Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Katalog Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mechanizmy magnetofonów UNITRA

kaseciak22 27 Sty 2018 18:17 3579 99
  • #91 27 Sty 2018 18:17
    Włodzimierz Wojtiuk
    Poziom 28  

Cytat z opisu na stronie unitraklub: "Do magnetofonu zalecane są kasety "COMPACT" C-60 z taśmą żelazową (kasety C-120 i C-90 mogą powodować nieprawidłowości przesuwu taśmy)."
    Coś dodać (w związku z powyższym), dodam, pamiętam opinie kolegów - streszczając je i pomijając wulgaryzmy; "kupa złomu".

• Katalog Megger
  • #92 27 Sty 2018 19:05
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Kapral... podobnej jakości do Grundiga, tyle, że nieco inna mechanika - ma więcej wspólnego do np, Finezji. Taki sobie magnetofonik - Brat używał go jako grajka podczas robienia wylewki pod taras. Do tego nadawał się idealnie. Oczywiście mono.
    http://legendy-prl.pl/magnetofon_kasetowy_kapral.html

• Katalog Megger
  • #93 28 Sty 2018 12:10
    kaseciak22
    Poziom 16  

To w takim razie kupię lepiej tę Eltę. Też ma DINa i mikrofon, co się może przydać zwłaszcza, że ostatnio nabyłem czarno-biały telewizor, z którego mógłbym nagrywać tak jak przed laty.
    Szkoda mi tylko trochę tego mojego MK 232P. Tyle z nim miałem wspomnień.

• #94 12 Lut 2018 08:31
    kaseciak22
    Poziom 16  

Witam po dłuższej przerwie, mam takie pytanko. Co sądzicie o magnetofonach typu deck M8030 lub M9108? Czy któryś z nich jest oparty o wadliwe zębatki? Wiem ze jeden z magnetofonów magmoru miał te wadliwą zębatke, lecz nie wiem jak to jest z deckami diory. Zamierzam zbudować sobie wieżę opartą o któryś z tych magnetofonów i radia amator, które ma służyć jako tuner i wzmacniacz jednocześnie, a do tego polskie kolumny unitra ZG10.

• #95 12 Lut 2018 09:05
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Magnetofony z serii 8000 i 900o były dziełem Kasprzaka.
    I teraz: 8030 wbrew wyższemu oznaczeniu był najsłabszą wersją. Nie polecam - brak redukcji szumów i okrojony układ elektroniki. Moimi zdaniem (a mam od kilkudziesięciu lat 8011 - wersję z redukcją szumów CNRS) najlepsze z Polskich kasetowych. Mechanika co prawda dość skomplikowana, ale za to niezawodna - w czasie tych kilkudziesięciu (ok.35) lat wymieniłem tylko pasek... Elektronika też dobrze przemyślana, chociaż może i mogłaby być lepsza. W serii 8000 były produkowane :
    8010 - Układ redukcji szumów Dolby B,
    8011 - jak pisałem wyżej - CNRS-2 - moim skromnym zdaniem (a miałem okazję porównać) bardzo dobry - nieco "słabszy" od Dolby B, ale za to mniej sprawia problemów przy regulacji.
    8041 - to samo co 8011, ale z plastikową płytą czołową ( wcześniejsze miały płytę z aluminium).
    8030 i wszystkie wersje z "3" na trzecim miejscu - ta sama mechanika i te same ukłądy co w seriach 8000, ale większy - t.zw. midi - szerokość panela 35cm. Były też różne wariacje dotyczące wskaźników wysterowania - w podstawowych wersjach były wskaźniki mechaniczne - wskazówkowe, a w niektórych wskaźniki na diodach L:ED - mniej dokładne i (to również moje zdanie) nie do końca przemyślane - ze względu na zastosowanie w nich układu scalonego sterującego LED nie można było zbyt się na nich opierać przy regulacji poziomu zapisu (brak skali logarytmicznej). Seria 9000 to nieco ulepszone wersje serii 8000 - w zależności od typu były wersje z dodatkowymi lampkami szczytowymi dla zapisu i odtwarzania (pozwalały dokładniej nieco ustawić maksymalny poziom), oraz występowały również dodatkowe układy "wspomagające" mechanikę - było tych wersji sporo - najlepiej poszukać i poczytać czym się różniły - przede wszystkim seria 9000 była duża - 44 cm szerokości.
    Wady wszystkich magnetofonów z powyższych serii 8000 i 9000 to kiepskie, krótko żywotne głowice uniwersalne; gdybyś się chciał nad którymś zastanowić na poważniej od razu szukaj głowicy ALPS (t.zw. "stożkowej/szklanej") - po pierwsze lepsze wykonanie, zdecydowanie większa wytrzymałość i szersze pasmo zapisywanych i odczytywanych częstotliwości. W polskich głowicach (czyli wersjach fabrycznych) magnetofonów trafiały się różnice pomiędzy egzemplarzami tak duże, ze nawet mimo bogatej możliwości strojenia (też zaleta moim zdaniem - można było naprawdę dobrze "zestroić" cały magnetofon) bywały trudności z uzyskaniem przyzwoitych parametrów. Nawet trafiały się różnice pomiędzy kanałami sięgające kilku (nawet 6) dB, co jest wręcz niedopuszczalne dla magnetofonów stacjonarnych.
    Tak więc poleciłbym albo 8010 albo 8011 - oba po wymianie głowicy pożyją długo a po dokładnej regulacji parametrów Z/O pozwalające na u\zyskanie naprawdę dobrych parametrów Z/O.

