Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dom: ciekawe rozwiązania, udoskonalenia, ulatwianie życia, bezpieczeństwo

marek216 25 Dec 2017 21:25 9075 42
Optex
 • #1
  marek216

  Level 43  
  Jako, że mamy czas świąteczny to jest szansa na prezenty ( nie ma nic za free :) ). Ciekawe opisy ( najlepiej ze zdjęciami ) oraz pomysły będę nagradzał punktami, od 50pkt w górę. Pod uwagę poza moją oceną istotne będą oceny "+" pod danym postem. Więc zachęcam do klikania w "+"

  O co chodzi?
  Jako, że w modzie są wszelkiej maści automaty, centrale sterujące itd. które jak się spartolą to położą połowę domu na łopatki lub wykluczą sporą część funkcjonalności jestem zwolennikiem "klocków niezależnych".

  Tematem pogawędki jest zebranie w jednym miejscu ciekawych rozwiązań stosowanych w naszych domach, mających na celu poprawienie funkcjonalności domu oraz ew. poprawę bezpieczeństwa.
  Proszę nie pisać o Fibaro, Fergusonach, czy innych zintegrowanych systemach - takie posty będą raportowane jako "nie na temat".

  Przykłady:

  - moduł GSM firmy EBS model PX100 zastosowałem jako kontrole kotłowni. W połączeniu termostatami ma za zadanie powiadomić mnie SMSem o temperaturze powyżej 80 stopni na piecu.
  - czujnik dymu ''EURA'' GS-503 podłączony pod EBS w przypadku zadymienia ma wysłać SMS o zadymieniu w kotłowni oraz włączyć wyciąg
  W obu przypadkach będzie dodatkowo sygnalizacja wizualno-akustyczna wyciągnięta na piętra.

  - do lampy od strony drogi poza czujnikiem ruchu podłączona jest radiolinia na 230V mająca z zadanie zdalnie załączyć światło. Dom znajduje się na końcu linii zabudowań, a sąsiedzi nie mają oświetlenia na domach. Więc zanim się dojdzie do mojego domu już można sobie oświetlić spory kawałek drogi.

  - dwie kamery z chińskiego videodomofonu podpięte są pod rejestrator. Każda osoba dzwoniąca jest nagrywana ( obecnie tylko obraz, ale fonia to też nie problem ). To zastosowałem po tym jak listonoszka twierdziła, że zawsze jest pod domem zanim włoży listy do skrzynki zbiorowej przy drodze. Kilka razy tak było że ktoś w domu był, a na górce znajdowało się awizo.

  Wasza kolej ;)
 • Optex
 • #2
  kkas12
  Level 43  
  marek216 wrote:
  - czujnik dymu ''EURA'' GS-503 podłączony pod EBS w przypadku zadymienia ma...o zadymieniu w kotłowni oraz włączyć wyciąg

  Błąd.
  Bo jeśli mechaniczny wyciąg to wcześniej musi zostać uruchomiony również mechaniczny nawiew.
  Sm wyciąg może spowodować cofniecie się spalin z kotła.


  P.S.
  Punktów żadnych nie oczekuję
  :)
 • #3
  Zbigniew 400
  Level 38  
  Zasilenie z jednego obwodu lodówki i pompki co.
 • Helpful post
  #4
  zworys
  Level 39  
  Dodałem do domofonu moduł załączania oświetlenia zewnętrznego z czujnikiem oświetlenia - naciśnięcie zewu (w godz. wieczornych i nocnych ) włącza na określony czas oświetlenie furtki i bramy. Ten sam układ czasowy jest załączany także z centrali sterującej otwieraniem bramy wjazdowej w przypadku uruchomienia bramy lub osobno z pilota . Nie zastosowałem czujnika ruchu bo zależało mi na załączaniu oświetlenia tylko w konkretnych przypadkach.
 • Optex
 • #5
  marek216

  Level 43  
  kkas12 wrote:
  Błąd.
  Bo jeśli mechaniczny wyciąg to wcześniej musi zostać uruchomiony również mechaniczny nawiew.
  Sm wyciąg może spowodować cofniecie się spalin z kotła.

  Kotłownia nie jest pomieszczeniem zamkniętym i ma stały grawitacyjny obieg powietrza. Szanse na cofnięcie spalin nikłe. Chodzi o sytuację kiedy piec "kichnie" bo się przydusi lub ew. jeśli się komuś zakopci przy rozpalaniu ( w tej sytuacji SMS zbędny, ale nie da się tego rozdzielić ).

