Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Testo
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mechanizmy magnetofonów UNITRA

kaseciak22 25 Gru 2017 20:03 4155 99
  • #1 25 Gru 2017 20:03
    kaseciak22
    Poziom 16  

Witam!
    Temat ten zdecydowanie skierowany jest do użytkowników forum, którzy z niejedną Unitrą mieli do czynienia. Otóż chciałbym ostatecznie i definitywnie rozwiązać kwestię uporczywie nawalającej zębatki dowijania oraz zębnika koła zamachowego z polskich magnetofonów kasetowych. Pragnę podsumować w jakich sprzętach ten wadliwy mechanizm występuje, a w jakich nie.
    Sam spotkałem się z tym problemem w następujących przypadkach: radiomagnetofon MK 2500 prod. ZRK (jeszcze z licencji Grundiga), Hania RMS 401 prod. Eltra (bez urazy, ale jeden z najgorszych sprzętów Unitry), Klaudia RMS 801, Emilia RM 407(kosztował mnie jedynie 50 zł na lokalnym bazarze, cała elektronika padła po kilku dniach, a zębatka śmiga do dziś), MK 250 (słynny magnecik wykorzystywany w starych komputerach jako pamięć), MK 232P (zaległa sztuka magazynowa, śmiga jakoś do dziś) i Finezja(nie miałem nigdy, ale słyszałem, że też jest kłopotliwa) Mam też Kasprzaka RM 221, ale w nim na szczęście wszystko działa jak należy. Nie wiem czy on też jest oparty o ten wspomniany mechanizm zapoczątkowany przez MK 235.
    Podzielcie się proszę ze mną swoim doświadczeniem w tym zagadnieniu oraz sprecyzujcie jakich magnetofonów unikać a jakich nie.

0 29
  • Testo
  • #2 25 Gru 2017 20:40
    D214d3k
    Poziom 39  

RM 1XX i 2XX mają troszkę nowszą wersję tego mechanizmu (cięższe koło zamachowe, auto stop, inne mocowanie koła, przewijanie sterowane klawiszami).
    Jeśli chodzi o kółka to tu masz sposób i kontakt :).
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3087598.html
    Na portalu aukcyjnym też często widzę te 2 współpracujące ze sobą zębatki.
    Reszta jest do ogarnięcia.
    A jeśli chodzi o to których unikać to kupić oryginał Grundig albo wczesną wersję licencyjną (z koniczynką) bo potem to mimo świetnego projektu były problemy z dewizami, materiałami i wnioski racjonalizatorskie dające oszczędności kosztem jakości :).

0
  • #3 25 Gru 2017 20:54
    Włodzimierz Wojtiuk
    Poziom 29  

"Wydruki z gumy względem np. PLA są mniej dokładne (zarys zęba), ale ich elastyczność pozwala na uzyskanie satysfakcjonujących efektów."
    Cytat z poniższego wątku:
    https://unitraklub.pl/node/12245
    post #12

0
  • #4 26 Gru 2017 00:13
    kaseciak22
    Poziom 16  

A w RM 2XX są też te same kółka? Bo tyle że przewijanie jest tam sterowane klawiszami to wiem. Po otwarciu widzę, że są tam dużo większe koła, tylko nie wiadomo czy mniej awaryjne. Wiecie może czy radiomagnetofon Daria oparty był też o ten wadliwy mechanizm? Potrafiłby ktoś przytoczyć listę magnetofonów Unitry w których zawarty był inny, mniej awaryjny mechanizm i na czym polegał? Jak na razie wiem, że MK 125 był na zupełnie innym mechanizmie(w końcu nie był na licencji Grundiga), dzięki czemu większość jego egzemplarzy jest nadal na chodzie, pomimo tego, że model ten ma już bez mała 47 lat...
    Widziałem już wcześniej ten post i widziałem również, że ten patent ma pewną zasadniczą wadę - wymaga zmianę sprężyny dociskowej. Gdzie ja taką teraz dostanę? Głośna praca mechanizmu nie jest dla mnie wcale problematyczna, zawsze można bardziej podgłosić muzyke :D. Powiem Wam szczerze, że hałas mechanizmu jest dla mnie tak mało znaczący, że parę lat temu chciałem go odtworzyć z... mosiądzu. Jednakże nie mogłem znalezc nikogo kto pomógłby mi przy tym projekcie(myślałem o jakimś zegarmistrzu, ale wszyscy u mnie w okolicy byli zwykłymi amatorami, którzy ledwo co baterie umieli wymienić)

0
  • Testo
  • #5 26 Gru 2017 00:47
    Włodzimierz Wojtiuk
    Poziom 29  

kaseciak22 napisał:
    jakich magnetofonów unikać a jakich nie.