• #96 12 Lut 2018 13:13
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

Odpowiadając na twoje pytanie. Nie, nie miały felernych zębatek, ale za to silniki miały felerne. No i Amator z Zg10 do tych magnetofonów to trochę nie bardzo. Lepiej już jakaś Tosca, Zodiak, AT9100.

• #97 12 Lut 2018 13:51
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

marian1981.02 napisał:
    do tych magnetofonów to trochę nie bardzo.
    Już lepszym e\wyborem byłn\by tuner (lub amplituner) z tej samej serii - T8010i PW8010 lub R8010, R8041. Wtedy byłaby to wieża. Z tym, że ZG-10 to nieco za mało dla nich...

• #98 12 Lut 2018 18:20
    kaseciak22
    Poziom 16  

A Amator z tymi kolumnami byłby dobry do Darii? Amator służyłby wtedy jako wzmacniacz. Czy przełączało się go na tryb wzmacniacza wciskając jednocześnie przyciski "D"(od fal długich) i "U"(od UKFów)? Postanowiłem, że zrezygnuje z kupna decka, szkoda pieniędzy. Podoba mi się ten equalizer w Amatorze, dlatego wolałbym postawić na niego. 10 W to dość sporo jak na moje standardy, więcej mi nie potrzeba.

• #99 13 Lut 2018 19:38
    Sanjose
    Poziom 26  

marian1981.02 napisał:
    Odpowiadając na twoje pytanie. Nie, nie miały felernych zębatek,

Zdarzały się i z felernymi zębatkami, ale jak przypuszczam z początku produkcji mechanizmów K520 ok. 1985 roku lub wcześniej, nie znam daty początku produkcji.
    Mechanizmy magnetofonów UNITRA
    Coś takiego spotkałem w swoim RMS 404, oraz w M9010.
    Zużycie objawia się dość głośną pracą pod koniec kasety.

Wymieniałem cały zespół, bo ta zębatka to chyba na stałe jest mocowana do ośki.

Amator ma normalne wejście sygnałowe, nie trzeba wciskać żadnych klawiszy od zakresów.

• #100 13 Lut 2018 20:28
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

Coś już tam kiedyś wspominałeś chyba o tym. Ja się osobiście nie spotkałem i nie słyszałem od nikogo prócz Ciebie ale te z zdjęcia nie wyglądają ciekawie, jakieś takie podejrzanie żółte.