Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Volt Sinus Pro 800E - UPS dla CO i CWU na starych akumlatorach, ma sens?

o-w-c-a 25 Gru 2017 12:33 768 19
 • #1 25 Gru 2017 12:33
  o-w-c-a
  Poziom 13  

  Witam.

  Ostatnio udało mi się zdobyć 6 akumulatorów CD Technologies Dynasty UPS 12-370.

  Specyfikacja to chyba to Link, ale w praktyce nie potrafię tego zinterpretować i jak rozumiem są 100Ah. Akumulatory pochodzą z dedykowanej UPS-owi w której było ich ok 80 szt, ale z uwagi na awarię systemu chłodzenia całość pracowała w 80°C. Te które mam były przy samej ziemi i albo nie mają w ogóle albo mają minimalne widoczne pod światło deformacje obudowy. Te najgorsze z górnych stosów miały zewnętrzne ścianki odgięte i odstające po 2-3mm, albo nawet spękania przy krawędziach łączenia.

  Liczę więc, że są w miarę dobre i teoretycznie każdy trzyma napięcie bez obciążenia na poziomie 12,8-13,05V. Mierzone przez panów zajmujących się UPS-ami miały jakąś rezystancję wewnętrzną poniżej 4mΩ (bodajże od 2,8-3,5mΩ) - chyba taka to była jednostka. Panowie stwierdzili, że powyżej 4mΩ to już złomy, więc teoretycznie trzymają wartości. Dodatkowo mierzyłem je miernikiem elektronicznym do testowania akumulatorów (takim jakimi dysponują sprzedawcy akumulatorów) i przy wybranej opcji akumulatora AGM (bo chyba takie są patrząc na podlinkowaną kartę specyfikacji) miały wartość prądu 678A najsłabszy, przy średniej ok 700A do 750A najlepsze.

  Niestety nie wiem co ten miernik mierzył, ale chyba prąd rozruchu, bo później testowałem zwykły z samochodu (wybierając opcję w menu testera "akumulator zwykły") i dla akumulatora 12V/72Ah/660A prąd rozruchowy miałem wartość 550A. Podejrzewam, że tester wykonał test "prądu rozruchu". Nie umiem ocenić na podstawie specyfikacji ile powinny mieć tego "prądu rozruchu", ale wiem że mają jakieś 7 lat i pod obciążeniem pracowały z 50 x z tym, że obciążenie było nie przekraczające 30% mocy, którą zapewniała UPS-owi, w dodatku obciążenie trwało 2-3 minuty do czasu startu agregatu.

  Chciałem kupić przetwornice Volt Sinus Pro 800E (za jakieś 420zł) i zrobić sobie zasilanie awaryjne dla kotłowni. Dwa z tych akumulatorów chciałem połączyć równolegle. O ile dobrze rozumiem specyfikację akumulatora powinienem mieć jakieś 200Ah. Kwestią jest ile faktycznie z uwagi na 7 letni okres eksploatacji akumulatorów i ich przegrzanie.

  Moje pytania:
  1. Na podstawie powyższych czy da się jakoś wywnioskować ile "zostało" akumulatorom sprawności?
  2. Czy wspomniany UPS da radę współpracować z tymi akumulatorami?
  3. Czy akumulatory AGM wymagają jakiegoś "specjalnego" ładowania czy prostownik 10A wystarczy, a może popsuje baterie?
  4. Potrzebuję zasilać urządzenia ok 350W da się jakoś oszacować ile to będzie działać?

  Z góry dziękuję za odpowiedzi na powyższe pytania.

  0 19
 • Megger
 • #2 26 Gru 2017 19:03
  elcomandante
  Poziom 10  

  1. Te baterie to prawdopodobnie (90%) złom. Dlaczego - 7lat, temperatura w jakiej były eksploatowane (nawet krótko), deformacja obudowy.
  Najlepiej było by je rozładować.
  2. tak
  3. producenci AGM zalecają korygować napięcie ładowania od temperatury, ale nie jest to konieczne, myślę że ten UPS "poradzi sobie" z takimi akumulatorami.
  4. to zależy od stanu akumulatorów

  0
 • #3 26 Gru 2017 23:54
  Wlodek22
  Poziom 28  

  Dolał bym wody, doładował, a następnie rozładował żarówką 55W. Wody tylko do widocznej wilgotności mat, nie więcej.

