Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Testo
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mechanizmy magnetofonów UNITRA

kaseciak22 28 Gru 2017 20:23 4152 99
  • #31 28 Gru 2017 20:23
    Włodzimierz Wojtiuk
    Poziom 29  

398216 Usunięty napisał:

Włodzimierz Wojtiuk napisał:
    Przypuszczam (nie mam ochoty tego weryfikować - za dużo pracy) że ze plastikowego suwaka nie usunięto nadlewów...
    Moim zdaniem wina leży w samym isostacie - po pierwsze w czasie produkcji sprężynki styków były pokrywane jakimś smarem - po czasie (przeważnie z tego co zauważyłem w serwisie) po 10-15 latach smar lubił gęstnieć i albo uniemożliwiał dotknięcie sprężynką styków stałych, albo (w skrajnych przypadkach) trwale wyginał blaszki styków co skutkowało właśnie takimi objawami jakie opisujesz - brak styku złe działanie odczytu lub zapisu.

Sekcja (nieumytego) by wykazała czy tylko to co piszesz, czy np. 2 czynniki łącznie tj. moje przypuszczenie + to co opisujesz.

• Testo
  • #32 28 Gru 2017 22:21
    kaseciak22
    Poziom 16  

Słuchajcie dzisiaj chciałem otworzyć swojego kasprzaka i po skręceniu go potencjometr głośności nie reguluje!(ten od tonu nie regulował już wcześniej) Prosze pomóżcie jak zdjąć przednią ściankę, żebym mógł się do nich dostać i zobaczyć co tam jest. Odpadła ta gałka wraz z takim czarnym elementem pod spodem.

• #33 28 Gru 2017 22:56
    E8600
    Poziom 37  

W tym filmiku gość podaje środek pomocny przy regeneracji potencjometrów ELECTROLUBE SGB-35SL nie jest on tani ale może się komuś przyda ta informacja. Jako smaru spowalniającego używa smaru silikonowego.

Link

• #34 29 Gru 2017 00:52
    kaseciak22
    Poziom 16  

W moim MK 232P odkryłem, że jeśli może on przewijać to wtedy przy odtwarzaniu rolka się co chwila zatrzymuje. Zaś jeśli nie mogę nim przewijać(idzie tylko bardzo leciutko do tyłu, do przodu wcale) to wtedy magnetofon odtwarza w miarę poprawnie, słychać jedynie ciągłe stukanie, tak jakby to sprzęgiełko tak stukało w czasie pracy. Umiejętność przewijania lub jej brak zmienia się w zależności od dociśnięcia ręką kieszeni kasety.
    Wczoraj nasłuchując uważnie pracy zębatek słyszałem jak ewidentnie coś tam zachacza i mechanizm stara się przeskakiwać ten jeden fragment w którym coś blokuje. Kółko dowijania, które wstawiłem jest z pewnością oryginalne(chociaż jest białe).
    Strasznie dziwne rzeczy się z nim dzieją.

• #35 29 Gru 2017 11:15
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Stukanie to efekt akustyczny mechanizmu autostopu zapewne. Natomiast trudność w przewijaniu i dowijaniu to już kwestia regulacji i czystości mechaniki.

• #36 29 Gru 2017 11:24
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

kaseciak22 napisał:
    W moim MK 232P odkryłem,
    398216 Usunięty napisał:
    Stukanie to efekt akustyczny mechanizmu autostopu zapewne
    Eee w MK232p auto stop?

Ale nie dziwię się bo autor raz pisze o Kasprzaku chyba RM222, a raz o MK232P. Niezłe zamieszanie się robi :)

• #37 29 Gru 2017 11:26
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

marian1981.02 napisał:
    Eee w MK232p auto stop?
    Wydaje mi się, że był? Mogę się mylić - ostatecznie ostatni taki magnetofon opuścił mój serwis dość dawno temu, ale ...?

• Testo
  • #38 29 Gru 2017 11:28
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

Nie było. A jak był pod koniec produkcji to taki na zasadzie elektrycznego odłączania silnika po zatrzymaniu taśmy a klawisz zostawał włączony.
    Ale to zdaje się było w Wildze i Emilii.

