Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Morel Tempo 6 - Brak basu - ocena drzwi

enduros70 29 Gru 2017 19:05 1371 17
  • #1 29 Gru 2017 19:05
    enduros70
    Poziom 9  

Witam, czy zna ktoś objętość komory dla tych przetworników, bo wydaje mi się, że przez duże drzwi nie chcą grać poprawnie. Skleił bym wtedy paczki na sztukę co by dużo podpowiedziało.

Wrzucam też kilka zdjęć jak to wygląda, bo może ktoś wyłapie problem w montażu.

Zasila je Kenwood KDC-BT61U + Alpine 3549

Morel Tempo 6 - Brak basu - ocena drzwiMorel Tempo 6 - Brak basu - ocena drzwiMorel Tempo 6 - Brak basu - ocena drzwiMorel Tempo 6 - Brak basu - ocena drzwiMorel Tempo 6 - Brak basu - ocena drzwiMorel Tempo 6 - Brak basu - ocena drzwi

0 17
  • #2 29 Gru 2017 22:15
    powalla
    Moderator CarAudio

Kompletnie nie ma kickbasu, czy jest ale Twoim zdaniem za mało ? Tempo nie mają dużo basu , dopiero Tempo Ultra kopią zdecydowanie mocniej.
    Sprawdzałeś czy są podłączone w fazie?

0
  • #3 30 Gru 2017 18:50
    enduros70
    Poziom 9  

Fazy sprawdzałem. Jak się nie ruszy equalizerem mocno w górę i nie włączy podbicia to nie ma totalnie nic basu. Lepiej grają fabryczne głośniki w nowszych samochodach. Jest to strasznie irytujące, gdyż powstaje dziura w paśmie, której subwoofer nie uzupełni. Bym nie ciął tapicerki i zostawił je w nogach, gdybym się spodziewał takiej kiszki. Jakościowo grają pięknie. Czasówkami też się bawiłem jakby miało paść takie pytanie.

0
  • #4 31 Gru 2017 10:42
    Twu
    Poziom 14  

Wytłumienie drzwi wygląda ok. Co do samej obudowy i litrażu jeśli chodzi o bas bardziej liczy się odgrodzenie przedniej części głośnika od tylnej niż sama objętość. Z litrażem co najwyżej może być problem gdy jest za mały, wtedy głośnik nie ma czym "oddychać", gdy za duży akurat z ilością basu nie powinieneś mieć problemów.
    Jak masz ustawione filtry na wzmaku i radiu z przodu? Próbowałeś ustawić i zobaczyć jak grają 1 drzwi solo bez tyłu (suba)?

0
  • #5 31 Gru 2017 22:05
    enduros70
    Poziom 9  

Filtry wyłączone, drzwi sprawdzane pojedynczo.

0
  • #6 02 Sty 2018 12:57
    adam_1991r
    Poziom 24  

Pograj jakiś czas może się wygrzeją. Ten zestaw powinien już coś tam kickiem zagrać. Radzę włączyć filt hpf na 50 lub 63Hz. Suba daj na 50 i zobacz czy się fajnie nie zgrywają. Oczywiście dobrze ustaw czasówki żeby sub "grał z przodu"

0
  • #7 02 Sty 2018 13:26
    enduros70
    Poziom 9  

Te głośniki mam rok i do tego kupione używki także nie o wygrzewanie tu chodzi. Bas ma być i bez subwoofera.

0
  • #8 02 Sty 2018 13:34
    adam_1991r
    Poziom 24  

Chyba że tak. Z wooferów bardziej ma być kick niż bas. Jak dobrze wszystko ustawisz to będzie wrażenie że sub nie gra tylko właśnie woofery będą grały basem. Może po prostu za dużo od nich wymagasz. A seryjne granie często jest mocno basowe i dlatego jest wrażenie że tam jest mega bas. Mam do czynienia z oryginalnym audio Sony w Ford Focus mk2 i tam woofery grają mega basem. Ale już jego jakość i kontrola nie jest najlepsza. Ale większości ludziom się takie granie spodoba.

0
  • #9 02 Sty 2018 17:40
    enduros70
    Poziom 9  

Z moich puka jak z komputerowych głośniczków, które kiedyś każdy miał na biurku.

1
  • #10 03 Sty 2018 09:33
    adam_1991r
    Poziom 24  

To widocznie takie drzwi i nic z tym nie zrobisz. Musisz szukać innego zestawu. Ewentualnie zmiana wzmacniacza lub radia może by coś poprawiła w tym względzie. Ja bym się jeszcze upewnił czy ta polaryzacja na pewno jest ok. Zamień kabelek przy jednym głośniku, a nóż jednak się pomyliłeś gdzieś. Napisz jeszcze jak masz dokładnie ustawione radio i wzmacniacz. Chodzi mi głównie o cięcia. Bo wszystkie podbicia basu, sopranu, loudnessy itp. powinny być na 0. Jak masz ustawiony gain we wzmacniaczu i jakim subem uzupełniasz przód (tutaj też podaj jak masz wszystko ustawione). Możesz też napisać mniej więcej jak ustawiałeś czasówki.

