Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Agregat Pramac ES8000 400V - Wskazówki dla użytkownika

29 Gru 2017 17:05 1260 28
  • Poziom 12  
    Witam
    Nabyłem sprzęt używany Pramac es8000 3f jest to mój pierwszy agregat ma zasilać silniki 3f do 2KW oraz różne sprzęty jedno fazowe
    Mam kilka pytań
    W jaki sposób regulowana jest tam częstotliwość ( obroty silnika ??) ja sprawdzić czy jest dobrze ustawiona ??
    W jaki sposób jest regulowane napięcie ?? Czy napięcie około 380 V między fazowe przy pracy silnika 3 fazowego bez obciążenia jest prawidłowe ??
    Czy ma to AVR i kto wyprodukował prądnicę
    Jaki olej do silnika 10W30 czy 10W40
    Czy uziemiać jego obudowę ??
    Jak jest jego moc na wyjściu 230 V jedno fazowym
    Czy jest to solidny sprzęt czy raczej średni ??
    Dzięki
    Pozdrawiam
  • Poziom 13  
    Witaj. To tak wartość częstotliwości regulowana przez regulator odśrodkowy w silniku który steruje przepustnicą gaźnika. Przy obrotach silnika spalinowego równych 3000 obr/min powinno być 50 Hz. Częstotliwość możesz zmierzyć za pomocą multimetru jeśli ma taka funkcje. Wartość napięcia wyjściowego też zmierzysz multimetrem. Przy braku obciążenia powinno być zbliżone do 230 V AC w gnieździe 1 f i 400 V w 3f,
    Moc jaką możesz pobrać z 1 fazy to 5,6 kW /3 czyli prawie 1,9 kW. Typ oleju zależy od temperatury w jakich będzie pracował agregat . W dokumentacji silnika będziesz miał wykres z temperaturami pracy i zalecanym typem oleju. Czy ma AVR to dowiesz się gdy zdemontujesz tylna osłonę na prądnicy.
  • Poziom 12  
    Dzięki ,
    Rozumiem że wartość napięcia 380 V przy pracy z silnikiem 3f jest w porządku.
    Z tego co podejrzałem to ma szczotki i pierścienie ślizgowe jak w alternatorze jak bez rozbierania poznać że szczotki się kończą ??
    I jeszcze sprawa typowo elektryczna bo rozumiem że stator jest podłączony w gwiazdę , w złączu siłowym są odczepy 3xL , N jako środek gwiazdy i PE obudowa , N jest izolowane i pracuje on układzie IT i to jest dla mnie jasne .
    Ale jak pracuje gniazdo 1f 230V czy ma wyprowadzenia 2xL czy L+N ???
    Teoretycznie wszystko na czym testowałem działa dobrze , kompresor 3f 1.5Kw , silnik 3f 2Kw którego mocno obciążałem .
    Na jednej fazie testowałem , szlifierki , czajnik wszystko działa
    Nie mam multimetru z częstotliwością , a tak objawowo jak będzie nie taka to co się będzie działo np. z silnikiem 3f albo wiertarką ??
    A czy mogę go tak używać że ze złącza 3f zasilam silnik 3f około 0.8 Kw a za złącza
    1f oświetlenie około 200 Watt
    Pozdrawiam
  • Poziom 13  
    Witaj. Gniazdo jednofazowe jest jest punktu gwiazdowego i jednej fazy. Z tego co piszesz to będzie działał prawidłowo, Możesz tak użytkować ten agregat z tym obciążeniem co pisałeś. Ważne żeby obciążenie było w miarę symetrycznie rozłożone na 3 fazy . Dostęp do pierścieni będziesz miał lepszy gdy wyjmiesz szczotko-trzymacz.
  • Poziom 12  
    skłaniam się ku olejowi 10w30 ponieważ nie będzie raczej pracował po kilka godzin z dużym obciążeniem co nie spowoduje dużej temp. oleju co za tym idzie jego rozrzedzenia
    Wydaje mi się że nie ma AVR ale do silników 3f to chyba nie potrzebne .
    Co do mocy z 1f to by się zgadzało że jeśli bierze ją z L i N to 1.9 Kw ale w broszurce technicznej podają 3.7 Kw mocy ciągłej co jest dziwne bo nie wiem skąd wzięte bo nawet L + L to jest 2.8 Kw . Podłanczając czajnik 2.2 Kw albo grzejnik 2.5 Kw przynajmniej na silniku nie robi wrażenia
  • Poziom 35  
    Agregat Twój ma AVR (sprawdź w sposób podany przez kolegę wyżej), a wynika to też z informacji na forum. Wiesz ile dałeś za agregat, więc jeśli o wiele mniej niż, to wynika z informacji - ogłoszeń np. z "Al....", to sam dojdziesz do tego, czy masz oryginał, czy podróbkę. Nie wierz naklejkom na sprzęcie. Sam możesz ustalić producenta silnika, np. "Honda" ma logo firmy wytłoczone na karterze silnika i zwykle jego moc jest o połowę większa od mocy prądnicy. Ponadto waga agregatu też świadczy o jakości agregatu, podróbki z uzwojeniami aluminiowymi są lżejsze.