• #39 29 Gru 2017 12:21
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Więc pewnie luki w pamięci... mojej ;) Co więc stuka?

• #40 29 Gru 2017 12:24
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

398216 Usunięty napisał:
    Co więc stuka?
    Bo ja wiem co mu tam stuka. Pewnie zęby gdzieś się posypały. Ale autor widać nie ma wiedzy na diagnozowanie tych sprzętów.

• #41 29 Gru 2017 12:39
    kaseciak22
    Poziom 16  

W MK 232P nie było zdecydowanie autostopu. Przez to tak właśnie między innymi padały te zębatki wcześnie, bo ludzie zapominali wyłączyć odtwarzanie a magnetofon cały czas chciał ciągnąć taśmę. RM 221 spisałem niestety na straty. Przyda się na części. Myślicie, że gałka od potencjometru od RM 221 będzie pasować w Darii? Tak samo z anteną, uważacie, że wejdzie jakoś do Darii, gdybym połamał przypadkiem oryginał(wypadki chodzą po ludziach)? I co ogólnie mógłbym przełożyć od biedy z Kapsrzaka do Darii właśnie? Poniżej zdjęcie anteny, jej mocowania oraz nakładek na potencjometry w RM 221(jakby ktoś nie znał) z przodu i z tyłu.
    Mechanizmy magnetofonów UNITRA Mechanizmy magnetofonów UNITRA Mechanizmy magnetofonów UNITRA

• #42 29 Gru 2017 21:04
    Sanjose
    Poziom 26  

Antenę się składa łapiąc od najniższego segmentu i potem następne. A nie pchanie (od czubka anteny) na siłę całego zestawu do najgrubszego segmentu. Wtedy nic się nie połamie.

• #43 29 Gru 2017 21:39
    E8600
    Poziom 37  

Kolego kaseciak22 z jaką płytką ma kolega swojego Mk 232P? Z taką jak poniżej?

Jaki tam powinien być kondensator gdyż ze schematu nie mogę odszyfrować.

Mechanizm działa poprawnie po mojej wymianie płytki potencjometry (przydźwięk w głośniku jest) taż tylko jest problem z odtwarzaniem kaset brak dźwięku. Może ktoś wie gdzie szukać przyczyny?

Kondensator wlutowałem 480pF i nic to nie dało. Nie wiem czy dobry zaznaczyłem/odnalazłem na schemacie.

Po podaniu zewnętrznego źródła dźwięku na głowicę magnetofon gra bardzo cicho tak jakby nie działał wzmacniacz.

• #44 30 Gru 2017 00:53
    kaseciak22
    Poziom 16  

Tak, płytka jest bardzo podobna.
    Jutro(a właściwie to już dzisiaj :D)otworzę swojego MK 232P(mam już smar, muszę nasmarować mechanizm i zobaczę, czy stukanie ustanie) i przy okazji zobaczę płytkę od drugiej strony.

• #47 30 Gru 2017 09:50
    DIORADIO
    Poziom 25  

Ktoś tu chce "wsadzić mi coś" czego nie napisałem!!!!!!!!

• #48 30 Gru 2017 11:07
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

DIORADIO napisał:
    Ktoś tu chce "wsadzić mi coś" czego nie napisałem!!!!!!!!
    Co niby?
    E8600 napisał:
    Kondensator wlutowałem 480pF i nic to nie dało. Nie wiem czy dobry zaznaczyłem/odnalazłem na schemacie.
    Chyba nie ma takiego, ale jest 470pF na schemacie masz 560pF więc jest ok. Nie wiem do czego zmierzasz z tym porównaniem płytek ale jeśli chodzi o w/w kondensator to nie bierze on udziału przy odtwarzaniu tylko przy zapisie, a dokładniej odpowiada za pracę generatora kasowania i prądu podkładu.

• #49 30 Gru 2017 11:16
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

DIORADIO napisał:
    Nie wiem czy poszukujący odwiedzali tą stronę
    A na niej czytamy:
    "Nie prowadzimy sprzedaży detalicznej wysyłkowej , prosimy o nierejestowanie się osób nieprowadzących działalności gospodarczej"... Szkoda.

