Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Inwerter sieciowy ON Grid MPPT, Grid Tie inverter

27 Gru 2017 10:36 4554 40
  • Poziom 6  
    Witam, czy aby podłączyć inwerter solarny taki jak na zdjęciu o mocy 500W do gniazdka elektrycznego to trzeba mieć dwukierunkowy licznik ?
    Inwerter sieciowy ON Grid MPPT, Grid Tie inverter[/img]
    Do tego inwertera mam zamiar podłączyć dwa panele po 250W. Chcę obniżyć rachunki za prąd ale nie wiem czy taką instalację trzeba zgłosić do ZE, no i kwestia tego licznika. Bo obecnie mam jednokierunkowy elektroniczny.
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Jak będziesz odbierał z sieci tyle co będziesz produkował z Pv to będzie ok, jak będziesz miał produkcję z Pv większą od poboru domu to ci nabije licznik jako obraną.
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Podłączyć możesz nawet jeśli nie masz licznika 2 kierunkowego, jednak każdą nadprodukcję która będzie chciała wyjść do sieci licznik zliczy jako pobór energii elektrycznej.
    Na spore oszczędności bym na Twoim miejscu nie liczył wszak to tylko 500W i roczna produkcja będzie oscylowała w okolicach 0,5MWh a to około 20% rocznego zapotrzebowania statystycznego domostwa.

Odnośnie inwertera nie wypowiadam się podobno lubią się psuć, jednak proponował bym Ci jednak zgłaszać instalację i rozliczać się z ZE w ramach opustu. Jednak do Twoich 2 planowanych paneli dołożył bym kolejne 2 i będziesz miał 1kWp. Jednak będzie się to wiązało z wyborem innego inwertera nie wiem czy do tego znajdziesz wszelkie niezbędne papiery.
  • Poziom 6  
    Dziękuję za odpowiedzi.

I jeszcze dwa pytania. Te panele to lepiej na napięcie 12v czy 24v ? A same panele to w polskich warunkach lepiej polikrystaliczne czy monokrystaliczne . Z góry dziękuję za odpowiedzi.
  • Poziom 33  
    Te panele 2 sztuki łączysz równolegle do inwertera, poli czy mono mała różnica.
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Instalacje dla świętego spokoju lepiej zgłosić. To nie jest bardzo (przy odrobinie szczęścia wcale) bolesne. Kosztowne też nie jest, tyle co dobre oko dobrego elektryka. Szczególnie przy braku doświadczenia nie warto na tym oszczędzać.
    Najlepiej panele poli, ale na wyższe napięcie, coś w okolicach 37V dla panela (Voc) nieobciążonego bo dla nich jest najlepszy stosunek moc/cena. Z panelami jest jeszcze taka sprawa: trzeba pamiętać że jeśli złapie się tego solarowego bakcyla to może dojść do kolejnej rozbudowy, a wtedy dojdzie też zapewne do zmiany falownika na większy i szeregowe łączenie paneli. Wtedy panel 250Wp będzie ograniczeniem, takim hamulcem w szeregu. Na rynku będą panele o większej mocy w przyzwoitej cenie więc już teraz lepiej kupić 270Wp niewiele droższe.
    To że inwerter jest 500W nie oznacza, że panele powinny być 2x250Wp. Mogą być "mocniejsze".
    Tak się składa że na wiosnę też postanowiłem złożyć zestaw oparty o ten (podobno) często 'padający' inwerter. Jednak wydaje się, że jakość została poprawiona bo sporo pozytywnych recenzji oglądałem na yt. Jedyne co mi się nie podoba to (porównywalnie) niska sprawność tego urządzenia. Sporo energii tracone jest na radiatorze. Trzeba będzie pamiętać żeby był zamontowany w chłodnym miejscu z dobrą wentylacją.
  • Poziom 28  
    Tego typu inwertery obciążone mocą bierną potrafią pracować nawet po zaniku zasilania sieci. Raczej żaden zakład energetyczny tego nie zaakceptuje.
    Mój model 1kW spalił się odrazu po przekroczeniu mocy 500W. Okazało się po wielu dniach kombinacji i pomiarów, że miał niesymetrycznie nawinięte uzwojenia pierwotne jednego z 6 transformatorów. Zamiast 7+7 zwojów, było 7+6. Sprawnisc jego 85-90% i jest dość głośny.
  • Poziom 23  
    Jakoś każdy ZE akceptuje tę moc bierną i nie nalicza opłat.
  • Poziom 28  
    Nie o opłaty mi chodziło, a o to, że inwerter może pracować po zaniku zasilania w sieci. Nie spełnia też normy jeżeli chodzi o min czas do jego włączenia po przewróceniu zasialania w sieci. Ten mój, bynajmniej synchronize się już po kilku sekundach od włączenia.
  • Poziom 6  
    Więc może zrobić off grid na inwerterze solarnym Volt Polska SinusPro 1000 S 12V ?
  • Poziom 23  
    To już lepiej zrobić on grida niż bawić się w akumulatory i przechowywanie energii elektrycznej.
  • Poziom 20  
    Ten inwerter to złom jednym słowem...
    Nie jest dopuszczony na rynek europejski, nawet się nie wygłupiaj i nie zgłaszaj czegoś takiego bo Cie zbanują całkiem w ZE... :)
    Można kupić fajne inwertery używane, firmowe z papierami do ZE...
  • Poziom 23  
    Volt Polska SinusPro nie trzeba zgłaszać ale uważam że szkoda na niego pieniędzy i kupić coś on grid. W słoneczny dzień z 2-4 paneli zawsze coś wywędruje do sieci i pomniejszy rachunek za prąd. Ale uważaj to uzależnia i to bardzo planując 500W za rok czasu będziesz miał przynajmniej 3kWp, później 5kW a pomyślisz że na 10kW zakończysz a zakończysz jak będziesz mógł prądem ogrzać dom i zaspokoić potrzeby bytowe ;)
  • Poziom 20  
    Hehe dokładnie tak jak ja :) zaczynałem od 2kW (8paneli) a teraz mam 10kW (40paneli) i ogrzewam za darmo :) tylko ja poszedłem troszkę inną drogą jak większość i zamiast jednego dużego inwertera mam trzy mniejsze :) jak się któryś wysypie to zawsze dwa pracują nadal...

