Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szopka Bożonarodzeniowa A' la MYSZOR

marekhab 28 Gru 2017 11:47 3750 5
 • Szopka Bożonarodzeniowa A' la MYSZORSzopka Bożonarodzeniowa A' la MYSZOR

  Jak zwykle co roku tej porze, zamieszczam własnoręcznie wykonaną szopkę.

  Opiszę co nieco, szopka wykonana z materiałów, jakie posiadałem, parę listeweczek, płyta ze starych mebli (jako podest) kilkadziesiąt diod LED, dwie Atmegi8 (o tym później), 6 układów serii CD 40..., stabilizatory napięcia, rezystory i inna drobnica.

  Szopka Bożonarodzeniowa A' la MYSZOR

  Od strony technicznej budowa szopki to płyta meblowa jako podstawa, kilka listeweczek sklejona razem tworząc ściany, ścianki specjalnie są z krzywych i "koślawych" listewek, aby były między nimi szpary.
  Na podłożu przyklejone są kulki styropianowe i zabarwione, kilka kamieni tworzących ścieżkę, płotki to kilka listewek (też krzywych) klejonych wikolem, garnki na plocie chyba każdy na tym forum rozpoznaje źródło pochodzenia (rozebrane kondensatory).

  Szopka Bożonarodzeniowa A' la MYSZOR
  Szopka Bożonarodzeniowa A' la MYSZORSzopka Bożonarodzeniowa A' la MYSZORSzopka Bożonarodzeniowa A' la MYSZOR

  Układ elektroniczny

  Omówię najpierw te w tle za głównymi figurkami szopki, jest to zestaw czterech kompletów diod, sterowane
  układami serii CD40.. (schematy w załącznikach), jest na bazie kitu AVT2750, nieco zmodyfikowałem układ, w oryginale 3 bramki NOT były niewykorzystane, więc na dwóch zrobiłem generator potrzebny do działania układu, a ostania z nich pozwoliła na rozbudowanie układu o jeden kanał, różnice w schematach można sobie porównać.

  Podświetlenie figurek i dwa ogniska, użyłem dwa razy Atmega8:
  Mając do dyspozycji Atmegę644, Atmegę162 i kilka Atmeg8.
  Potrzebowałem zrobić 3 kanałów PWM na cele ognisk i 5 na płynną zmianę koloru podświetlenia figurek (takie miałem założenia).

  Szopka Bożonarodzeniowa A' la MYSZORSzopka Bożonarodzeniowa A' la MYSZORSzopka Bożonarodzeniowa A' la MYSZOR

  Ogniska sterowane jedną Atmegą, zasada działania dosyć prosta (użyłem w zeszłym roku tego rozwiązania i nawet się sprawdza): ADC robi pomiar zbierając wszelkie zakłócenia przez dolutowany kawałek przewodu jako antenka, zasilanie modułu ADC celowo zrobione bez filtracji i kondensatora filtrującego, zależało mi na niedokładnym pomiarze, w przerwaniu od ADC wykorzystuję dwa najmłodsze bity do wygenerowania zmiennych decydujących o wypełnieniu PWM.
  Podświetlenie figurek na drugiej Atmedze to najprostsze programowe 5 kanałów PWM bez korekcji gamma, działa dosyć prosto - zmienia kolory kolejno w każdym z kanałów.
  Zdaję sobie sprawę, że można by to zrobić na jednym uC, lecz próbując na Atmedze644, utknąłem na przerwaniach ADC i program bardzo spowolniał, z racji że święta nie będą czekać, szybka decyzja padła na 2 x Atmega8.
  Płytki PCB metodą domową termotransferu, schematu i ścieżki w Eagle'u, zasilanie - jakieś starsze trafo toroidalne z dwoma napięciami wyjściowymi - jedno wyprostowane i stabilizowane 12V dla układów CD40.., drugie 5V dla Atmeg.

  Szopka Bożonarodzeniowa A' la MYSZORSzopka Bożonarodzeniowa A' la MYSZORSzopka Bożonarodzeniowa A' la MYSZOR
  Szopka Bożonarodzeniowa A' la MYSZOR

  Drugą konstrukcją jest wykonana gwiazda na choince.

