Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Deimic Smart Home
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dom: ciekawe rozwiązania, udoskonalenia, ulatwianie życia, bezpieczeństwo

marek216 26 Sty 2018 11:50 7503 42
  • #31 26 Sty 2018 11:50
    Szyszkownik Kilkujadek
    Poziom 31  

Oświetlenie w przedpokoju/korytarzu/przedsionku LED sterowane modułem PWM z RS485. Przez przedpokój często się ktoś kręci a z racji braku okna jest tam zawsze ciemno.
    Sterownik centralny po wykryciu ruchu (czujnik PIR od alarmu) załącza LED na połowę mocy. Gaszenie automatyczne po braku ruchu przez czas T1 lub T2.
    Wciśnięcie przycisku na ścianie powoduje zapalenie na pełną moc. Teraz są dwie opcje:
    1. Ponowne naciśnięcie gasi całkowicie i blokuje załączenie od ruchu na czas T1 lub T2.
    2. Gaszenie automatyczne po braku ruchu przez czas T1 lub T2.

Czasy są zależne od pory doby
    T1 (od godz. 00:00 do 06:00): 1 minuta świecenia od ustania ruchu
    T2 (od godz. 06:00 do 24:00): 5 minut świecenia od ustania ruchu

Podsumowując.
    W dzień gdy często ktoś się kręci dłuższe świecenie jest po to, żeby uniknąć ciągłego zapalania i gaszenia, oraz gdy ktoś zostanie w przedpokoju i wykonuje tak małe ruchy, że czujka go nie wykrywa.
    W nocy świeci krócej, bo zwyczajnie nocą "kręci się" jedna osoba, tylko idzie i wraca.
    Podział mocy świecenia w celu:
    a) oszczędność energii i żywotność taśmy LED,
    b) taśma LED na pełnej mocy w środku nocy mogłaby oślepić, a wieczorem (po zachodzie) też drażni jeśli w pokojach światło jest nie na pełnej mocy.

Brzmi skomplikowanie, ale działa prosto i dogodzi każdemu. Nawet takiemu co to nie ufa, że światło samo zgaśnie i musi sam, osobiście zgasić. ;-)

• Deimic Smart Home
  • #32 06 Lut 2018 21:10
    BANANvanDYK
    Poziom 38  

Zrobiłem połączenie pompy C.O. ze sterownikiem kotła na złącza IEC C13/C14. Obecnie to coraz częstszy standard w sterownikach kotłów. W przypadku awarii sterownika zawsze istnieje połączenia pompki na stałe przy pomocy komputerowego przewodu zasilającego. W przypadku wymiany sterownika wymiana będzie prostsza. Chociaż w moim przypadku sterownik służy za termometr i włączanie pompy powyżej 70°C. Zastosowałem złącza z przewodami konfekcjonowanymi - a nie chińskie wtyczki bez żadnych certyfikatów, które wciskają producenci sterowników.

• Deimic Smart Home
  • #33 09 Lut 2018 16:20
    wexors
    Poziom 18  

Nowatorskie rozwiązanie dla leniwych grubasów jakie stworzyłem.
    Przy bramie umieszczona dodatkowa kamera. Z domofonu dociagniete kable do rejestratora. Obraz z rejestratora wrzucony za pomocą modulatora do sieci telewizyjnej. W momencie wywołania domofonu rejestrator przerzuca wyjscie video na kamere przy furtce i na telewizorze mozna sobie zobaczyć kto stoi pod bramą bez wstawania do domofonu. Dodatkowo dorzucony moduł arduino z czytnikiem IR(z pilota ukradłem jeden nieużywany przycisk)
    z którego to pomocą steruje przekaźnikiem który steruje elektrozaczepem w furtce. I tak o to mozna podejrzeć kto stoi przy bramie, i nawet otworzyć furtkę nie ruszając tyłka z fotela.

