Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Robot / pojazd 4x4 z live kamerą / Raspberry Pi Zero + NodeMCU

nici 26 Gru 2017 19:32 2541 6
  • #1 26 Gru 2017 19:32
    nici
    Poziom 34  

Witam. Na wstępie napiszę, że "projekt" to raczej zabawa wykonana w kilka dni.

Do budowy użyłem :

-podwozie z 4 kołami , silniki z przekładaniami - 70zł
    -3x18650 - nowe z odzysku
    -NodeMCU - 35zł
    -RPI 0 wersja W - ok 60zł
    -LM7805ABV - kilka złotych
    -Mostek H do sterowania silnikami.

i sporo kabelków, klejów i śrubek.

Za sterowanie silnikami odpowiada moduł, który jest sterowany przez ESP8266.
    Za pomocą aplikacji BLYNK wydaję komendy do ESP które zaś dalej do mostka i silników.
    Raspberry z systemem motionOS przekazuje obraz z kamery umieszczonej z przodu do komputera lub telefonu.

Źródłem zasilania jest pakiet trzech ogniw które dają ok 12V. Stabilizator przykręcony do aluminiowej platformy stabilizuje napięcie do wartości 5V i zasila RPI i nodeMCU.

Silniki połączone są równolegle, ale po przełączeniu ich szeregowo prędkość jest mniejsza, zaś w przypadku zablokowania jednego z kół, drugie dostaje więcej mocy. Nie wiem które rozwiązanie jest lepsze, może ktoś podpowie gdyż doświadczenia w RC nie mam żadnego.

Do adminów, jeśli "projekt" zaniża poziom, proszę po prostu o skasowanie tematu.

Pozdrawiam.
    Robot / pojazd 4x4 z live kamerą / Raspberry Pi Zero + NodeMCURobot / pojazd 4x4 z live kamerą / Raspberry Pi Zero + NodeMCURobot / pojazd 4x4 z live kamerą / Raspberry Pi Zero + NodeMCURobot / pojazd 4x4 z live kamerą / Raspberry Pi Zero + NodeMCURobot / pojazd 4x4 z live kamerą / Raspberry Pi Zero + NodeMCU

Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #3 29 Gru 2017 12:02
    nici
    Poziom 34  

RometFan;p napisał:
    Tylko, po co tam ESP
    Szybciej udało mi się go zmusić do gadania z BLYNK

RometFan;p napisał:
    dużo fajniejsza zabawka niż byle jaki line follower
    o Tym samym pomyślałem. Tym to można pojeździć po domu i popatrzeć co się dzieje :]
    RometFan;p napisał:
    Zżera dodatkowo prad, miesce i komplikuje całość.
    Prąd to nie problem, miejsce to fakt , zawsze mogę go wsadzić między platformy. Komplikuje ? hmm , zmusza do kombinacji dodatkowych, a o to mi chodziło. Zabawa = nauka . Gotowe projekty nie dają tyle frajdy.

Do auta doszły światła ( 2x 4 flux led ) i klakson z buzzera :] Wszystko oczywiście sterowane zdalnie.
    RometFan;p napisał:
    Projekt fajny
    Dzięki :]

• #4 29 Gru 2017 12:26
    tronics
    Poziom 36  

Cytat:
    Tym to można pojeździć po domu i popatrzeć co się dzieje

Jak ktoś nie ma kanału to kamera nieco do góry, dobre światło i wjechać podwozie sobie pooglądać :)
    Cytat:
    Silniki połączone są równolegle, ale po przełączeniu ich szeregowo prędkość jest mniejsza

To akurat normalne, tak samo jak dwie żarówki 230V będą świecić słabiej podłączone do 230V szeregowo niż jak będą równolegle. Każde rozwiązanie ma jakieś plusy i minusy. Kwestia skręcania - wyłączanie silników z jednej strony czy redukcja prędkości (a w przypadku zawracania w miejscu wysterowanie w przeciwnym kierunku) ?
    Cytat:
    Stabilizator przykręcony do aluminiowej platformy stabilizuje napięcie do wartości 5V i zasila RPI i nodeMCU

Tutaj jednak droższym, ale lepszym energetycznie (biorąc pod uwagę zasilanie akumulatorowe) rozwiązaniem byłaby przetwornica impulsowa. Jedne z tańszych można złożyć za ~5-6PLN przy wyjściowym prądzie rzędu 3A. Myślę, że warto.

• #5 29 Gru 2017 12:52
    nici
    Poziom 34  

tronics napisał:
    To akurat normalne, tak samo jak dwie żarówki 230V będą świecić słabiej podłączone do 230V szeregowo niż jak będą równolegle.
    To ja wiem, przecie to podstawy kolego :) Szeregowo dawało efekt dyfra , ale zrezygnowałem i jest równolegle.
    tronics napisał:
    Kwestia skręcania - wyłączanie silników z jednej strony czy redukcja prędkości
    Wyłączanie , a w przypadku podania przeciwnych prędkości pojazd kręci sie w koło miejscu w taką prędkością, że kamera nie nadąża rejestrować :]
    tronics napisał:
    Tutaj jednak droższym, ale lepszym energetycznie (biorąc pod uwagę zasilanie akumulatorowe) rozwiązaniem byłaby przetwornica impulsowa. Jedne z tańszych można złożyć za ~5-6PLN przy wyjściowym prądzie rzędu 3A. Myślę, że warto.
    Miałem tych stabilizatorów kilka pod ręką nowych więc użyłem. Step down było by lepsze pewnie, ale o te energetyczność aż tak mi nie chodzi.

Dodano po 2 [minuty]:

Postaram się nagrać filmik , jak to jeździ i skręca , jak i screeny z kamery która jest w nim zamontowana. No i fotki z nowym doświetlaczem z przodu :)

• #7 29 Gru 2017 17:36
    nici
    Poziom 34  

Freddy napisał:
    Jaka moc silników?
    Moment obrotowy: 0,8 kg*cm (0,78 Nm)
    Obroty silnika bez obciążania: 90 +/- 10 obr/min
    Pobór prądu silnika bez obciążenia: 190 mA (maks. 250 mA)
    Pobór prądu silnika przy zatrzymanym wale: 1 A
    Koła:
    Freddy napisał:
    Jaka wielkość,
    Wymiary konstrukcji: 255 x 150 x 65 mm
    Freddy napisał:
    waga
    Ok 1000g , może 1200.

Dodano po 5 [minuty]:

Robot / pojazd 4x4 z live kamerą / Raspberry Pi Zero + NodeMCU

Tak sterowanie wygląda na teraz.