  Zbigniew 400 wrote:
  Zasilenie z jednego obwodu lodówki i pompki co.

  Może to kolega rozwinąć? Chodzi o zasilanie awaryjne?
 • #6
  Zbigniew 400
  Level 38  
  Otwierasz lodówkę i wiesz źe pompka ma zasilanie.

  Dodano po 1 [minuty]:

  Oczywiście zasilanie awaryjne dla lodówki i pompki istotne.
 • #8
  marek216

  Level 43  
  kkas12 wrote:
  Zaproś kominiarza na pięcioletni przegląd to Ci wytłumaczy zagrożenie wynikające z tego rozwiązania.

  Kominiarz jest rok w rok.
 • Helpful post
  #9
  kkas12
  Level 43  
  Poczytaj to:
  Link
  i Rozporządzenie o warunkach....

  A swoją drogą jak łatwo nam przychodzi naginanie, obchodzenie i bagatelizowanie zapisów o których istnieniu nie mieliśmy zielonego pojęcia gdy wdrażalismy jakieś rozwiązanie techniczne im urągające, ale gdy się o nich dowiemy to natychmiast gloryfikujemy nasze rozwiązanie pomniejszając przy tym znaczenie zdrowego rozsządku, logiki a nawet prawa.
  Nasze rozwiązanie zawsze musi być górą!
 • #10
  marek216

  Level 43  
  Po lekturze stwierdzam, że będę musiał przemyśleć mechaniczny nawiew lub zlikwidować wyciąg, choć włącza się on tylko awaryjnie, a dopływ powietrza grawitacyjnie jest wystarczający.
 • #11
  kkas12
  Level 43  
  Ja na kolegi miejscu po deklarowanym usprawnieniu wentylacji mechanicznej czujnik dymu zastąpiłbym czujnikiem tlenku węgla (ewentualnie taki dołożył lub zamontował bym czujnik wykrywający i dym niewidzialnego zabójcę), bo dym widać i czuć a tlenku węgla nie.
  A to właśnie on zabija.
 • #12
  marek216

  Level 43  
  Czujnik CO znajduje się w sypialni oraz w korytarzu.
 • #13
  BANANvanDYK
  Level 40  
  Mają to być rozwiązania z kategorii elektryka/automatyka czy ogólnie rzecz biorąc rozwiązania z etapu budowy i eksploatacji lub tzw. livehacki?
  W tej drugiej kategorii byłoby kilka, ale wszystkich nie podam.
  1. Zastosowanie rury osłonowej jako przepust kabla antenowego przez ścianę. Raz zrobiłem tak w podmurowaniu okna (podwyższeniu otworu okiennego), drugi został wykonany w parapecie (tak jakoś wyszło). Odpada problem wiercenia w ościeży okna, przyciskania oknem itp. Trzeci raz przy okazji awarii - kabel dotykał rur od CO biegnących przez ścianę więc się stopił wewnątrz. Zastosowałem rurkę nieco odsuniętą od rur CO, w przypadku kolejnej awarii będzie łatwiej wymienić kabel. Oczywiście końce rurki i kabel trzeba uszczelnić.
  2. Okno do kotłowni/składu opału odwrócić aby otwierało się DO GÓRY. W przeciwieństwie do standardowych okien uchylanych u góry, nie trzeba całkowicie demontować skrzydła przy wrzucaniu opału. Nie zrealizowałem tego pomysłu, ale jak kiedyś rozmawiałem to któryś kolega tak zrobił na oknie własnej produkcji. Skrzydło jest utrzymywane na siłownikach gazowych.
 • #14
  marek216

  Level 43  
  BANANvanDYK wrote:
  Mają to być rozwiązania z kategorii elektryka/automatyka czy ogólnie rzecz biorąc rozwiązania z etapu budowy i eksploatacji lub tzw. livehacki?

  Jak dla mnie dowolne rozwiązania, może administracja przymknie oko ;)

  BANANvanDYK wrote:
  2. Okno do kotłowni/składu opału odwrócić aby otwierało się DO GÓRY. W przeciwieństwie do standardowych okien uchylanych u góry, nie trzeba całkowicie demontować skrzydła przy wrzucaniu opału.

  Też nad tym myślałem, ale zaczep wykonam na jakiś łańcuszku lub haczyku. Siłowniki to komplikacja prostego rozwiązania.

