Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Re: Dioda zenera problem ze zrozumieniem

28 Gru 2017 21:58 2028 9
 • Poziom 7  
  Panowie i może Panie, na youtube ogladam filmiki instruktażowe na temat diody zenera i gdy podpinaja ją (np. DZ=3V9) zaporowo do napiecia 1-12V to za dioda pojawia sie nic nic, a po przekroczeniu 3,9V napiecie juz dalej nie wzrasta mimo podawania coraz to wiekszego napiecia, a prad przeplywa az milo.. To rozumiem bo wynika to z charakterystyki...

  Ale znow gdzie indziej pisza, ze taka dioda wywoluje spadek napiecia np 3,9V dla naszej diody 3V9, wiec z tego wynika że za nią powinno byc napiecie (dla 12V podawanego). Rowne 12-3,9= 8,1V a nie stale ok. 3,9V ...

  To logicznie nie ma sensu wiec gdzies cos zle rozumiem..
 • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
 • Pomocny post
  Poziom 38  
  Wszystko zależy od tego w jakiej konfiguracji taka dioda pracuje ( rozkład napięć i prądów ) .
  Generalnie zasada jej pracy jest taka, że po przekroczeniu napięcia znamionowego ( 3,9V w twoim przypadku ) taka dioda zaczyna przewodzić prąd .
 • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
 • Poziom 7  
  Ale dalej nie wiem jakeigo napiecia sie spodziewac, zaniedlugo zdaje E20, jestem dobrze przygotowany mimo braku praktyki, ale olsnilo mnie, ze nie wiem jakiego napiecia sie spodziewac za dioda zenera w ukladzie... biorac pod uwage spadek napiecia czy stabilizacje :/
 • Pomocny post
  Poziom 25  
  Ehh, od początku. Jeśli dioda jest włączona w kierunku przewodzenia to spadek na niej wynosi 0.6V. Urok zenery to używanie jej w kierunku zaporowym. Jej działanie w skrócie można opisać tak: Po przekroczeniu napięcia zenera dochodzi do przebicia(samo w sobie nie uszkadza jej oczywiście) i napięcie na niej już dalej nie rośnie. Jeśli włączysz ja zaporowo w szeregu z rezystorem to na diodzie będziesz miał maksymalnie te np 3.9V. Reszta wytraci się na rezystorze. I te 3.9V zalezy od wartości znamionowej diody i będzie stałe niezależnie od napięcia zasilania, o ile będzie ono większe od tych 3.9V. Nie ważne czy zasilisz taki ukąłd 5V czy 35 na diodzie będzie 3.9V. Oczywiście trzeba pilnować również prądu płynącego przez taką diodę.
 • Pomocny post
  Moderator Projektowanie
  Dracov76 napisał:
  Ale dalej nie wiem jakeigo napiecia sie spodziewac

  Ale w jakim układzie?
  Gdzie schemat? - bo z doświadczenia wiem, że opisy początkujących są ...do kitu.
  Jeśli dioda jest wstawiona szeregowo (zaporowo) - to będzie na niej spadek napięcia 3,9V, a reszta napięcia (12-3,9=8,1V) odłoży się na tym "czymś" co jest włączone w szereg z diodą - obciążenie, woltomierz, zasilany układ itp.
  Przy czym to "coś" musi tak ograniczyć płynący (pobierany) prąd aby dioda nie uległa spaleniu, bo Pz=Iz x Uz.
  A jeśli dioda jest włączona równolegle (również musi mieć w szeregu element ograniczający prąd - ale przed diodą) to na wyjściu będzie napięcie 3,9V bo przecież wyjście jest dołączone bezpośrednio do końcówek diody, a na elemencie ograniczającym będzie spadek napięcia 8,1V.
  Inaczej - trzeba zrozumieć prawa Kirchhoffa.
 • Poziom 7  
  Aaa... teraz rozumiem chyba
  Czyli na tym schemacie
  Re: Dioda zenera problem ze zrozumieniemD6AF369E-D...28458.jpeg Download (37.2 kB)
  Gdyby zrodlo zasilania mialo 24V a dioda miala by np 7,9V to rezystor trzeba dobrac tak zeby przy danym pradzie spadek napiecia byl rowny ok. 16,1V. Dobra, a Voltomierz wskaze mi 7,9V gdyz sa to zaciski diody zenera, wiec mierze wtedy jej spadek napiecia... chyba dobrze rozumiem... wiec jesli mam zasilanie 24V, a chce je obnizyc do 8V bez duzej straty mocy (czyli podpinania tak wielkiego rezystora) to moge podpiac dwie diody zenera Dz=5,9V + rezystor ograniczajacy prad diody Na ktorym spadek napiecia jest 4V i za tym ukladem moge podpiac cos zasilanego 8V?

