Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jamo E430 podłączenie głośników

mlody300 29 Gru 2017 10:52 546 15
  • #1 29 Gru 2017 10:52
    mlody300
    Poziom 10  

Kupiłem zestaw kina domowego z kolumnami jamo e430 .Po podłaczeniu okazało sie,że ktoś już tam grzebał .Wymienione zostały głośniki niskotonowe na GDN 16/60 DEXON . Jednak w każdej kolumnie inaczej jest to podłączone. Narysowałem schemat jak to jest podłączone ,sorry za jakosć ale mam rękę po urazie. .Oryginalnie połaczenie jest tylko z głośnikami średnio i wysokotonowymi ,tzn w wysokotonowym na plusie kondensator ,a w średnio na minusie i drugi biegun kondensatorów razem złączony ,ale czy do plusa ,czy do minusa terminala to juz nie wiem .
    Układ elektryczny kolumny bardzo kiepski ,gdy bym wiedział ,że to tak wygląda nie kupiłbym tego.
    Czytałem o usprawnieniach typu wymiana tych cieniutkich drucików , wymiana kondensatorów ,ale czy to warto w takim badziewiu?
    Czy warto dołożyć cewkę w tor głośnika niskotonowego? Czy tegłośniki niskotonowe są dobrej jakości?

0 15
  • #2 29 Gru 2017 16:17
    Mario-1990
    Poziom 16  

Patrząc na cenę tych ,,dextonów,, można by stwierdzić że może nie będą takie najgorsze cena na stronie producenta to 99zł za ten model co na zdjęciu, porównywalna do tonsila. Jeżeli chodzi o cewkę przed głośnikiem niskotonowym powinna ona tam być to nie jest głośnik szerokopasmowy. Jeżeli chodzi o schemat to schemat ,,b,,jest ok,brakuje mi w nim jedynie cewek przed głośnikami; nisko tonowym i średnio tonowym. Wymianę kondensatorów polecam jeżeli są kiepskiej lub wątpliwej jakości.

0
  • #3 29 Gru 2017 16:44
    goraj krzysztof
    Poziom 28  

Jak dźwięk Ci odpowiada w miarę to zostaw jak jest. Choć wypadało by zestroić obudowy pod nowe GDN. Jeśli to jest obudowa BR i nikt tego wcześniej nie robił.

0
  • #4 29 Gru 2017 17:27
    mlody300
    Poziom 10  

Mi bardziej przeszkadza to ,że jedna kolumna ma inaczej podłączone głośniki .
    Tak jak na rysunku .Tak nie może byc,tylko w której jest prawidłowo w A czy w B ???

Dodano po 19 [minuty]:

Czyli schemat B był prawidłowy? głośnik średniotonowy w przeciwnej fazie? Tak myslałem,bo przewody były spiete izolacją tzn plus od terminala był skręcony z kondensatorami ,czyli schemat B.
    ale zdziwiło mnie ,ze przeciwana faza na średniotonowym wychodzi wtedy

Dodano po 11 [minuty]:

A jaką cewkę wstawić przed głośnik niskotonowy ,a jaką przed średni ? Wiem ,że to trzeba przeliczyć ale tak uniwersalnie co by wypadało i tak bez liczenia będzie lepiej niż na tych kondensatorach .
    Co wybrać z STX?
    https://stx.pl/category/akcesoria-kolumny-zwrotnice-cewki-indykcyjne

0
  • #5 29 Gru 2017 18:15
    goraj krzysztof
    Poziom 28  

Żeby zacząć sensownie coś robić ze zwrotnicami w tych kolumnach musiał byś zacząć kształcić się w dziedzinie pomiarów kolumn w zaciszu domowym. Inaczej to błądzenie po omacku, szkoda kasy. Być może tam nigdy nie było żadnych cewek. W tanich kolumnach są często stosowane tylko kondensatory na wysoki i średni ton, a niskotonowy puszczony pełnym pasmem.

