Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Multimetr Sonel CMM 10 - pokazuje nieprawidłowe wartości!?

27 Gru 2017 22:59 435 4
  • Poziom 3  
    Dobry wieczór,

Jakiś czas temu - (2 miesiące) kupiłem (nowy) multimetr Sonel CMM 10. Dziś chciałem zobaczyć czy sprzęt działa, wcześniej nie było okazji. W razie czego odpaliłem instrukcję, zapoznałem się z nią i chciałem zmierzyć napięcie w gniazdku. Zakres automatyczny - wartość wyświetlana na wyświetlaczu waha się od (0.380) do (0.640) V - za każdym razem inna, ale mieści się w tym zakresie, do tego wartość ta skacze (cały czas) - tak samo AC i DC - na bateriach. W końcu wyłączyłem zakres automatyczny, ale miernik nadal pokazywał przekłamane wartości, ale mieszczące się we wcześniejszym zakresie. Sprawdzałem napięcie w kilku gniazdkach i w każdym inna wartość, ale też mieszcząca się w podanym zakresie (0.380 do 0.640) V. Kiedy odpalam miernik - na "sucho" - pokazywana wartość napięcia rozpoczyna się od np. 0.024 i spada po kilku sekundach właściwie do (0.001) - (0.000) V. Sprawdziłem na "sucho" też natężenie i opór i podane wartości także lecą po kilku sekundach właściwie do 0.000 - więc tu działa normalnie. Żeby nie było, miernik mi nie spadł, nie wygląda z zewnątrz na uszkodzony, nic nie zalatuje, a i bezpieczniki wydają się być ok. Podczas mierzenia napięcia nic niepokojącego się nie działo. Nie chcę go dalej rozkręcać i grzebać - by sklep nie odrzucił mi gwarancji. Pytanie więc - skąd tak przekłamane wartości? Nie jest to co prawda miernik z górnej półki, ale nie też jakiś najtańszy za 10-15 zł.

Wina baterii? Czy może nieskalibrowany lub wcześniej uszkodzony? Może jakieś dziwne ustawienia fabryczne? Byłby w stanie ktoś zasugerować odpowiednie kroki?
  • Poziom 30  
    Jeżeli masz kable nie przerwane to nie grzeb tylko oddaj w ramach gwarancji.
  • Poziom 3  
    Wszystko jest we właściwie idealnym stanie, tym bardziej kable. Oczywiście taki mam zamiar - oddać miernik na gwarancje, tylko zastanawiam się jeszcze czy nie spróbować wymienić baterii? Czy słaba bateria może powodować takie problemy?
  • Poziom 30  
    Zapala się wskaźnik baterii? Jeśli tak to jest do wymiany na pewno.Profilaktycznie możesz założyć nową wtedy będziesz mial pewność :)
  • Poziom 27  
    Sam czasem przerabiam takie zachowanie multimetru - pomaga energiczne parokrotne przekręcenie pokrętła wyboru zakresu prawo-lewo. Ale mój miernik ma 19 lat ! Też sprawdził bym go na nowej baterii - a jak to samo to zwrot na nowy.