• #34 09 Lut 2018 22:27
    tata1
    Poziom 20  

Znowu kotłownia.
    Jako ze mam kocioł węglowy, a zasilanie grzejników idzie przez zawór trójdrogowy, pompkę, oraz zawór zwrotny ze sprężyną (żeby w lecie przy grzaniu CWU nie zamykać CO na dom - wystarczy że pompka nie pracuje). Trzeba było zrobić jakiś bypass w razie braku prądu, bo przecież grawitacyjnie woda przez trójdrogowy i zwrotny nie przejdzie.
    Mam równolegle z (trójdrogowym, pompką i zwrotnym) wpięty zawór kulowy z silnikiem 3,3V. Podczas normalnej pracy CO zawór jest zamknięty, gdy braknie prądu zawór się otwiera i woda grawitacyjnie ogrzewa dom i nie dochodzi do przegrzania, a my mamy ciepło.

Skąd zasilanie tego zaworu przy braku prądu?
    Nie jest to żadne źródło bateryjne :-) lecz coś bardzo prostego bezobsługowego.
    Podczas obecności zasilania napięcie 3,3V jest ciągle podawane jest poprzez przekaźnik na elektrozawór (ma krańcówki) w celu jego zamknięcia i na 3szt kondensatorów 10000uF (trochę się obawiam ile lat tak wytrzymają ciągle zasilane). Gdy zabraknie napięcia sieciowego przekaźnik po prostu puszcza i wtedy elektrozawór z kondensatorów dostaje napięcie (o odwrotnej polaryzacji) i następuje jego otwarcie umożliwiając pracę CO grawitacyjnie.
    Gdy wróci zasilanie przekaźnik "łapie" i zawór dostaje zasilanie w celu zamknięcia bypasu (wbudowane krańcówki je potem odcinają) i tak w kółko.

Energii w kondensatorach wystarcza na 6 sekund, a elektrozawór z jednego skrajnego położenia w drugie obraca się w 3 sekundy.

Brzmi to skomplikowanie a jest banalnie proste
    - zawór kulowy 3/4 napędzany silnikiem 3,3V z krańcówkami.
    - Zasilacz (trafo 2W, mostek prostowniczy, przekaźnik, LM317, 3x10000uF) - całość w obudowie wtyczkowej.

• #35 10 Lut 2018 06:38
    tombanbura
    Poziom 5  

Bypass w razie braku napięcie powinien mieć odpowiednio dużą średnicę, np.instalacja domowa 3/4", bypass min. 1"

• #36 11 Lut 2018 18:54
    tata1
    Poziom 20  

tombanbura napisał:
    Bypass w razie braku napięcie powinien mieć odpowiednio dużą średnicę, np.instalacja domowa 3/4", bypass min. 1"

Spokojnie, działa znakomicie - lepszy taki niż żaden. Rurki miedziane fi 28 przy kotle, następnie rozgałęzienie na 2 nitki fi22 (też miedź) układane ze spadkami - w razie braku prądu działa na grawitacji.
    Miejscowe przydławienie na 3/4 nie szkodzi, po prostu nie znalazłem elektrozaworu kulowego 1 cal który by miał tak szybki czas zadziałania (3sekundy) i zasilnie niskonapięciowe - by tak prosto zrobić układ zasilania tego elektrozaworu jak opisałem.
    Popularne elektrozawory klapowe (nawet 1 cal) mają i tak mniejszy przepływ niż ten 3/4 kulowy.

• #37 12 Lut 2018 19:51
    dktr
    Poziom 18  

Opomiarowałem sobie wszystko co tylko się dało, zamontowałem krańcówki w futrynie drzwi abym zdalnie mógł sprawdzić czy aby na pewno zamek jest zamknięty. Na większość pomiarów założone są "alarmy". Np gdy pobór mocy w mieszkaniu przekroczy 1kW w nocy to jest alarm bo wiadomo że coś jest nie tak. Czujka PIR "wie" że wyszedłem z domu (bo zmienił się stan zamka i samochód wyjechał poza zasięg wifi) i uzbraja automatycznie "alarm" Jest też cała masa alarmów na przekroczone temperatury czy inne pomiary. Aktualnie do routera połączonych jest 14 sztuk ESP8266 które gdzieś coś mierzą, sprawdzają, sterują ;)