  Uprzejmie proszę o trzymanie się tematu :!:
  Kwestię budowy kotłowi w świetle przepisów podlinkował @kkas12 w poście #12.
  Jak chcecie sobie ten temat pozgłębiać to proszę założyć właściwy temat.
  Podobnie sprawa się ma z innymi normami. Nie neguję ich, ale nie o tym temat założono.

  scaliłem //kozi966
 • #15
  andrzej lukaszewicz
  Level 40  
  marek216 wrote:
  moduł GSM firmy EBS model PX100 zastosowałem jako kontrole kotłowni. W połączeniu termostatami ma za zadanie powiadomić mnie SMSem o temperaturze powyżej 80 stopni na piecu.

  I co Ci daje taka informacja i co wtedy robisz , gdy taki stan zaistnieje? Piszę nie znając Twojej kotłowni :D .
 • #16
  marek216

  Level 43  
  andrzej lukaszewicz wrote:
  I co Ci daje taka informacja i co wtedy robisz , gdy taki stan zaistnieje?

  Wiem że np. jakieś drobinki nie pozwoliły na zamknięcie klapki. Schodzę i oczyszczam. Palę od góry i choć to stary Ziębięc to stałopalność mam w okolicach 12-14h, więc częstym gościem w kotłowni nie jestem.
  W sumie to sprawdza się to częściej latem kiedy drzewem grzeję tylko wodę użytkową. Wtedy wystarczy puścić na grzejniki. Docelowo będą elektrozawory ale to wymaga większej ingerencji w instalację więc musi poczekać.
 • #17
  reaven22
  Level 29  
  Jednym z patentów ktróe zrobiłem i sprawdzają się wyśmienicie to centralny wyłącznik prądu.
  Przy wyjściu mam klawisz który odłącza większość instalacji poza niezbędnymi typu lodówka.
  Żonka zachwycona bo nie ma stresu że coś zostawiła włączonego.
  System oparłem o mechaniczny bistabilny stycznik trójfazowy. Podanie chwilowego impulsu przełącza stan. Tak więc nie ma zużycia prądu na pracę tylko chwilowe na zmianę stanu.

  Kolejny sprawdzony u mnie pomysł to spora część oświetlenia na listwach i taśmach LED z 12V. Całość zasilana z centralnego zasilacza buforowego z akumulatorem. W razie przerwy w dostawie prądu w domu mam większość oświetlenia działającego.

  Jest jeszcze kilka innych systemów, jak znajdę wenę to opiszę.
 • #18
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  reaven22 wrote:

  System oparłem o mechaniczny bistabilny stycznik trójfazowy. Podanie chwilowego impulsu przełącza stan. Tak więc nie ma zużycia prądu na pracę tylko chwilowe na zmianę stanu.

  Trudno to nazwać automatyką. Główny wyłącznik jest starym, znanym rozwiązaniem.
 • #19
  reaven22
  Level 29  
  retrofood wrote:
  Trudno to nazwać automatyką. Główny wyłącznik jest starym, znanym rozwiązaniem.


  Owszem ja mam bez automatyki na klawisz. Gdybym miał alarm to sprzęgł bym to z alarmem a to już o automatykę zahacza :) A sam pomysł owszem stary ale rzadko kto z tego korzysta. A jest to tanie i świetne rozwiązanie.
 • Helpful post
  #20
  suworow
  Admin of Property security
  Panowie, właśnie usunąłem kolejny post raportowany jako niezgodny z tematem. Kolega @marek216 założył naprawdę ciekawy wątek, w którym macie okazję wykazać się inwencją, pomysłowością, podzielić się swoimi doświadczeniami, czy pochwalić rozwiązaniami jakie udało się wam wdrożyć.
  Przyłączam się do prośby autora i będę nalegał na jej uszanowanie.
  marek216 wrote:
  Uprzejmie proszę o trzymanie się tematu :!:
  Kwestię budowy kotłowi w świetle przepisów podlinkował @kkas12 w poście #12.
  Jak chcecie sobie ten temat pozgłębiać to proszę założyć właściwy temat.
  Podobnie sprawa się ma z innymi normami. Nie neguję ich, ale nie o tym temat założono.


