Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

panele fotowoltaniczne do CWU

Ciekawskodociekliwy 25 Dec 2017 18:54 765 2
 • #1
  Ciekawskodociekliwy
  Level 9  
  Jako że w fotowoltaice jestem zielony, pozwolę sobie zadać następujące pytanie; a mianowicie czy jest możliwe bezpośrednie zasilenie grzałki podgrzewacza wody o mocy 2.5 Kw. i napięciu 230V ? .
  Aby uzyskać możliwość obciążenia taką mocą panele należy łączyć równolegle.
  Natomiast czy można łączyć panele szeregowo, by uzyskać napięcie 230 V, czy lepiej dobrać element grzejny na napięcie odpowiadający napięciu znamionowemu panela ?.
 • Helpful post
  #2
  jaszczur1111
  Level 33  
  Małe sprostowanie:

  Quote:
  Aby uzyskać możliwość obciążenia taką mocą panele należy łączyć równolegle.


  Pojedynczy panel ma przeważnie 24V/8A To przybliżone dane. Jak połączysz równolegle to nadal będzie ok. 24 no może do 33V (w zależności od obciążenia) a prąd ulegnie zsumowaniu.

  Jaką baterią paneli dysponujesz?

  Pamiętaj, że szeregowe łączenie zwiększa napięcie i niesie to ze sobą niebezpieczeństwo przy rozłączania obwodu. Zwykły wyłącznik czy przekaźnik nie ma szans. Istnieje duże ryzyko porażenia. Ogniwo nieobciążone daje ok 33V Połączenie 2 w szereg oznacza już napięcie niebezpieczne dla życia.

  Wykorzystanie "gołych " paneli oznacza mnóstwo problemów do rozwiązania. W dzień słoneczny masz dajmy na to 100% deklarowanej mocy a w pochmurny, deszczowy tylko 10%. To oznacza że twoja grzałka, która jest dopasowana na pełne słońce, w dzień pochmurny nie da nawet 1%. Dzieje się tak z powodu wzrostu rezystancji wewnętrznej ogniw.

  Na Twoim miejscu zamówiłbym przetwornicę, która z napięcia paneli ( nie istotne jak połączonych) da na wyjściu max. możliwą moc utrzymując napięcie paneli w tzw. punkcie mocy. Dla typowych 24V/240W ogniw na gorąco to ok 21-22V.
 • #3
  anaba255
  Level 26  
  Panele łączysz szeregowo, tak, żeby uzyskać napięcie ok 200V, do tego potrzebujesz regulator, najlepiej MPPT, moc grzałki może być przewymiarowana względem mocy paneli. Wszystko montujesz bezpiecznie i zgodnie ze sztuką, i cieszysz się ciepłą wodą ze słońca. Mam taką instalacje, opisałem w tym temacie https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3317504.html
  Regulatory są do kupienia na portalu aukcyjnym już od 400zł, wpisz w dziale " Alternatywne źródła energii" frazę "Regulator grzałek", wyskoczy kilka pozycji.