Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odbiór programów DVB-T - Czeskie programy z Ostravy

28 Gru 2017 20:30 4941 11
  • Poziom 16  
    Z racji swego miejsca zamieszkania odbieram czeskie programy DVB-T z nadajników w Ostravie.Dostępne są 3 multipleksy: k54 (738MHz), k37(602MHz) i k48(690MHz). Dwa pierwsze odbieram z 100% jakością natomiast jakość sygnału k48 waha się od 10 - 20 %. Wg danych na stronie www.digitalnitelevize.cz, wszystkie 3 nadajniki pracują z mocą 100kW a zasięg obrazuje załączona mapka (daleko poza moje miejsce zamieszkania).
    Do odbioru używam anteny siatkowej oraz wzmacniacza wielopasmowego. Załączam wyniki testów programu ProgFinder wyżej wymienionych częstotliwości. Może ma ktoś jakieś sugestie odnośnie przyczyn tego stanu ?
  • Poziom 43  
    Na początek wymiana zasilacza na taki z regulacją. Jaki wzmacniacz w antenie?
  • Poziom 16  
    W antenie jest tylko symetryzator. Nie bardzo wiem, co miałby dać zasilacz z regulacją (napięcia ?). Wzmacniacz antenowy AWS-1031 jest zasilany napięciem 12V i ma 3 wejścia dla zakresu 21-60, z regulowanym poziomem sygnału wyjściowego.
  • Poziom 24  
    makar42 napisał:
    W antenie jest tylko symetryzator. Nie bardzo wiem, co miałby dać zasilacz z regulacją (napięcia ?). Wzmacniacz antenowy AWS-1031 jest zasilany napięciem 12V i ma 3 wejścia dla zakresu 21-60, z regulowanym poziomem sygnału wyjściowego.

Gdzie te informacje w pierwszym poście, za jęzor trzeba ciągnąć?
  • Poziom 35  
    Na kanale 48(690 Mhz) są odbierane programy ale z drugiego nadajnika w Ostrawie (Hladnov), który nadaje z mocą 10 kW stąd niski poziom sygnału. Dobry odbiór byłby ale z nadajnika Ostrawa(Hošťálkovice), którego moc wynosi 100 kW. Oba nadajniki nadają na tym samym kanale i prawie z tego samego kierunku stąd trudności by odebrać z silniejszego.
  • Poziom 16  
    maksar - "za język trzeba ciągnąć?" - co to za forma !
    nomudrek - wykres "Level690MHz" dawał podejrzenie interferencji jakiegoś nadajnika o tej samej częstotliwości. Szukałem najpierw po polskiej stronie, ale w promieniu 100 km ode mnie nie ma nadajnika na k48. O tym drugim czeskim nadajniku (10 kW) przeczytałem na tej stronie www.digitalnitelevize.cz, ale tego aspektu nie brałem pod uwagę, bo niby dlaczego nadajnik 10 kW, umieszczony w środku miasta na wieżowym zbiorniku wodnym, miałby przeszkadzać temu o mocy 100 kW na wieży o wysokości 185 m
  • Poziom 24  
    makar42 napisał:
    "za język trzeba ciągnąć?" - co to za forma

Przeczytaj punkt 3.1.15 regulaminu.
    Może jeszcze jaki sprzęt. A może ręcznie, jak jest możliwość przeszukać.
    To wszystko się podaje, nie tylko help!
  • Poziom 43  
    makar42 napisał:

A gdzie napisałeś jaki masz wzmacniacz?
    A co ci się nie podoba w "ciągnięciu za język" ? Masz jakieś skojarzenia?
    To proste stwierdzenie, że powinieneś wszystko podać w pierwszym poście.
  • Poziom 16  
    nomudrek - Twoje twierdzenie o interferencji ostrawskich nadajników na k48 jest chyba nie do końca prawdziwe. Okazuj się, że na wieżach wodnych Hladnov umieszczone są również nadajniki k54 i k37, również o mocy 10kW każdy, a jednak nie występuje ich interferencja ze 100kW nadajnikami z Hošťálkovic. (te same kanały)
  • Poziom 16  
    Ciekawa teoria. Nadajników z Łysej Góry nie brałem pod uwagę, bo: odległość 60 km i moc 25kW, kiedy w odległości 30 km mam nadajniki o mocy 100 kW. Swoją drogą, nie bardzo rozumiem jak to jest z interferencją sygnałów cyfrowych - jest czy jej nie ma ?
  • Poziom 16  
    Wszedłem na stronę dvbtmap.eu i zdjąłem profil terenu dla sygnału z Łysej Góry i Ostrawy i wszystko jest jasne. Na trasie z Ostrawy przeszkodą jest hałda KWK Rydułtowy.By się przekonać o słuszności tej tezy, udałem się do kolegi, mieszkającego ok. 2 km na zachód ode mnie - MUX3 odbiera z jakością 100%. Z utęsknieniem czekam więc na zapowiedzianą rozbiórkę owej hałdy.
    Zamykam temat.