczestniczył Fronius Symo 7.0-3-M i Elnix 8KW
    To co mnie zaskoczyło to niskie napięcie startu w inwerterze Elektronix od 60V ale ustawiłem 40V i zaczął działać.
    We Froniusie minimalne napięcie DC startu to 200V ale udało się uzyskać 190V . To jest spora różnica napięcia startu między Fronius a Elnix, co daje taki efekt, że przy wschodzie słońca mały strumień światła a Elnix już zaczyna pracował a Fronius jeszcze śpi. Te 15 minut wcześniejsza praca to według mnie jest dużo.
    Tak samo przy zachodzie słońca, Fronius już zasnął (za male słońce) a Elnix jeszcze działał.
    To samo , przy pochmurnym dniach. Elnix lepiej się zachowywał zaczął pracować nawał mała mocą a Fronius sobie drzemał.
    Kolejnym elementem co mnie zaciekawiło to czas startu i synchronizacji z siecią energetyczna.
    Fronius po załączeniu potrzebował nawet 100 sekund aby oddawać energie do sieci a inwerter Elnix potrzebuje tylko jedną sekundę i już oddaje prąd do sieci, tak jest tylko jedna sekunda. Przy zapadach napięcia (wyłaczenia inwerterów) czy mały słońcu ten czas jest bardzo ważny , tez czas startu daje kilka minut przewagi Elnixa przed Fronius.
    Analizując wydajność w % wydaje się, ze ELNIX ma minimalnie lepsza a dodając czas pracy i szybkość załączania to w ciągu roku sporo większa wydajność inwertera Elnix.
    Ważne jest, że dziennie nawet kilkadziesiąt minut dłuższa praca inwertera daje rocznie sporo dodatkowej energii.
    To wydaje mi się bardzo ważne przy porównaniu inwerterów.
    Jeszcze jedno :
    Co ma ELNIX a nie ma Fronius
    Elnix ma juz wbudowany jako standard serwer www, serwer poczty mailowej i bezpłatny Smart Metering .
    Tak więc w myśl hasła cudze chwalicie a swego nie znacie , kolejne potwierdzenie mądrości ludowej !//

Ponadto polecam rozłączniki DC 1200V 32A tez polskiej produkcji.
    http://www.elektronix.pl/zabezpieczenia.htm
  • Poziom 7  
    witekem napisał:
    Polecam polski inwerter - Elnix - 12KW w cenie 3700 zł netto.
    http://www.elektronix.pl/inwpv10.htm
    Ponadto masz bardzo dobry sprzęt i lepszy od zachodnich w testach.
    //
    W testach uczestniczył Fronius Symo 7.0-3-M i Elnix 8KW
    To co mnie zaskoczyło to niskie napięcie startu w inwerterze Elektronix od 60V ale ustawiłem 40V i zaczął działać.
    We Froniusie minimalne napięcie DC startu to 200V ale udało się uzyskać 190V . To jest spora różnica napięcia startu między Fronius a Elnix, co daje taki efekt, że przy wschodzie słońca mały strumień światła a Elnix już zaczyna pracował a Fronius jeszcze śpi. Te 15 minut wcześniejsza praca to według mnie jest dużo.
    Tak samo przy zachodzie słońca, Fronius już zasnął (za male słońce) a Elnix jeszcze działał.
    To samo , przy pochmurnym dniach. Elnix lepiej się zachowywał zaczął pracować nawał mała mocą a Fronius sobie drzemał.
    Kolejnym elementem co mnie zaciekawiło to czas startu i synchronizacji z siecią energetyczna.
    Fronius po załączeniu potrzebował nawet 100 sekund aby oddawać energie do sieci a inwerter Elnix potrzebuje tylko jedną sekundę i już oddaje prąd do sieci, tak jest tylko jedna sekunda. Przy zapadach napięcia (wyłaczenia inwerterów) czy mały słońcu ten czas jest bardzo ważny , tez czas startu daje kilka minut przewagi Elnixa przed Fronius.
    Analizując wydajność w % wydaje się, ze ELNIX ma minimalnie lepsza a dodając czas pracy i szybkość załączania to w ciągu roku sporo większa wydajność inwertera Elnix.
    Ważne jest, że dziennie nawet kilkadziesiąt minut dłuższa praca inwertera daje rocznie sporo dodatkowej energii.
    To wydaje mi się bardzo ważne przy porównaniu inwerterów.
    Jeszcze jedno :
    Co ma ELNIX a nie ma Fronius
    Elnix ma juz wbudowany jako standard serwer www, serwer poczty mailowej i bezpłatny Smart Metering .
    Tak więc w myśl hasła cudze chwalicie a swego nie znacie , kolejne potwierdzenie mądrości ludowej !//

Ponadto polecam rozłączniki DC 1200V 32A tez polskiej produkcji.
    http://www.elektronix.pl/zabezpieczenia.htm

To brzmi tak dobrze, ze aż jest nieprawdopodobne. Bez urazy, ale może ktoś obeznany w temacie wbić w to przysłowiową merytorycznie podparta „szpilę”?