0
  • #6 29 Gru 2017 18:41
    mlody300
    Poziom 10  

Bo tam nie było cewek myślałem, żeby tylko na niskim założyć .Ale chyba i to nie warto. Czyli jak podłącze wg schematu B to lepiej już nie da się zrobic ,średni w przeciwnej fazie

0
  • Pomocny post
    #7 29 Gru 2017 19:06
    Tomek Janiszewski
    Poziom 32  

mlody300 napisał:
    Oryginalnie połaczenie jest tylko z głośnikami średnio i wysokotonowymi ,tzn w wysokotonowym na plusie kondensator ,a w średnio na minusie i drugi biegun kondensatorów razem złączony ,ale czy do plusa ,czy do minusa terminala to juz nie wiem .

Bardziej przekonywująco wygląda schemat "A". Głośnik niskotonowy zasilany jest przez utajony filtr 6dB/okt, przy czym cewkę której brak zastępuje indukcyjność pasożytnicza cewki głośnika. Przynajmniej tak to powinno być gdy GDN włącza się bezpośrednio na wyjście wzmacniacza. GDM zaś - przez pojedynczy kondensator a więc również z filtracją 6dB/okt. Wypadkowe przesunięcie faz na częstotliwości podziału teoretycznie powinno być równe 90°, toteż głośniki należy włączyć synfazowo, aby faza sygnałów o częstotliwościach średnich na GDM była taka sama jak faza sygnałów o częstotliwościach niskich na GDN. Filtr dolnoprzepustowy 6dB/okt dla GDM również jest utajony, natomiast GDW zasilany jest przez jawny filtr górnoprzepustowy 12dB/okt. Na górnej częstotliwości podziału (między GDM a GDW) wypadkowe przesunięcie faz wynosi 135°, toteż w tym przypadku mniejszym złem jest afazowe włączenie GDW względem pozostałych głośników, gdyż w przeciwnym wypadku przesunięcie na GDW względem GDM będzie tak duże, że należy spodziewać się tłumienia sygnałów na górnej częstotliwości podziału wskutek ich wzajemnej kompensacji.
    Cytat:
    Układ elektryczny kolumny bardzo kiepski ,gdy bym wiedział ,że to tak wygląda nie kupiłbym tego.

Ano istotnie kiepski. Tym bardziej że GDN nie są oryginalne, więc założenie o którym było na wstępie (o istnieniu pasożytniczej indukcyjności szeregowej GDN która ma stanowić element zwrotnicy a więc o konkretnej, ściśle określonej wartości) nie musi być spełnione. Ale nawet gdyby GDN-y były oryginalne, to coś tu wygląda podejrzanie. Oto dolna częstotliwość graniczna w torze "średniotonowym" (w sensie zawierającym GDM) jest tak na oko 3 razy wyższa niż w torze "wysokotonowym" (wskutek tego że z GDM współpracuje kondensator o pojemności mniejszej niż ten wchodzący w skład filtru zasilającego GDW). Nie pomyliłeś się aby? Może kondensator zasilający GDM ma nie 1.0µF ale 10µF? Jeżeli nie - to całość śmierdzi mi serią tzw. zespołów głośnikowych popularnych (ZGP) produkowanych w schyłkowym, kryzysowym okresie PRL, gdzie większy głośnik wysokotonowy tylko imitował GDM, mniejszy zaś GDW był włączony przez kondensator o tak małej pojemności że praktycznie nie funkcjonował. Czyżby renomowana firma także potrafiła wypuścić taki badziew?
    Cytat:
    Czytałem o usprawnieniach typu wymiana tych cieniutkich drucików , wymiana kondensatorów ,ale czy to warto w takim badziewiu?

Co do kabelków to najprościej będzie pomierzyć ich rezystancje. Jeżeli bliższa jest powiedzmy 0.1Ω niż 1Ω a nawet więcej - wymianę można sobie darować, a już zwłaszcza na kable z odtlenionej, monokrystalicznej miedzi po kilka tys. PLN za metr. Kondensatory elektrolityczne bipolarne o ile takie występują - można wymienić na dowolne foliowe (nawet najtańsze MKT), przynajmniej zniknie ryzyko że coś się tam rozjedzie i przepali.