  Szopka Bożonarodzeniowa A' la MYSZORSzopka Bożonarodzeniowa A' la MYSZOR

  Jest to dosyć prosta konstrukcja. Jako sterowania gwiazdy użyłem kitu AVT "Programowana girlanda na LEDach". Schemat dostępny pod linkiem:
  http://www.eres.alpha.pl/elektronika/fusion_images/schematy/sch285.jpg
  Ja wykorzystałem sam sterownik, a gwiazdę wykonałem od podstaw na kawałku laminatu w kształcie gwiazdy. Przed wlutowaniem LEDów podkleiłem front białą tekturką, diody lutowałem na nieco dłuższych nóżkach, przez co mogłem je zagiąć w kierunku zewnętrznym, na dodatek użyłem LEDów z wąskim kątem świecenia, przez co wyszedł efekt, jaki wyszedł.  Dla zainteresowanych, w najbliższym czasie podrzucę filmiki nagrane w godzinach nocnych (efekt jest o wiele lepszy).
  Obiecane zdjęcia i filmiki:

  Szopka Bożonarodzeniowa A' la MYSZORSzopka Bożonarodzeniowa A' la MYSZORSzopka Bożonarodzeniowa A' la MYSZORSzopka Bożonarodzeniowa A' la MYSZORSzopka Bożonarodzeniowa A' la MYSZORSzopka Bożonarodzeniowa A' la MYSZOR
  Szopka Bożonarodzeniowa A' la MYSZORSzopka Bożonarodzeniowa A' la MYSZORSzopka Bożonarodzeniowa A' la MYSZORSzopka Bożonarodzeniowa A' la MYSZORSzopka Bożonarodzeniowa A' la MYSZORSzopka Bożonarodzeniowa A' la MYSZOR  W załącznikach schematy, kody źródłowe.
  Przy okazji
  SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU I UDANYCH KONSTRUKCJI !

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  marekhab
  Poziom 32  
  Offline 
  marekhab napisał 1284 postów o ocenie 173, pomógł 240 razy. Mieszka w mieście UJSOŁY. Jest z nami od 2010 roku.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • #2
  es2
  Poziom 16  
  Wykonanie dobre opis już nie:
  marekhab napisał:

  Omuwie najpierw te w tle za głównymi figurkami szopki, jest to zestaw czterech kompletów diód, sterowane (...) urzyłem ledów z wąskim kątem świecenia przez co wyszedł efekt jaki wyszedł.


  Nie bardzo rozumie ten pseudo los na przerwaniach od ADC. W bibliotekach standardowych C jest dobra funkcja rand.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • #3
  damian5602
  Poziom 9  
  Bardzo ładna szopka, pytanie mam jakim sposobem wykonywałeś płytki pcb albo opisy na nich?
  Jedna uwaga:
  Cytat:
  Opiszę co nieco, szopka wykonana z materiałów jakie posiadałem, parę listeweczek, płyta ze starych mebli ( jako podest) kilkadziesiąt diód led, dwie Atmegi8 ( o tym później), 6 układów serii CD 40..., stabilizatory napięcia, rezystory i inna drobnica.
 • #4
  marekhab
  Poziom 32  
  es2 napisał:
  Nie bardzo rozumie ten pseudo los na przerwaniach od ADC. W bibliotekach standardowych C jest dobra funkcja rand.


  Wiem o funkcji rand, kiedyś coś tam testowałem, lecz wolałem wypróbowany sposób z zeszłego roku.
  Jak wspominałem ADC na wejściu jest podłączone do kawałka przewodu (wisi w powietrzu) i zbiera wszelkie możliwe zakłócenia, na dodatek zasilanie ADC jest bez filtracji aby pomiary były jak najbardziej niedokładne.
  W przerwaniu ADC_vect, odczyt z trzech najmłodszych bitów ADC kopiowany jest do trzech zmiennych i przesuwany o jeden bit w lewo, w ten sposób otrzymałem trzy ciągle zmieniające się liczby ośmiobitowe które przypisane są w pętli nieskończonej do rejestrów OCR1A, OCR1B i OCR2, w ten sposób załatwiłem sprawę losowego wypełnienia PWM dla 3 kanałów.

  Dodano po 2 [minuty]:

  damian5602 napisał:
  Bardzo ładna szopka, pytanie mam jakim sposobem wykonywałeś płytki pcb albo opisy na nich?

  Wszystkie płytki termo transferem domowymi sposobami.
 • #5
  Qubacen
  Poziom 9  
  Tę gwiazdę na przyszły rok to posmaruj klejem "magic" i obsyp albo kruszonką ze stłuczonych bombek albo zakup brokat - koszt prawie żaden a efekt będzie zadowalający.
 • #6
  excray
  Poziom 39  
  Szopka bardzo śliczna. Ogrom pracy włożonej. Miałbym tylko jedną uwagę - zmodyfikuj algorytm migotania płomienia w ognisku, bo obecny jest syntetyczny - za duża dynamika i powtarzalność.