Unikać? to dla mnie oczywiste: polskich...
    zdarzyło mi się serwisować RC300 Telefunkena, mechanizm PAPST po ponad 30 latach wymagał zmniejszenia luzu poosiowego na głównym silniku == 1/8 obrotu w prawo śrubki, i tyle!

Tak na marginesie deck 9010 podobno ma bardzo dobry całkowicie polski mechanizm, a 9015 już nieco skopany tym wspomaganiem.
    Może i dobry jako projekt, jako prototyp, seryjny jak to w PRL-u komuś na produkcji popychacza od blokady zapisu nie chciało się wyprostować, albo za mało sztywny i się wziął i wygiął == minimalnie większe tarcie sprężynka nie odbija i problem...
    że o przełącznikach z/o nie wspomnę bo na samo wspomnienie szlag mnie trafia jak można coś tak dokumentnie spieprzyć.

0
  • #6 26 Gru 2017 13:17
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Włodzimierz Wojtiuk napisał:
    o przełącznikach z/o nie wspomnę bo na samo wspomnienie szlag mnie trafia jak można coś tak dokumentnie spieprzyć.
    Chodzi Ci o listwę ISOSTAT'u w seriach 8000 i 9000? Fakt, że najlepszy to nie był pomysł, ale tak krawiec kraje, jak mu materii staje - w tamtych czasach inne (poza isostatami) przełączniku\i, jakie mogłyby spełniać taką rolę były za (nieosiągalne w dostatecznych ilościach) dewizy. A Isostaty robiła ELTRA (bodajże) na miejscu...

0
  • #7 26 Gru 2017 18:08
    E8600
    Poziom 37  

O ile mi wiadomo to te zębatki są elastyczne coś jakby guma. Mam magnetofon MK232 oraz Darie ale w niej chyba jest inne rozwiązanie (nie jestem pewien). Co do kół zębatych to pomyślał bym o odlewie z żywicy. Tutaj jest pokazane jak zrobić formę i odlew (moim zdaniem odlew powinien wyjść dokładniej niż wydruk 3D).

Nie wiem czy ostanie wersje produkcyjne nie miały poprawione tego mankamentu. Stosowano chyba plastikowe koła zębate.

Offtop historyczny.
    W biurowcach dawnej UNITRY od dawna ma siedzibę producent okien Roto; 2 lata temu wyburzono hotel robotniczy, który powstał głownie dla zakładów UNITRA Lubartów potocznie zwany "Kasprzak" w jego miejscu już stoi wybudowany ale jeszcze nie otwarty supermarket. ;(
    Link

0
  • #8 26 Gru 2017 20:48
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

Kolego! Własnej inicjatywy trochę bo już w temacie o Darii trujesz o mechanizmach, zębatkach i głowicach. Te koła zębate bez problemu teraz dostaniesz, gość sprzedaje je na allegro.
    Daria jak już wspomniano w poprzednim twoim temacie miała mechanizm na rolkach gumowych, podobnie było w MK122/125, Joli, Kapralu i M531.
    Natomiast te nieszczęsne zębatki były w Klaudii, Hani, Marcie, Emilii i wszystkich Grundigo podobnych wynalazkach głównie z Lubartowa typu: MK232/235, Finezjach, Wilgach, RB. Później były mechanizmy nieco nowsze też na licencji Grundig i miały tą słynną awaryjną zębatkę. A były to twory z ZRK - RM221/222, RMS451, RMS475.
    W MK250/450 też była ale to już inne mechanizmy, nowsze bardziej takie "jamnikowe".

0
  • #9 26 Gru 2017 21:05
    Sanjose
    Poziom 26  

W starszych wersjach mechanizmu ZRK K520 (czyli ten stosowany w deckach 3xxx, 7xxx, 8xxx, 9xxx oraz RMS 404) czasem stosowano zębatkę dowijania z tego felernego plastiku.
    Miałem taki przypadek w RMS 404 z 1985 roku, czyli ten z pierwszych.