  pozdrawiam i góry dziękuję

  ps. Panowie nikt nie neguje tu norm. Jeżeli pojawiają się propozycje rozwiązań niebezpiecznych, niezgodnych z normami to sygnalizujmy to, ale nie sprowadzajmy tylko i wyłącznie do tego całej dyskusji.
 • #21
  xury
  Automation specialist
  Ja u siebie mam pompkę obiegówkę do CWU sterowaną z Integry w połączeniu z PIRami z kuchni i łazienki. Pomysł z tematu na forum.
  Sterowanie gazowym kotłem CO też mam przez Integrę. Załączam alarm i ogrzewanie przechodzi na tryb eko. Dodatkowo sterowanie przez SMS i domoticza. Teraz mam zamiar dodać opcję, że przy wykryciu braku korzystania z TV, braku zalogowanych telefonów w sieci domowej też się na eko przełączy. Oczywiście też zdalny podgląd temperatury itp.
  IntScr steruje dzwonkiem bezprzewodowym. Przez chwilę było też przełączanie TV na obraz z kamery przed domem w momencie kiedy ktoś dzwonił, ale zaniechałem tego, z dwóch powodów: akurat coś fajnego sobie oglądam (np. mecz) a tu mam obraz z kamery. Drugi powód to kiedy TV był wyłączony to po dzwonku się włączał i nie mogłem sobie z tym poradzić.
 • #22
  marek216

  Level 43  
  @xury pomysły integracji ciekawe, jednak to nadal sterowanie centralne. Jak padnie Integra ( co jak widać na forum nie jest nietypowym zjawiskiem ) pół domu sparaliżowane. Wierze, że masz szybkie przejście na sterowanie "ręczne". Dziękuję za wpis i wierzę, że komuś się przyda jednak jestem zdania, że unikamy centralizacji ;)
 • #24
  dawidedziu
  Industrial cameras specialist
  Może niekoniecznie dom, ale napiszę. Na jednym obiekcie jest zamontowane powiadamianie SMS o np braku napięcia, jakiejś awarii, załączeniu się UPS'ów, rozładowanych akumulatorach(RS-232/RJ-45) itp. Technik z tego obiektu dostaje powiadomienie na telefon o w/w awarii, więc wie, że w danym miejscu coś się stało. Sterowanie poprzez INT-IORS, bodajże Integra 64, GPRS-T2. Dodatkowo całość jest 24h na dobę wyświetlana na monitorach - jakaś usterka/awaria załącza dodatkowo alarm. Osobiście tego nie uruchamiałem.
 • #25
  marek216

  Level 43  
  xury wrote:
  Moim zdaniem nie da się uniknąć centralizacji w amatorskich rozwiązaniach.

  Moim zdaniem za czas jakiś nastąpi krok w tył, i choć obecnie jest owczy pęd na centralizację sterowania to z czasem spore gron ludzi mających wiedzę i umiejętności będzie szukało "samodzielnych" rozwiązań. Dzisiejsza elektronika jest bardzo awaryjna - i to się zemści.

  dawidedziu wrote:
  Na jednym obiekcie jest zamontowane powiadamianie SMS o np braku napięcia, jakiejś awarii, załączeniu się UPS'ów,

  Taką też rolę pełni w mojej kotłowni wspomniany EBS, zapomniałem napisać, że jest to spięte z zasilaniem awaryjnym dla pompy CO.
 • Helpful post
  #26
  igorrr
  Level 15  
  Mam cały dom zrobiony jako inteligentny (DIY), z centralnym zarządzaniem poprzez Raspberry. Wiem miało być bez centralizacji systemu, ale już się tłumaczę, że poszczególne "usprawnienia" zwłaszcza te strategiczne, mogą działać bez jednostki centralnej poprzez lokalne i ręczne sterowanie.
  Przykład:
  Oświetlenie pomieszczeń, może być sterowane poprzez automatykę, aplikację w telefonie (Wi-Fi) lub lokalnie.
  W przypadku awarii jednostki centralnej tracę możliwość sterowania przez Wi-Fi, automatykę, ale pozostaje mi sterowanie lokalne i myślę, ze na tak powinna być planowana automatyka domowa.

  Co mam "usprawnione" w domu?
  Oświetlenie sterowane przez Wi-Fi, tu mam fajny bajer, przytrzymanie dłużej jakiegokolwiek wyłącznika oświetlenia, wyłączy oświetlenie w całym domu. (Mam 4 kondygnacje w budynku i wkurzało mnie bieganie po pietrach, aby zgasić światło).

  Oświetlenie nocne w korytarzach, sterowane za pomocą czujek ruchu.

  Automatyczne gaszenie światła w korytarzu, jak nikt tam nie przebywa powyżej 5 min.