• #38 12 Lut 2018 21:17
    Szyszkownik Kilkujadek
    Poziom 31  

dktr napisał:
    zamontowałem krańcówki w futrynie drzwi abym zdalnie mógł sprawdzić czy aby na pewno zamek jest zamknięty.
    Mógłbyś pokazać jak to zrobiłeś? Przewodowo czy radiowo? Chodzi mi o czujnik przekręcenia zamka. Czyli sprawdzenie czy drzwi są zamknięte na klucz.
    dktr napisał:
    Np gdy pobór mocy w mieszkaniu przekroczy 1kW w nocy to jest alarm bo wiadomo że coś jest nie tak.
    O, to chyba i u siebie nad tym pomyślę.
    dktr napisał:
    Czujka PIR "wie" że wyszedłem z domu (bo zmienił się stan zamka i samochód wyjechał poza zasięg wifi) i uzbraja automatycznie "alarm"
    Mieszkasz sam? Co jak ktoś z domowników zechce zostać w domu?

@dktr jaką masz centralę alarmową i jak zrealizowałeś połączenie centrali alarmowej z modułami ESP8266?

• #39 12 Lut 2018 21:52
    dktr
    Poziom 18  

Krańcówki przewodowo, przewody wpuszczone przy wymianie drzwi. Tak mieszkam sam. Alarm napisałem w cudzysłowie bo tak serio to przełącza się zestaw skryptów i inaczej działają powiadomienia, zamiast wywalać info na wyświetlacze ślą smsa.
    W pokojach mam czujki PIR bosch i w środku dostawiony esp8266+czujnik BME280 i czasem jakieś przekaźniki do sterowania światłem czy innym sprzętem.
    Stan wszystkich czujników też jest w pomiarach po najechaniu na dany "czujnik".
    Jak na grafice.

Tu np stan "sterownika" na esp który steruje diodami ws8212 za TV, przy okazji ma odbiornik IR abym mógł pilotem od TV odpalić cokolwiek innego - najzwyczajniej na świecie przekazuje kod ostatniego przycisku na serwer i tam już obrabiają to różne skrypty i przy okazji serwer "wie" że jestem w sypialni ;)

Powiązałem sobie system z api burze.dzis.net i jak zbliża się burza a system wie że niema mnie w domu to wyłącza wszystko co zbędne za pomocą takich "sterowników"

• #40 18 Lut 2018 20:34
    retrofood
    Moderator

dktr napisał:
    Opomiarowałem sobie wszystko co tylko się dało, zamontowałem krańcówki w futrynie drzwi abym zdalnie mógł sprawdzić czy aby na pewno zamek jest zamknięty. Na większość pomiarów założone są "alarmy". Np gdy pobór mocy w mieszkaniu przekroczy 1kW w nocy to jest alarm bo wiadomo że coś jest nie tak. Czujka PIR "wie" że wyszedłem z domu (bo zmienił się stan zamka i samochód wyjechał poza zasięg wifi) i uzbraja automatycznie "alarm" Jest też cała masa alarmów na przekroczone temperatury czy inne pomiary. Aktualnie do routera połączonych jest 14 sztuk ESP8266 które gdzieś coś mierzą, sprawdzają, sterują ;)

Napisz czy zrobiłeś dokumentację całej instalacji i czy oprócz Ciebie pozostali domownicy są co najmniej przeszkoleni do poziomu fachowej obsługi (korzystania) z systemu.
    Sorry, dopiero później przeczytałem, że mieszkasz sam.

• #41 18 Lut 2018 20:43
    marek216

Poziom 43  

retrofood napisał:
    i czy oprócz Ciebie pozostali domownicy są co najmniej przeszkoleni do poziomu fachowej obsługi (korzystania) z systemu.