  0
 • Megger
 • #4 27 Gru 2017 11:42
  o-w-c-a
  Poziom 13  

  Najlepiej je rozładować... - ale jak żeby to miało sens i ich stanu nie pogorszyć?
  Może chodzi o jakieś rozładowanie testowe - tzn pozwalające coś oszacować - tylko jak najlepiej to zrobić żeby wyniki pomiary miały sens...?

  Druga kwestia to informacja o dolaniu wody - ale one AGM mają wodę? Tam nie są maty zalane jakimś żelem który zastępuje/wiąże kwas?
  Sądziłem że takie akumulatory są bezobsługowe, tzn że nic nie trzeba, a nawet nie wolno z nimi robić.
  W opisie jest że są hermetyczne i mogą pracować w każdej pozycji, więc raczej otwieranie nie jest łatwo-wykonalne - wręcz czy nie szkodliwe?

  Te co mamy wyraźnych deformacji nie mają lub bardzo delikatne, te złomy całkowite były bardzo odkształcone, dodatkowo nie dawały się mierzyć tym specjalnym miernikiem rezystancji wewnętrznej, lub miewały po 5-8V.

  Zasadniczo mam ich 6szt, z tym jeden słabszy bo co chwila "inteligentny" prostownik samochodowy doładowuje ją i miała napięcie bez obciążenia po 5 dobach leżenia 12,74. Pozostałem nie mają tendencji do doładowywania i mają napięcia od 12,76-12,95. Chciałem zrobić dwie małe UPSownie w dwóch domach (swoim i teściów) po 2szt na każdą, ale zawsze mogę dać po 3szt, taż żeby przy 350W obciążenia ze 4h wytrzymało...

  0
 • #5 27 Gru 2017 11:53
  Wlodek22
  Poziom 28  

  Dużo podstawowych pytań, wielokrotnie opisanych i omówionych.
  Generalnie te akumulatory nadają się na skup metali kolorowych, ale rób jak uważasz.

  0
 • #6 27 Gru 2017 15:09
  elcomandante
  Poziom 10  

  rozładowanie tylko do dopuszczalnego min napięcia - musisz zobaczyć w katalogu jakie mają te baterie. Zwróć uwagę że dla różnych prądów te baterie mają różne napięcie minimalne.
  Do testów fajne jest : "150W 60V 10A Battery Discharge Capacity Tester" dostępny na ebay za około 100zł. Dodatkowo można nim testować zasilacze - przydatna rzecz. Najlepiej rozładowywać prądem 10h.
  Co do pomiary rezystancji wewnętrznej (ew. konduktancji) to wynik pomiaru może być bardzo mylący dla AGM - wielokrotnie z pomiaru wynikało, że monoblok ma 100% pojemności, a przy rozładowaniu wychodziło 10%.
  Z dolewaniem wody daj sobie spokój pomaga tyle co "umarłemu kadzidło".

  0
 • #7 27 Gru 2017 15:40
  o-w-c-a
  Poziom 13  

  Ok - to coś będę próbował bliżej weekendu.

  Z tego co już trochę poczytałem to jakąś żarówkę powinienem dać 21-55W w oprawce czy przylutowaną i do styków, tak żeby akumulator mógł ją świecić i woltomierzem obserwować napięcie, odcinając instalację nim napięcie spadnie poniżej wartości krytycznej.
  Dochodzę do wniosków że jest to tak oczywiste, że nikt o tym nie napisał, przez co nie jestem pewien...

  W praktyce tyle danych jest w tej karcie jakieś 300W na cele że nie wiem jak się tego zaczepić...

  Odnośnie dolewania wody do cel - faktycznie są skitrane zaślepki do cel, otwarłem i susza... - tyle że nie wiem ile powinno być...
  W skrajnych celach jakieś 2cm pod korkiem jest taki plastik idący w stronę wnętrza - w jakimś starym akumulatorze miałem do tego poziomu zalane.
  Tutaj nie wiem bo dotyczy to tylko skrajnych cel, zresztą nie wiem czy ma być tak kopiato, bo 2cm poduszki powietrznej to chyba mało, biorąc pod uwagę hermetyczność tych korków...