    Jeśli masz podróbkę agregatu, to podczas eksploatacji uważaj na przeciążenia sprzętu, bo natychmiast ulegnie awarii.
    Rozbierałem już kilka takich wynalazków i o ile podróbki silników sprawują się w miarę dobrze, to uzwojenia prądnic (z cienkich drucików aluminiowych) przegrzewają się.
  • Poziom 12  
    Silnik ma wytłoczenia , gaźnik a nawet filtr paliwa jest marki Keihin .
    w kratkach wentylacyjnych na wirniku widzę przewody w kolorze miedzi , przesadnie cienkie nie są . Uzwojenia stojana nie widziałem .
    Jest on z roku 2007 może wtedy jeszcze nie było takiego oszukaństwa.
    Nie mam ochoty rozbierać żeby sprawdzić AVR , jak działa to nie będę ruszał.
    To co chciałem zrobić to sprawdzić jaką ma częstotliwość wiadomo regulator odśrodkowy i gaźnik to częsci mechaniczne i po 10 latach mógł zgubić te 3000rpm ,
    ale nie mam multimetru z Hz na tą chwilę
  • Poziom 13  
    Witaj. W celu sprawdzenia częstotliwości możesz podjechać do kogoś kto naprawia piły spalinowe , podkaszarki i tym podobny sprzęt. Ta osoba będzie miała obrotomierz który reaguje na impulsy z układu zapłonowego. Powinien Ci to zmierzyć za drobną opłatą :) . Co do mocy z 1 jednej fazy , spotkałem się prądnicami w których jedno z uzwojeń było nawinięte grubszym drutem co pozwalało na pobieranie mocy ok 40% całej mocy agregatu, ale wtedy ta faza miała osobne gniazdo na tablicy . W twoim przypadku lepiej nie przekraczaj mocy 1,9 kW na fazę.
  • Poziom 12  
    Taki miernik impulsów moge pożyczyć ale myślałem że jest to raczej zabawka i nie podaje miarodajnych wyników
    Z tą mocą 230V to jednak ciekawe bo producent podaje 3.7 Kw a nie jest to ryżowy produkt . Może faktycznie jedna z faz jest mocniejsza i wyprowadzona do gniazda 1f
    Zastanawia mnie dlaczego mam miedzy fazowe około 383-375 V przy pracy z kompresorem o mocy 1.5 Kw . Bez obciążenia jest tyle samo , w gniazdku jest 220 V
    To są akceptowane wartości czy jest jakaś regulacja napięcia ??
    Dobra odkręciłem osłonę na której są gniazda , nic mam nie ma poza szczotkami i przewodami . Całe sterowanie jest u góry nad prądnicą , ale nie mogłem zdjąc osony przeszkadza zbiornik jedynie po odchyleniu jest tam jakieś trafo mostek , prostowniczy albo ze dwa.
    Jaki to typ sterownia ?? Czy można zwiekszyć napięcie w okolice 400 ??
    Rozebrałem bardziej górną puszkę i jest tam potrójne trafo/dławik , mostek prostowniczy , i szyny połączeniowe , wogóle nie ma tam regulacji
    Tutaj film jak to wygląda

https://www.youtube.com/watch?v=uZiFdisvews&feature=youtu.be

Zauważyłem też jak pracuje silnik 3f a w gniazdo 1f podłączę żarówkę 60W to migocze po odłączeniu silnika trochę mniej. Coś jednak jest popsute w tym sprzęcie :(
    Pozdr
  • Poziom 12  
    Nikt nie wie na jakiej zasadzie działa ten regulator i dlaczego podaje około 375 V miedzy każdą fazą ??
    I czy da się zrobić żeby miał 400V miedzy fazowego bo 375 V jednak trochę mało
  • Poziom 43  
    don vito19 napisał:
    Nikt nie wie na jakiej zasadzie działa ten regulator i dlaczego podaje około 375 V miedzy każdą fazą ??