Widzę że masz kenwooda. Kiedyś też się podobnym bawiłem u kogoś i przód też miał mało basu. Jak włożyłem tam alpine cde-195bt to różnica była bardzo duża. Zobacz sobie w instrukcji stronę 44. Tam się wybiera ten rodzaj samochodu (daj off) i te rozmiary głośników. Ja bym dał jak największy żeby nie odcinał czasem jakiegoś pasma. (w ogóle nie wiem czemu tam nie ma opcji off po prostu :D)

0
  • #11 03 Sty 2018 21:07
    enduros70
    Poziom 9  

No właśnie chciałem skręcić jakieś paczki na sztukę, aby wyeliminować litraż drzwi tylko nie mogę namierzyć jaki jest w miarę adekwatny pod te głośniki. Wtedy bym podłączył przewodem z drzwi bez ingerencji w cały system i było by jasne gdzie szukać przyczyny jak bas wróci. Jak już wcześniej pisałem, gdy zostawię EQ na flat i żadnego podbicia basu to gra jak z telefonu, subwoofer narazie zostawmy w spokoju, bo bez niego ma to brzmieć "normalnie". Przykre jest to, że przy sporym nakładzie pracy zerowy efekt, a inni na gołych blachach grają uczciwie. Wzmacniacz inny podpinałem.
    Mimo wszystko dzięki za odzew.

0
  • #12 03 Sty 2018 21:30
    adam_1991r
    Poziom 24  

Zrób obudowy około 10l i powinno być ok. Jk będą za duże to będziesz wrzucisz cukier do środka i będzie mniejsza objętość. Według mnie zestaw cały powinien ładnie grać i jak jest sub to musi on się uzupełniać z drzwiami a nie że każde osobno będzie ok, a jak się podłączy razem to może być kicha.

0
  • #13 03 Sty 2018 23:16
    Jarosx9
    Poziom 35  

adam_1991r napisał:
    cukier do środka i będzie mniejsza objętość.

Śledzę temat i ciekaw jestem o co chodzi z tym cukrem. Ile go wrzucić i w jakiej postaci (w kostkach, luzem itd.)?

0
  • #14 04 Sty 2018 08:04
    enduros70
    Poziom 9  

To może być cokolwiek co się nadaje do zmniejszenia pojemności, na przykład piasek w reklamówce.

1
  • #15 04 Sty 2018 09:50
    adam_1991r
    Poziom 24  

No dokładnie. Wrzucić coś co zabierze trochę objętości. Paczkę cukru, piasek w worku, cement, cokolwiek :D

1
  • #16 07 Sty 2018 09:29
    Twu
    Poziom 14  

Wsypać mąki i zrobić obudowę basreflex :D
    Obudowy 10l powinny być ok. Ogólnie takie uniwersalne obudowy pod sprawdzanie głośników, czy jak się nie zna ich parametrów robi się średnica w cm- 5= litraż obudowy. Nie wiem kto wymyślił takie obliczenie, na pewno nie powstanie z niego optymalna obudowa pod dany głośnik, jednak co mogę powiedzieć w praktyce się to sprawdza. Oczywiście mowa o skrzyniach zamkniętych, bass reflex już trzeba obliczać i tego się nie przeskoczy.

1
  • #17 06 Paź 2018 22:45
    enduros70
    Poziom 9  

Wracam z nowymi wieściami. Zapiąłem dzisiaj mocniejszy wzmacniacz i coś mnie tknęło, żeby usiąść na tylnej kanapie. SZOK ! Siedziałem prawie 2 godziny w samochodzie i nie mogłem uwierzyć co te morele robią. Całe pasmo się pojawiło, kopie aż czuć po klatce, a zejście jakby sub był odpalony, gdy puściłem pełne pasmo. Mam montować kierownicę z tyłu czy jakiś majster coś wymyśli ?

0
  • #18 08 Paź 2018 09:24
    Badvantage
    Poziom 1  

Witaj. Śledziłem temat od jakiegoś czasu. Otóż borykam się z podobnym problemem od zimy tego roku. Choć udało mi się w miarę dostroić cały system aby grało to powiedzmy porawnie, to i tak jestem pewien, że może być o wiele, wiele lepiej. Na samym początku i wytłumieniu drzwi byłem conajmniej rozczarowany. Koszta materiałów i sama praca prawie wcale nie zostały zwrócone przez polepszenie jakości czy ilości basu. Jednak po pewnym czasie odkryłem, że jak wyjdę z auta to bas slychac jak gdyby grał subwoofer. Pózniej zacząłem eksperymenty z rożnego rodzaju muzyką (siedząc już w środku). I muszę stwierdzić, że kick naprawdę robi swoje. Czuć to w fotelu, nawet lusterka boczne potrafią zadrzeć - nie mówiąc już o środkowym. Co do pytań odnośnie litrażu drzwi, to zazwyczaj głośniki z parametrem Qts wysokim lubią raczej duże obudowy bas refleks. Mój ma ten parametr na poziomie Qts-0.48 więc tu raczej pasuje obudowa
    średnia. Co innego kiedy mamy obudowę zamkniętą. Zazwyczaj jest raczej mała. Sam myślałem nad budową „paczek” dla moich głośników, jednak kick panel leżący na podłodze odpada. W grę wchodzi tylko obudowa umieszczona w drzwiach. Niestety wiąże się to z dużym nakładem pracy, a obecnie nie mam zbyt czasu na to. Może kiedyś.
    P.S. Jeśli chcesz mogę nagrać kilka filmów z różnych miejsc odsłuchu w wolnym czasie. Dodam tylko, że muszę podbijać niskie tony w radiu i wzmaczniczu.

0