Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

połączenie stycznika - sterowanie zegarem

ump 29 Dec 2017 10:37 1707 11
    ump
    Level 11  
    Witam, słowem wprowadzenia - przeprowadziłem się do mieszkania z ogrzewaniem elektrycznym.
    Jest tam stycznik do ładowania pieców załączany jeszcze zegrem przy liczniku.
    Na dniach mają zmienić licznik na CORAX 3, w związku z czym będę musiał zamontowac swój zegar.
    Oprócz pieców chciał bym pod to podłączyć również bojler. (Poprzedni lokator grzał non-stop, albo sterował tym "ręcznie" :) )

Tu pytanie/a:

Stycznik to Legrand SM340, który ma wolny jeszcze jeden tor (zaciski 7 i 8) - mogę pod podłączyć bojler? Chyba, że jest on przewidziany np. pod przewód neutralny?

Ewentualnie, czy jednym zegarem mogę sterować dwoma stycznikami? Godziny załączenia oczywiście te same co pieców (niska taryfa) - wtedy dołożył bym do bojlera SM316 albo SM320.
    koczis_ws
    Level 27  
    Zaciski 7 i 8 to styki pomocnicze stycznika. Ich obciążalność wynosi 5 A a to trochę mało dla bojlera. Zastosuj drugi stycznik, zegar powinien uciągnąć 2 cewki styczników, a jak nie to połącz cewkę drugiego stycznika przez te styki 7 - 8 pierwszego z dowolnej fazy i N.
    mawerix123
    Level 39  
    ump wrote:
    czy jednym zegarem mogę sterować dwoma stycznikami?

Możesz i tak to wykonaj nie podłączaj ogrzewania i bojlera pod jeden stycznik.
    Jedno urządzenie, jedno zabezpieczenie, jeden stycznik.

koczis_ws wrote:
    Zaciski 7 i 8 to styki pomocnicze stycznika. Ich obciążalność wynosi 5 A

No nie jest to prawda, wszystkie 4 tory przeniosą taki sam prąd.
    koczis_ws
    Level 27  
    mawerix123 wrote:
    ...

koczis_ws wrote:

Napisałem to po obejrzeniu karty katalogowej stycznika i tam wyraźnie stoi 5 A dla styków pomocniczych.
    mawerix123
    Level 39  
    koczis_ws wrote:
    mawerix123 wrote:
    ...

koczis_ws wrote:

Napisałem to po obejrzeniu karty katalogowej stycznika i tam wyraźnie stoi 5 A dla styków pomocniczych.

Proszę o zamieszczenie tej karty lub link do niej.
    kortyleski
    Level 43  
    Rozbierałem te Styczniki i wszystkie cztery tory konstrukcyjnie są identyczne. Więc i prądy te same. Niemniej
    mawerix123 wrote:
    Możesz i tak to wykonaj nie podłączaj ogrzewania i bojlera pod jeden stycznik.
    Jedno urządzenie, jedno zabezpieczenie, jeden stycznik
    o
    ump
    Level 11  
    Dziękuję za odpowiedzi.
    Podłączę przez dwa styczniki, jeśli zegar nie pociągnie dwóch to zrobię tak jak radzi koczis_ws.

Każde urządzenie i tak ma w tej chwili oddzielne zabezpieczenie. Poza tym poza okresem grzewczym będę mógł wyłączyć stycznik do pieców.
    Podłączenie wszystkiego przez jeden stycznik i tak raczej było by na krótką metę ze względu na powyższe.
    koczis_ws
    Level 27  
    mawerix123 wrote:
    koczis_ws wrote:
    mawerix123 wrote:
    ...

koczis_ws wrote:

Proszę o zamieszczenie tej karty lub link do niej.

Np tu: https://www.tim.pl/fileuploader/download/down...%2F1115%2F211%2FAM%2FFA0%2F29%2Fk412553_1.pdf

Ale być może się mylę, że 7 - 8 to pomocnicze styki (mea culpa :)).
    mawerix123 skąd wiesz , że pociągnie skoro nie wiesz jaki typ zegara ma autor ?
    mawerix123
    Level 39  
    koczis_ws wrote:
    Ale być może się mylę, że 7 - 8 to pomocnicze styki

Styki pomocnicze to dodatkowy element wyposażenia, tor 7,8 nie stykiem pomocniczym.

koczis_ws wrote:
    mawerix123 skąd wiesz , że pociągnie skoro nie wiesz jaki typ zegara ma autor ?

Nie opowiadaj bajek, jaki prąd pobiera cewka takiego stycznika :?:
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Proszę nie bić piany. Odpowiedź padła.