Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Bosch GWS 850 CE działała, a po kilkumiesięcznej przerwie nie. Inne połączenia.

kaletea 28 Gru 2017 22:09 1407 9
  • #1 28 Gru 2017 22:09
    kaletea
    Poziom 8  

Dzień dobry,

Kupiłem (rok lub dwa lata temu) używaną szlifierkę kątową Bosch GWS 850 CE (06013787AC). Szlifierka działała, regulacja obrotów też. Od ostatniego włączenia szlifierki minęło kilka miesięcy. W tym tygodniu chciałem coś przeciąć w elemencie z tworzywa sztucznego, a tu przykra niespodzianka - szlifierka nie daje oznak życia. Rozkręciłem, poniższe zdjęcia przedstawiają jak połączone są poszczególne elementy. Znalazłem schemat Bosch tego sprzętu i jestem trochę zdezorientowany. Chyba inaczej przedstawiają się połączenia w mojej szlifierce, a inaczej na schemacie. I teraz nie wiem, czy mogę wykonać podłączenie jak na schemacie. :

1. Czy skoro działało to podłączenie w urządzeniu jest to jest ono prawidłowe lub dopuszczalne?
    a) dla przykładu: regulator ze schematu (nr 51), przewód D (czerwony, zdjęcie 1) w moim urządzeniu podłączony jest tam, gdzie na schemacie do szczotki podłączony ma być przewód G, co istotne przewód D (czerwony) w moim urządzeniu, wygląda na to że ma fabrycznie zaciśniętą wsuwkę i na pewno nie sięgnie tam, gdzie schemat pokazuje (czyli do włącznika pozycja D na schemacie),
    b) przewód C ze stojana wg schematu ma być podłączony do włącznika, a u mnie jest do pinu na regulatorze obrotów obok przewodu G (na zdjęciu 1 obok czarnego na regulatorze),
    c) z regulatora obrotów w mojej szlifierce przewód G podłączony jest tam gdzie w schemacie jest pozycja E i F na włączniku, a nie jak na schemacie do "górnej" szczotki,
    d) nie wiem, czy wymieniać dalej, wydaje mi się, że zdjęcia są czytelne (niestety osoba/y , która/e chciałyby pomóc musiałaby przeprowadzić taką analizę na podstawie zamieszczonych zdjęć i schematu, analizę z której ja niestety nie jestem aktualnie w stanie wyciągnąć jakiś konstruktywnych wniosków).

2. Na schemacie występuje jako alternatywa kondensator (pozycja 12 ze schematu), a u mnie nie ma. Czy rzeczywiście może go nie być?

"Dałbym głowę", że nie pożyczałem nikomu szlifierki i odkąd jest w moich rękach nic w niej nie było "grzebane".

Schemat

Bosch GWS 850 CE działała, a po kilkumiesięcznej przerwie nie. Inne połączenia.

Zdjęcie 1

Zdjęcie 2

Zdjęcie 3

Zdjęcie 4

Zdjęcie 5

0 9
  • #2 29 Gru 2017 02:11
    maksymilian_2005
    Poziom 12  

skoro szlifierka działała to raczej podczas leżakowania przewody się nie przełączyły, stawiam na zawieszoną szczotkę, zabrudzony komutator, lub brak styku na przewodzie zasilającym lub włączniku, najpierw sprawdź napięcia po kolei a schemat zostawiłbym na czarny koniec (może jest od innej wersji tego modelu ?)

0
  • #3 29 Gru 2017 19:25
    kaletea
    Poziom 8  

Styki czyste, komutator też. Włącznik odkręciłem: jak nie wciśnięty to na jednych stykach rozwarty (są dwie grupu styków po dwa), jak wciśnięty to na wszystkich stykach zwarty.
    Jak podłączona szlifierka do prądu to wszędzie próbnik wskazuje napięcie czy włącznik włączony, czy nie.

W takim razie wydaje mi się, że gdzieś coś jest źle podłączone i nie daję głowy, że w "międzyczasie" ktoś przy niej nie majstrował.