  Teoretycznie akumulatory miały "cieplarniane" warunki, a wręcz odrobinę przesadne - jakieś nawet 2-3 tygodnie w 60 stopniach, jak nie więcej bo w dzień otwarcia drzwi było tam z 80stopni - aż cofnęło gorącem... Stąd w sumie może trochę racji jest że woda wyparowała - tyle że którędy?
  Skoro akumulator jest hermetyczny i może być w dowolnej pozycji - korki są całe gumowe (choć wychodzą dość łatwo) to jakby odparowało. Tym bardziej że inne akumulatory które były wyżej (moje są z samego dołu) z 1,5m miały aż zdeformowane obudowy co teoretycznie świadczy o szczelności - woda się gotowała i wzrosła objętość że aż obudowę rozgięło...
  Teoretycznie rezystancja wewnętrzna mieści się w granicach dopuszczalnych, "prąd rozruchu" też wychodzi jakieś 80% nominału, to nie jest chyba aż tak źle, chyba że wszystko to źle interpretuje.

  Z tego co tutaj znalazłem głównie wszyscy próbują reanimować jakieś malizny AGM 4-7Ah, więc dolewają po jakieś 2-3ml wody - a ja ile mam wlać?
  Cena 100Ah AGM jest ciut inna niż 7Ah więc trochę bardziej jestem zmotywowany walczyć, chcę chociaż utrzymać poziom żeby nie była dalsza degradacja, a dolewanie kwasu chyba mnie przerasta...

  Jak się za to w rezultacie wziąć?

  0
 • #8 27 Gru 2017 15:42
  Wlodek22
  Poziom 28  

  Jak nie obniży stężenia kwasu to, to wszystko, co jeszcze zostało w tym akumulatorze bardzo szybko skoroduje.

  0
 • #9 27 Gru 2017 16:17
  elcomandante
  Poziom 10  

  Z tego co tutaj znalazłem głównie wszyscy próbują reanimować jakieś malizny AGM 4-7Ah, więc dolewają po jakieś 2-3ml wody - a ja ile mam wlać?
  Cena 100Ah AGM jest ciut inna niż 7Ah więc trochę bardziej jestem zmotywowany walczyć, chcę chociaż utrzymać poziom żeby nie była dalsza degradacja, a dolewanie kwasu chyba mnie przerasta...

  Daj sobie spokój. Nasze aku w ten sposób regenerowała firma, która się tym zajmuje profesjonalnie - zysk około 10% i to na krótko.

  0
 • #10 27 Gru 2017 16:50
  o-w-c-a
  Poziom 13  

  Wiem - umarłego nie ożywi, ale rannego trzeba opatrzyć b krwawienie szybko go uśmierci ;)

  Sądzę że one są stare, więc odmładzać nie chcę i przetaczać krwi (kwasu) nie chcę bo efekt może być, może nie, lub tylko kosmetyczny.
  Chcę tylko właśnie zabezpieczyć przed odwodnieniem czy czymkolwiek co z braku dbałości można "załatać" i z 60latki nie chcę robić 20latki tylko utrzymać standardowy proces starzenia, a nie dopuścić do starzenia rok/dziennie.

  Do tej pory sądziłem że tam jest jakiś magiczny żel, który trzyma kwas w stanie stałym i to sobie jest jako taki całościowy twór. Dopiero teraz wiem że są cele i w matach chyba powinien być płyn. Ile go jest, nie umiem oszacować - wiem że w zwykłym akumulatorze woda ma przykrywać cele. Tutaj nie widzę cel tylko jakąś białą masę jakieś 3cm poniżej korka (pewnie tą matę), ale ponad matą nie ma wody. W jedym chyba mata jest niezbyt dokładnie wykonana bo ok 5mm niżej chyba widać płytę - też suchą.

  Teraz jeśli to jest mata a nie stały żel z kwasem tzn że dobrze nasączona mata powinna mieć "płynność" odrobinę powyżej górnej jej krawędzi.

  Dobrze rozumiem?
  Mam dolać wody tak żeby to białe (chyba mata) przykryta była 1-2mm wody? I jak wsiąknie dolewać aż będzie powyżej maty?

  0
 • #11 27 Gru 2017 17:31
  Wlodek22
  Poziom 28  

  Wlewaj w niewielkich ilościach skrzykawką, aż maty będą wyraźnie wilgotne, ale by nic w nich się nie przelewało, czy wylewało. W nowym, suchym AGM po zalaniu poziom jest ok 1-2mm ponad maty, ale po kilku h wsiąka w masę czynną płyt i maty tylko są wyraźnie wilgotne.

