Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Analogowy lampion adwentowy / świecznik

Razorek01 28 Gru 2017 14:34 2805 1
  • Analogowy lampion adwentowy / świecznik
    W tym roku w mojej głowie pojawiły się dwa pomysły ozdób świątecznych. Jeden z braku czasu nie został zrealizowany (mam nadzieję, że nie zapomnę o nim do kolejnych świąt). W tym temacie zaprezentuję bardzo szybki w realizacji projekt - lampion.
    Powstały dwie wersje - jedna z myślą o pewnej tradycjonalistce, która wybiera minimum elektroniki w weekendy i święta (pozdrawiamy P.); druga z myślą o udziale w Roratach. W pierwszej znajduje się podgrzewacz, natomiast w drugiej układ imitacji "efektu płomienia".
    Analogowy lampion adwentowy / świecznik
    Film słabo oddaje efekt końcowy...
    Projekt zaczynamy od opróżnienia kilku puszek z żywnością - polecam kukurydzę z pewnego dyskontu, ponieważ ma niższą i szerszą puszkę. Myjemy pojemniki z resztek. Projektujemy wzór, który planujemy wyciąć miniszlifierką z tarczą do metalu. Przykładowe wzory w załączniku. Wzór drukujemy, wycinamy, przenosimy pisakiem na puszkę. Moje markery okazały się trudno zmywalne (lub rozpuszczalniki niezbyt agresywne), przez co musiałem się ratować i po wycięciu domalowałem kontury, a na jednym z pojemników udało się wykonać gradient przy pomocy rozpuszczalnika. Pracę znacząco ułatwia giętki wałek. Po wycięciu należy pozbyć się ostrych zadziorów, następnie umyć puszki z pyłu. Dobrym pomysłem byłoby zabezpieczenie, pomalowanie puszek przed korozją; jednak mój biały podkład skończył się jakiś czas temu.
    Analogowy lampion adwentowy / świecznikAnalogowy lampion adwentowy / świecznikAnalogowy lampion adwentowy / świecznikAnalogowy lampion adwentowy / świecznik

Jak widać w wersji z podgrzewaczem w środku została przyklejona klejem polimerowym obręcz ze sklejki, wycięta za pomocą otwornic do drewna. Dla wersji elektronicznej wycięto prostokąt z przezroczystej folii do drukarek, na którym przyklejono skrawki cienkiego kolorowego papieru tak, by wspólnie z wyciętym wzorem przypominały witraż.

Elektronika
    Miałem w swoich zapasach diody imitujące efekt płomienia, lecz tylko czerwone i żółte (białe byłyby świetne), posiadałem również białe diody flux. Wpadłem na pomysł, by "skopiować" efekt dla mocniejszych diod, które miały oświetlać wycięte wzory. Nasunęło mi się wykorzystanie luster prądowych. Ponieważ układ musiał być zasilany z pakietu 3xAA (tylko takie baterie posiadałem, a powerbank nie mieścił się w puszce), konieczne okazało się wykorzystanie dwóch luster (ze względu na nasycanie układu) - pierwsze o wzmocnieniu równym jedności oraz drugie o wzmocnieniu znacznie większym od jedności (czerwona dioda z efektem pracuje z małym prądem, by zniwelować wpływ czerwonego światła). Wykorzystałem dwie białe diody, by oświetlić dwa wzory wycięte naprzeciwko siebie. Układ według schematu został zmontowany na płytce prototypowej. Całość została zamocowana z wykorzystaniem sznurka i otworów przeznaczonych do przenoszenia ozdoby. Białe diody pobierają maksymalnie 66mA, natomiast dioda czerwona maksymalnie 330uA. Na schemacie źródło I2 odpowiada diodzie czerwonej. Analogowy lampion adwentowy / świecznikAnalogowy lampion adwentowy / świecznikAnalogowy lampion adwentowy / świecznikAnalogowy lampion adwentowy / świecznik

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #2 28 Gru 2017 16:06
    es2
    Poziom 15  

Kiedyś, jak córka bawiła się lalkami, w domku dla lalek miała kominek. Imitacje płomienia zrobiłem z kilku połączonych równolegle LED 2xczerwonna i 2xżółta migająca oraz po dwie czerwone i żółte. Efekt był bardzo ładny. Może w lampionie jak byś dał 2 białe migające i jedną zwykłą to też bys osiagnąl podobny efekt jak u siebie tyle, że budowa byłaby bardzo prosta - zero elektroniki.