Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Karta miniPCIe WiFi+BT - wymiana

25 Gru 2017 15:53 654 22
  • Poziom 12  
    Witam, zacznę od początku w skrócie.Do mieszkania wchodzi światłowód --> modem --> skrętka --> router.
    Będę pisał w umownych jednostkach prędkości, czyli przepustowość mojego światłowodu do 150Mbps (megabity/s - realny transfer ok.18-19MB/s).
    Router WIFI to TP-LINK WR940N jego max przepustowość w/g producenta 450Mbps (55-56MB/s) w standardzie 2,4Ghz.
    Podłączone do routera są wyłącznie dwa komputery (PC i laptop) poprzez WIFI, z czego jeden jest w tym samym pokoju co router
    a drugi za małą ścianką z regipsu - ogólnie oba komputery w promieniu poniżej 6 m od routera (router na podłodze).
    Kanał w routerze ustawiony na AUTO i częstotliwość pasma również AUTO (dużo sieci w eterze). Regionu nie wybiorę bo nie ma takiej opcji a alternatywy
    na nim nie zainstaluję bo nie ma jeszcze dla tego modelu.

W laptopie karta Qualcomm Atheros AR956x + BT4.0 (chyba do 150Mbps), na Win7 transfer max w realnej prędkości miałem do 6-7MB/s
    czyli około 50Mbps więc zdecydowanie mniej. Postawiłem Win10 i sytuacja jakby się poprawiła bo realnie leci 8-10MB/s.
    Transfery testuję na noc.pirx.pl.

Pytanie moje takie czy zmiana karty WIFI w laptopie na jakąś 300Mbps podciągnie jeszcze wynik prędkości?
    Jeżeli tak to jaki model karty miniPCIe kupić z obsługą do 300Mbps i wbudowanym BT 4.0 ? (może być używka).

pozdrawiam
  • Poziom 42  
    bochun2 napisał:
    dużo sieci w eterze
    bochun2 napisał:
    chyba do 150Mbps), na Win7 transfer max w realnej prędkości miałem do 6-7MB/s

Internet 150Mbps daje co najmniej 15MB/s. Nie wiem jak Ci wyszło 19 ale to nieistotne.

300Mbit po wifi to brutto 150Mbit upload i 150Mbit download. Z tego realnie zostanie 100-120Mbit przy pustym eterze. Ty masz zapewne wiele sieci więc nie licz na cuda.

Może pomyśl o wifi 5GHz.
  • Moderator - Komputery Serwis
    bochun2 napisał:
    Router WIFI to TP-LINK WR940N jego max przepustowość w/g producenta 450Mbps

Ale zwrócił Kolega uwagę, że port WAN (oraz wszystkie porty LAN) są portami 100Mbps, więc nie ma możliwości przekroczenia 100Mbps choćby nie wiadomo jak szybko radio się zestawiło?

Żeby wykorzystać pełne 150Mbps trzeba zacząć od zmiany routera - i przy tej okazji nie patrzeć tylko na teoretyczną prędkość radia, a jeszcze na szybkość portów ethernet.
  • Poziom 12  
    150/8 daje 18,75MB/s (tak liczę)

w takim razie zacznę od wymiany routera na posiadający gigabitowy WAN i LAN

tak przy okazji to coś z TP-LINKa się nada na 2,4 GHz? jakiś N600 lub N750 ?
  • Poziom 42  
    Po skrętce 100Mb powinno być 12,5MB/s a było w praktyce 10MB/s.
    Przy 150Mb internetu podziel to przez 10 co da około 15MB/s.

U mnie się to sprawdza choć mam o wiele wolniejszy internet.

Przy wifi realna prędkość netto to około 40% tej na której mamy link.
  • Specjalista Sieci, Internet
    bochun2 napisał:
    tak przy okazji to coś z TP-LINKa się nada na 2,4 GHz? jakiś N600 lub N750 ?

Najpierw skan sieci wifi InSSIDerem v2/Home a dopiero potem zakup routera (bo może się okazać, że na 2,4 GHz nie ma tam co liczyć).
  • Poziom 12  
    Na router używany mogę przeznaczyć w granicach 200 zł.
    AC to już pewnie 5 GHz ? Żeby się przesiąść na 5 GHz to router jakiś dual band i karta w laptopie do wymiany. Czyli wywnioskować mogę, że na 2,4 GHz nie wyciągnę więcej niż to do 10MB/s przy sporym zagęszczeniu innych sieci ?
  • Poziom 12  
    tak to u mnie wygląda

Karta miniPCIe WiFi+BT - wymiana
  • Poziom 42  
    Jak widać masz totalny śmietnik, co jest normalne. Chcesz mieć szybko to tylko 5GHz lub kabel.
    11111olo napisał:
    Chcesz mieć szybko to tylko 5GHz lub kabel.