    I czy da się zrobić żeby miał 400V miedzy fazowego bo 375 V jednak trochę mało

Regulacja odbywa się na zasadzie wzmacniacza magnetycznego ( ten potrójny autotransformator) i mostek. Dalej są dwie możliwosci - wzbudzenie (magnesowanie wirnika) poprzez pierścienie ślizgowe i szczotki (zatem je sprawdzić) albo przez dodatkowe uzwojenie na stojanie (bezszczotkowiec) i wówczas prawdopodobne uszkodzenie jednej z diod na wirniku. (są dwie).
  • Poziom 12  
    Są szczotki , nie wyjmowałem , szczotko trzymacza , pierścienie ślizgowe w idealnym stanie bez rys nadpaleń więc założyłem że szczotki mają dobry styk .
    Oprócz tego potrójnego trafa jest jeszcze mostek i raczej wszystko , nie widzę żadnej regulacji . prądnica w statorze ma jakieś chyba uzwojenia kontrono-pomocnicze bo bardzo dużo kabli z niej wychodzi . Napięcie jest stabilne 1f 220 V . Na miedzy fazowym max 380 V
    A może silnik ma nie odpowiednie ( za małe obroty ) ??
    Sam stojan jak i wirnik wygląda bardzo zdrowo , tak samo te transformatory w sterowaniu i całe okablowanie
    Rozważam też opcje że ten typ tak ma i jest ustawiony na 380 V , po kupnie robię mu przegląd i pomiary stąd te pytania .
  • Poziom 43  
    don vito19 napisał:
    nie widzę żadnej regulacj
    Napisałem powyżej, że jest stabilizowanie napięcia wyjściowego, a nie regulacja. Można to nazwać samoregulacją. Kup sobie, Kolego Szanowny najtanszy czestotliwościomierz rezonansowy na ,,Alleluja" i tym ustawisz idealnie obroty silnika (częstotliwość) o taki
    Agregat Pramac ES8000 400V - Wskazówki dla użytkownika
  • Poziom 12  
    A czy częstotliwość ( obroty ) ma w tym przypadku wpływ na napięcie ??
    Z regulacją chodziło mi to że elektronicznym (AVR) jest potencjometr i można troszkę zmieniać .
    Wnioskuję że układ regulator prądnica jest sprawny i trzeba się pogodzić z napiciem 220/380 V ponieważ nie ma regulacji napięcia
    W sieci mam 400-410 V i maszyna którą napędzam agregatem ( kompresor , pompa próżniowa) pracują minimalnie na mniejszych obr.
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    don vito19 napisał:
    Oczywiście. Napięcie ma byc poprawne przy 50 Hz, czyli przy 3.000 rpm. Dlatego czestościomierz jest lepszy od woltomierza.
  • Poziom 12  
    Krzysztof Kamienski napisał:
    don vito19 napisał:
    Oczywiście. Napięcie ma byc poprawne przy 50 Hz, czyli przy 3.000 rpm. Dlatego czestościomierz jest lepszy od woltomierza.

I o to mi chodziło , bo tak patrząc na ten regulator to w nim nie ma się co popsuć o ile nie pójdzie z dymem .
    A czy ma sens pomiar obrotów obrotomierzem na przewód zapłonowy , ponieważ mam do niego dostęp ??
    I czy ogólnie taki typ agregatu że prądnica szczotkową i regulatorem bez elektroniki nadaje się do zasilenia lodówki , i prostego sterownika pieca z pompą i wentylatorem ??
  • Poziom 43  
    don vito19 napisał:
    A czy ma sens pomiar obrotów obrotomierzem na przewód zapłonowy
    Raczej niewielki, bo to malo dokładne.
    don vito19 napisał:
    I czy ogólnie taki typ agregatu że prądnica szczotkową i regulatorem bez elektroniki nadaje się do zasilenia lodówki , i prostego sterownika pieca z pompą i wentylatorem ??
    A dlaczego by nie ??
  • Poziom 12  
    Bo wszyscy krzyczą że do AGD to z AVR i stabilizacjami itp.
    I tak mam zamiar kupić niebawem miernik w granicach 150zł i tam będzie już pomiar Hz .
    Napiszę ile było Hz a jak za mało to czy po ustawieniu poprawnie napięcie wzrosło
    i żarówka przestała pulsować
  • Poziom 43  
    don vito19 napisał:
    Bo wszyscy krzyczą że do AGD to z AVR i stabilizacjami itp.
    A ja krzyczę wprost przeciwnie, bo chciał bym zobaczyć miny tych AVRowców, ogladąjacych spalony komputer czy lodowkę, bo w regulatorze jakiś MOSFET czy dioda Zenera zrobiło ,,bęc" :cry:
  • Poziom 12  
    O ile AVR , regulatory alternatorów , stabilizatory pojmuję zasadę działania .
