Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ automatycznego kasowania luzu na śrubie napędowej - Frezarka CNC

drzasiek 29 Gru 2017 19:09 9084 14
 • Układ automatycznego kasowania luzu na śrubie napędowej - Frezarka CNC

  Witam,
  Konstrukcja, którą chcę tutaj opisać jest modyfikacją dotychczasowego rozwiązania, a temat służy przekazaniu pomysłu i sprowokowaniu dyskusji na temat tego rozwiązania.

  Posiadam frezarkę CNC własnej konstrukcji, w której napęd przekazywany jest za pomocą śrub trapezowych (rozwiązanie proste, popularne i stosunkowo tanie). W celu kasowania luzu na śrubie zastosowałem pierwotnie 2 nakrętki skontrowane i skręcone w mocowaniu.

  Układ automatycznego kasowania luzu na śrubie napędowej - Frezarka CNC

  Układ ten sprawował się bardzo dobrze i... bardzo krótko. Pomimo, iż na początku byłem zadowolony z tego rozwiązania, przekonany że kasowanie luzu nie będzie konieczne zbyt często, nie przewidziałem szybkiego dostępu do nakrętek. Pomimo, że frezarka jest łatwo rozkręcana, kasowanie luzu jest kłopotliwe, a już po wykonaniu kilku drobnych detali luz zmierzony wynosił 0.1mm!!!

  W sieci często spotykałem sposoby na automatyczne kasowanie luzu poprzez dołożenie pomiędzy nakrętki silnej sprężyny rozprężnej.
  Ale przecież to jest bez sensu! Czemu wszyscy to powielają, przecież to nie działa, już na pierwszą myśl widać, że aby przy obróbce kasowanie działało, sprężyna powinna rozpychać nakrętki z siłą większą od siły podczas obróbki.

  Nadeszła zima i nadeszła znowu motywacja do zabawy w CNC, tak więc na szybko wymyśliłem sposób kasowania luzu. Sposób bardzo szybki, pierwszy, który przyszedł mi do głowy. Poszperałem w internecie, jednak nigdzie nie znalazłem podobnego rozwiązania. Może mój pomysł ma dużą wadę, której teraz nie zauważam. Stąd postanowiłem sprowokować dyskusję na ten temat.

  Pomysł polega na zamocowaniu jednej z nakrętek na sztywno i wymuszeniu obrotu na drugiej nakrętce poprzez sprężynę. Nakrętka obracając się, kontruje na śrubie obie nakrętki pomiędzy ściankami. W ten sposób luz jest automatycznie kasowany, a nakrętki są zamocowane na sztywno.
  Poniżej kilka zdjęć i film z pomiaru luzu (0.01 mm).

  Układ automatycznego kasowania luzu na śrubie napędowej - Frezarka CNCUkład automatycznego kasowania luzu na śrubie napędowej - Frezarka CNC

  Link


  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
 • #2 29 Gru 2017 19:24
  Art.B
  Specjalista Automatyk

  Bardzo fajne rozwiązanie. Proponuję uzupełnić o małą zapadkę (np. rozwiązaną analogicznie jak w kluczu z grzechotką) współpracującą z zębami naciętymi na ruchomej nakrętce, co umożliwi zastosowanie słabej sprężyny i uniemożliwi cofanie nakrętki przy większym współczynniku tarcia w układzie śruba-nakrętka.

 • #3 29 Gru 2017 22:02
  drzasiek
  Specjalista - Mikrokontrolery

  Zapadka tutaj nie miałaby co robić, tylko zbędna komplikacja.
  Jedna z nakrętek jest nieruchoma, druga obracana jest sprężyną. Sprężyna jest tutaj bardzo słaba, służy tylko do wstępnego napięcia nakrętki, dalsze napinanie załatwia tarcie. Dopóki tarcie śruba-nakrętka jest większe niż tarcie nakrętka-obudowa, nakrętka się napina. Podczas kręcenia w drugą stronę, śruba lekko odpuszcza nakrętce ruchomej a pcha nakrętkę nieruchomą, co nie spowoduje odkręcenia nakrętki ruchomej.

