Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stary wzmacniacz na 4xEL34 - Czy ktoś wie co to za wzmacniacz?

martinello2 28 Gru 2017 18:56 1872 4
  • #1 28 Gru 2017 18:56
    martinello2
    Poziom 10  

Witam, wpadł mi w ręce do renowacji polski wzmacniacz estradowy z lat 70 CONTINENTAL 100. Stopień mocy na 4 lampach EL34 , ECC81 jako odwracacz fazy , oraz ECC83 w kazdym z pięciu preampów mikrofonowych. Stan w jakim do mnie trafił był tragiczny, rdza, centymetrowa warstwa brudu ,kilka uszkodzeń mechanicznych, brak żarzenia preampów , brak kontrolek , wymiany wymagało też kilka elektrolitów. Po tych czynnościach wzmacniacz wstępnie uruchomiłem.
    NIestety bardzo brumiał nawet po odłączeniu preampów i zwarciu wejścia końcówki mocy do masy. NIestety nie znalazłem nigdzie schematu tego wzmacniacza w sieci ,ale zauważyłem , że podłączono jeden biegun zasilania żarzenia 6,3v wprost do masy! Nie wiem co to miało dawać? Może ktoś słyszał o takim rozwiązaniu. Odłączyłem to i dolutowałem klasyczny układ symetryzacji żarzenia na 2 rezystorach 100ohm . Brum praktycznie zniknął. Po wymianie kondensatora w filtrowaniu napiecia anodowego brum zupełnie udało się zlikwidować. Postanowiłem też wymienić gniazda wejściowe typu DIN na JACK , oraz głośnikowe z jakiś dziwnych , które pierwszy raz w zyciu widziałem na JACK.niestety otwory po gniazdach DIN były tak dużę , że musiałem najpierw przykręcić kawałki blachy i dopiero w nich wywiercić otwory pod gniazda JACK. Założyłem też nowy kabel sieciowy bo oryginalny był w stanie opłakanym. Wszystkie potencjometry zostały przeczyszczone i psiknięte KONTAKTEM , po tych zabiegach okazało się że żaden nie trzeszczy. Płyta czołowa zostałą wypolerowana i usunięty żółtawy nalot, przeszlifowałem też wszystkie miejsca gdzie była widoczna rdza. Oba transformatory czyli zasilający i głośnikowy są gigantycznych rozmiarów, w ogóle ten wzmacniacz zbudowany jest jak czołg, stalowa rama- szkielet konstrukcji jest spawana ! Czy ktoś z forumowiczów ma jakieś bliższe informacje o tym wzmacniaczu? Na jednym z kondensatorów ELWY był rocznik 1975. Zmierzyłem oscyloskopem moc podpinając sztuczne obciążenie 8 ohm i uzyskałem czystą sinusoidę do mocy ok 98-100Watt . Przebieg trójkątny wyglądał również idealnie. Pasmo bardzo dobre od dołu praktycznie spadek dopiero poniżej 20 Hz , natomiast w górze bardzo dobrze do ok 15 kHz i potem łagodny mały spadek do 19 kHz i potem już bez zmian do 30 kHz , Dalej nie mierzyłem bo po co ? :) Podczas pomiarów napięcia żarzenia okazało się , że wynosi ono pod obciążeniem 7,2 v, uznałem , że może być to spowodowane faktem , że wzmacniacz powstał w czasie gdy sieć w Polsce miała 220v , Próbowałem najpierw wstawisz szeregowo rezystor 0,2 Ohma , który obniżył idealnie napięcie do 6,3v ale po minucie pracy zaczął się po prostu smażyć mimo że był 10 watowy, postanowiłem więc rozwiązać sprawę konkretnie i odwinąłem 2 zwoje uzwojenia żarzenia z trafa zasilającego, na szczęście było ono nawinięte na ostatniej zewnętrzej warstwie karkasu.Przedstawiam zdjęcia z prac renowacyjnych.
    Stary wzmacniacz na 4xEL34 - Czy ktoś wie co to za wzmacniacz?Stary wzmacniacz na 4xEL34 - Czy ktoś wie co to za wzmacniacz?Stary wzmacniacz na 4xEL34 - Czy ktoś wie co to za wzmacniacz?Stary wzmacniacz na 4xEL34 - Czy ktoś wie co to za wzmacniacz?Stary wzmacniacz na 4xEL34 - Czy ktoś wie co to za wzmacniacz?Stary wzmacniacz na 4xEL34 - Czy ktoś wie co to za wzmacniacz?Stary wzmacniacz na 4xEL34 - Czy ktoś wie co to za wzmacniacz?Stary wzmacniacz na 4xEL34 - Czy ktoś wie co to za wzmacniacz?Stary wzmacniacz na 4xEL34 - Czy ktoś wie co to za wzmacniacz?Stary wzmacniacz na 4xEL34 - Czy ktoś wie co to za wzmacniacz?Stary wzmacniacz na 4xEL34 - Czy ktoś wie co to za wzmacniacz?Stary wzmacniacz na 4xEL34 - Czy ktoś wie co to za wzmacniacz?Stary wzmacniacz na 4xEL34 - Czy ktoś wie co to za wzmacniacz?Stary wzmacniacz na 4xEL34 - Czy ktoś wie co to za wzmacniacz?Stary wzmacniacz na 4xEL34 - Czy ktoś wie co to za wzmacniacz?Stary wzmacniacz na 4xEL34 - Czy ktoś wie co to za wzmacniacz?Stary wzmacniacz na 4xEL34 - Czy ktoś wie co to za wzmacniacz?Stary wzmacniacz na 4xEL34 - Czy ktoś wie co to za wzmacniacz?Stary wzmacniacz na 4xEL34 - Czy ktoś wie co to za wzmacniacz?Stary wzmacniacz na 4xEL34 - Czy ktoś wie co to za wzmacniacz?Stary wzmacniacz na 4xEL34 - Czy ktoś wie co to za wzmacniacz?Stary wzmacniacz na 4xEL34 - Czy ktoś wie co to za wzmacniacz?Stary wzmacniacz na 4xEL34 - Czy ktoś wie co to za wzmacniacz?Stary wzmacniacz na 4xEL34 - Czy ktoś wie co to za wzmacniacz?Stary wzmacniacz na 4xEL34 - Czy ktoś wie co to za wzmacniacz?Stary wzmacniacz na 4xEL34 - Czy ktoś wie co to za wzmacniacz?Stary wzmacniacz na 4xEL34 - Czy ktoś wie co to za wzmacniacz?Stary wzmacniacz na 4xEL34 - Czy ktoś wie co to za wzmacniacz?Stary wzmacniacz na 4xEL34 - Czy ktoś wie co to za wzmacniacz?Stary wzmacniacz na 4xEL34 - Czy ktoś wie co to za wzmacniacz?Stary wzmacniacz na 4xEL34 - Czy ktoś wie co to za wzmacniacz?Stary wzmacniacz na 4xEL34 - Czy ktoś wie co to za wzmacniacz?Stary wzmacniacz na 4xEL34 - Czy ktoś wie co to za wzmacniacz?Stary wzmacniacz na 4xEL34 - Czy ktoś wie co to za wzmacniacz?Stary wzmacniacz na 4xEL34 - Czy ktoś wie co to za wzmacniacz?Stary wzmacniacz na 4xEL34 - Czy ktoś wie co to za wzmacniacz?