Nie dość, ze Polski produkt i wspieramy nasza gospodarkę, to w dodatku dobre i tanie. Poprostu REWELKA
    Dodano po 1 [minuty]:
    Oczywiście nie nastawiam się po przeczytaniu jednego posta, ale temat może być baaardzo obiecujący... w wyliczeniach optymistycznych założyłem 7tys zł a nie 3,7 netto
  • Poziom 16  
    A jednak to prawda polski inwerter a bardzo dobry. Tak samo rozłącznik i odgromnik Odnośnie paneli to tez polecam polskie. Teraz masz promocje w polskich fabrykach.

1) http://www.solar.bruk-bet.pl/products/wszystkie-produkty/ - rewelacyjne sa 305W i 330W
    czy
    2) http://www.xdisc-panele.pl/

Panele kupuje się na kilkanaście lat wiec warto kupić te o większej mocy i nowoczesniejsze np. 305W czy 330W a nawet 350W . Warto dołożyć te 200zł do panela a kupić już porządne polskie panele na 20 lat.
  • Poziom 43  
    witekem napisał:
    Teraz masz promocje w polskich fabrykach.
    Nie widzę promocji, widzę ofertę asortymentową bez podania ceny. Każdy ma prawo do własnej polityki sprzedaży ale dla mnie firmy, które nie ujawniają cen swoich podstawowych produktów nie są zbyt wiarygodne. Dwa lata temu kontaktowałem się z podobnymi firmami (brak cen w katalogach) i przesłana mi oferta nie rzucała kolana. :)
  • Poziom 7  
    vodiczka napisał:
    witekem napisał:
    Teraz masz promocje w polskich fabrykach.
    Nie widzę promocji, widzę ofertę asortymentową bez podania ceny. Każdy ma prawo do własnej polityki sprzedaży ale dla mnie firmy, które nie ujawniają cen swoich podstawowych produktów nie są zbyt wiarygodne. Dwa lata temu kontaktowałem się z podobnymi firmami (brak cen w katalogach) i przesłana mi oferta nie rzucała kolana. :)

Za granicą często jest podana cena maksymalna- później negocjuje się niższa cene. Najlepiej robią Chińczycy podają cenę minimalna i cenę maksymalna. Zależy ile towaru zamówisz taka cenę dostaniesz.

Napisałem już maila do tej Polskiej firmy w sprawie zapytania na 100Kw. Jeśli wysyłałes zapytania o mniejsza ilość to bardzo możliwe ze cena nie była atrakcyjna, choć najważniejszy jest dostawca...
  • Poziom 16  
    Tu nie chodzi aby rzucać na kolana. Inwestycja jest na kilkanaście lat. A importerzy kupują jak najtaniej i wiele z drugie, trzeciego sortu ale dla polaków aby zachodnie (taki kompleks 'syrenki' ). Zachłystują się, amerykanskie, japonskie a wiele tego to odrzuty z produkcji. W polskich firmach masz sprzęt gwarantowany i pewny. Teraz polskie firmy dbają o klienta nie to co jak wielu podrzędnych importerów aby taniej !
    Ja polecam już panele powyżej 300W - nowa technologia a cena jakość<>moc jest bardzo dobra i zadowalająca nawet największego malkontenta.
    Nie masz cen w internecie , tylko trzeba wysyłać zapytania i negocjować ceny z polskimi producentami a będziesz miał rewelacyjne ceny. Jak pisałem wielu producentów (teraz bo nie sezom) ma bardzo dobre ceny. Np cena najnowszej PV 330W to cena szt 680zł przy zamówienia palety (10 sztuk) logo producent. Może uda ci się jeszcze lepszą cenę wynegocjować. Powodzenia !
  • Poziom 43  
    Rafal2036 napisał:
    Za granicą często jest podana cena maksymalna- później negocjuje się niższa cene.
    To normalne, im większe zamówienie tym większe upusty oczywiście do pewnej granicy.
    Rafal2036 napisał:
    Jeśli wysyłałes zapytania o mniejsza ilość to bardzo możliwe ze cena nie była atrakcyjna,
    Nie o to chodzi. Porównywałem ceny firm umieszczone w katalogu i ceny firm do których musiałem wysłać zapytanie ofertowe. Były bardzo podobne przy czym (dość charakterystyczne) te które otwarcie podają cenę jakby nieco mniej leją wody w opisie. Moim zdaniem bardziej skupiają się na istotnych punktach.
    witekem napisał:
    Tu nie chodzi aby rzucać na kolana. Inwestycja jest na kilkanaście lat. A importerzy kupują jak najtaniej i wiele z drugie, trzeciego sortu
    Dobre bo Polskie :!: Już to słyszałem ale polscy producenci też nie produkują paneli od podstaw.
  • Poziom 7  
    Może ktoś coś powiedzieć o tych inwerterach od naszego producenta.? Z chęcią bym je zapisał do listy zaakceptowanego sprzetu do zestawu.