Schemat Boscha jest prawidłowy dla kilku modeli, dla mojego też (wskazanie po końcówce modelu przy regulatorze obrotów na schemacie), ale ze względu na niektóre (krótkie) przewody regulatora możliwe, że jest też inny dopuszczalny sposób podłączania (i może taki na montowni zastosowali).

0
  • #4 29 Gru 2017 21:44
    Topolski Mirosław
    Moderator Elektrotechnika

kaletea napisał:

Jak podłączona szlifierka do prądu to wszędzie próbnik wskazuje napięcie czy włącznik włączony, czy nie.

Daj szlifierkę do serwisu bo już to ze sprawdzasz próbnikiem wskazuje na to że nie masz żadnej wiedzy w tym temacie i prędzej krzywdę sobie zrobisz niż znajdziesz usterkę.
    Jest powiedzenie: niech szewc buty robi, krawiec ubrania szyje itd i nic nie straciło na aktualności a potwierdza znaną mądrość od lat.

0
  • #5 06 Sty 2018 13:44
    kaletea
    Poziom 8  

Mam drugą podobną szlifierkę Bosch GWS 850 C (bez regulacji obrotów).

Ze szlifierki GWS 850 CE zdemontowałem włącznik oraz regulator obrotów, ze szlifierki GWS 850 C zdemontowałem włącznik, układ podobny do regulatora obrotów (bez pokrętła obrotów) oraz kondensator. Zamieniłem miejscami (bebech z jednej włożyłem do drugiej i na odwrót), i podłączyłem tak jak było w oryginalnej lokalizacji. Włączyłem jedną. Działa. Włączyłem drugą. Działa. Regulacja obrotów? Owszem działa. Ucieszyłem się.

Z powrotem podłączyłem wszystko tak jak było na początku. Ta bez obrotów GWS 850 C działa. Ta z regulacją (GWS 850 CE) nie.

Owszem mogę zamienić miejscami i cieszyć się, że mam działającą szlifierkę z obrotami, ale... jest przecież jakiś powód problemu.

??????

0
  • #6 28 Sty 2018 12:28
    kaletea
    Poziom 8  

Wczoraj włączyłem szlifierkę i... działa. Poruszałem nią trochę i przestała przy włączonym zasilaniu. Tak z dwa razy i teraz nie obserwuję na razie opisanych objawów. Nadal nie wiem co by to mogło być. Coś z włącznikiem?

0
  • #7 28 Sty 2018 12:35
    Topolski Mirosław

Sprawdź dokładnie przewód zasilający ( to powinieneś zrobić na początku) ale nie neonówką - jednak najlepsze wyjście to serwis ( biorąc pod uwagę Twoją wiedzę i czas jaki poświęciłeś) a w tym czasie rób to co umiesz najlepiej aby na naprawę zarobić.

0
  • #8 04 Lut 2018 10:33
    kaletea
    Poziom 8  

:-) przewód sprawdziłem miernikiem na wystąpienie przerwy na samym początku. Fakt, nie jestem elektronikiem, ale kilka elektronarzędzi udało mi się naprawić (drobne usterki). A teraz najważniejsze... usterka faktycznie dotyczyła przewodu zasilającego.
    Gniazdko, do którego podłączałem szlifierkę jest z klapką. W jednym z dwóch położeń wtyczki w gnieździe następuje dociśnięcie klapką przewodu tuż za wtyczką (siła jest niewielka, ale w tym miejscu przewód jest trochę bardziej wyrobiony i to wystarczyło). W tym położeniu występują zaniki zasilania. Przewód zasilający do wymiany.

Dziękuję wszystkim za pomoc.

Temat do zamknięcia.

0
  • #9 04 Lut 2018 11:06
    Topolski Mirosław

Przewodu nie sprawdza się miernikiem , który nie zawsze pokaże przerwę w nim.Przewód w czasie używania elektronarzędzia poddany jest różnym naprężeniom i wtedy ta usterka się uwidacznia i to miałem na myśli dając Ci poradę moim poście

0
  • #10 21 Sie 2018 16:52
    kaletea
    Poziom 8  

Rozwiązanie jak we wcześniejszym moim poście.

0