Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wymiana akumulatorka,baterii w mierniku satelitarnym SATLINK WS6923/WS6933

dee jay13 27 Dec 2017 06:09 2526 1
  • Witam wszystkich. Szukałem, ale nie znalazłem tematu konkretnie z tym powiązanego, tak więc założyłem nowy, nie gdzie kupić akumulatorek, ale jak zamienić akumulatorek w w/w mierniku, no chyba że już ktoś zastosował to rozwiązanie, ale niestety nie poruszył tego tematu na elektrodzie. Jeśli coś źle, to proszę moderatora o przeniesienia tematu do odpowiedniego działu.
    Na elektrodzie jestem już parę ładnych lat i korzystałem z wielu porad tych mniej i więcej doświadczonych elektroników, którzy zamieszczają swoje projekty, uwagi i opisy. Wyciągam coraz to nowe wnioski i doświadczenia w tej dziedzinie.
    Chciałem podzielić się, może i prostym, ale za to skutecznym rozwiązaniem wymiany już wyeksploatowanej starej baterii-akumulatorka na nowy, jak to miało miejsce u mnie do wspomnianego w temacie miernika. Dostęp do jej zakupu może nie jest aż tak trudny, ale i sklepów też jest nie wiele, no i cena nie należy do niskiej, bo w granicach ~100zł łącznie z kosztami wysyłki.
    Dość długo szukałem w internecie rozwiązania łączącego niską cenę jak i gabaryt, żeby zmieścić zamiennik w miejscu oryginału. Stary akumulatorek już dawno się mi wysłużył, może pracował z 1,5 roku i przez ostatnie parę miesięcy już nie mogłem ustawić nawet jednej anteny na w pełni naładowanym akumulatorku, przez co w komplecie ze mną jeździł rezerwowy zewnętrzny akumulator żelowy 12V/1,2Ah na wypadek rozładowania wewnętrznego akumulatorka - siedzisz na dachu czy drabinie, no weź kombinuj z zasilaczem, lub co gorsze czekaj aż się podładuje w aucie - normalnie mijało się z celem. Oryginalna bateria i tak odbiega od faktycznej pojemności z opisu na jej okleinie, jak i zresztą większość tych tańszych podróbek w charakterystycznej niebieskiej okleinie - omijam je szerokim łukiem.
    Znalazłem na to sposób, jako zamiennik zastosowałem 2 ogniwa 14500 firmy XTAR o napięciu 3,7V i faktycznej pojemności 800mAh (cena 19,90zł za sztukę), można zastosować i inne firmowe, ale od razu mówię że nie warto oszczędzać, bo jak to mówią chytry traci podwójnie i nie warto kupować tych tańszych paluszków 14500 w niebieskiej okleinie, bo mają pojemność wyssaną z palca i zachęcającą cenę. Sam przetestowałem dwa "niebieskie" ogniwa 18650, które były dołączone w zestawie do latarki na głowę (następny i czasami niezbędny gadżet gdy Cię zastaje już późny wieczór, a klient jeszcze dziś chce oglądać z satelity) miały mieć pojemność 2200 w rzeczywistości po naładowaniu w ładowarce również firmy XTAR VC4 którą posiadam, wlazło w nie zaledwie 800-900mAh! Wracając do tematu dwa ogniwa 14500 dają nam w szeregu potrzebne wartości jak było w oryginale, a ich wielkość jest identyczna jak paluszek AA(R6). Linków do akumulatorków nie podaje z wiadomych przyczyn, bez najmniejszego problemu po wpisaniu w przeglądarkę można znaleźć sklepy z akumulatorkami 14500, jak i również są dostępne na znanym portalu aukcyjnym. Do tego należy dokupić jeszcze koszyczek na baterie 2xAA (R6), obciąć przewód przy samym wyprowadzeniu ze starej baterii i zgodnie z kolorystyką przylutować do zewnętrznych punktów koszyczka. Profilaktycznie przypominam dla niektórych amatorów elektroniki, mimo wszystko że to standard i proste jak budowa cepa, a miernik nie kosztuje parę złotych, tylko parę stówek, bo są i tacy, co aby szybciej, szybciej przylutować, a później "płacz i nerwy - o kurcze coś się spaliło...." czerwony(+) czarny(-) przylutować odpowiednio do zewnętrznych punktów lutowniczych przy koszyczku. Te przewody co już były zaciśnięte nitem przy koszyczku odciąłem bo cienizna - było parę nitek, chyba miedzianych? No i mamy gotowy zamiennik.:D Koszyczek z bateriami idealnie leży w obudowie i nic "nie lata" pod pokrywką w mierniku.