Odnośnie tego, ze nie wszyscy używają części z jednego kraju to normalne. Kluczowe jest czy maja własna fabrykę za granica i czy kluczowe podzespoły są produkowane przez dana firmę lub czy wszystko jest wyprodukowane za granica a firma z to tylko składa bez swojej myśli technologicznej... takie firmy nie są wstanie zaproponować atrakcyjnej ceny
    Dodano po 1 [minuty]:
    jalop napisał:
    Tylko 1500 złotych ukrytych kosztów?

Właśnie dlatego napisałem ten post- szukam tych nieprzewidzianych wydatków... jeśli coś wiesz to dopisz proszę co trzeba kupić i ewentualnie ile kosztuje.

Na sto procent musze dodać dwie rzeczy których nie przewidziałem wcześniej:

Zabezpieczenie antyburzowe i rozłącznik DC- myśle ze się zamknę w kwocie 1500zl. Chyba ze okaże się coś jeszcze dużego.

Kolejna mała rezerwę mam w listwach montażowych i osprzęcie do montażu.
  • Poziom 10  
    Witam !

Ciekawi mnie baaardzo temat 10kW + niska cena... 25kzł to by było coś !

Jednak znalazłem w sieci adresy:
    https://www.youtube.com/watch?v=DBQ_V-Mm2WI
    czy: https://www.youtube.com/watch?v=Cnpk97KR4-c
    odnośnie inwertera ELNIX ... ktoś zapodał filmiki z pracy tego inwertera.
    Nie wygląda on tam stabilnie.
    Piszczy, inaczej pokazuje niż inne, trzeba też na stronie odświeżać dane przyciskając coś tam, rozsynchronizowywuje się co chwila.
    Wiem też, że urządzenie ma pracować a nie pokazywać jak pracuje- to na jego plus.
    Wiem też, że każde urządzenie jest TYLKO tak dobre jak jego obsługant...
    Może tu jest problem...
    Nie wiem co o nim myśleć a porównania są potrzebne.
  • Poziom 16  
    Cyprysek - stare odśnieżane kotlety. Film sprzed prawie dwóch. Firma Elektronix poprawiła i inwertery pracują teraz bardzo cicho.
  • Poziom 12  
    Witam
    Bardzo mnie zainteresował ten wątek. Chętnie podepnę się do zbiorowego zakupu. Zakładam instalację 10KWp i jestem już na etapie mocno zaawansowanych rozmów z firmą instalacyjną. Czas nagli bo montaż ma być w styczniu. Poszedłem w Solaredge ale chętnie oszczędziłbym trochę na panelach.
    witekem napisał:
    Np cena najnowszej PV 330W to cena szt 680zł przy zamówienia palety (10 sztuk) logo producent. Może uda ci się jeszcze lepszą cenę wynegocjować. Powodzenia !

Jaki konkretnie masz na myśli model paneli, poli czy mono? Oferta Brukbet? Ta cena podana przez Ciebie to brutto czy netto? Wspieranie polskich firm to bardzo dobry pomysł. Przy panelach większej mocy oszczędziłbym na optymalizerach bo potrzeba by było mniej panel do zakładanej mocy. Obecnie mam propozycję Selfa po 650zł 270KWp. Kuszący jest też ten pomysł z tymi panelami niemieckimi z Indonezji.
  • Poziom 7  
    cyprysek napisał:
    Witam !