• #50 30 Gru 2017 12:07
    Włodzimierz Wojtiuk
    Poziom 29  

398216 Usunięty napisał:
    A na niej czytamy:
    "Nie prowadzimy sprzedaży detalicznej wysyłkowej , prosimy o nierejestowanie się osób nieprowadzących działalności gospodarczej"... Szkoda.

i nie pokazujemy cen (jak ja takich "lubię" bardzo).

• #51 30 Gru 2017 13:51
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Włodzimierz Wojtiuk napisał:
    i nie pokazujemy cen
    Akurat w tym wypadku jest to nie istotne. Nie mając działalności gospodarczej (nie prowadząc serwisu) nie jest to do niczego potrzebne, bo i tak nie zamówisz niczego; a każdy serwis musi się zalogować - i wtedy ceny widzi.

• #52 30 Gru 2017 14:32
    E8600
    Poziom 37  

marian1981.02 napisał:
    Chyba nie ma takiego, ale jest 470pF na schemacie masz 560pF więc jest ok. Nie wiem do czego zmierzasz z tym porównaniem płytek ale jeśli chodzi o w/w kondensator to nie bierze on udziału przy odtwarzaniu tylko przy zapisie, a dokładniej odpowiada za pracę generatora kasowania i prądu podkładu.

Zmieniłem cało płytkę bo nie chciało mi się samych potencjometrów przekładać. Nie dolutowałem tylko głowicy kasującej do listwy z/o bo za bardzo nie wiem pod które nóżki czy to może być winowajca?
    Gdzie radzisz szukać przyczyny, że magnetofon nie odtwarza? Silnik reaguje poprawnie, potencjometry także zwiększają szum/przydźwięk. Podanie zewnętrznego sygnału audio na wejście głowicy sprawia, że gra tylko cicho, podmienię jeszcze głowicę. Jak sprawdzić czy to nie wina listwy z/o?

• #53 30 Gru 2017 14:39
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

Poruszaj kilkukrotnie listwą Z/O. Głowica kasująca niema nic wspólnego z odtwarzaniem. Dobrze masz podłączone kabelki na płytce od głowicy?

• #54 30 Gru 2017 14:44
    E8600
    Poziom 37  

marian1981.02 napisał:
    Dobrze masz podłączone kabelki na płytce od głowicy?

Raczej tak dotknięcie kabli od głowicy skutkuje trzaskiem w głośnikach. Listwą ruszałem nagrywanie/stop.

• #55 30 Gru 2017 14:46
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

Ma być głośny wyraźny słyszalny brum a nie trzaski.

• #56 30 Gru 2017 16:02
    kaseciak22
    Poziom 16  

Mechanizmy magnetofonów UNITRA Mechanizmy magnetofonów UNITRA Mechanizmy magnetofonów UNITRA Mechanizmy magnetofonów UNITRA Mechanizmy magnetofonów UNITRA Mechanizmy magnetofonów UNITRA
    Tak wygląda płytka w moim MK 232P. Wszystko musi być tam OK, ponieważ z elektroniką nie mam żadnych problemów, więc możecie sie wzorować na nim.

• #59 31 Gru 2017 13:21
    E8600
    Poziom 37  

marian1981.02 napisał:
    Ma być głośny wyraźny słyszalny brum a nie trzaski.

Kolego pomierzyłem płytkę zgodnie z opisem na schemacie na tranzystorach i na 1 jest ok natomiast na T2 i T3 napięcia są nieco inne niższe lub wyższe (+/- 1V). Zapomniałem zapisać wyników. Tranzystory T1, T2, T3 wylutowałem sprawdziłem testerem są ok.
    Wszystkie kable są prawidłowo przylutowane magnetofon odtwarza ale bardzo cichutko głowicy jeszcze nie podmieniałem. Czy może to być uwalona końcówka mocy?
    Przewody lutowałem lutownico transformatorową może ona coś napsociła.

• #60 31 Gru 2017 13:34
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

E8600 napisał:
    Czy może to być uwalona końcówka mocy?
    To można łatwo sprawdzić np. podłączając inny wzmacniacz do gnizda din. Albo ustaw głośność na max i dotykaj wyprowadzenia potencjometru, na dwóch z nich musi też być głośny, wyraźny brum.