Cytat:
    Czy warto dołożyć cewkę w tor głośnika niskotonowego?

Tu nie sposób udzielić wiążącej odpowiedzi nie mając danych porównawczych głośnika oryginalnego i obecnego. Wskazane byłoby przynajmniej zmierzyć impedancję wypadkową zespołu w funkcji częstotliwości. Jeżeli nigdzie nie spada ona poniżej znamionowej - można zostawić jak jest. W przeciwnym wypadku (zdarzyć się to może gdy głośnik wyposażony jest w zwarty zwój w postaci miedzianego lub aluminiowego nabiegunnika przed i za szczeliną magnetyczną) należy włączyć w szereg z GDN cewkę tak dobraną aby warunek o którym było wyżej został spełniony. Oczywiście zakładam w tym momencie że głośnik średniotonowy cechuje się stosowną indukcyjnością pasożytniczą i nie powoduje spadku impedancji gdy do pracy włącza się GDW.
    Cytat:
    Czy tegłośniki niskotonowe są dobrej jakości?

Szczerze? Tak małe głośniki niskotonowe przystosowane do przepuszczenia przez siebie aż 60W mocy nie mogą być dobrej jakości. W zamierzchłych czasach, gdy nie próbowano żyłować mocy głośników za cenę utraty wszystkich innych walorów produkowano w kraju głośniki na licencji firmy Pioneer, również o średnicy 16cm ale mocy zaledwie 15W. Może przez zastosowanie lepszych, bardziej wytrzymałych mechanicznie i termicznie materiałów dałoby się podciągnąć tę granicę gdzieś do 20W; dalsze jej zwiększanie musi odbywać się np. kosztem zamiany lwiej części doprowadzonej mocy bezpośrednio na ciepło w drucie oporowym cewki drgającej, albo też zastosowania magnesu tak karykaturalnie małego że zwiększony prąd nie jest zdolny wywołać niszczących sił mechanicznych. Oczywiście taki głośnik będzie najpewniej przy mocy 60W grał ciszej niż poprawnie wykonany głośnik przy mocy 15W, ale pewną kategorię użytkowników i tak będzie to rajcować. Nawet gdy wraz z efektywnością pogorszą się parametry takie jak zakres przenoszonych częstotliwości oraz tłumienie układu drgającego.
    To co prezentujesz na pierwszej fotce zdradza zresztą nienadzwyczajne parametry. Efektywność wynosi 88dB (GDN16/15 miał 93dB więc przy pełnej swojej mocy 15W grał tylko minimalnie ciszej niż toto przy mocy 60W), dobrooć QTS wynosi 0,54 a (więc dość sporo, tłumienie rezonansu własnego jest raczej słabe) a co do deklarowanego pasma zaczynającego się jakoby od 40Hz - ciekawe przy jakim spadku ciśnienia akustycznego je określili, skoro częstotliwość swobodnego rezonansu wynosi już na dzieńdobry 56Hz.

0
  • #8 29 Gru 2017 19:32
    mlody300
    Poziom 10  

Parametry jakie otrzymałem od serwisu Jamo
    Product Specifications
    • Nominal Diameter6-1/2"
    • Power Handling (RMS)25 Watts

• Impedance8 ohms
    • Frequency Response40 - 4,000 Hz

• Sensitivity88 dB 2.83V/1m
    • Voice Coil Diameter1"

Thiele-Small Parameters
    • Resonant Frequency (Fs)86 Hz
    • DC Resistance (Re)5.55 ohms

• Voice Coil Inductance (Le)0.54 mH
    • Mechanical Q (Qms)6.78

• Electromagnetic Q (Qes)1.57
    • Total Q (Qts)1.28

• Compliance Equivalent Volume (Vas)0.36 ft.³
    • Maximum Linear Excursion (Xmax)2 mm

