Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dodatkowy sterownik do pieca Buderus

28 Gru 2017 13:20 1449 17
  • Poziom 2  
    Witam,
    Posiadam piec Buderus Logamax plus GB072-24 wraz z sterownikiem Logamatic RC300 ktory znajduje się na parterze. Powierzchnia uzytkowa 150m2, dom dwukondygnacyjny, system grzewczy: na dole podlogowka gora grzejniki. Czy jest możliwość zastosowania drugiego sterownika bezprzrwodowego na piętrze do sterowania regulacji ciepla grzejnikow?
    Z góry dziękuję za odpowiedź,
    Pozdrawiam
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    W Buderusie moim zdaniem masz takie rozwiązania:
    a) RC300 steruje piecem, a dodatkowy RC200 sterują obwodem (w pomieszczeniu wzorcowym)
    b) RC300 razem z RC200 sterują tym jednym obwodem, gdy w opcjach włączysz "zastosuj wart. min" na tak. Wtedy system bierze niższą temperaturę z obu urządzeń (przydatne, gdy "pomieszczeni wzorcowe jest bardzo duże i oba urządzenia są w dwóch końcach tego pomieszczenia)
    c) masz dwa obwody: jednym steruje RC300, drugim RC200.

PS. Pytanie: masz dwa niezależne obwody?
  • Poziom 2  
    Z pieca wychodzi jeden obwod ktory jest podzielony rozdzielaczami na ogrzewanie góra- kaloryfer i dół-ogrzewanie podłogowe
  • Poziom 10  
    To moim zdaniem musisz mieć najlepiej 2 obwody, każdy z oddzielną pompą. Obwód do ogrzewania podłogowego: pewnie pompa+mieszacz (np.: Buderus HSM25-E lub odpowiednik), a do kaloryferów pewnie może być sama pompa bez mieszacza (np.: Buderus HS25-E lub odpowiednik). Patrz: https://www.buderus-sklep.pl/armatura-do-kotlowni/grupy-pompowe . Jeszcze dochodzi kwestia sprzęgła.

A nie wystarczy ci sterowanie grzejników poprzez głowice termostatyczne? Drugim sterownikiem wysterujesz temperaturę najwyżej tylko w jednym pomieszczeniu z grzejnikami(tzw. "wiodącym", "wzorcowym", najtrudniejszym do ogrzania), a w pozostałych i tak musisz mieć głowice.

Jaki masz problem, że chcesz oddzielnie sterować temperaturą grzejników?

PS. Sterownika bezprzewodowego w Polsce w oficjalnej sprzedaży nie kupisz. Ja kupiłem w Niemczech.
  • Poziom 10  
    gbbsoft napisał:
    W Buderusie moim zdaniem masz takie rozwiązania:
    a) RC300 steruje piecem, a dodatkowy RC200 sterują obwodem (w pomieszczeniu wzorcowym)
    b) RC300 razem z RC200 sterują tym jednym obwodem, gdy w opcjach włączysz "zastosuj wart. min" na tak. Wtedy system bierze niższą temperaturę z obu urządzeń (przydatne, gdy "pomieszczeni wzorcowe jest bardzo duże i oba urządzenia są w dwóch końcach tego pomieszczenia)
    c) masz dwa obwody: jednym steruje RC300, drugim RC200.

