Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uruchamianie chińskich KIT-ów cz. 4A: "Głośnik plazmowy z cewką Tesli"

eRBe1 29 Gru 2017 16:15 6318 12
  • Witam w kolejnym odcinku cyklu "Uruchamianie chińskich KIT-ów".

Dzisiaj zajmę się urządzeniem pod nazwą "głośnik plazmowy". Na stronach chińskich sklepów wysyłkowych można znaleźć wiele propozycji urządzenia w cenie od kilku do nawet kilkuset USD.
    Ja złożyłem i przetestowałem dwa, działające w oparciu o tę samą zasadę - wyładowanie elektryczne, jednak wytworzenie tego wyładowania odbywa się w różny sposób. Oczywiście nie testowałem urządzeń w wysokich cenach, ale powiem, że na efekcie działania obu urządzeń szczerze się zawiodłem. Zatem: NIE POLECAM ICH ZAKUPU.

Zacznę od urządzenia z cewką Tesli. Oczywiście schemat, zgodnie z chińską tradycją - jest opisany w języku mandaryńskim. Jednak opis samej płytki oraz jej zdjęcia zamieszczone na stronie, z której można zamówić zestaw powodują, że żadnych trudności w złożeniu urządzenia nie ma.
    Na zdjęciu poniżej KIT zapakowany "fabrycznie".

Zwracam uwagę na to, że na tle płytki drukowanej widoczna jest wyraźnie kartka papieru, czyli prawdopodobnie instrukcja składania. I tak właśnie jest.
    Poniżej zdjęcia instrukcji dołączonej do zestawu.

Strona pierwsza zawierająca schemat urządzenia.

A to strona druga z fotografiami złożonej płytki głośnika i opisem (niestety w języku mandaryńskim).
    Jak już wcześniej wspomniałem, sama płytka drukowana dołączona do zestawy jest bardzo dobrze opisana, a wygląda tak:

Do złożenia układu potrzebny będzie, oprócz lutownicy (ja używałem transformatorowej) również omomierz, by sprawdzić wartość rezystorów w zestawie, bo ich opisy na "papierkach sklejających" są mało czytelne. Oczywiście można odczytywać wartości rezystorów za pomocą kodu kreskowego.
    Jak sygnalizowałem wcześniej, płytka drukowana jest dobrze opisana i ogólnie wykonana z laminatu dobrej jakości. Dlatego, nawet początkujący elektronik nie powinien mieć żadnych wątpliwości, w którym miejscu umieścić dany element. Rysunek na płytce, to w zasadzie, jak pismo obrazkowe, absolutnie zresztą zrozumiałe.
    Po złożeniu, całość wygląda następująco:

Cewka Tesli została przyklejona do płytki klejem na gorąco.
    Jeszcze jedna uwaga: na płytce są umieszczone 2 diody LED - niebieska sygnalizuje włączenie zasilania, a czerwona pokazuje pracę cewki Tesli.
    Ponieważ urządzenie nie zawiera żadnych elementów regulacyjnych, po podłączeniu zasilania (15 do 24 V) i źródła dźwięku - działa od razu.
    Jak jednak sygnalizowałem wcześniej, nie należy się spodziewać oszałamiających efektów. Dźwięk jest ledwo słyszalny i to bez względu na to, czy jako źródła użyjemy wyjścia słuchawkowego starego walkmana, czy wyjścia głośnikowego wieży. Taka uroda tego urządzenia (a w zasadzie to jej brak).

Należy zwrócić uwagę na temperaturę półprzewodników. Mocniej grzeje się tranzystor Q2 (BD 243). Co można zrobić? Mamy dwie możliwości: pierwsza to chłodzenie obu tranzystorów wentylatorem. Nie jest to dobry sposób, bo szum wentylatora utrudnia słuchanie muzyki, a wręcz ją zagłusza. Druga możliwość to zmiana radiatora tranzystora Q2 na większy. Spowoduje to jednak konieczność wyciągnięcia tranzystora poza płytkę drukowaną z powodu ograniczonego na niej miejsca.
    Reasumując: GRA NIE JEST WARTA ŚWIECZKI. Proponuję dać sobie spokój z zakupem.
    Oczywiście, można się pobawić zmieniając np. cewkę Tesli na większą (są w sprzedaży w tym samym sklepie internetowym cewki o różnych średnicach i różnej długości), można zmienić tranzystor, dodać większy radiator ale CZY WARTO??? Moim zdaniem NIE.

Fajne!
  • Arrow Multisolution Day
  • #3 30 Gru 2017 12:23
    eRBe1
    Poziom 5  

Ta opisana wersja była za 7,08 USD z darmową przesyłką. Druga wersja (z cewką WN od odbiornika TV), której uruchomienie opublikuję wkrótce, była droższa - 11,99 USD. Tak się zastanawiam: może rzeczywiście warto zakupić drogą wersję za 150 - 300 USD? Pozdrawiam.

• Arrow Multisolution Day
  • #6 30 Gru 2017 21:23
    winio42
    Poziom 18  

eldomek napisał:
    Do czego to służy?

Modulacja wyładowań elektrycznych ('piorunów') falą akustyczną w celu uzyskania dźwięku słyszalnego dla człowieka.
    Służy do wyrywania lasek i szpanerskich filmików na elektrodę :D

• #7 31 Gru 2017 11:14
    eRBe1
    Poziom 5  

acctr napisał:
    Przydałby się jakiś filmik jak ta cewka działa bo ze zdjęć niewiele można wywnioskować. Chodzi mi o zaprezentowanie wyładowań.