0
  • #10 26 Gru 2017 21:14
    E8600
    Poziom 37  

Ta na allegro za 5zł jest nieco inna znaczy nowsza z plastiku moim zdaniem lepsza. Autor widocznie na siłę szuka tej oryginalnej z miękkiego tworzywa. Kolega najlepiej niech przerobi na rolki cierne jak w Darii się sprawdza to i tu powinno.

Kolego marian1981.02 te stare sprzęty mają lub będą miały jakość realną wartość, że opłaca się to zbierać? Pytam bo być może będę mieć w przyszłości sporo takich sprzętów do pozyskania inaczej trafią na śmietnik. Niestety nie ma tam Ramdora ale jest sporo rozmaitych radyjek mniejszych i większych np. Condor, gramofon też się znajdzie.

1
  • #11 26 Gru 2017 21:30
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

E8600 napisał:
    Pytam bo być może będę mieć w przyszłości sporo takich sprzętów do pozyskania inaczej trafią na śmietnik.
    Bierz, bierz.
    Jeszcze był z tą zębatką model z Magmoru MDS1402.
    Sanjose napisał:
    W starszych wersjach mechanizmu ZRK K520 (czyli ten stosowany w deckach 3xxx, 7xxx, 8xxx, 9xxx oraz RMS 404) czasem stosowano zębatkę dowijania z tego felernego plastiku.
    Miałem taki przypadek w RMS 404 z 1985 roku, czyli ten z pierwszych.
    A to pierwsze słyszę ale wszystko jest możliwe.

0
  • #12 26 Gru 2017 21:51
    kaseciak22
    Poziom 16  

Kupiłem jakieś 4 lata temu "nowe" zębatki na allegro i dzisiaj otworzyłem swój mk 232p a koło było bez kilku zębów. Założyłem kolejne i nadal coś chrobocze. Przepraszam za moją namolność, ale przez te części zaczynam wariować.

0
  • #13 26 Gru 2017 22:13
    E8600
    Poziom 37  

Albo masz jakieś felerne kasety z posklejaną taśmą labo mechanizm magnetofonu nienasmarowany lub jak to bywało w tamtych czasach części mogły być po prostu felerne.
    Koledzy mi ochoty narobili jutro odszukam swojego kaseciaka i sprawdzę czy to jeszcze działa.
    Daria działa nawet po moim barbarzyńskim przestrajaniu jakoś łapie stacje oczywiście najgorzej kanał 1 na którym mi zależy najbardziej (działa w mono).

0
  • #15 27 Gru 2017 13:33
    Włodzimierz Wojtiuk
    Poziom 29  

398216 Usunięty napisał:
    o przełącznikach z/o nie wspomnę bo na samo wspomnienie szlag mnie trafia jak można coś tak dokumentnie spieprzyć.
    Chodzi Ci o listwę ISOSTAT'u w seriach 8000 i 9000? Fakt, że najlepszy to nie był pomysł, ale tak krawiec kraje, jak mu materii staje - w tamtych czasach inne (poza isostatami) przełączniku\i, jakie mogłyby spełniać taką rolę były za (nieosiągalne w dostatecznych ilościach) dewizy. A Isostaty robiła ELTRA (bodajże) na miejscu...

Konkretnie to co widać na zdjęciu, czerwona strzałka pokazuje miejsce gdzie jest zamontowana sprężynka stabilizująca całość w położeniu odczyt, oznaczoną żółtym kółkiem nakrętkę luzujemy (np. 1 mm) aby nie miała wpływu na położenie przełącznika w pozycji odczyt i;

- do stabilnego kontaktu brakuje ułamek milimetra, co objawia się w losowych momentach jego utratą i sprzężeniami

Przypuszczam (nie mam ochoty tego weryfikować - za dużo pracy) że ze plastikowego suwaka nie usunięto nadlewów...

Dodano po 3 [minuty]:

marian1981.02 napisał:
    W MK250/450 też była ale to już inne mechanizmy, nowsze bardziej takie "jamnikowe".

No to w moim MK250 udało sie jedno z tych rozsypanych kółek zastapić wyjetym z jakiegoś jamnika (kółko miało nieco mniejszą średnicę, ząb pasował) i działało ok.