Stary wzmacniacz na 4xEL34 - Czy ktoś wie co to za wzmacniacz?Stary wzmacniacz na 4xEL34 - Czy ktoś wie co to za wzmacniacz?Stary wzmacniacz na 4xEL34 - Czy ktoś wie co to za wzmacniacz?Stary wzmacniacz na 4xEL34 - Czy ktoś wie co to za wzmacniacz?Stary wzmacniacz na 4xEL34 - Czy ktoś wie co to za wzmacniacz?Stary wzmacniacz na 4xEL34 - Czy ktoś wie co to za wzmacniacz?Stary wzmacniacz na 4xEL34 - Czy ktoś wie co to za wzmacniacz?Stary wzmacniacz na 4xEL34 - Czy ktoś wie co to za wzmacniacz?Stary wzmacniacz na 4xEL34 - Czy ktoś wie co to za wzmacniacz?Stary wzmacniacz na 4xEL34 - Czy ktoś wie co to za wzmacniacz?Stary wzmacniacz na 4xEL34 - Czy ktoś wie co to za wzmacniacz?Stary wzmacniacz na 4xEL34 - Czy ktoś wie co to za wzmacniacz?Stary wzmacniacz na 4xEL34 - Czy ktoś wie co to za wzmacniacz?Stary wzmacniacz na 4xEL34 - Czy ktoś wie co to za wzmacniacz?Stary wzmacniacz na 4xEL34 - Czy ktoś wie co to za wzmacniacz?Stary wzmacniacz na 4xEL34 - Czy ktoś wie co to za wzmacniacz?Stary wzmacniacz na 4xEL34 - Czy ktoś wie co to za wzmacniacz?

0 4
  • #2 28 Gru 2017 22:45
    painlust
    Specjalista - wzmacniacze gitarowe

Fajny sprzęt. Warto zachować. Mnie trafiają się tylko takie które wyglądają jak śmietnik elektronika. Trzeba wysypywać wszystko i składać od nowa.

0
  • #4 30 Gru 2017 21:25
    martinello2
    Poziom 10  

Możliwe że to ten sam, aczkolwiek pewności nie ma... Przede wszystkim poszukuję schematu tego wzmacniacza, bo odrysować z reala trochę mi się nie chce :) Czy jakąś wskazówką nie jest dopisek na płycie frontowej : BERGA. SYST. CO 1MC7 ? Może Berga to nazwisko?

0
  • #5 02 Sty 2018 12:43
    matador123
    Poziom 19  

Może to być konstrukcja pana Labogi z Wrocławia, choć głowy nie daję. Powodzenia.

0
  Szukaj w 5mln produktów