    O tyle bez teorii i schematów tego regulatora na trafach nie pojmuję :) . Nic nie mogę o nim znaleźć żadnych schematów , a wydaje mi sie to ciekawe takie solidne i starodawne.
    Generalnie to myślałem że częstotliwość (obroty ) nie mają wpływu na założone napięcie , według mnie regler powinien dorzucić wzbudzenia aby utrzymać napięcie nawet przy 45 Hz
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Echhhh. Działa to w skrócie tak: Trzy przekładniki prądowo - napięciowe. Na każdym toroidzie nawinięte jest uzwojenie prądowe ( o małej impedancji) połączone w szereg z uzwojeniem prądnicy a wyjściem - odbiornikiem, uzwojenie napięciowe (o dużej impedancji) połączone równolegle z uzwojeniem prądnicy i uzwojenie wtórne.
    Trzy uzwojenia wtórne połączone są szeregowo i doprowadzone do prostownika mostkowego. Wytwarzane na nim napięcie stałe doprowadzone jest do szczotek, czyli uzwojenia wzbudzenia na wirniku. Układ znajduje się w równowadze napieciowej dla napiecia wyjściowego. W momencie obciązenia generatora prąd płynie przez uzwojenie prądowe, wzrasta napięcie na prostowniku, czyli na wirniku (wzbudzeniu) I tak to się odbywa w trzech fazach. Ponieważ jest to generator samowzbudny, zatem napięcie wyjsciowe jest proporcjonalne dla obrotów. Takie to trudne, Panie Pytalski ? :D
  • Poziom 12  
    Teraz jest zrozumiałe , bardzo przejrzysty opis którego nie udało mi się znaleźć .
    wygląda na to taki regulator powinien być bardzo stabilny wraz z upływem czasu ze względu na brak , elementów takich jak kondensatory i rezystory nastawne :)
    Nie jestem jeszcze pewny ile mogę pobrać mocy z gniazda 1f (230V )
  • Poziom 12  
    Witam
    Podłączyłem częstotliwościomierz rezonansowy . Przed regulacją miał 48 Hz w spoczynku . Ustawiłem w spoczynku 50.5 Hz pod dużym obciążeniem spada do 49 Hz
    Wszystko niby jest ok ale napięcie wyjściowe jest nadal 385-380 V miedzy faza i
    225 V jedna faza.
    Czy tak ma być ?? liczyłem na 400 V miedzy fazowego , wygląda na to że regulator jest ustawiony na 380 V , albo ten mój miernik jest za słabej jakości , sieci mierzy 400-410 V
    Napięcie pod obciążeniami jest stabilne , z tym że jestem w stanie dostrzec delikatne pulsowanie zwykłej żarówki
    Pozdr
  • Poziom 43  
  • Poziom 12  
    Ok . To dobrze , zadowolony jestem z zakupu. Olej wymieniony , częstotliwość ustawiona może czekać w pogotowiu .
    Myślałem tylko że będzie produkował w okolicach 400V ale co mu zrobię
    Myśle że prądnica NSM i silnik Hondy to dobra konfiguracja
    A co jaki czas go przepalać ?? bo może być tak czasami rok jest nie potrzebny , chodzi o to żeby prądnica cie straciłą magnetyzmu
  • Poziom 43  
  • Poziom 12  
    hmm co 21 dni , myślałem żeby odpalać tak co 3 miesiące i dobrze rozgrzać silnik spalinowy .
  • Poziom 43  
    @don vito19 To Zalecienie Producenta dla Sprzetu Wojskowego :D . Oczywiście, że możesz też co trzy miesiące. Ja stosuje dla swoich silników spalinowych czasookres 3 tygodnie, ze względu na wszechobecną wilgoć.
  • Poziom 12  
    Witam
    Trapi mnie jeszcze kwestia zabezpieczenia zwarciowego agregatu .
    Znalazłem manual mojej prądnicy
    http://www.nsmsrl.it/UserFiles/file/man/t100.pdf
    I tam z tego co widzę ten wyłącznik nie pełni roli bezpiecznika automatycznego
    Między złączami wirnika jest tylko warystor
    Czy ten warystor chroni przed uszkodzeniem dajmy na to kiedy w zasilanym silniku 3f nastąpiło by bez pośrednie zwarcie międzyfazowe ??
    Druga sprawa to w manualu zalecają ustawienie obrotów silnika bez obciążenia 3150 rpm co odpowiada 52.5 Hz , ja ustawiłem około 50.5 czy to za mało ?? z tego co piszą to obr mają być 3000 -2% +5% wygląda na to że lepiej jak szybciej się kręci
    Pozdrawiam