Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gorenje WTD64130DE - Śruby bębna pralki jak mocno dokręcać?

adamekk74 25 Gru 2017 13:56 348 4
  • #1 25 Gru 2017 13:56
    adamekk74
    Poziom 9  

Witam.
    Wymieniłem łożyska w pralce ładowanej od góry. Podczas skręcania urwałem jedną ze śrub mocujących, co mnie zaskoczyło. Siła jakiej użyłem nie była przesadnie duża. Gwinty czyste, jak to w nierdzewce, więc obeszło się bez wykrętaka. Nową śrubę wkręciłem lżej, ale z wyraźnym oporem. Na wszelki wypadek dałem kroplę średnio mocnego kleju Loctite 243. Wszystko wydawało się idealnie spasowane. Zrobiłem kilka prań i nagle pojawiło się lekkie stukanie, kiedy pralka schodziła do najniższych obrotów.

Po zdjęciu obudowy okazało się, że śruba dociskająca koło pasowe jest luźna. Uszkodzeniu uległ wieloklin koła. Model mało popularny, ale udało mi się nabyć nowe, z drugiej ręki. I teraz moje, jakby się wydawało proste pytania do Was... Jak mocujecie te śruby? Z jaką siłą dokręcacie? Może na moment? Czy stosujecie klej? Jeśli tak to jak mocny i na ile zwojów go dajecie, procentowo do długości śruby? Czy może stosujecie podkładki sprężynujące? Pod oryginalnymi śrubami były jedynie podkładki płaskie i nie zauważyłem śladów kleju. Zastanawia mnie to mocno, bo przecież bęben kręci się w obie strony i ma przecież spore drgania. Wbrew pozorom, trudno znaleźć jest informacje na ten temat, więc jeśli uzyskam tutaj odpowiedź na moje pytanie, będę naprawdę wdzięczny. Pozdrawiam.

Moderowany przez Mirek Z.:

Usunąłem zbędne/niewłaściwe spacje sprzed znaków zapytania. https://www.elektroda.pl/rtvforum/faq.php - p.3.1.13.

0 4
  • #2 25 Gru 2017 14:55
    nares
    Specjalista AGD

adamekk74 napisał:
    Z jaką siłą dokręcacie ?

Na wyczucie, w zależności od rozmiaru śruby. To kwestia technicznego doświadczenia serwisanta.
    adamekk74 napisał:
    Czy stosujecie klej ?

Jeżeli w oryginale był, to tak, choć nie zawsze - to też wg doświadczenia. Kwestia ciasnego pasowania koła pasowego na wałku, jest tu kluczowa.

0
  • #3 25 Gru 2017 16:45
    adamekk74
    Poziom 9  

Widocznie jednak zbyt słabo dociągnąłem. Na osi występują pewne naprężenia. Po odkręceniu śruby bęben ściąga ją do środka na prawie centymetr, potem dokręcając wyciąga. Nie wiem czy to kwestia "wypracowania" sprzętu, czy tak było od nowości. Pewnie przewrażliwiony zerwaniem śruby, a czując opór naprężenia, dałem ćwierć obrotu za mało. Szkoda, że producent nie podaje momentu, siła wydaje się dosyć kluczowa. W motocyklu mam podane momenty do każdej najdrobniejszej śruby i problem zerwanych i powyciąganych gwintów nie istnieje. Mam taki pomysł... Dokręcę bez kleju kluczem dynamometrycznym, mocniej niż ostatnio i zmierzę wartość. Jeśli się zerwie bez problemu wykręcę, a następną wkręcę o 5Nm mniej. i tak do skutku. Na koniec dam klej i zapiszę wartość.

0
  • #4 25 Gru 2017 22:00
    zhudomel
    Specjalista AGD

adamekk74 napisał:
    Na osi występują pewne naprężenia. Po odkręceniu śruby bęben ściąga ją do środka na prawie centymetr
    Nie podoba mi się to; nie powinno tak być. Podejrzewam coś nie tak z osiami bębna.

0
  • #5 26 Gru 2017 00:12
    adamekk74
    Poziom 9  

Szczerze mówiąc nie ma to wpływu na pracę pralki. Pracuje cicho, bez bić i niekontrolowanych wibracji. Luz ma około 7 mm, czyli po jakieś 3-4 na każdą stronę. Pralkę kupiłem z drugiej ręki

0