• Cone MaterialPaper
    Mounting Information
    • Baffle Cutout Diameter5.625"
    • Depth2.5"
    Kondensatorów nie pomyliłem tak jest i są oryginalne ,bo znalazłem kilka fotek rozkręconych tych kolumn. Tylko na jednych fotkach widać ,że kondensatory są dołączone do plusa ,a na innych do minusa

Dodano po 1 [minuty]:

Obrazki z sieci na jednym kondensatory na minusie ,na drugim na plusie ,a w moich było na jednej plus a na drugiej minus:)

0
  • #9 29 Gru 2017 20:30
    Tomek Janiszewski
    Poziom 32  

mlody300 napisał:
    Parametry jakie otrzymałem od serwisu Jamo
    /.../

Indukcyjność pasożytnicza obecnych głośników jest nieco mniejsza niż oryginalnych, ale dramatu przy filtracji 6dB/okt z powyższego powodu być nie powinno. Niektóre z pozostałych parametrów, jak SPL czy Qts są niemal identyczne. Duża (na niekorzyść oryginału) jest różnica w Fs, pasmo zaś ma być takie samo, ale można je definiować na swój sposób.
    Cytat:
    Kondensatorów nie pomyliłem tak jest i są oryginalne ,bo znalazłem kilka fotek rozkręconych tych kolumn.

No to nie ma bata: głośnik wysokotonowy jest średniotonowszy niż ten średniotonowy. Jak się brzmienie podoba - lepiej było o tym nie wiedzieć :oops:
    Cytat:
    Tylko na jednych fotkach widać ,że kondensatory są dołączone do plusa ,a na innych do minusa

A pozostałe głośniki, oraz kabel zewnętrzny? Jeżeli "+" kabla wchodzi na "+" i "-" w każdej z kolumn na odpowiedni głośnik (wszystko jedno przez kondensator czy bezpośrednio) - to jest O.K. Nie ma w tej sytuacji znaczenia czy wewnętrzna "masa" kolumny dołączona jest do "+" czy też "-" przyłącza lub kabla zewnętrznego. Ważne aby "+" zewnętrzny wchodził na "+" GDN, a pozostałe głośniki powinny być jednakowo zorientowane względem niego. Mogłoby wreszcie tej "masy" w ogóle nie być: kolumna działałaby tak samo gdyby jeden z kondensatorów przylutować do "+" GDN-a, drugi zaś - do "-". Byle nie poprzestawiać końcówek pozostałym głośnikom.

0
  • #10 29 Gru 2017 21:50
    mlody300
    Poziom 10  

Tu nie chodzi o masy ,tylko polaryzację głośnikow .wyślę prosty schemat i proszę o sugestie ,gdzie za zaciskach 1 i 2 plus ,a gdzie minus ,na
    GDN nie oznaczałem polaryzacji bo ona wyniknie sama jesli ktośmi powie jak polaryzacja na wejściu 1 i 2
    I wyedy będę wiedział,czy średnio czy wysokotonowy ma być w przeciwfazie .
    A swoja droga to może chociaż zmienić te kondensatory np na wysoki dać 2,2 uf a na śrdedni jakiś 4 -6uF ,czy lepiej nie zmieniać podłaczyć prawidłowo i słuchać jak się da:)

0
  • #11 29 Gru 2017 22:19
    Tomek Janiszewski
    Poziom 32  

mlody300 napisał:
    Tu nie chodzi o masy ,tylko polaryzację głośnikow .wyślę prosty schemat i proszę o sugestie ,gdzie za zaciskach 1 i 2 plus ,a gdzie minus ,na
    GDN nie oznaczałem polaryzacji bo ona wyniknie sama jesli ktośmi powie jak polaryzacja na wejściu 1 i 2

W tym przypadku - "-" GDN-a do zacisku 1, "+" do zacisku "2". Tylko żebyś konsekwentnie postąpił i z drugią kolumną, bo inaczej sygnał mono odleci w anielskie sfery ;)
    Cytat:
    A swoja droga to może chociaż zmienić te kondensatory np na wysoki dać 2,2 uf a na śrdedni jakiś 4 -6uF ,czy lepiej nie zmieniać podłaczyć prawidłowo i słuchać jak się da:)

