Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja elektryczna w rurkach pex (alupex)

MES Mariusz 14 Sty 2018 23:39 2760 34
  • #31 14 Sty 2018 23:39
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 38  

MES Mariusz napisał:
    między szafkami warto położyć 63 mm rury PEX (alu pex).
    MES Mariusz napisał:
    Wygina się je dosyć łatwo (są w miarę plastyczne) więc przeciśnięcie przez nie przewodów zapowiada się wygodnie.

A znasz cene takiego pexa o srednicy 63mm? 120 zł/m i więcej? Grube pex'y sa sprzedawane głównie w sztangach 5mb. DVR-ka 75 6-7 zł/m i w zwoju 50mb i pozamiatane...
    Temat w dziale elektrycznym , to trochę Kolegów ściągnę na zięmie, bo ja akurat i w elektryce trochę działam jak i w hydraulice i w wielu innych...
    A układałeś kiedyś rurke PEX 32? łatwo to układa się pex'a 16 , czy 20, i to jak jest ciepło, ale od 25 zaczynają się schody. Przecież rury DVR praktycznie gładkie w środku i układają sie 10 x łatwiej niż pex, o porównywalnej średnicy. Dla mnie temat do kosza z pseudo genialnym wyważaniem otwartych drzwi.

• #32 06 Lut 2018 18:45
    artur s
    Poziom 23  

gkwiatkowski napisał:
    .... Trzeba smarować kable mydłem, wodą lub olejem, szarpać, wycofywać i próbować ponownie.
    Zeby to miało sens, to trasy peszla powinny być proste, najwyżej z jednym łukiem. Przy zmianach kierunku powinny być skrzynki rewizyjne. Wtedy będzie to praktyczne rozwiązanie.

Skąd się bierze ten ciągły "patent" na smarowanie kabli jakimiś smarowidłami? Jednym problemem jest ich znikoma skuteczność, a drugim ryzyko reakcji z izolacją i materiałem żyły w momencie przetarcia izolacji (wspomniana woda). Zdecydowanie lepszym jest talk lub... skrobia ziemniaczana. W temacie przeciągania kolejnych przewodów- tylko w duże przekroje rur. Dużo sensowniej zostawić rury mniejszego przekroju w zapasie niż dodawać przewody do już zapełnionych. A w temacie pex- wiele lat temu, aby dotrzeć z czujnikami temperatury w określone rejony podłogi i mieć możliwość ich przyszłej wymiany zastosowaliśmy pex i skrętkę komputerową jako przedłużenie ( ówczesna skrętka miała dużo bardziej śliską izolację niż obecnie), bo fabryczne przewody miały "tylko" 5mb. A strefy były w odległości ok 35mb od ściany. Udało się i wszystko do tej pory działa!

• #33 06 Lut 2018 18:54
    15kVmaciej
    Poziom 35  

To wy nie macie w hurtowniach elektrycznych tych mazideł? 8-O

• #34 06 Lut 2018 19:21
    artur s
    Poziom 23  

W pracy miałem okazję widzieć jaki problem stanowi demontaż starych instalacji w rurach, gdzie zastosowano mazidła. Może te wskazane przez Ciebie nie zachowują się jak klej po kilku latach...

• #35 07 Lut 2018 20:19
    mmario32
    Poziom 14  

Ja stosuję rury pex w przypadku montażu regulatorów pokojowych do sterowania ogrzewaniem podłogowym. Wkuwam w ścianę rurę pex od puszki na wysokości włączników (często w jednej ramce z nimi) do wylewki i jeszcze zostawiam około 80cm od ściany. Dzięki temu po tynkach można wpuścić czujnik podłogowy i w razie uszkodzenia wymienić.
    Chciałem również zastosować kiedyś rurę 32mm i wkuć ją do strychu przez poddasze na parter do salonu. Miała służyć w przyszłości do wciągnięcia przewodu HDMI do rejestratora kamer, który miał być na strychu do telewizora w salonie. Jednak kiedy w hurtowni hydraulicznej sprawdziłem cenę takiem rury (9zł/m) i zobaczyłem jak ciężko się ją gnie to zrezygnowałem i położyłem arota.