  Odzwierciedlenie w czasie rzeczywistym w aplikacji stanu oświetlenia (zał/wył).

  Zdalne, poprzez SMS wyłączenie zasilania w całym budynku (zapominalska żona i żelazko :) )

  Mam dwa piece gazowy i śmieciuch, centrala steruje który z nich ma być master i też który ma grzać wodę w bojlerze.

  Ustawianie temperatury CO zdalnie, poprzez aplikację w telefonie.
  Z bajerów to jeszcze:
  Pomiar zużytej wody i energii ele.
  Radio internetowe w kuchni, sterowane z telefonu.
  Pomiary wilgotności i temperatury wszędzie gdzie to potrzebne, uruchamianie wentylacji w łazience wiadomo po czym :) i masę innych bajerów.
  Całość może być sterowana z każdego miejsca gdzie jest dostęp do internetu, jak i lokalnie. W przypadku awarii w systemach strategicznych, dalej możemy sterować lokalnie.
  Jeszcze nie wszystko skończone, rozdzielnica jeszcze jest rozgrzebana, bo taka przeróbka wiąże się z wymianą instalacji elektrycznej i robię to przy okazji remontu. Parę pomieszczeń jeszcze zostało do ukończenia. Jak uporządkuję rozdzielnicę to wrzucę foto.
 • #27
  Maly
  Level 31  
  Witam
  Pomiar temperatury na piecu co oraz bojlerze z podglądem na panelu/wyświetlaczu w korytarzu.
  Gdy temp. co wyższa niż bojlera automatyczne otwarcie dodatkowego zaworu na obieg wody piec->bojler.
  Przydatne w okresach przejściowych, gdy czasem podpala się drewnem na godz - dwie.
  Zimą i tak piec chodzi cały czas, więc otwieram drugi obieg wody.
  Latem załączam bojler z panela - nie muszę latać do piwnicy - lenistwo matką wynalazków ;)
 • #28
  tronics
  Level 38  
  marek216 wrote:

  Moim zdaniem za czas jakiś nastąpi krok w tył, i choć obecnie jest owczy pęd na centralizację sterowania to z czasem spore gron ludzi mających wiedzę i umiejętności będzie szukało "samodzielnych" rozwiązań. Dzisiejsza elektronika jest bardzo awaryjna - i to się zemści.

  Nie sądzę. W końcu home assistant czy domoticz to tylko "nadzorca" nad szeregiem urządzeń, które równie dobrze mogą działać bez niego. To po prostu wygoda wziąć je wszystkie "ogarnąć" poprzez jeden "hub". Jasne, może też służyć jako nadrzędny sterownik, ma taką opcję, ma szereg różnych opcji w tym łączenie parametrów wyjściowych z jednych urządzeń poprzez logikę z parametrami wejściowymi innych. Rzecz w tym, że systemy rozproszone nawet jeśli podobną funkcjonalność oferują to ani szybko, ani łatwo, ani tanio. Automatyka domowa z IoT daje możliwość komunikacji każdy z każdym (przynajmniej w obrębie jednego fizycznego interfejsu). Nie wiem jak kolega chciałby sparować bez centralnego zarządzania kilkadziesiąt różnych urządzeń :)
 • #29
  TomaszRybnik
  Level 6  
  "Zabezpieczenie lustra podgrzewanego przed przegrzaniem."

  Sprawa dosyć banalna - gdy mamy pod lustrem folię grzejną, można się "zapomnieć" i zostawić ją włączoną na cały dzień. Wzrokowo nie da się określić że coś jest włączone, szczególnie przy nieopisanych przyciskach.
  Rozwiązanie: Podłączyć grzanie lustra z kluczowaniem przez lampkę nad lustrem.
  Normalnie oświetlenie i grzanie włączalibyśmy osobno, ale jeśli podłączymy włącznik "na opak", to grzanie lustra można włączyć tylko gdy świeci się światło.

  Schemat:
  Dom: ciekawe rozwiązania, udoskonalenia, ulatwianie życia, bezpieczeństwo

  A oto rzeczone lustro i lampka nad nim.
  Dom: ciekawe rozwiązania, udoskonalenia, ulatwianie życia, bezpieczeństwo
 • #30
  andrzej lukaszewicz
  Level 40  
  xury wrote:
  Sterowanie gazowym kotłem CO też mam przez Integrę. Załączam alarm i ogrzewanie przechodzi na tryb eko.

  Może i dobre jak masz grzejniki, ale przy podłogowym się nie sprawdzi.