  0
 • #12 29 Gru 2017 20:19
  o-w-c-a
  Poziom 13  

  OK - dziś zacząłem zalewać jeden akumulator wodą destylowaną.

  Pierwsza cela wypiła ze 120ml wody, pozostałe 30-80ml.

  Sam nie wiem co mam myśleć, specyfikacja w linku mówi coś o AGM, ale jak patrzę do wnętrza to widzę biały glut gęsty przypominający jakąś zgęstniałą wazelinę - bardziej żel niż matę, a ta woda mam wrażenie że wlewa się pomiędzy pęknięcia tej masy.

  Czy jeśli okazałby się żelowy i nie rozumiem załączonej specyfikacji też trzeba dolewać wody?

  Na chłopski rozum sam sobie odpowiem że tak biorąc pod uwagę różnicę w ilości wlanej wody pomiędzy celami (więc niektóre były bardziej odparowane niż inne)...?

  Będę wdzięczny za potwierdzenie lub skorygowanie mojego toku rozumowania.

  PS.
  Akumulator przed zalewaniem miał 12,8V, po ok 10minutach od zalania miał 12,7V.

  PS2
  Wziąłem sprawdzać elektryczny i puknąłem w ten glut i jest on ewidentnie twardy. Natomiast patrząc pod znacznym kątem widać przerwy 2mm pomiędzy kolejnymi elementami na które naciągnięta jest coś ala "szmatka". Na to wszystko wylany jest ten gęsty glut...

  0
 • #13 29 Gru 2017 20:35
  Wlodek22
  Poziom 28  

  Za specyfikacji jasno wynika, że to AGM i napiecia ładowania wskazują na AGM, chyba, że to zupełnie inny akumulator.
  Trudno stwierdzić co tam masz. Tak samo to wygląda we wszystkich celach? Może jakieś zdjęcie się uda zrobić.
  To że napięcie spadło to akurat normalne, bo wzrosła rezystancja wewnętrzna. Teraz wszystko musi się wymieszać i ustabilizować. Dobrze by było rozładować go i naładować ponownie.

  W niektórych małych akumulatorach płyty były przykryte paskiem przezroczystej foji, prawdopodobne by cześć par kondensowała się na niej i nie uciekła z baterii. Może to coś w podobnym celu zostosowano.

  0
 • #14 29 Gru 2017 23:18
  o-w-c-a
  Poziom 13  

  Tak to wygląda:
  Volt Sinus Pro 800E - UPS dla CO i CWU na starych akumlatorach, ma sens?Volt Sinus Pro 800E - UPS dla CO i CWU na starych akumlatorach, ma sens?Volt Sinus Pro 800E - UPS dla CO i CWU na starych akumlatorach, ma sens?Volt Sinus Pro 800E - UPS dla CO i CWU na starych akumlatorach, ma sens?
  W głębi widać jakby płytki otoczone białawą szmatą (na schematach dopatrzyłem się że tak bywa). Na górze wspomniana biała masa. Korki na oko szczelne.

  A więc chyba jednak AGM i zalewać płyty do wysokości szmaty?

  0
 • #15 29 Gru 2017 23:28
  Wlodek22
  Poziom 28  

  Tyle by były mokre, ale nie dało się nic wylać.

  0
 • #16 29 Gru 2017 23:38
  o-w-c-a
  Poziom 13  

  No to ten pierwszy przelałem - jest jakieś 1-2mm ponad te płytki i to białe mazidło (ewidentnie widać ruszające się lustro).

  Co teraz?

  Ładowałem go prądem 1A i zasadniczo tylko podniosło się napięcie z tych 12,7V, a samo ładowanie ładowarką "inteligentną" trwało z 2minuty, później z 30 minut tego jakiegoś "wykańczania" kiedy ona stopniowo zmniejsza prąd czy napięcie (nie pamiętam ale to zakańczający tryb ładowarek mikroprocesorowych)

  0
 • #17 29 Gru 2017 23:43
  Wlodek22
  Poziom 28  

  Trudno z czasem odparuje. W specyfikacji było podane, że zalany elektrolitem 1.30, więc dość mocnym.
  Ma ta ładowarka tryb Recond? Potrafisz włączyć?
  W ciągu 2 min po Full trzeba obniżyć napięcie na baterii poniżej 12,8V, o ile ma.