0
  • #16 27 Gru 2017 13:42
    E8600
    Poziom 37  

Co do nieszczęsnych zębatek.
    Znalazłem je u siebie w gratach zapasowych (dawniej się kupowało na zapas wszystko).
    Mechanizmy magnetofonów UNITRAMechanizmy magnetofonów UNITRA

Zajrzałem do mojego MK 232P i okazało się zębatki są w stanie idealnym ale co stwierdziłem. Te zapasowe pożółkłe są elastyczne/gumowe natomiast ta, która pracuje w magnetofonie od nowości nie wymieniana jest twarda plastikowa (albo skamieniała od upływu lat). Podejżewam jednak, że ta plastikowa jest poprawioną wersją gdyż swego czasu magnetofon był intensywnie użytkowany za małolata nawet bez przycisku stop i nie ma problemów. Jedyne co wysiadło to potencjometry się rozleciały brak blaszek jak na poniższym obrazku (u mnie brakuje na obu potencjometrach).

0
  • #17 27 Gru 2017 13:55
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

Konkretnie to co widać na zdjęciu,
    To na zdjęciu to twoje cudo z tą gumką recepturką zamiast paska?
    kaseciak22 napisał:
    No to w moim MK250 udało sie jedno z tych rozsypanych kółek zastapić wyjetym z jakiegoś jamnika
    Też dorabiałem z innego mechanizmu i działa.
    Zaraz, zaraz ale ty używasz sprzętu z PRL-u ? Przecież to taki złom twoim zdaniem...

0
  • #18 27 Gru 2017 14:12
    Włodzimierz Wojtiuk
    Poziom 29  

marian1981.02 napisał:

Konkretnie to co widać na zdjęciu,
    To na zdjęciu to twoje cudo z tą gumką recepturką zamiast paska?

Zdjęcie skubnięte z neta, tego który robiłem zdjęcia się nie zachowały...
    Sprzedałem go (ze wspomnianą wadą) i nowymi paskami za oszałamiającą kwotę: 7,50 zł
    Nie używam sprzętu krajowego za wyjątkiem głośników (kolumn), aczkolwiek zdarza mi się naprawiać, bądź ratować od huty (najwiecej na złomowiskach ląduje starych polskich, a u nas i produkty ZSRR się trafiają).

0
  • #19 27 Gru 2017 15:22
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Przypuszczam (nie mam ochoty tego weryfikować - za dużo pracy) że ze plastikowego suwaka nie usunięto nadlewów...
    Moim zdaniem wina leży w samym isostacie - po pierwsze w czasie produkcji sprężynki styków były pokrywane jakimś smarem - po czasie (przeważnie z tego co zauważyłem w serwisie) po 10-15 latach smar lubił gęstnieć i albo uniemożliwiał dotknięcie sprężynką styków stałych, albo (w skrajnych przypadkach) trwale wyginał blaszki styków co skutkowało właśnie takimi objawami jakie opisujesz - brak styku złe działanie odczytu lub zapisu. Pomagało w 90% wylutowanie całego zestawu isostatów (wiem, od cholery roboty, ale żeby to zrobić dobrze trzeba wymontować przełączniki) i dokładne wyszorowanie wnętrza z nagaru i starego smaru, a same sprężynki wymyć w nafcie i potem w IPA. Wnętrze isostatów dobrze się czyści za pomocą ... wyciorów dop fajki nasączonych naftą i po usunięciu większości smaru - IPA. Po tym zabiegu wystarczy dosłownie kilkanaście kropli KONTAKT 61 "wpsikniętego" do wnętrza (zabezpieczy przed ponownym utlenianiem styków posrebrzanych i spowoduje lepszy poślizg - co w zaschniętym smarze również uniemożliwia dobre funkcjonowanie całego zespołu klawisz-isostat).
    Taką metodę stosuję od mniej więcej lat kilkunastu i dotąd żadnych reklamacji.
    Mój 8011 mam od ... niepamiętnych czasów i jedynymi naprawami (poza, kilka lat temu czyszczeniem wspomnianych isostatów) było wymienienie dwa razy pasków (naturalne zużycie). Głowica wstawiona zaraz po zakupie "szklana" ALPS, dokładnie zestrojona elektronika Z/O - pracuje do dziś (nawet silnik oryginalny) i z tego co porównywałem jakością dorównuje większości japońskich magnetofonów (o ile ich nie przewyższa - przynajmniej w pasmie przenoszenia Z/O).
    Miałem też okazję serwisować (a i sam mam jeszcze jednego) 8030 - z "soft touch" - w nich najważniejsze jest niestety pilnowanie kondycji pasków - opory (z racji na "wspomaganie" mechaniki klawiszy) są dużo większe i paski znacznie szybciej się zużywają.
    Co do zębatek - w większości wypadków wymieniałem połamane na pasujące modułem na inne - pozyskiwane ze starych silniczków wolnoobrotowych (trafiło mi się kiedyś kupić większą ilość po cenie mniejszej niż cena złomu) . Po niewielkich przeróbkach pasują i spełnaiją rolę bardzo dobrze. Nie cierpię natomiast sprzęgieł ciernych (kółek z bieżnią gumową), bo dostanie takich w dobrym stanie graniczy z cudem, wymienić samej gumy się nie da (bo nie ma na co; przynajmniej ja nie znalazłem) i w ogóle są to bardzo delikatne elementy - wystarczy trochę kurzu, nie daj Boże smaru i bieżnia do mycia, a jak klient nie używał dłuższy czas a na bieżnię dostał się smar - do wymiany całe kółko.
    Patent z elastycznymi kółkami zębatymi miał wprowadzić cichszą pracę mechaniki - niestety tworzywo z jakiego były one robione po czasie się naturalnie zużywa (de-polimeryzuje) - ale - biorąc pod uwagę że te magnetofony mają ponad 20 lat - i tak długo wytrzymywały.