Dodano po 1 [minuty]:

Trzy mniejsze w znaczeniu 1fazowe jeden 5kW drugi 3,6kW a trzeci 2kW :)
  • Poziom 23  
    Ja mam też 3 inwertery
    1) 1 fazowy 3kW
    2) 1 fazowy 1,5kW
    3) 1 fazowy 1,5kW tylko ten na razie nie używany bo czeka na swoje 6 paneli.
  • Poziom 10  
    Potwierdzam, Grid Tie Inwerter radości z produkcji nie daje.
    Grzeje się, trzeba montować osobny wiatrak, druga sprawa to wydajność czym cieplej tym gorzej a trzeci temat to taki że inwerter ma problemy przy chwilowych zachmurzeniach, produkcja spada a po wyścigu słońca z za chmur bardzo powoli rośnie . Szkoda czasu i zdrowia.
  • Poziom 6  
    Jest jeszcze coś takiego jak inwerter solarny on grid z limiterem taki jak na zdjęciu. Podobno nie dopuszcza on do "wycieku" prądu do sieci. Może pójść w tym kierunku. Zaznaczam że moja instalacja będzie mieć max 1000 W.
    Jak ktoś ma taki inwerter to niech napisze jak to faktycznie działa.
  • Poziom 20  
    Tylko po co tak kombinować? To kolejna jakaś chińszczyzna, pewnie w dodatku tania nie jest.
    Zgłoszenie nic nie kosztuje praktycznie, są tylko korzyści bo sieć robi niejako za akumulator i to jak na razie najtańszy akumulator na świecie...
    Wiec jak mi ktoś wytłumaczy po co sobie życie utrudniać i kombinować, przepłacać i korzystać z czegoś w ograniczonej formie to chylę czoła...
  • Poziom 6  
    Kupiłem inwerter Volt Polska Sinus Pro 1000S 12v, na razie mam podłączony jeden panel mono 170W 18-22v. Na wiosnę chcę zdjąć ten panel i rozbudować system do dwóch paneli ale polikrystalicznych o mocy 270w i napięciu 28-37v każdy. I teraz moje pytanie, czy pozostać przy napięciu paneli 18-22v czy przejść na panele o napięciu 28-37v? Która opcja lepsza pod względem wydajności do tego inwertera ?
    Inwerter sieciowy ON Grid MPPT, Grid Tie inverterInwerter sieciowy ON Grid MPPT, Grid Tie inverter
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Regulator solarny ma 30 A MPPT | ~ 36V 12 - 50 V, to lepiej na napięcie 28-37V.
  • Poziom 28  
    Nie, dla instalacji 12V lepiej 18V panel. Im mniejsza różnica napięć panel - akumulator, tym lepsza sprawność przetwornicy.
  • Poziom 33  
    Ale ona posiada MPPT regulator solarny.To ma lepszą sprawność.
  • Poziom 6  
    A co oznacza to ~36 przed napięciem paneli w danych technicznych ?

Czyli ze względu na MPPT to lepiej 28-37v.
  • Poziom 28  
    Lepszą od PWM, ale nie lepsza od MPPT z panelem 30V.
    Zobacz sobie wykresy sprawności regulatorów Tracer, są łatwo dostępne w sieci.
  • Poziom 26  
    Obserwuję pogodę od 15 listopada 3 dni słoneczne 4 pół na pół, reszta zachmurzenie całkowite czyli zima zysk z paneli zerowy, mam 18 paneli poli po niemieckich.
  • Poziom 6  
    Faktycznie wykresy Tracera pokazują że lepiej 18-22v czyli instalacja 12v. Ale panele o mocach powyżej 200w to przeważnie 28-37v ?

Dodano po 4 [minuty]:

Więc jednak zastosuje panele 28-37v tak jak mówi Prose.
  • Poziom 28  
    Ok, a prąd ładowania dla twojego akumulatora rzędu 21A przy jednym panelu nie straszny? Przy dwóch 42A, tzn spalisz ładowarkę.
    Jak już poszedłeś off grind, to trzeba było kupować wersję 2000 na 24V. Wtedy można by podłączyć i 720W paneli.
  • Poziom 33  
    klamocik napisał:
    Obserwuję pogodę od 15 listopada 3 dni słoneczne 4 pół na pół, reszta zachmurzenie całkowite czyli zima zysk z paneli zerowy, mam 18 paneli poli po niemieckich.
    U mnie miesięcznie zimą wychodzi mi 1/3 tego co latem ,a obserwuję już 4 lata, dlatego na MPPT wychodzi się lepiej przy takiej pogodzie niż na PWM .

Dodano po 5 [minuty]:

Wlodek22 napisał:
    a prąd ładowania dla twojego akumulatora rzędu 21A przy jednym panelu nie straszny?
    Z jednego panela 21 A nie spotkałem się z takim panelem.

Dodano po 3 [minuty]:

Spokojnie może podłączyć 2 sztuki równolegle to będzie około 20 A max mocy na pełnym słonku.
  • Poziom 28  
    prose napisał:
    Z jednego panela 21 A nie spotkałem się z takim panelem.
    .

Z regulatorem MPPT zapewne też, skoro tak napisałeś.