Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Układ automatycznego kasowania luzu na śrubie napędowej - Frezarka CNC

drzasiek 29 Dec 2017 19:09 16188 14
  • Układ automatycznego kasowania luzu na śrubie napędowej - Frezarka CNC

    Witam,
    Konstrukcja, którą chcę tutaj opisać jest modyfikacją dotychczasowego rozwiązania, a temat służy przekazaniu pomysłu i sprowokowaniu dyskusji na temat tego rozwiązania.

    Posiadam frezarkę CNC własnej konstrukcji, w której napęd przekazywany jest za pomocą śrub trapezowych (rozwiązanie proste, popularne i stosunkowo tanie). W celu kasowania luzu na śrubie zastosowałem pierwotnie 2 nakrętki skontrowane i skręcone w mocowaniu.

    Układ automatycznego kasowania luzu na śrubie napędowej - Frezarka CNC

    Układ ten sprawował się bardzo dobrze i... bardzo krótko. Pomimo, iż na początku byłem zadowolony z tego rozwiązania, przekonany że kasowanie luzu nie będzie konieczne zbyt często, nie przewidziałem szybkiego dostępu do nakrętek. Pomimo, że frezarka jest łatwo rozkręcana, kasowanie luzu jest kłopotliwe, a już po wykonaniu kilku drobnych detali luz zmierzony wynosił 0.1mm!!!

    W sieci często spotykałem sposoby na automatyczne kasowanie luzu poprzez dołożenie pomiędzy nakrętki silnej sprężyny rozprężnej.
    Ale przecież to jest bez sensu! Czemu wszyscy to powielają, przecież to nie działa, już na pierwszą myśl widać, że aby przy obróbce kasowanie działało, sprężyna powinna rozpychać nakrętki z siłą większą od siły podczas obróbki.

    Nadeszła zima i nadeszła znowu motywacja do zabawy w CNC, tak więc na szybko wymyśliłem sposób kasowania luzu. Sposób bardzo szybki, pierwszy, który przyszedł mi do głowy. Poszperałem w internecie, jednak nigdzie nie znalazłem podobnego rozwiązania. Może mój pomysł ma dużą wadę, której teraz nie zauważam. Stąd postanowiłem sprowokować dyskusję na ten temat.

    Pomysł polega na zamocowaniu jednej z nakrętek na sztywno i wymuszeniu obrotu na drugiej nakrętce poprzez sprężynę. Nakrętka obracając się, kontruje na śrubie obie nakrętki pomiędzy ściankami. W ten sposób luz jest automatycznie kasowany, a nakrętki są zamocowane na sztywno.
    Poniżej kilka zdjęć i film z pomiaru luzu (0.01 mm).

    Układ automatycznego kasowania luzu na śrubie napędowej - Frezarka CNCUkład automatycznego kasowania luzu na śrubie napędowej - Frezarka CNC



    Cool? Ranking DIY
    About Author
    drzasiek
    CNC specialists
    Offline 
    Z wykształcenia mgr inż. w kierunku elektronika i telekomunikacja. Z Zawodu Konstruktor - Elektronik. Z Zamiłowania - konstruktor maszyn i urządzeń.
    Has specialization in: avr, arm embedded systems, maszyny cnc
    drzasiek wrote 2188 posts with rating 3208, helped 106 times. Been with us since 2009 year.
  • #2
    Anonymous
    Anonymous  
  • #3
    drzasiek
    CNC specialists
    Zapadka tutaj nie miałaby co robić, tylko zbędna komplikacja.
    Jedna z nakrętek jest nieruchoma, druga obracana jest sprężyną. Sprężyna jest tutaj bardzo słaba, służy tylko do wstępnego napięcia nakrętki, dalsze napinanie załatwia tarcie. Dopóki tarcie śruba-nakrętka jest większe niż tarcie nakrętka-obudowa, nakrętka się napina. Podczas kręcenia w drugą stronę, śruba lekko odpuszcza nakrętce ruchomej a pcha nakrętkę nieruchomą, co nie spowoduje odkręcenia nakrętki ruchomej.
  • #4
    koloboro
    Level 15  
    Bardzo pomysłowe. Ale czy nie może dojść do takiej sytuacji, że ruchoma nakrętka na tyle mocno zakontruje śrubę trapezową, że silnik zgubi kroki. Nie znam budowy Twojej maszyny. Patrzę przez pryzmat mojej frezarki. Też walczę z kasowaniem luzu na trapezówkach. Narazie zrobiłem sposobem jak opisywałeś tzn. na kontrę. I przy mocniejszym skontrowaniu silniki gubiły kroki, a zmniejszanie prędkości posuwu nie jest dla mnie zadowalającym rozwiązaniem. Mam dobry dostęp więc regulacja nie stanowi problemu. Aczkolwiek zamówiłem śruby kulowe. Na alli ceny całkiem przystępne. Nie wiem jak z wytrzymałością. Pożyjemy zobaczymy. Frezuję głównie PCB.
  • #5
    bb84
    Level 21  
    Kombinowałeś z pojedynczą nakrętką z poliamidu ?
  • #6
    Anonymous
    Anonymous  
  • #7
    koloboro
    Level 15  
    bb84 wrote:
    Kombinowałeś z pojedynczą nakrętką z poliamidu ?