  Chyba zrozumialem mam nadzieje, ze mysle dobrze.
 • Pomocny post
  Poziom 26  
  Dobrze myślisz, jednak oprócz napięcia masz również prąd i moc. Jezeli masz zasilacz 24V i odbiór 8V ale powiedzmy 1A to z zasilacza 24V również popłynie 1A wiec na diodach zenera będzie 16V x 1A = 16W.
  Przy malych prądach można obniżać napięcie diodami zenera czy opornikami, jednak od pewnej mocy warto stosować przetwornice step-down zwłaszcza że są coraz bardziej dostępne i tanie.
 • Poziom 25  
  Przy różnicy jaka podałeś czyli z tych 24 do 8 tylko step down. Nawet regulator liniowy by sie nie sprawdził. Diody zenera nie nadaja sie do obnizania napiecia a jedynie do jego "stabilizacji" na okreslonym poziomie.
 • Moderator Projektowanie
  japycz321 napisał:
  Diody zenera nie nadaja sie do obnizania napiecia a jedynie do jego "stabilizacji" na okreslonym poziomie.

  Nadaje się jak najbardziej, ale dla niewielkich prądów bo wynika to z jej mocy - obecnie nie są produkowane diody Zenera o mocy (realnej) większej niż ok. 1W, z radiatorem - kilka W co oznacza max prąd (dla Uz=8V) = ok. 0,5A.
  Dracov76 napisał:
  jesli mam zasilanie 24V, a chce je obnizyc do 8V bez duzej straty mocy (czyli podpinania tak wielkiego rezystora) to moge podpiac dwie diody zenera Dz=5,9V + rezystor ograniczajacy prad diody Na ktorym spadek napiecia jest 4V i za tym ukladem moge podpiac cos zasilanego 8V?

  Bardzo zamotany opis, ale rozumiem to tak: z +24V szeregowo dwie diody Zenera 5,9V (nie są produkowane takowe - najbliższe to 5,6V albo 6,2V) i opornik R.
  To bez sensu - Uwy będzie się zmieniać bo zależy ono od poboru prądu przez odbiornik: Uwy=24V-5,9V-5,9V-IR - czyli Uwy=f(I). Takim sposobem wystarczyłby sam opornik szeregowo.
  Poza tym ten opornik R nie ogranicza prądu - prąd jest wyznaczany przez odbiornik.
  Jeśli chcesz "zbić" napięcie diodą (diodami) Zenera: z +24V szeregowo dioda Zenera 16V i dalej odbiornik i do masy. Dioda Zenera dobrana na moc P=IUz, gdzie I to max. prąd pobierany przez odbiornik.
  Zamiast jednej diody 16V można dać np. 2 szt.5,1V i trzecią 5,6V (razem ok. 15,8V) co zmniejszy moc wydzielaną na każdej z nich P=IUz - tu max moc będzie na diodzie 5,6V.
  Można zbudować diodę Zenera mocy ze zwykłej diody małej mocy i tranzystora mocy (oraz 1 opornika).
  Ale wszystko to bez sensu, bo moc gdzieś się musi wydzielić i lepiej to zrobić elementem przystosowanym do rozpraszania mocy - np. stabilizator scalony typu LM78xx, LM317, 338, 350 itp, można im też wstępnie obniżyć napięcie opornikiem mocy.
  Przetwornice mocy oferują przetworzenie napięcia z dużo mniejszymi stratami mocy.
  Oprócz praw Kirchhoff'a kłania się też prawo Ohm'a.
  Dracov76 napisał:
  chce je obnizyc do 8V bez duzej straty mocy (czyli podpinania tak wielkiego rezystora)

  Zasady zachowania energii dzisiaj nie uczą w szkołach? - czy opornik, czy dioda Zenera - moc musi się wydzielić, i łatwiej/bezpieczniej jest zrobić to opornikiem.
  Dioda Zenera nie ma magicznych właściwości.
 • Poziom 25  
  trymer01 napisał:

  Nadaje się jak najbardziej, ale dla niewielkich prądów bo wynika to z jej mocy - obecnie nie są produkowane diody Zenera o mocy (realnej) większej niż ok. 1W, z radiatorem - kilka W co oznacza max prąd (dla Uz=8V) = ok. 0,5A.

  Tak, tylko moc maksymalna jaka się może na niej wydzielić jest problemem, i wyklucza ja z wielu zastosowań. Najczęściej można to zrobić lepiej. Im wiekszy prąd tym mniejsza szansa na zastosowanie diody Zenera
  Moderowany przez trymer01:

  Regulamin, pkt 3.1.11. Publikowanie wpisów powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.