 • #4 30 Gru 2017 18:30
  koloboro
  Poziom 15  

  Bardzo pomysłowe. Ale czy nie może dojść do takiej sytuacji, że ruchoma nakrętka na tyle mocno zakontruje śrubę trapezową, że silnik zgubi kroki. Nie znam budowy Twojej maszyny. Patrzę przez pryzmat mojej frezarki. Też walczę z kasowaniem luzu na trapezówkach. Narazie zrobiłem sposobem jak opisywałeś tzn. na kontrę. I przy mocniejszym skontrowaniu silniki gubiły kroki, a zmniejszanie prędkości posuwu nie jest dla mnie zadowalającym rozwiązaniem. Mam dobry dostęp więc regulacja nie stanowi problemu. Aczkolwiek zamówiłem śruby kulowe. Na alli ceny całkiem przystępne. Nie wiem jak z wytrzymałością. Pożyjemy zobaczymy. Frezuję głównie PCB.

 • #5 31 Gru 2017 13:43
  bb84
  Poziom 21  

  Kombinowałeś z pojedynczą nakrętką z poliamidu ?

 • #6 01 Sty 2018 12:31
  3080496
  Użytkownik usunął konto  
 • #7 01 Sty 2018 15:45
  koloboro
  Poziom 15  

  bb84 napisał:
  Kombinowałeś z pojedynczą nakrętką z poliamidu ?


  Nie. Na razie na kontrę daje radę. Czekam na śruby kulowe.

 • #8 02 Sty 2018 10:37
  drzasiek
  Specjalista - Mikrokontrolery

  Brzecyscykievic napisał:
  drzasiek napisał:
  Ale przecież to jest bez sensu! Czemu wszyscy to powielają
  Bo nie istnieje ryzyko zakleszczenia takiego układu. W rozwiązaniu które prezentujesz jest takie ryzyko.

  No ale to, że nie ma ryzyka zakleszczenia nie znaczy, że trzeba układ komplikować w sposób który nie działa. Bo skoro nie działa to po co on jest montowany?

  Co do mojego sposobu, już zostało ustalone, że faktycznie istnieje ryzyko zakleszczenia się nakrętek w przypadku wjechania ze śruby wyrobionej w miejsce mniej zużyte. Ale dopóki zakleszczenie nie wystąpi (o ile wogóle wystąpi), to układ kasuje luz prawidłowo.
  Co do wystąpienia zakleszczenia to trzeba zweryfikować w rzeczywistości. Ja widzę takie ryzyko ale w szansie 50%. Dodatkowo zużywanie się nakrętek na pewno będzie o wiele szybciej postępować niż zużycie śruby, być może na tyle szybko, że sama wymiana nakrętek będzie konieczna wcześniej niż różnica w zużyciu śruby będzie na tyle duża aby zakleszczyć układ. A przy wymianie nakrętek można wymienić śrubę, która w moim układzie kosztuje 3 zł.

 • #9 02 Sty 2018 19:40
  NIXIE_123
  Poziom 28  

  A ja spotkałem się z innym rozwiązaniem napędu stołu/bramy. Zobaczie sami:
  Układ automatycznego kasowania luzu na śrubie napędowej - Frezarka CNCUkład automatycznego kasowania luzu na śrubie napędowej - Frezarka CNC

  Dużo prostsze. Silnik na bramie. Naciąg paska na jednym z końców. Według mnie jest to lepsze rozwiązanie (jeżeli zastosować dobry pasek co by się nie rozciągał). Myślę że do amatorskich cnc jak znalazł.

 • #11 02 Sty 2018 19:47
  NIXIE_123
  Poziom 28  

  Za małe przełożenie a co za tym idzie dokładność? Można dołożyć zębatkę ewentualnie nawet przekładnię ślimakową

 • #14 03 Sty 2018 00:02
  Doominus
  Poziom 34  

  NIXIE_123 napisał:

  Dużo prostsze. Silnik na bramie. Naciąg paska na jednym z końców. Według mnie jest to lepsze rozwiązanie (jeżeli zastosować dobry pasek co by się nie rozciągał). Myślę że do amatorskich cnc jak znalazł.


  To do amatorskich prac z niskim obciążeniem będzie ok.
  Jednak listwa zębata jest tutaj lepszym rozwiązaniem przy takim układzie silnika.

 • #15 02 Lut 2018 19:57
  koloboro
  Poziom 15  

  Witam
  W końcu dotarły śruby kulowe z ali i powiem Wam, że nigdy więcej trapezówek. Mniejsze opory, większa prędkość no i na razie brak luzów. Zobaczymy jak to będzie w dłuższej perspektywie ale na razie jest ok. Ceny są już bardzo atrakcyjne także polecam. Robią na wymiar, obrobione końce lub nie jak kto woli.