Ciekawi mnie baaardzo temat 10kW + niska cena... 25kzł to by było coś !

Jednak znalazłem w sieci adresy:
    https://www.youtube.com/watch?v=DBQ_V-Mm2WI
    czy: https://www.youtube.com/watch?v=Cnpk97KR4-c
    odnośnie inwertera ELNIX ... ktoś zapodał filmiki z pracy tego inwertera.
    Nie wygląda on tam stabilnie.
    Piszczy, inaczej pokazuje niż inne, trzeba też na stronie odświeżać dane przyciskając coś tam, rozsynchronizowywuje się co chwila.
    Wiem też, że urządzenie ma pracować a nie pokazywać jak pracuje- to na jego plus.
    Wiem też, że każde urządzenie jest TYLKO tak dobre jak jego obsługant...
    Może tu jest problem...
    Nie wiem co o nim myśleć a porównania są potrzebne.

Cyprysek, dziękuje za zainteresowanie. Wspólnymi siłami może się udać. Zapraszam innych zorientowanych do tego projektu.

To było by coś co się naprawdę opłaca, bez żadnych dotacji itp itd. Dlatego siedziałem cale święta i pisałem na trzech różnych forach siedząc przy stole bozonardzoeniowym. (Żonat była zła, o teściowej nawet nie wspominam ;)

Gdyby okazało się, ze ten inwerter by się nadawał, to cały projekt pewnie by się udał.. (w wyliczeniach „optymistycznych” założyłem 7tys zł za inwerter 10kw ) oszczędność została by do przeniesienia na inne nieprzewidziane/przekalkulowane wydatki.

Odnośnie samego inwertera to zadzwonię jutro i zapytam się o wolumen sprzedaży, dodatkowo może dowiem się kto go używa i dostanę referencje..

Najlatwiej by było, gdyby odezwał się ktoś kto go używał...
    Dodano po 20 [minuty]:
    cichyjar napisał:
    Witam
    Bardzo mnie zainteresował ten wątek. Chętnie podepnę się do zbiorowego zakupu. Zakładam instalację 10KWp i jestem już na etapie mocno zaawansowanych rozmów z firmą instalacyjną. Czas nagli bo montaż ma być w styczniu. Poszedłem w Solaredge ale chętnie oszczędziłbym trochę na panelach.
    witekem napisał:
    Np cena najnowszej PV 330W to cena szt 680zł przy zamówienia palety (10 sztuk) logo producent. Może uda ci się jeszcze lepszą cenę wynegocjować. Powodzenia !

Jaki konkretnie masz na myśli model paneli, poli czy mono? Oferta Brukbet? Ta cena podana przez Ciebie to brutto czy netto? Wspieranie polskich firm to bardzo dobry pomysł. Przy panelach większej mocy oszczędziłbym na optymalizerach bo potrzeba by było mniej panel do zakładanej mocy. Obecnie mam propozycję Selfa po 650zł 270KWp. Kuszący jest też ten pomysł z tymi panelami niemieckimi z Indonezji.

Niestety, do stycznia realnie nie ma Najlniejszej Szansy na Realizacje. Podchodzę do obliczeń bardzo poważnie. Zanim wydam 250tys zł na 100kw muszę sprawdzić wszystko dokładnie żeby bubla nie kupić... Ewentualnie możesz poczekać jak rozwinie się temat.

Niestety Polskie firmy zaproponowały zbyt wysoka cene za panele. Mimo wszystko rozmowa była bardzo rzeczowa i przyjemna. Powiedzieli ze za pół roku uda się im zejść z ceny bo narazie maja zamówienia do przodu.

Panele o których piszesz wychodzą dość drogo, 6800 za 3,3Kw. To daje
    Około 0,48€ za 1W
    Firma z Niemiec proponuje 0,29€ za 1W
    Nie uda się „skleić” instalacji poniżej 25tys

Niektóre ceny są netto inne brutto. Narazie składam poszczególne elementy w całość- brakuje mi kilku sprawdzonych składowych. Jak je zbiorę to policzę i rozpisze wszystko bardzo dokładnie.

PS. Jak powiesz firmie która robiła ci ofertę to powiedzą ci, ze to niemożliwe... ;) ze się zepsuje i będzie to Chiński bubel- oni powiedzą, ze z nimi masz bezpieczeństwo itp itd. To nie jest budowa statku kosmicznego jak to twierdzą dystrybutorzy z kompleksowa obsługa.