  0
 • #18 30 Gru 2017 02:43
  o-w-c-a
  Poziom 13  

  Ma tryb odsiarczania itd, ale akumulatorów już rozładowanych, więc najpierw muszę obniżyć napięcie akumulatora.

  Wezmę jakąś żarówkę 55W kupię do auta, wsuwki i sklecę kable, podłącze to do niego i jakoś rozładuję do ok 11V.
  Teoretycznie można rozładować nawet do 1.6V na cele, tyle że za bardzo nie rozumiem tej karty...
  Prostownik bodajże poniżej 12V zaczyna odsiarczanie...

  Jedyne co - jak powiedzmy rozładuje do tych 11V po zdjęciu obciążenia napięcie podskoczy?
  W sumie niedokładnie rozumiem jak to zrobić, a dziś już chyba za późno i nie dam rady nic sensownego poczytać...

  0
 • #19 31 Gru 2017 09:24
  o-w-c-a
  Poziom 13  

  Odpowiem częściowo sam sobie i dodatkowo dopytam...

  Pierwszy akumulator który wziąłem wczoraj na "warsztat" to był ten przelany gdzie woda była ze 2mm powyżej białego glutu. W praktyce to oznacza 3-4mm powyżej tych szmat na płytach.

  Wczoraj podłączyłem do niego żarówkę 12V 45W i rozładowywałem go od 12,8V do 12V w czasie 12h.
  Zasadniczo chciałem zejść do wartości w której mój prostownik (Keepower small) zacznie proces odsiarczania dla akumulatora bardzo rozładowanego. Niestety nie wiem przy jakim napięciu on to robi, ale ma to miejsce kiedy zaczyna ładować i sygnalizować LOW akumulatora.

  Teoretycznie tak zaczął i od 6h nie wyszedł z tego z stanu, a na tą chwilę na zaciskach jest 13V.

  Co ciekawe jak zaglądnąłem to cele przestały być przelane i nie widać wody pomiędzy płytkami, a szmatki raczej są wilgotne.

  Teraz dwie kwestie - czy popełniłem błąd i woda znowu mi odparowała czy wsiąkła kiedy akumulator zaczął się ładować (bo po rozładowaniu dalej pływała woda na glucie - choć może mniej)?
  Rozładowanie i ładowanie robię na uchylonych (nie zatrzaśniętych) korkach, bo obawiałem się przelania i wzrostu ciśnienia które mogłoby rozsadzić obudowę (lub ją zdeformować).
  Czy źle zrobiłem i znowu wyparowałem wodę czy po prostu jakiś proces chemiczny mógł związać więcej wody?
  Nie wiem czy znowu dolewać czy nie? Ładowanie wygląda że jeszcze potrwa dobrych kilka godzin, bo ładuję w trybie śnieżynki prostownika, bo jest napisane że jest od dedykowany do akumulatorów AGM. W rezultacie nie wiem jakim prądem się ładuje bo prostownik motory ładuje 1A ma ten tryb śnieżynki do akumulatorów zamarzniętych i AGM i normalny gdzie jest do 4A...

  Zamykać cele do ładowania?

  Dolać wody do niego i do innych w których starałem się tylko przykryć szmaty bez zalewania gluta (czyli jest 1-2mm mniej niż w tym)?

  0
 • #20 31 Gru 2017 13:18
  Wlodek22
  Poziom 28  

  Ładowarka jest za słaba jak na ten akumulator.
  Z tego co widzę, to raczej nie ma trybu record, a to co ma to tylko ładowanie przerywane bardziej w celu ochrony ładowarki przed spaleniem. Tryb Recond to nasycenie elektrolitu, podnoszenie jego gęstości i tam samym oczyszczanie, odsiarczanie płyt o co twoje akumulatory raczej trudno podejrzewać. Nam chodzi o wymieszane i wyrównanie gęstości elektrolitu w match i płytach. Record, to ładowanie małym prądem 0,8-1A z ograniczeniem napięcia 15,8V.
  Na razie nic nie dolewaj, bo przy rozładowaniu zawsze spada poziom elektrolitu i odwrotnie przy ładowaniu.
  Żarówka pobrała z akumulatora ok 45Ah, więc nie jest to jeszcze kompletny trup, ale nie wiadomo też ile faktycznie pozostało tej pojemności.

  0