Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie 2 dzwonków z włącznikiem i zasilaniem 230 V

profin 28 Gru 2017 21:09 219 5
  • #1 28 Gru 2017 21:09
    profin
    Poziom 9  

Mam problem z podłączeniem dzwonka na każdym piętrze (2 piętra) z włącznikiem przed drzwiami i puszką z bezpiecznikami.
    Dzwonki niby teraz działają, ale jak wyłączam bezpiecznik, to dolny cały czas dzwoni. Wiem że coś jest źle połączone.
    Cała instalacja jest na 230 Voltach. Prosiłbym o schemat. Myślę że mi wystarczy.

0 5
  • #2 28 Gru 2017 21:54
    Rysio4001
    Specjalista - systemy grzewcze

Witam.
    A jaki do tego schemat.
    Oba dzwonki połączyć równolegle, i to szeregowo z włącznikiem dzwonkowym, a następnie zasilić "L" z zabezpieczenia (bezpiecznika) przeznaczonego dla dzwonków, a "N" i ewentualne "PE" jeśli jest, to do właściwych szyn "N" i "PE".

Chociaż z wypowiedzi kolegi wynika, że z taką wiedzą lepiej zawołać elektryka, bo może być bardzo źle!
    Pozdrawiam.

0
  • #3 28 Gru 2017 23:25
    profin
    Poziom 9  

właśnie dla fachowca to banał, ale dla mnie to wolałbym schemat.
    Bo wszystko pochowane i czeka mnie grzebanie w puszkach.

0
  • Pomocny post
    #4 29 Gru 2017 22:10
    Rysio4001
    Specjalista - systemy grzewcze

Witam.

Narysowałem schemat.
    Linią przerywaną zaznaczyłem obwód PE, jeśli jest potrzeby, i dzwonki go wymagają.
    W przeciwnym razie, tego obwodu nie będzie.
    Podłączenie 2 dzwonków z włącznikiem i zasilaniem 230 V

Jednak mimo wszystko, proponuję wezwać elektryka, ponieważ grzebanie w takich instalacjach elektrycznych przez osoby nie posiadające odpowiedniej wiedzy i umiejętności, jest bardzo niebezpieczne, zagraża zdrowiu, życiu, i mieniu!

Pozdrawiam.

0
  • #5 29 Gru 2017 22:55
    profin
    Poziom 9  

Bardzo ładny rysunek. Stokrotne dzięki. Teraz będę musiał dopasować rysunek do puszek.
    Dzisiaj grzebałem trochę przy instalacji, i ja przy włączniku nie mam fazy, natomiast w kablu przy dzwonku mam na każdym piętrze. Wiem że to jest źle. Może z rysunkiem sobie poradzę. Jeszcze raz dzięki za pomoc.
    Życzę szczęśliwego Nowego Roku!
    Jurek M.

0
  • #6 29 Gru 2017 23:11
    TAAG
    Poziom 15  

Po Twoich wypowiedziach, doradzam za @Rysio4001, wezwij elektryka z uprawnieniami.

Również życzę szczęśliwego Nowego Roku!

0