A wiesz cokolwiek na temat tego co ma stanowić GDM, oraz tego co ma stanowić GDW? W szczególności: jakie pasmo przetwarzane rekomendują. Oczywiście że to co jest nie wygląda dobrze, ale jak przeholujesz z pojemnością przy GDM to możesz go sfajczyć a i wzmacniacz może zostać przeciążony zbyt małą impedancją. Przy GDW lepiej niczego nie ruszaj: filtr 12dB/okt nie zawsze lubi eksperymenty w ciemno.

0
  • #12 29 Gru 2017 22:38
    mlody300
    Poziom 10  

Cytat:
    Tylko na jednych fotkach widać ,że kondensatory są dołączone do plusa ,a na innych do minusa

A pozostałe głośniki, oraz kabel zewnętrzny? Jeżeli "+" kabla wchodzi na "+" i "-" w każdej z kolumn na odpowiedni głośnik (wszystko jedno przez kondensator czy bezpośrednio) - to jest O.K. Nie ma w tej sytuacji znaczenia czy wewnętrzna "masa" kolumny dołączona jest do "+" czy też "-" przyłącza lub kabla zewnętrznego. Ważne aby "+" zewnętrzny wchodził na "+" GDN, a pozostałe głośniki powinny być jednakowo zorientowane względem niego. Mogłoby wreszcie tej "masy" w ogóle nie być: kolumna działałaby tak samo gdyby jeden z kondensatorów przylutować do "+" GDN-a, drugi zaś - do "-". Byle nie poprzestawiać końcówek pozostałym głośnikom.[/quote]

No tak ale od kondensatorow jest oryginalna instalacja producenta ,czyli jedne bieguny kondensatorow połączone razem i tu nie wiadomo czy do nich idzie plus czy minus ,a z drugiej strony kondensatora jest do jednego głośnika na pus a do drugiego na minus

Dodano po 7 [minuty]:

Tomek Janiszewski napisał:
    W tym przypadku - "-" GDN-a do zacisku 1, "+" do zacisku "2". Tylko żebyś konsekwentnie postąpił i z drugią kolumną, bo inaczej sygnał mono odleci w anielskie sfery

No i o to chodziło czyli daję na zacisk 1 minus GDN i GDS w jednej fazie ,a GDW będzie odwrotnie

Dodano po 7 [minuty]:

Tomek Janiszewski napisał:
    A wiesz cokolwiek na temat tego co ma stanowić GDM, oraz tego co ma stanowić GDW? W szczególności: jakie pasmo przetwarzane rekomendują. Oczywiście że to co jest nie wygląda dobrze, ale jak przeholujesz z pojemnością przy GDM to możesz go sfajczyć a i wzmacniacz może zostać przeciążony zbyt małą impedancją. Przy GDW lepiej niczego nie ruszaj: filtr 12dB/okt nie zawsze lubi eksperymenty w ciemno.

A nic nie wiem ,bo to jamo i oni mają dziwaczne oznaczenia i nikomu nie polecam tej firmy ,W innych zestawach tej klasy też takie wykonanie .Kondensatorów nie będę ruszał ,ew. w średnitonowym może dam troszkę większy bo 1uf bardzo ogranicza i sprawdzę na słuch czy coś się zmienia na lepsze ,a jak nie to zostawiam i niech tak bedzie ,bo to tylko kino domowe .Choć szkoda, że nie jest to lepszej jakości ,bo muzy też bym sobie w salonie posłuchał. O dziwo głośnik centralny jak i surround mają zwrotnice klasyczne a główne głośnki taki badziew.
    Dziękuję wszystkim za pomoc .