5 GHz w zabudowie mieszkalnej - no nie wiem.
    Co by się nie okazało, że max maxów to będzie i tak 100 Mb bo karty sieciowe w komputerach słabe a i warunki terenowe nie pozwolą na więcej.
  • Poziom 42  
    Chyba muzealnych!
    Od kilku lat 1000Mb jest standardem karty w komputerze.
    11111olo napisał:
    Od kilku lat 1000Mb jest standardem karty w komputerze.

Chyba w kartach sieciowych LAN, ale wifi?
    W LAN to nawet jeszcze dziś możesz spotkać 100 Mb i to nawet w nowym komputerze ;) .
  • Poziom 42  
    Jak ktoś kupuje laptopa (nowego) za 1000 zł to tak może być.
    Wifi nigdy nie miało prawdziwego 100Mb a to co potem zrobili wymaga niemal całego pasma dla jednego użytkownika.
  • Poziom 12  
    Mam router tp-link wdr4300 z gargoyle + wifi intel N 6235 w laptopie ale transfer słaby.
    Nie wiem jak to odpowiednio skonfigurować w routerze i w karcie wifi.
  • Poziom 27  
    W dzisiejszych czasach nie bardzo jest sens instalować rutera z WiFi tylko 2.4GHz.
    Za ok. 200 PLN można już dostać takie sprzęty z WiFi AC866 (2x2) jak TP-Link Archer C6 czy D-Link DIR-842.
    Wbrew atawistycznemu lękowi prezentowanemu przez niektórych, 5GHz zwykle będzie propagowało się wystarczająco dobrze, by wykręcić wyższe transfery niż na niemiłosiernie zapchanym 2.4GHz.
    Oczywiście, trzeba zwrócić uwagę na to, co podłącza się z drugiej strony. Kupując laptopa, mało kto interesuje się zamontowanym tam adapterem WiFi.
    bochun2 napisał:
    wifi intel N 6235 w laptopie ale transfer słaby.

Co do tej karty sieciowej:
    2.4 GHz/ 5GHz
    Maksymalna prędkość 300 Mbps
    Wi-Fi CERTIFIED* 802.11 a/b/g/n
    MU-MIMO Nie

W sumie niewiele tym poprawiłeś.

Na jakim paśmie się łączysz, zrób skan otoczenia sieciowego jak wyżej i wstaw tu wynik ponownie - jak i w 2,4 GHz tak i w 5 GHz.
    Na 5 GHz sygnał słaby, na 2,4 GHz szkoda wspominać.

Siec wifi działa tak szybko, jak najwolniejszy komponent tej sieci.

Kara 300 Mb N ale NIE AC tak samo jak i router - więc 300 dzielimy na pół, do tego to transmisja dwukierunkowa, więc 150 Mb dzielimy znowu na pół - DO 75 Mb to max co tam uzyskasz.

Oczywiście soft alternatywny ma czasami problem z routowanie ruchu sieciowego.
  • Poziom 12  
    I jeszcze tutaj opcje dodatkowe dla karty wifi.
    Tutaj to nie wiem co i jak ustawić-w/g kolejności od góry mam:

1) agresywność---------------------------------------- najwyższa
    2) bluetooth AMP--------------------------------------- wł.
    3) brak tolerancji dla 40Mhz----------------------------- wył.
    4) GTK tworzy klucze ponownie dla WoWLAN------------- wł.
    5) kanał AD Hoc 802.11 b/g----------------------------- 11
    6) moc transmisji--------------------------------------- najwyższa
    7) ochrona trybu mieszanego---------------------------- włączony zwrotny CTS
    8) odciążenie ARP dla WoWLAN-------------------------- wł.
    9) odciążenie NS dla WoWLAN--------------------------- wł.
    10) pasmo preferowane--------------------------------- bez preferencji
    11) szerokość kanału 802.11n dla pasma 2,4------------- auto
    12) szerokość kanału 802.11n dla pasma 5,2------------- auto
    13) tryb 802.11n--------------------------------------- wł
    14) tryb Ad Hoc QoS----------------------------------- wył WMM
    15) tryb bezprzewodowy------------------------------- 802.11 a/g
    16) uśpienie WoWLAN Disconnect----------------------- wył
    17) wznawianie na podstawie dopasowania do wzorca---- wł
    18) wznawianie na podstawie pakietu Magic------------- wł
  • Poziom 12  
    KOCUREK1970 napisał:
    DO 75 Mb to max co tam uzyskasz.

By się zgadzało... bo realnie to pobieram z prędkością do 6-6,5 MB/s.

No to dla mnie wszystko jasne, sprzęt na śmietnik-zakup routera i karty w standardzie AC.