Miernik podpięty pod zasilacz laboratoryjny pobiera prąd w granicach ~170mA, a po podpięciu pod antenę pobór prądu wzrósł do ~400mA, co daje nam prawie 2h pracy na nowych akumulatorkach. Testowałem na w/w akumulatorkach na samym włączeniu, bez podpinania po antenę i czas pracy wyniósł 3h. Po rozładowaniu i wyłączeniu się miernika, wyciągnąłem akumulatorki z koszyczka i naładowałem je w w/w ładowarce, a tylko po to żeby sprawdzić czy akumulatorki mają tą pojemność co podaje producent na okleinie i mają, bo po naładowaniu obydwa miały po 794-6mAh i te brakujące parę miliamperów nawet nie podlega dyskusji bo każdy produkt ma jakąś tolerancję wykonania. Później zapewne będę już ładował jak wcześniej tylko ładowarką którą miałem w komplecie z miernikiem (12V/1A) lub w terenie ładowarką samochodową. Trzeba również wziąć pod uwagę zewnętrzne czynniki atmosferyczne wpływające na żywotność jak i pracę akumulatorków, czyli temperaturę otoczenia. Mamy już zimę i wiadomo że czas pracy na pewno będzie ciut krótszy niż w lecie. Na temat rozładowywania i ładowania akumulatorków nie wypowiadam się więcej, ponieważ to już jest inny dział poruszany i opisywany przez bardziej zaawansowanych elektroników. Dla mnie liczył się efekt końcowy, że miernik znów hula długi czas z nowymi bateriami na pokładzie i to za połowę ceny "oryginału" i też z oryginałami, ale za to z większą dostępnością do zakupu na rynku, w przypadku ponownego wyczerpaniu ogniw.
    Zainteresowanych tematem będę bardzo wdzięczny za pozytywne jak i również negatywne wypowiedzi, nie boję się czyjejś krytyki, będzie to zawsze dla mnie jak i dla innych jakąś wskazówką do następnych porad i opisów, oraz będę wdzięczny za podarowanie paru punktów jeśli komuś pomogłem, a punkty zawsze się przydadzą do pobierania plików z elektrody. Na koniec chciałem tylko podkreślić, że to może nie jest żadne odkrycie i żaden projekt, to tylko alternatywa dla oryginału, dająca do zastanowienia czy warto wydawać ~100zł, czy może za połowę ceny zrobić samemu zamiennik z małą przeróbką o prawdziwych parametrach.
    Cały pomysł z znikąd nie jest zerżnięty, jak to nieraz bywa na forach, tylko i wyłącznie sam pokierowałem się, ceną jak i praktycznością zastosowania zamiennika akumulatorka.
    Zastanawiałem się, czy warto było zakładać taki temat? Czy warto było aż tyle się rozpisywać? Może i ktoś inny by to opisał krótko i na temat w paru zdaniach. Opisałem tak żeby zrozumieli również i Ci co nie grzebią się na co dzień w elektronice, a mają już w/w miernik z padającym akumulatorkiem. Sami oceńcie.
    PS.
    Jeśli ktoś jest zainteresowany koszyczkami to mam ich kilkadziesiąt sztuk - nowe, kiedyś tam zdobyte. Mogę wysłać sam koszyczek w zamian za może? - jakieś 5-10 punktów na elektrodzie, no i niestety + parę złotych oczywiście na wysyłkę bo z nieba nie spadnie żeby wysłać gratis - Pocztą Polską, Poleconym lub Ekonomicznym, ale Priorytetem, bo z praktyki już innych listów nie uznaje.
    Święta Bożonarodzeniowe już minęły, ale i tak pozdrawiam wszystkich elektroników hobbystów i profesjonalistów, życząc w nadchodzącym Nowym 2018 Roku samych sukcesów w naszej pięknej dziedzinie.
    Andrzej

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    dee jay13
    Level 2  
    Has specialization in: elektronika, komputery
    dee jay13 wrote 4 posts with rating 5, helped 0 times. Live in city Wyśmierzyce. Been with us since 2007 year.
    Damian-R
    Level 1  
    Temat "odgrzebany", ale wielkie dzięki. Zamówiłem już wszystko co potrzebne i jak tylko rzeczy dotrą to biorę się za przeróbkę. W moim Satlink'u oryginalna bateria trzyma jakieś 10, 15 min. Masakra ;)