Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kocioł De Dietrich - jak sterować zewn. pompą?

trymer01 29 Dec 2017 16:58 2694 6
    trymer01
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Dom jednorodzinny ok. 150 m.kw, kocioł De Dietrich MCR/II 24/28MI z pokojowym regulatorem temperatury Salus 091FL, zbiornik cwu Galmet Fusion, ogrzewanie podłogowe - dla każdego z dwóch poziomów budynku są osobne skrzynki z zaworami dławiącymi i pompami wspomagającymi, które pracują na stałe.
    Wszystko działa, ale chciałoby się aby pompy w skrzynkach były włączane tylko na czas pracy kotła - bo teraz to mielą tą wodą w rurkach non-stop bez potrzeby i zużywają energię.
    Nie przewidziano kabli ze skrzynek do kotła (w skrzynkach jest tylko zasilanie pomp 230VAC), dlatego pomyśleliśmy o bezprzewodowych włącznikach włączających pompy, sterowanych z regulatora 091FL przez pilot bezprzewodowy, np http://www.elektrobim.pl/zasoby/uploads/2014/02/Instrukcja-Elektro-Remote-230V.pdf
    Czy może zrobić to inaczej? - inny sposób, inne wyłączniki?
    Tu widzę dwa problemy:
    1.
    Regulator temperatury SALUS daje na wyjściu sygnał zwarcia (styki przekaźnika o obciążalności 3A/230VAC) beznapięciowo, ale w kotle jest ten styk wpięty w elektronikę i pojawia się tam napięcie 27V zwierane przez ten styk - dlatego nie można go użyć wprost do włączania pilota bezprzewodowego (zamiast przycisku na pilocie).
    2.
    Styk SALUS-a steruje kotłem poziomem (jest albo zwarty albo rozwarty), a pilot bezprzewodowy zapewne potrzebuje impulsu? (jak z przycisku).
    Obydwa te problemy mogę rozwiązać prostym układem: zasilacz 12V, styk SALUS-a steruje przekaźnikiem (który steruje kotłem) oraz prostym układem generującym impulsy gdy styk SALUS zwiera/rozwiera.
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    dobroslaw

Level 22  
    1Do wysterowania dodatkowych pomp służy styk bezpotencjałowy X7 puszczasz fazę dodatkowych pomp podłączasz pod 1 i 3 ,dodatkowo zmieniasz parametr p 24 na 4 i wtedy masz działające pompy dodatkowe tylko na co i jak kocioł nie grzeje pompy też stoją sciągnij sobie instrukcję obsługi do jakiegokolwiek mcr 2
    2 jeśli nie masz jak doprowadzić kabla do skrzynek daj poprostu zwykłe termostaty przylgowe na zasilaniu w skrzynkach i jak pojawi się parametr to pompy się załączą.
    3 jeśli masz sprzęgło i układ jest zbudowany tak że ciepła woda nie dochodzi do skrzynek jak nie pracują pompy i masz tylko same zasilanie w skrzynkach musisz coś wykombinować typu bezprzewodowy wyłącznik (coś takiego widziałem nie pamiętam nazwy) gdzie załączeniem było by wykorzystanie styku z punktu 1 a adbiornik radiowy załączał by pompy w skrzynkach

Nie wiemy jak dokładnie wygląda twoja instalacja ale rozwiązań tego problemu jest wiele wystarczy pokombinować
    trymer01
    dobroslaw wrote:
    Do wysterowania dodatkowych pomp służy styk bezpotencjałowy X7

Instrukcję do kotła mam, ale schemat jest tam beznadziejny - skrócony (blokowy), bez opisu.
    X7 już sprawdzałem - wg schematu jest tam NC i NO - obok przekaźnik, ale włączenie/wyłączenie kotła (SALUS-em) nie zmienia stanu na X7 (przekaźnik nie przełącza).
    Ten przekaźnik to ja potrzebowałbym tylko jako "zdwojenie" styku z SALUS-a - do sterowania wyłącznikiem bezprzewodowym - już kupiony zestaw https://www.orno.pl/pl/category/productData/4...owy-sterowany-bezprzewodowo-ORNO-Smart-Living - nadajnik https://www.orno.pl/pl/category/productData/4...OFF-sterowany-bezprzewodowo-ORNO-Smart-Living - 2 szt.
    Co oznacza
    dobroslaw wrote:
    zmieniasz parametr p 24 na 4

?
    gdzie i jak?
    Do tej pory planowałem to tak:
    1.
    Zasilacz małej mocy 12VDC.
    2.
    Przekaźnik z 3 parami zestyków zasilany 12V, uruchamiany stykiem SALUS:
    - jedna para styków włącza kocioł,
    - druga i trzecia para styków przełącza włącz/wyłącz nadajnik bezprzewodowy; - jest to kontakt ścienny gdzie trzeba zwierać/rozwierać 2 niezależne zestyki.
    Dodatkowo, ten zasilacz 12V zastąpi baterię 12V w nadajniku.
    dobroslaw wrote:
    jeśli masz sprzęgło i układ jest zbudowany tak że ciepła woda nie dochodzi do skrzynek jak nie pracują pompy

Co to jest sprzęgło? - bo ciepła woda dochodzi do skrzynek (działa pompa kotła), ale instalator dołożył te pompy w skrzynkach (Wilo) gdyż obawiał się że pompa kotła nie da rady (dużo rurek podłogowych).
    dobroslaw

Level 22  
    Aby odblokować działanie styku 1-3 na kostce x7 wchodzisz w trym serwisowy
    w instrukcji masz opisane wpisujesz kod 12 i masz inne parametry
    Jeśli pompa kotłowa daje parametr do skrzynek to super dajesz zwykły termostat przylgowy lub z kapilarą na zasilanie w skrzynkach i ustawiasz na 30 stopni jak kocioł da parametr to dopiero załączy pompy jak kocioł się wyłączy to pompy też.
    trymer01
    Dziękuję za podpowiedzi, p24 ustawiony na 4, ale ten tryb serwisowy to "zakręcony" jest. :D
    A jednak skończyło się na ...kablach (kucie tynków) łączących pompy z gniazdem X7 w kotle.
    Okazało się, że zestaw bezprzewodowy pracuje na granicy czułości i w najdalszej ze skrzynek pompa włącza się niepewnie (powiedzmy 9 na 10 razy), a co gorsza włącznik tego zestawu ma tak zrobione styki że ciągłe zwarcie jednego z nich (stykiem przełącznym przekaźnika X7) powoduje szybkie rozładowanie baterii zasilającej. Trzeba by montować zasilacz, układ robi się niepewny...
    Przy okazji - nigdzie w instrukcji nie podano max. obciążalności styków tego przekaźnika X7 - może ktoś wie? - zamierzam nim sterować dwie równolegle połączone pompy Wilo o mocy do 45W każda. Nie wiem też czy nie należało by tam dać na styki jakiś gasik?
    dobroslaw

Level 22  
    Spokojnie steruje dwoma pompami nie elektronicznymi chyba wytrzymuje do 2 A