0
  • #13 30 Gru 2017 16:27
    Tomek Janiszewski
    Poziom 32  

mlody300 napisał:
    A nic nie wiem ,bo to jamo i oni mają dziwaczne oznaczenia i nikomu nie polecam tej firmy ,W innych zestawach tej klasy też takie wykonanie

Trudno oczekiwać poważnego traktowania firmy która klientom robi wodę z mózgu i wciska im za ciężką kasę taki stojący w jaskrawej sprzeczności z elementarnymi prawami akustyki chłam:
    https://www.stereophile.com/floorloudspeakers/jamo_reference_r_907_loudspeaker/index.html
    Cytat:
    Kondensatorów nie będę ruszał ,ew. w średnitonowym może dam troszkę większy bo 1uf bardzo ogranicza i sprawdzę na słuch czy coś się zmienia na lepsze

Tak licząc na szybko (ze wzoru C=Ln/Z² gdzie Ln - indukcyjność GDN): z kondensatorem 7,5µF w szereg z GDM uzyskasz dolną granicę pasma odtwarzanego przez ten głośnik -2,65kHz, a impedancja w okolicach tej częstotliwości będzie stała i równa zniamionowej, tym samym stała pozostanie również sumaryczna moc rozkładająca się między GDN i GDM. Większej pojemności celem dalszego obniżenia częstotliwości podziału lepiej nie wstawiać, wówczas bowiem impedancja na tej częstotliwości zmaleje poniżej znamionowej i wzmacniacz będzie narażony na przeciążenie. Chyba że włączysz dodatkową cewkę w szereg z GDN, i przeliczysz pojemność ponownie korzystając ze wzoru powyżej. Nie wiadomo tylko czy GDM wytrzyma tak obniżoną częstotliwość podziału. Pochwal się chociaż jego fotką.

0
  • #14 31 Gru 2017 10:43
    mlody300
    Poziom 10  

Zmieniłem przewody z tych cieniutkich drucików ,kondensatory wymieniłem zostawiając w torze GDW 2,2 uf .Ze średnim zrobiłem test dzwiękowy .Podlączyłem przez oryginalny 1uf >ledwo słyczalny .Podłączyłem bez kondensatora przy skręconym basie.> ładnie grał.
    Założyłem 6,8uf ,było duzo lepiej niż na 1uf. zostawiłem 6,8 uf i obserwuję.Kolumny nie sa katowane więc chyba mu spalenie nie grozi ,a jak zagrozi to wstwie na jego miejsce cos lepszego. W tej chwili da się tego słuchać a nawet jestem zaskoczony efektem (wcześniej głośniki różne zpolaryzowane) Bass nawet miły nie dudni.wysokie troszkę przejaskrawione .Nie jest to moje brzmienie wymarzone ...ale da sie słuchać.
    I kolejna praktyka i nauka .Nigd nie kupię kolumn bez posłuchania dokładnego jak grają. Dałem za cały zestaw 300 zł ,nie zniszczone. Centralny bardzo ładnie gra i tył też .Gdyby te przednie nie były majstrowane przez amatora to nie byłby zły zakup

Szczęśliwego Nowego Roku dla wszystkich

0
  • #15 31 Gru 2017 10:50
    Tomek Janiszewski
    Poziom 32  

mlody300 napisał:
    kondensatory wymieniłem zostawiając w torze GDW 2,2uf .

To teraz wymień i ten kondensator, o ile jest on elektrolityczny bipolarny (jak te które pokazałeś na fotkach Jamo). Na kondensator foliowy o tej samej pojemności, i napięciu roboczym minimum 100V. Również i w torze GDM warto zastosować kondensator foliowy, aby znikły wszelkie obawy o jego awarię, groźną i dla głośników, i dla wzmacniacza. Przy tak małych pojemnościach nawet najlepsze kondensatory polipropylenowe MKP nie wypadną drogo.

0
  • #16 31 Gru 2017 15:46
    mlody300
    Poziom 10  

Nowłaśnie wyminiłem wszystkie na MKT ,tylko tak nie zrozumiale napisałem. A chodziło o to ,że zostawiłem w torze GDW taką sama pojemność ale kondensatory wszystkie wymieniłem

0