0
  • #21 27 Gru 2017 22:22
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

Dziadostwo takie samo jak MK125.

0
  • #22 27 Gru 2017 22:32
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

marian1981.02 napisał:
    Dziadostwo takie samo jak MK125.
    Mechanicznie - owszem, elektronika nieco milsza w serwisie (w MK125 wymiana czegokolwiek na płycie była niezwykle uciążliwa).
    A w ogóle to z MK122 mam dość miłe wspomnienia... ;)

0
  • #24 28 Gru 2017 11:20
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

kaseciak22 napisał:
    A jakich wymiarów pasek w nim był?
    Hmmm... Więc tak - nigdy nie mierzyłem, a poza tym od dawna nie miałem nic z taką mechaniką na warsztacie (i raczej już mieć nie będę), więc nie powiem. Najprościej wymierzyć zakładając zamiast paska nitkę. Zrobić z niej kółko, zmierzyć średnicę i wybrać z oferty "o numer-dwa mniejszy".
    Aha... oryginalnie były tam paski o przekroju okrągłym... obecnie bardzo trudno dostępne.

0
  • #25 28 Gru 2017 13:15
    kaseciak22
    Poziom 16  

Dobrze, że mnie przestrzegłeś kolego. Rozmyśliłem się z tego zakupu. Zamówiłem sobie wzamian walkmana Sony z oryginalnymi słuchawkami. MK 122 przez niewielkie wymiary przypominał mi troszeczke takiego przerośniętego walkmana z wbudowanym głośnikiem :D

0
  • #26 28 Gru 2017 13:28
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

I z deszczu pod rynnę - Oby się nie okazało,że w zamówionym walkmenie nie ma cienkiego (poniżej 1mm) długiego paska napędowego... Te również są dość trudne do zdobycia...

0
  • #27 28 Gru 2017 14:37
    kaseciak22
    Poziom 16  

W razie co od biedy spróbuję załżyć gumke-recepturke, która pomimo tego, że wszyscy mówili że działać nie będzie, czasowo sprawdzała się np. właśnie w moim MK-232P.
    Model ten to dokładnie Sony Walkman WM-EX190. Dosyć popularny, ponieważ nieraz widywałem takiego na lokalnych targach w mojej miejscowości oraz w rękach użytkowników.

0
  • #29 28 Gru 2017 19:45
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

Zębatki już są w sprzedaży, ktoś zajął się w końcu ich dorabianiem.
    Np. http://fotoelektronika.pl/
    Allegro też warto śledzić bo pewien gość sprzedawał. Było tu na forum o tym i na unitra klubie.

0
  • #30 28 Gru 2017 20:08
    Sanjose
    Poziom 26  

398216 Usunięty napisał:
    Nie cierpię natomiast sprzęgieł ciernych (kółek z bieżnią gumową), bo dostanie takich w dobrym stanie graniczy z cudem, wymienić samej gumy się nie da (bo nie ma na co; przynajmniej ja nie znalazłem).

Moja porada może okazać się nie fachowa ale ja sparciałą gumę na takiej rolce zastępuję oringiem o okrągłym przekroju. Ważne aby po nałożeniu średnica koła była taka sama lub większa o 0,5mm. W jednym z moich radiomagnetofonów testuję ten patent i nie ma problemów ja na razie.

0