Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat instalacji odgromowej - ocena poprawności

sebry 29 Gru 2017 13:19 1596 5
  • #1 29 Gru 2017 13:19
    sebry
    Poziom 9  

Witam kolegów,
    Chciałbym zapytać czy w Waszej ocenie istnieje konieczność wykonania dodatkowych zwodów poziomych zaznaczonych na różowo oraz połączeń zaznaczonych na zielono (połączenie schodów, chodników i wyłazu dachowego) jak na załączonym rysunku (domek jednorodzinny)?
    Pozdrawiam

0 5
  • #2 29 Gru 2017 16:53
    kozi966
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

Według mojej oceny, gdy obiekt zaliczony jest do IV klasy LPS (choć ten konkretny z analizy ryzyka nie musi być objęty instalacją odgromową zakładając, że nie ma tam stref wybuchowych i tym podobnych) to przy promieniu kuli 60m nie ma potrzeby obejmować przedstawionych "dodatków" ochroną odgromową.
    Moim zdaniem jest to dodatek który może, ale nie musi być wykonany. Nie wiem jednak co na to projektant, ale moim zdaniem poprowadzenie zwodów po kalenicach dachu z jednoczesnym wyprowadzeniem na samych końcach pionowych zwodów o wysokości ok 30-50 cm wystarczy.

0
  • #3 29 Gru 2017 18:30
    sebry
    Poziom 9  

Witam
    Projektanci, których pytałem nie podali jednoznacznej odpowiedzi stąd pytanie na forum (w projektach w takich sytuacjach uciekają do ogólnikowych opisów albo nic nie wspominają lub usuwają z rysunku takie urządzenia).
    Myślę że nie byłoby takiego problemu, gdyby właz i urządzenia dachowe były bardziej oddalone od zwodu (większe odległości separacyjne) - tutaj są blisko stąd intuicyjnie zastanawiam się nad wykonaniem takich połączeń, choć niepotrzebne wprowadzenie potencjału na te elementy też mi się nie podoba.
    Pozdrawiam

0
  • #5 29 Gru 2017 21:09
    Miniax
    Poziom 30  

Ja w ogóle nie widzę sensu obejmowania "schodków" i włazu połączeniami z odgromem. Jeżeli urządzenia nie wystają w istotny sposób ponad poziom dachu to traktowałbym to jako jego standardową część (tak samo jak dachówka). To, że jest to metalowe to nie stanowi problemu, skoro nie jest w żaden sposób uziemione w sposób naturalny. W przypadku tych elementów użycie stwierdzenia "odległości separacyjne" jest nadużyciem, bo co ma separować od czego?

0
  • #6 29 Gru 2017 22:00
    sebry
    Poziom 9  

Miniax - masz rację przejrzałem instrukcje montażu - te elementy montowane są na łatach dachowych i nie mają bezpośredniego połączenia z uziomami naturalnymi.
    Czy według Was zwody poziome (zaznaczone na różowo) warto w tej sytuacji robić czy wykonać tylko te niebieskie?

0