    Nie. Na razie na kontrę daje radę. Czekam na śruby kulowe.
  • #8
    drzasiek
    CNC specialists
    Brzecyscykievic wrote:
    drzasiek wrote:
    Ale przecież to jest bez sensu! Czemu wszyscy to powielają
    Bo nie istnieje ryzyko zakleszczenia takiego układu. W rozwiązaniu które prezentujesz jest takie ryzyko.

    No ale to, że nie ma ryzyka zakleszczenia nie znaczy, że trzeba układ komplikować w sposób który nie działa. Bo skoro nie działa to po co on jest montowany?

    Co do mojego sposobu, już zostało ustalone, że faktycznie istnieje ryzyko zakleszczenia się nakrętek w przypadku wjechania ze śruby wyrobionej w miejsce mniej zużyte. Ale dopóki zakleszczenie nie wystąpi (o ile wogóle wystąpi), to układ kasuje luz prawidłowo.
    Co do wystąpienia zakleszczenia to trzeba zweryfikować w rzeczywistości. Ja widzę takie ryzyko ale w szansie 50%. Dodatkowo zużywanie się nakrętek na pewno będzie o wiele szybciej postępować niż zużycie śruby, być może na tyle szybko, że sama wymiana nakrętek będzie konieczna wcześniej niż różnica w zużyciu śruby będzie na tyle duża aby zakleszczyć układ. A przy wymianie nakrętek można wymienić śrubę, która w moim układzie kosztuje 3 zł.
  • #9
    NIXIE_123
    Level 34  
    A ja spotkałem się z innym rozwiązaniem napędu stołu/bramy. Zobaczie sami:
    Układ automatycznego kasowania luzu na śrubie napędowej - Frezarka CNCUkład automatycznego kasowania luzu na śrubie napędowej - Frezarka CNC

    Dużo prostsze. Silnik na bramie. Naciąg paska na jednym z końców. Według mnie jest to lepsze rozwiązanie (jeżeli zastosować dobry pasek co by się nie rozciągał). Myślę że do amatorskich cnc jak znalazł.
  • #10
    Anonymous
    Anonymous  
  • #12
    Anonymous
    Anonymous  
  • #14
    Doominus
    Level 34  
    NIXIE_123 wrote:

    Dużo prostsze. Silnik na bramie. Naciąg paska na jednym z końców. Według mnie jest to lepsze rozwiązanie (jeżeli zastosować dobry pasek co by się nie rozciągał). Myślę że do amatorskich cnc jak znalazł.


    To do amatorskich prac z niskim obciążeniem będzie ok.
    Jednak listwa zębata jest tutaj lepszym rozwiązaniem przy takim układzie silnika.
  • #15
    koloboro
    Level 15  
    Witam
    W końcu dotarły śruby kulowe z ali i powiem Wam, że nigdy więcej trapezówek. Mniejsze opory, większa prędkość no i na razie brak luzów. Zobaczymy jak to będzie w dłuższej perspektywie ale na razie jest ok. Ceny są już bardzo atrakcyjne także polecam. Robią na wymiar, obrobione końce lub nie jak kto woli.