A ja mam pytanie odnośnie takiej konfiguracji : jeden obieg grzewczy dwa sterowniki 1- RC300 i 3-RC100 w drugim pomieszczeniu. Po podłączeniu pojawia się błąd A11/3081. Na RC100 ustawiam tryb: Fb - moduł zdalnego sterowania i dalej to samo albo inny rodzaj błędu...
    Jak to ustawić?
    Chciałbym mieć możliwość takiej pracy: "b) RC300 razem z RC200 sterują tym jednym obwodem, gdy w opcjach włączysz "zastosuj wart. min" na tak. Wtedy system bierze niższą temperaturę z obu urządzeń (przydatne, gdy "pomieszczeni wzorcowe jest bardzo duże i oba urządzenia są w dwóch końcach tego pomieszczenia)"
    Ktoś pomoże? czy RC100 może współpracować z RC300 czy musze mieć RC200?
  • Poziom 10  
    A w RC300 ustawiłes dla tego obwodu "Moduł obsługi" na rc100?
  • Poziom 14  
    To nie ma sensu bo nie masz oddzielnego sterowania na obiegi grzewcze. Musiałbyś mieć moduł MM100 do sterowania obiegiem podłogówki i w tym obwodzie brać temperaturę z RC300 jeśli masz go na dole. Na RC100 regulacja temperatury zasilania grzejników. Inne rozwiązanie to zamontowanie osobnego sterownika do podłogówki i to może być sporo tańsze.
  • Poziom 10  
    gbbsoft napisał:

Jeżeli tak ustawie to niby jest ok (błędów nie ma) ale na RC300 wyświetla mi się temperatura jaką zmierzy RC100. Czy to jest poprawne.

Dodano po 5 [minuty]:

as007 napisał:
    To nie ma sensu bo nie masz oddzielnego sterowania na obiegi grzewcze. Musiałbyś mieć moduł MM100 do sterowania obiegiem podłogówki i w tym obwodzie brać temperaturę z RC300 jeśli masz go na dole. Na RC100 regulacja temperatury zasilania grzejników. Inne rozwiązanie to zamontowanie osobnego sterownika do podłogówki i to może być sporo tańsze.

No właś nie mam na dole podłogówkę ze sterownikami w każdym pokoju firmy SALUS, więc dół nie jest przegrzewany ale na piętrze są kaloryfery i chciałem żeby przy spadku temp RC100 załączył piec. Chyba będę musiał dołożyć WM10.
  • Poziom 14  
    WM10 to stary EMS. W nowym EMS+ to jest MM100. Ale skoro masz sterowanie obiegami z Salusa to wystarczy, że zamontujesz dodatkowo u góry RC100 jako regulator pokojowy.
  • Poziom 10  
    pejan napisał:
    gbbsoft napisał:

Jeżeli tak ustawie to niby jest ok (błędów nie ma) ale na RC300 wyświetla mi się temperatura jaką zmierzy RC100. Czy to jest poprawne

To pewnie efekt uboczny u ciebie (w normalnej sytuacji tak powinno być, bo to rc100 jest teraz głównym miernikiem temperatury)
    Ważniejsze jest, czy RC300 bierze pod uwagę obie temperatury?
  • Poziom 10  
    as007 napisał:
    WM10 to stary EMS. W nowym EMS+ to jest MM100. Ale skoro masz sterowanie obiegami z Salusa to wystarczy, że zamontujesz dodatkowo u góry RC100 jako regulator pokojowy.

No właśnie dokładnie tak zrobiłem. ale jest problem z błędami na sterowniku.
    Przy ustawieniu:
    - RC300 jako "główny" i dokładam RC100 (w opcjach RC100 ustawiam "Regulator CO") pojawia się błąd A61/1081
    - RC300 jako "główny" i dokładam RC100 (w opcjach RC100 ustawiam "moduł zdalnego sterowania Fb") pojawia się błąd A11/3081
    - RC100 jako "główny" - i " zastosuj wartość min. - TAK" - wtedy błędów brak ale na jednym i drugim pokazuje temperaturę z piętra na obydwu sterownikach...
    Pomimo wyświetlania błędów w dwóch pierwszych wariantach piec grzeje dopóki tem. zadana na jednym i drugim nie zostanie osiągnięta.

Dodano po 4 [minuty]:

gbbsoft napisał:
    pejan napisał:
    gbbsoft napisał:

Jeżeli tak ustawie to niby jest ok (błędów nie ma) ale na RC300 wyświetla mi się temperatura jaką zmierzy RC100. Czy to jest poprawne

To pewnie efekt uboczny u ciebie (w normalnej sytuacji tak powinno być, bo to rc100 jest teraz głównym miernikiem temperatury)
    Ważniejsze jest, czy RC300 bierze pod uwagę obie temperatury?