No cóż - z filmiku niewiele będzie wynikało, więc dlatego go brak. Zresztą, wpisując w Google "głośnik plazmowy z cewką Tesli" można trafić na wiele filmów, dlatego szkoda mi na to czasu. Pozdrawiam

Dodano po 1 [minuty]:

winio42 napisał:
    eldomek napisał:
    Do czego to służy?

Modulacja wyładowań elektrycznych ('piorunów') falą akustyczną w celu uzyskania dźwięku słyszalnego dla człowieka.
    Służy do wyrywania lasek i szpanerskich filmików na elektrodę :D

Nie wszystkim przyświecają tak "szczytne cele". Pozdrawiam

Dodano po 59 [sekundy]:

eldomek napisał:
    Do czego to służy?

A do czego służy głośnik???

• #8 31 Gru 2017 11:37
    winio42
    Poziom 18  

eRBe1 napisał:
    eldomek napisał:
    Do czego to służy?

A do czego służy głośnik???

Głośnik jest z tego miernej jakości. Służy to przede wszystkim jako ciekawostka i gadżet. Można też w ten sposób zrozumieć pewne zjawiska fizyczne lub zainteresować nimi obserwatora.

• #9 31 Gru 2017 12:25
    lechoo
    Poziom 39  

Zaprezentowany tu zestaw ma za małą moc aby uzyskać dobry efekt dźwiękowy, po prostu wyładowanie jest za słabe. Kilka lat temu eksperymentowałem z modulowaną dźwiękiem cewką Tesli, i aby uzyskać dobry efekt trzeba było doprowadzić do rezonatora moc około 100W. Poza tym ważna jest częstotliwość - minimum 4MHz. Gdy częstotliwość będzie mniejsza, to wyładowanie będzie szumiące, co zepsuje efekt. Gdybyśmy zwiększyli częstotliwość do około 8MHz (nie jest to wcale takie łatwe z ogólnie dostępnymi półprzewodnikami), to wyładowanie przybrałoby formę płomienia.
    Podaję link do mojego filmiku: https://youtu.be/_n5DWgFbKKM
    Schemat poglądowy i zdjęcia generatora: https://goo.gl/ISYp83

• #10 31 Gru 2017 12:40
    Simon79
    Poziom 17  

Ja kupiłem ten KIT tylko dla uzyskania efektu jakim jest plasma, nie dla słuchania muzyki, bo do tego rzeczywiście się nie nadaje.

Dodano po 2 [minuty]:

lechoo napisał:

Z czego zrobiona jest "końcówka" podłączona do cewki ? Daje ładny efekt.

• #11 31 Gru 2017 12:54
    eRBe1
    Poziom 5  

lechoo napisał:
    Zaprezentowany tu zestaw ma za małą moc aby uzyskać dobry efekt dźwiękowy, po prostu wyładowanie jest za słabe. Kilka lat temu eksperymentowałem z modulowaną dźwiękiem cewką Tesli, i aby uzyskać dobry efekt trzeba było doprowadzić do rezonatora moc około 100W. Poza tym ważna jest częstotliwość - minimum 4MHz. Gdy częstotliwość będzie mniejsza, to wyładowanie będzie szumiące, co zepsuje efekt. Gdybyśmy zwiększyli częstotliwość do około 8MHz (nie jest to wcale takie łatwe z ogólnie dostępnymi półprzewodnikami), to wyładowanie przybrałoby formę płomienia.

Dodano po 7 [minuty]:

lechoo napisał:

Można się bawić wykorzystując jako podstawę KIT omówiony wyżej. Pozdrawiam

• #12 31 Gru 2017 13:19
    lechoo
    Poziom 39  

Simon79 napisał:
    lechoo napisał:

Końcówka mocy to tranzystor IRFP450 pracujący w klasie E, sprawność około 90%. Aby go dobrze wysterować przy 4MHz, do bramki trzeba doprowadzić moc około 5W (sinusoida o amplitudzie 16V), dlatego poprzedza go stopień sterujący z tranzystorem IRF510.
    Sygnał dla stopnia sterującego wytwarzany jest przez generator kwarcowy 16MHz, dalej układ 74HC74 dokonuje podziału częstotliwości przez 4 (do 4MHz), a następnie sygnał jest wstępnie wzmacniany przez driver TC4420. Stopień sterujący IRF510 zasilany jest napięciem 12V.
    Modulację audio zapewniał wzmacniacz m.cz. zbudowany na dwóch tranzystorach 2N3055.
    Jak widać całość była dużo bardziej skomplikowana niż chiński KIT, zaś do zestrojenia potrzebny był oscyloskop.

• #13 31 Gru 2017 20:31
    eRBe1
    Poziom 5  

lechoo napisał:
    Simon79 napisał:
    lechoo napisał:

Końcówka mocy to tranzystor IRFP450 pracujący w klasie E, sprawność około 90%. Aby go dobrze wysterować przy 4MHz, do bramki trzeba doprowadzić moc około 5W (sinusoida o amplitudzie 16V), dlatego poprzedza go stopień sterujący z tranzystorem IRF510.
    Sygnał dla stopnia sterującego wytwarzany jest przez generator kwarcowy 16MHz, dalej układ 74HC74 dokonuje podziału częstotliwości przez 4 (do 4MHz), a następnie sygnał jest wstępnie wzmacniany przez driver TC4420. Stopień sterujący IRF510 zasilany jest napięciem 12V.
    Modulację audio zapewniał wzmacniacz m.cz. zbudowany na dwóch tranzystorach 2N3055.
    Jak widać całość była dużo bardziej skomplikowana niż chiński KIT, zaś do zestrojenia potrzebny był oscyloskop.

No właśnie. I tym się różni chiński KIT od urządzenia Kolegi, do strojenia którego trzeba używać oscyloskopu. Wynik to różnica również w jakości działania. Pozdrawiam