Na ta chwile dalej szukam

1.Dobrych sprawdzonych Inwerterow 10-18Kw (Chinczyki i coś bez gwarancji w UE odpada)

2.Stelazu do paneli

3. Panele PV mam w cenie 12tys netto za 10kw- muszę jeszcze wyjaśnić koszty przesyłki i ewentualne cło.

Pozostałymi elementami zajmę się później. Chciałbym zamknąć temat analizy w przeciągu 2tygodni.. proszę o pomoc wszystkich mogących sensownie podpowiedzieć...

Dodano po 33 [minuty]:

witekem napisał:
    Cyprysek - stare odśnieżane kotlety. Film sprzed prawie dwóch. Firma Elektronix poprawiła i inwertery pracują teraz bardzo cicho.

Witek, z jakiej realacji znasz firmę Elektronix?

Bardzo im kibicuje, jednak strona internetowa nie buduje zaufania niestety.

Dodano po 13 [godziny] 1 [minuty]:

Przeklejam cześć prywatnej rozmowy z użytkownikiem forum któremu tez spodobał się ten projekt: przeklejam cześć rozmowy:
    (Można pisać do mnie na Priv, ale wolałbym aby wszystko było w ogólno dostępnej części.

Całkiem DIY to nie jest dobry pomysł, zgadzam się z tobą. Są dwie opcje:

Zamowic mocowania i zobaczyć czy to odlew czy cięte. Jeśli cięte to można skopiować wykonanie innego producenta i zamówić u innego podwykonawcy w fabryce większa ilość aluminiowych profili z dobrego stopu.
    (na 10Kw nikt by się nie podjął, ale na 100 już łatwiej znaleść wykonawcę zlecenia tak może uda się zejść z kosztów)

Ewentualnie przydała by się dokładna lista co będzie potrzebne do takiej instalacji.

(Przekleje ta cześć rozmowy na forum-cześć poniżej dopisałem później na cele ogólnego forum)

Druga opcja prostsza, ale droższa, to jest poszukać u innych taniego zamówienia, zachęcam do wklejania ofert jakie dostaliście/udało się wam znaleźć

)

Ewentualnie przydała by się dokładna lista co będzie potrzebne do takiej instalacji.
  • Poziom 10  
    Hej !

Nieźle by było zainteresować się też Solar Trackerami - "obrotnice" jako opcja dodatkowa.

Nie wydając kroci na komplet, można by się zainteresować nimi, bo moce dobowe z trackerami są znacznie większe.

Pomyślności !
  • Poziom 7  
    Cześć Cyprysek,

Możesz odpowiedzieć na moje pytanie z poprzedniego postu>?

Dodano po 2 [minuty]:

cyprysek napisał:
    Hej !

Nieźle by było zainteresować się też Solar Trackerami - "obrotnice" jako opcja dodatkowa.

Nie wydając kroci na komplet, można by się zainteresować nimi, bo moce dobowe z trackerami są znacznie większe.

Pomyślności !

Fajna sprawa, jednak na dachach stromych moze byc problem zainstalować 10KW :/
  • Poziom 10  
    ...

Trackery to już raczej na ziemi, jako dodatek do dachów :)

Wskaż mi Twoje pytanie, bo chyba nie o moją wypowiedź Ci chodziło...
  • Poziom 7  
    cyprysek napisał:
    ...

Trackery to już raczej na ziemi, jako dodatek do dachów :)

Wskaż mi Twoje pytanie, bo chyba nie o moją wypowiedź Ci chodziło...

Sorry, to pytanie miało być do Witka ;)
  • Poziom 18  
    Coś mało wyszło za montaż mam wrażenie. U mnie za system montażu (dach z blachodachówki) + 4 przepięciówki DC + przewód solarny wyszło 3,3 tys.
    Mam zamontowane 5kW. Do tego skrzynki na rozdzielnice, jakieś zabezpieczenia, trochę innych przewodów, drobne duperele, w sumie jakiś 1000.
    Robocizna : 1 dzień pięciu dekarzy + ja - montaż systemu mocującego i paneli. Montaż elektryki - ja przez kilka dni, ale nie na pełny etat.
    Jakby to zlecić komuś to może to kosztować conieco, ale pewnie w tych 3 tys się zmieści.
    Mnie moje 5kW kosztowało jakieś 22 tys. Czy da się zrobić za niewiele więcej 10kW? Szczerze wątpię, ale kibicuję.