A po co? U mnie poza mną nikt nie wie do czego jest połowa wskaźników, przełączników. Dlaczego? Bo nikogo nie zmuszę żeby się tego uczył ( ile się dało tyle jest opisane ) - a tak serio to nawet jakby coś z tego przestało działać, a mnie braknie to pewnie nikt nie zauważy.
    Kolejna sprawa: co z tego że zrobię dokumentację jak ani żona ani córka nic z niej nie zrozumieją - równie dobrze mogę ją napisać po hebrajsku, tak samo dla nich użyteczna.

Nie popadajmy w paranoję, robimy sami u siebie - co innego u kogoś, tam dokumentacja to konieczność, choć klient i tak niewiele z niej załapie, od tego ma opisy na tablicach.

• #42 18 Lut 2018 22:29
    retrofood
    Moderator

marek216 napisał:

Nie popadajmy w paranoję, robimy sami u siebie - co innego u kogoś, tam dokumentacja to konieczność, choć klient i tak niewiele z niej załapie, od tego ma opisy na tablicach.

Mowa o paranoi to raczej ciut za dużo, gdyż zapytałem o to nie bez przyczyny. Otóż w zdecydowanej większości ludzie młodzi nie myślą o tym, że nie są niezastąpieni, ani nieśmiertelni. Tak samo myślał mój szwagier, kiedy na początku lat 90-tych ub. wieku konstruował swój system alarmowy. Profesjonalny elektronik, zdecydowanie niechętny rozwiązaniom systemowym (i miał rację. Auta mu nie ukradli, bo alarm skonstruował sam, nikt nie wiedział jak działa. Złodzieje samochód otwarli, ale go nie uruchomili, ani nie potrafili alarmu wyłączyć.), alarm domowy rozwiązał podobnie. Wykorzystał dostępne elementy, a miał tego kilka regałów, więcej niż niejeden sklep i stworzył system, o którym tylko ja co nieco wiedziałem, gdyż pomagałem mu w budowie. Poza tym nikt.
    Po kilku latach, kiedy pojawiły się nowe możliwości rozbudowy, już sam szwagier nie pamiętał gdzie i jak poprowadził okablowanie, w którym miejscu futryn okien i drzwi zostały zamontowane różne czujniki i tak dalej. A po następnych latach dobił go zięć (szwagier ma jedną córkę, dom będzie jej), który głośno oznajmił, że kiedy dostaną do rąk akt notarialny, to następnego dnia cały ten alarm wypieprzy na zbity pysk. Jest humanistą, techniki nie czuje i pewnie do dzisiaj nie potrafił pojąć stref zabezpieczeń, programowania jednostki centralnej i tych wszystkich szczegółów, które pozwalają czuć się w domu jak gospodarz. Dlatego ten alarm w jego rękach jest nieprzydatny.

Z tego też powodu uważam, że stworzenie jakiejś dokumentacji na etapie realizacji praktycznej nie jest rzeczą ostatnią do wykonania. Kiedyś rozmawiałem ze szwagrem na te tematy i przyznał mi rację, że popełnił wtedy błąd a teraz nie jest w stanie go naprawić. A ponieważ obydwu nam jest już bliżej niż dalej, myślimy nieco inaczej niż wtedy, w wieku dwudziestu paru czy trzydziestu lat. Dlatego wszystkim ulepszającym własny dom życzę takiej chwili refleksji wcześniej, zanim będzie za późno.

• #43 25 Lut 2018 22:18
    Szyszkownik Kilkujadek
    Poziom 31  

marek216 napisał:

A jak się wyprowadzisz to co powiesz nowemu nabywcy? :-)
    retrofood napisał:
    Z tego też powodu uważam, że stworzenie jakiejś dokumentacji na etapie realizacji praktycznej nie jest rzeczą ostatnią do wykonania. Kiedyś rozmawiałem ze szwagrem na te tematy i przyznał mi rację, że popełnił wtedy błąd a teraz nie jest w stanie go naprawić.
    Znam to z autopsji. Człowiek się niestety najlepiej uczy na własnych błędach.