Zapewne bierze temperaturę pod uwage ale wskazanie w salonie na RC300 temperatury z RC100 zlokalizowanego w pokoju na piętrze jest denerwujące.
    Myślę nad rozbudową o te moduły 2x MM100 i zamontować sprzęgło, żeby była możliwość pracy niezależnej dwóch obiegów.

Dzięki wielki za porady.
  • Poziom 10  
    Zawsze możesz spróbować zamienić RC300 i rc100 miejscami. Wtedy w salonie biedzie dobra temperatura a w pokoju zła.
  • Poziom 10  
    Witam,

U mnie jest sytuacja taka że na parterze mam i grzejniki i ogrzewanie podłogowe i dodatkowo kominek oraz kuchenkę która również ma niekorzystny wpływ na termostat który jest umieszczony w salonie połączonym z kuchnią. (Na parterze w zasadzie jest przestrzeń otwarta nie licząc łazienki)

Problem polega na tym że w pomieszczeniach na piętrze robi się chłodno gdy na parterze zrobi się zbyt ciepło (bo termostat wyłącza piec i do grzejników na piętrze nie dopływa ciepła woda)

Dla ogrzewania w domu mam 2 rozdzielacze (jeden dla parteru, drugi dla piętra).

Pomysł jest taki aby na zasilaniu rozdzielacza dla parteru umieścić elektrozawór który będzie podpięty do niezależnego termostatu umieszczonego na parterze.
    Termostat sterujący piecem zamierzam umieścić w jednym pomieszczeniu na piętrze w którym najczęściej ktoś przebywa (i zwykle jest najzimniej).
    Czyli jeśli na parterze zrobi się zbyt ciepło to zostanie zamknięte zasilanie wodą rozdzielacza dla parteru natomiast piec będzie podgrzewał wodę aż w pomieszczeniu na piętrze zostanie osiągnięta pożądana temperatura.

Co o tym sądzicie?
  • Poziom 10  
    I te grzejniki i ogrzewanie podłogowe na jednym obwodzie? Bez mieszaczy?
  • Poziom 10  
    Ja założyłem w końcu MM100 ale jeszcze nie mam sprzęgła. Problem z niedogrzaną górą załatwiony. Jednak trzeba było zrobić jak buderus przykazał od początku a nie kombinować.
  • Poziom 2  
    Witam,
    Mam dwa obiegi parter i piętro, dwie pompy 2xMM100 plus sprzęgło, 100% podlogowka i sterownik RC310 na parterze.

Pytanie:
    chce dołożyć drugi sterownik na piętro aby sterował drugim obiegiem i wyłączał kocioł. W tej chwili RC310 steruje dwoma obiektami i basa temperaturę pomieszczenia tylko na parterze, gdy na parterze osiągnie wyłączy górę i dół, jak ustawie górę wg. temp. zew. to RC310 jak parter osiągnie zadana temp. Nie grzeje natomiast górę grzej nonstop bo nie ma sterownik, któryby badał temperaturę na gorze.
    Wiem, że na piętro może być RC200 który współgrały z RC310 czy ewentualnie jakiś inny sterownik oprócz Buderusa RC200 nadaje się do podłączenia z MM100, aby sterować drugim obiegiem np. Tech czy inny (zdecydowanie tańsze niż buderusowskie po 600 pln)

Czy RC310 na parterze (obieg 1 z MM100) współpracowałby z drugim sterownikiem tylko RC300 zainstalowanym na pietrze (obieg 2 z drugim MM100)?

Z góry dzięki za info
  • Poziom 14  
    Może być nawet RC100. Musi działać wyłącznie jako czujnik temperatury i wszystko będzie śmigać.