Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Schemat instalacji odgromowej - ocena poprawności

sebry 29 Gru 2017 13:19 2103 6
 • #1 29 Gru 2017 13:19
  sebry
  Poziom 9  

  Witam kolegów,
  Chciałbym zapytać czy w Waszej ocenie istnieje konieczność wykonania dodatkowych zwodów poziomych zaznaczonych na różowo oraz połączeń zaznaczonych na zielono (połączenie schodów, chodników i wyłazu dachowego) jak na załączonym rysunku (domek jednorodzinny)?
  Schemat instalacji odgromowej - ocena poprawności
  Schemat instalacji odgromowej - ocena poprawności
  Pozdrawiam

  0 6
 • Pomocny post
  #2 29 Gru 2017 16:53
  kozi966
  Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

  Według mojej oceny, gdy obiekt zaliczony jest do IV klasy LPS (choć ten konkretny z analizy ryzyka nie musi być objęty instalacją odgromową zakładając, że nie ma tam stref wybuchowych i tym podobnych) to przy promieniu kuli 60m nie ma potrzeby obejmować przedstawionych "dodatków" ochroną odgromową.
  Moim zdaniem jest to dodatek który może, ale nie musi być wykonany. Nie wiem jednak co na to projektant, ale moim zdaniem poprowadzenie zwodów po kalenicach dachu z jednoczesnym wyprowadzeniem na samych końcach pionowych zwodów o wysokości ok 30-50 cm wystarczy.

  0
 • #3 29 Gru 2017 18:30
  sebry
  Poziom 9  

  Witam
  Projektanci, których pytałem nie podali jednoznacznej odpowiedzi stąd pytanie na forum (w projektach w takich sytuacjach uciekają do ogólnikowych opisów albo nic nie wspominają lub usuwają z rysunku takie urządzenia).
  Myślę że nie byłoby takiego problemu, gdyby właz i urządzenia dachowe były bardziej oddalone od zwodu (większe odległości separacyjne) - tutaj są blisko stąd intuicyjnie zastanawiam się nad wykonaniem takich połączeń, choć niepotrzebne wprowadzenie potencjału na te elementy też mi się nie podoba.
  Pozdrawiam

  0
 • Pomocny post
  #5 29 Gru 2017 21:09
  Miniax
  Poziom 30  

  Ja w ogóle nie widzę sensu obejmowania "schodków" i włazu połączeniami z odgromem. Jeżeli urządzenia nie wystają w istotny sposób ponad poziom dachu to traktowałbym to jako jego standardową część (tak samo jak dachówka). To, że jest to metalowe to nie stanowi problemu, skoro nie jest w żaden sposób uziemione w sposób naturalny. W przypadku tych elementów użycie stwierdzenia "odległości separacyjne" jest nadużyciem, bo co ma separować od czego?

  0
 • #6 29 Gru 2017 22:00
  sebry
  Poziom 9  

  Miniax - masz rację przejrzałem instrukcje montażu - te elementy montowane są na łatach dachowych i nie mają bezpośredniego połączenia z uziomami naturalnymi.
  Czy według Was zwody poziome (zaznaczone na różowo) warto w tej sytuacji robić czy wykonać tylko te niebieskie?

  0
 • #7 07 Wrz 2018 20:58
  sebry
  Poziom 9  

  Inwestor w porozumieniu z projektantem zgodził się na wykonanie uziomu jak na załączonym rysunku.

  0
  Szukaj w 5mln produktów