Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amica PGCZ6411 - Płyta gazowa - skrownik słaba iska

o-w-c-a 25 Gru 2017 16:17 690 1
  • #1 25 Gru 2017 16:17
    o-w-c-a
    Poziom 13  

witam.

Mam płytę gazową amica pgcz6411 z palnikiem typu wok (duży palnik z mniejszym wewnątrz).

Od samego początku były problemy z zapaleniem tego palnika co po przeszukaniu opinii uznałem za normalne, bo większość klientów na to narzekała.
    Problem wynika z różnic w budowie względem pozostałych palników - iskrowniki trzech pozostałych są wewnątrz odlewu aluminiowego rozpraszającego gaz, a przeskok iskry następuje pomiędzy elektrodą iskrownika, a pokrywką na aluminiowym rozpraszaczu gazu z dyszy.

Wszystkie palą idealnie, a ten jeden zawsze palił słabo, a dlatego że on jest obok palnika a nie pod palnikiem, przez co ma dużo dalej.
    W trzech palinkach iskra ma 2-3mm do przeskoczenia, a tutaj w tym dużym palniku 4-5mm.

Od jakiś 2 tygodni iskra nie przeskakuje na dużym palniku bo jakby "osłabła" - jak wezmę jakiś nóż, dotknę rozpraszacza aluminiowego i zbliżę do iskrownika to iskra pojawi się, ale bardzo słaba 1-2mm. A więc iskrownik jako taki działa, ale dopiero jak zmniejsze odległość przeskoku iskry jakimś przewodnikiem.

Dorobiłem aluminiowy element z rozpraszacza gazu w stronę iskrownika (taki wystający pręcik), aby zmniejszyć odległość, ale niestety iskra chyba dalej jest za słaba, lub niezbyt regularna przy dystrybucji gazu wogół zapalarki, bo zapala raz na 5x, w dodatku jak się gaz "uzbiera" a więc niezbyt fajnie.

Gwarancji na płytę nie ma, części widziałem bez tragedii - iskrownik 20zł, moduł zapalarki 46zł.

Patrzyłem na te części i wydaje mi się że moduł zapalarki ma 4 odejścia po 1 na każdy iskrownik - czy te cewki są takiej samej mocy czy różnej?
    bo na tą chwilę nie chcę kupować części zamiennych tylko chcę naprawić - a więc rozebrać wyczyścić styki. Czyszczenie samego iskrownika nic nie dało, nie wygląda też na upalony (długość drucika zbliżona do tych ze zdjęć).

Moje pytania:
    1. Czy jest możliwość zamienienia miejscami kabelka od modułu zapalarki do iskrowników - może ta cewka z racji większej długości skoku iskry była bardziej obciążona i zamienię miejscami kabel, tym samym iskrownik będzie zasilany z innego uzwojenia?
    2. Powyższe ma sens o ile cewka dla iskrownika wok jest taka sama. Da się to jakoś ocenić? jeśli powyższe powiedzie się a inny przestanie palić będę wiedział że to zapalarka, a nie sam iskrownik czy połączenia?

będę wdzięczny za jakieś informacje związane z tego typu problemami.

0 1
  • #2 26 Gru 2017 11:12
    wiesiekmisiek
    Poziom 20  

Trzeba próbować zamienić miejscami na generatorze iskry ale najpierw wyjmij ją z blatu ( bo nie wiem czy od dołu będzie dojście ) sprawdzić czy nasuwka żeńska na konektorze nie jest luźna, czy izolacja przewodu tego nie jest nigdzie przetarta i nie zwiera tzn, czy tam wcześniej nie ucieka gdzieś iskra. W tych wolnostojących generator wytwarzał takie same napięcie na 4 a w tej nie wiem, wiec nie będę wróżył. A może wystarczy tylko bez wyjmowania kuchenki poczyścić dokładnie i palnik ( chodzi o uzyskanie dobrego styku) oczywiście po świętach.

0