Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterownik Tango Negro - ustawienia sterownika, duże spalanie, niedopala

26 Dec 2017 21:36 10152 12
  • Level 14  
    Witam

Od miesiąca używam pieca na ekogroszek do ogrzewana domu. Piec na ekogroszek 25 KW z podajnikiem "ślimakowym" . Nowo wybudowany dom, zamknięty, ale bez ocieplenia zewnętrznego, tylko pustak porotherm 25, w środku są już tynki płytki, przygotowane pod malowanie. Piec jest używany z 2007 roku.

Na czas prac wykończeniowych są pozakładane używane kaloryfery 10 sztuk, raczej małe pojedyncze, dwa największe są podwójne 120 reszta raczej pojedyncze max 80 cm długości. Kaloryfery mają pościągane zawory do regulacji. Dodatkowo podłogówka około 40 m2. Na razie uruchomione jest tylko centralne bez grzania ciepłej wody.

Sterownik Tango negro. Nie wiem jak ustawić kombinowałem już w różny sposób. Na początku używania kupowałem najtańszy ekogroszek z marketu. Piec często sam gasł, po prostu ekogroszek był mokry, teraz go wcześniej trochę "susze". Przepalał prawie 50 kg na dobę przy temperaturze pieca 50 stopni a popiołu było duże wiaderko dziennie. W domu jest około 15~17 stopni przy temperaturze na zewnątrz od -3 w nocy do 5 w dzień.

Aktualnie od tygodnia używam lepszego groszku 27 KJ z składu. Zawór czterodrożny jest ustawiony minimalnie w "stronę grzejników" Po kilku dniach palenia były duże spieki na palenisku aż podniosło pierścień. Piec osiąga dużo szybciej zadaną temperaturę, dużo lepiej się też pali w palniku, jedyne co zauważyłem to ciężko mu osiągnąć temperaturę po spadku temperatury, w czasie pracy, jak się wyłączy czas pracy to już lepiej idzie temperatura w górę i piec chwile stoi z podwyższoną temperaturą. Pompka jest ustawiona na połowę na drugi bieg z czterech. Temperatura zadana 50 stopni. Piec spala nie dużo mniej bo około 40 kg, to chyba za dużo. Wydaje mi się że nie dopala węgla. Czyściłem już parę razy piec, nawet tam pod palnikiem gdzie jest "komin" od wentylatora.

Proszę o doradę jak ustawić sterownik oraz zawór 4 drożny żeby bardziej dopalał węgiel i żeby mniej palił.

Aktualne ustawienia pieca: Tango Negro model około 2007 rok, nie mam sterownika pokojowego, nastawa 50 stopni.

PrA - czas pracy podajnika - 8s
    PaU - czas przerwy podajnika w stanie praca - 41s
    CdP - czas pracy dmuchawy w podtrzymaniu - 20 s
    PpO- krotność podawania paliwa w podtrzymaniu - 6
    CoC- czas oczekiwania w podtrzymaniu - 21 min
    Ofs - obroty dmuchawy w stanie praca 5
    Bpo - bieg dmuchawy w podtrzymaniu 4

Pozdrawiam.
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • User removed account  
  • Level 14  
    Wiem że nie ma uniwersalnych nastaw owszem ale dobrze by było na czymś chociaż bazować. Nie jedną godzinę już "spędziłem" w kotłowni nad tym wszystkim... powoli mam już dość... Niestety nie mieszkam tam na co dzień tym bardziej ciężko go ustawić... Co do paliwa wątpię żebym teraz gdzieś kupił suchy opał, próbowałem już w kilku miejscach "Kraków" i jest to samo...

Dom z użytecznym poddaszem około 200 m2. Wysokość parteru 2,85 , wysokość poddasza 2,65

pozdrawiam
  • User removed account  
  • Level 14  
    Jeśli podniosę temperaturę na np 60 stopni to pewnie spalanie węgla też wzrośnie. Co będzie jeśli podniosę temperaturę faktycznie na 60 stopni ale zawór 4 drogowy przekręcę lekko w stronę powrotu pieca ? Wtedy powrót będzie miał wyższa temperaturę piec nie powinien się ju ż tak bardzo wychładzać, grzejniki jedynie będą lekko chłodniejsze tak to powinno działać? Spalanie powinno się trochę zmniejszyć?

Proszę o przesłanie przykładowych sprawdzonych ustawień, będę miał na czym "bazować"

pozdrawiam
  • Level 30  
    siwekyhy wrote:
    Spalanie powinno się trochę zmniejszyć?

Spalanie może się nieco zmniejszyć po wygrzaniu ścian. Ale 40 kg węgla 27 MJ/kg dla nieocieplonego domu o pow. 200 m kw. przy temperaturach które podałeś, to chyba norma. Tu możesz spojrzeć na wykres zapotrzebowania na energię dla ocieplonego domu o pow. 200 m kw. https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=16860979#16860979
  • Level 14  
    Może i tak ale w tej chwili, gdy nie ma prac malarskich nie potrzebuję aż 17 stopni w domu starczyło by 10 a wolałbym żeby spalanie węgla było mniejsze puki tam nie mieszkam ;) Czy da się do tego sterownika Tango Negro dołączyć sterownik pokojowy ? Patrzyłem z tyłu sterownika nie ma takiego wejścia..

Czy to co pisałem wcześniej o przestawię zaworu bardziej w stronę powrotu do pieca obniży spalanie węgla?
  • User removed account  
  • Level 30  
    siwekyhy wrote:
    Może i tak ale w tej chwili, gdy nie ma prac malarskich nie potrzebuję aż 17 stopni w domu starczyło by 10 a wolałbym żeby spalanie węgla było mniejsze puki tam nie mieszkam ;) Czy da się do tego sterownika Tango Negro dołączyć sterownik pokojowy ? Patrzyłem z tyłu sterownika nie ma takiego wejścia..

Czy to co pisałem wcześniej o przestawię zaworu bardziej w stronę powrotu do pieca obniży spalanie węgla?

Jak obniżysz temperaturę wody wychodzącą na grzejniki, obniżysz zużycie energii do ogrzewania, to zużycie węgla powinno spaść. Problemem może być praca kotła na zbyt małej mocy, np. jak na zewnątrz jest 10 stopni Celsjusza. :D

Jeżeli masz taką możliwość, to spróbuj zmniejszyć temperaturę wody wychodzącej do grzejników, przy niezmiennej temperaturze na kotle, np. 60 stopni. Działanie takie może również wymagać zmiany nastaw w sterowniku, ponieważ spadnie wtedy zapotrzebowanie na energię.
  • User removed account  
  • Level 14  
    Radek3p

Co do paliwa masz racje słyszę też od innych użytkowników o coraz gorszym paliwie. Dom na pewno jest nie wygrzany. Dom jest na wzgórzu wokół jest pusto to pewnie też daje popalić przez wiatr.

Kocioł marki Simar z podajnikiem ślimakowym, sterownik tango negro wszystko z roku 2007r. z tyłu nie ma wyjścia na sterownik pokojowy.

Dziś trochę znowu poprzestawiałem, za mało podawał paliwa bo paliło się na końcu dnia w dole palnika i nie mógł osiągnąć temperatury przez to.

Sstalone

Zastanawiam się nad założeniem na każdy grzejnik termostatów i wyregulować je na 2 lub 3 bo chodzą na pełną moc.

Przeanalizuje jeszcze podaną stronę przez Ciebie.
  • Level 14  
    Czy duże spalanie może być też spowodowane tym że kocioł jest większej mocy niż powinien?
    Ten ma 25 Kw a w projekcie jest 17 Kw. Kubatura domu około 850 m3
  • Level 30  
    siwekyhy wrote:
    Czy duże spalanie może być też spowodowane tym że kocioł jest większej mocy niż powinien?
    Ten ma 25 Kw a w projekcie jest 17 Kw. Kubatura domu około 850 m3

Zapotrzebowanie w projekcie zostało wyliczone dla ocieplonego domu. Teraz kiedy masz go nieocieplonego i kocioł 25 kW pracuje na 50 % mocy maksymalnej, sprawność spalania nie jest dużo pogarszana. Co innego, gdybyś zmniejszył temperaturę ogrzewania do 10 stopni, kocioł pracowałby na 25% mocy i często w podtrzymaniu, sprawność spalania by spadła. Ta sama sytuacja może wystąpić po ociepleniu domu. Jeżeli zamierzasz palić ciągle w kotle na paliwo stale, nie powinieneś przewymiarowywać kotła. Radzę jeszcze raz przy wymianie kotła ustalenie wymaganej jego mocy, ponieważ wg mnie 17 kW w projekcie na 200 m kw. ocieplonego domu, chyba jest za dużo...