Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór anteny wzmacniającej sygnał internetu w Cyfrowym Polsacie

29 Gru 2017 22:05 1350 18
  • Poziom 3  
    Witam,
    Potrzebuję anteny wzmacniającej sygnał internetu. Po przejrzeniu szeregu opinii okazało się że do wyboru odpowiedniej anteny istotna jest m.in. lokalizacja. Jako że nie znam się dobrze na parametrach technicznych liczę na pomoc w dobraniu modelu.
    Antena będzie zamontowana w terenie przygranicznym - wieś Saki, 17-250 Kleszczele. Internet dostarcza mi Cyfrowy Polsat (ale wciąż mogę z niego zrezygnować - może ktoś poleca innego operatora dla tego terenu?), który najbliższy nadajnik ma ponoć w miejscowości Malinniki. Modem z którego korzystam to D-Link DWR-921.
    Czy ktoś pomógłby mi dobrać odpowiedni sprzęt?

pozdrawiam
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Specjalista Sieci, Internet
    Tak , ja doradzę. Spakuj ten szajs z CP i oddaj im to jak najprędzej. Dużo lepszą ofertę ma Plus gdzie sprzęt przynajmniej masz na własność i na raty. Weź z B315( rata 13,50m-c) lub B525( rata 19,50m-c, router z LTE-A). W CP sprzęt jest na użyczenie i co m-c płacisz dzierżawę 9 zł/m-c i musisz go oddać. DWR-921 to słaby router. Mieszkasz w miejscu gdzie Plus/CP ma na LTE zasięg z BTS-a Malinniki. Pytanie podstawowe czy to na LTE1800Aero2 czy LTE800Sferii bo są tam te pozwolenia. Trzeba to zweryfikować bo to istotne ale raczej to LTE1800Aero2. Wyboru nie masz za dużego bo w Sakach tylko szczątkowy zasięg z LTE800 w Orange i T-Mobile z BTS-a Koszki .
  • Poziom 3  
    Dziękuję - noszę się z tym zamiarem od tygodnia. Twoje zdanie ułatwia mi podjęcie decyzji :-)
    Jeżeli chodzi o Plusa, to w tym miejscu testowany był też modem Huawei - bardzo marny zasięg - Cyfrowy Polsat jest o niebo lepszy. Zresztą zasięgu telefonicznego Plusa nie da się tutaj złapać, internet co prawda jest chyba na innych częstotliwościach nadawany, ale i tak na tym modemie właściwie nie działał... Czyli do testów zostaje jeszcze Aero2 lub ew. Sferia jeżeli dobrze rozumiem w połączeniu z jednym z wymienionych modemów?
  • Pomocny post
    Specjalista Sieci, Internet
    Ale Plus i CP korzystają z tej samej sieci na LTE i 3G , to tylko dwie marki jednego właściciela. Oferta Plusa ze sprzętem lepsza bo przynajmniej po 2 latach jest twój. Korzystają z LTE1800Aero2 lub LTE800 Sferii a w miastach z nielicznych BTS-ów LTE2600Plusa. Teraz Plus buduje LTE900. Aero2, Sferia czy Plus to własność Solorza czyli Cyfrowego Polsatu. To strefa przygraniczna więc są problemy bo brak uzgodnień z Białorusią w paśmie 800-900MHz. Jeśli to LTE1800Aero2 dociera do ciebie z BTS-a Malinniki to konieczna będzie antena Dual LTE na 1800MHz.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 3  
    Ok - teraz już wiem. Dowiem się w takim razie o szczegóły czy korzystają z LTE1800Aero2, czy z LTE800 Sferii.
    A jeżeli taka antena będzie niezbędna (rozumiem, że w przypadku LTE1800Aero2 - tak, a w przypadku LTE800 Sferii - nie), to którą najlepiej wybrać?
  • Poziom 3  
    W punkcie obsługi Plus powiedziano mi, że na tym maszcie pracują na paśmie Aero2 - jak potwierdzę na forum, to dam znać.

pozdrawiam.
    To się dużo dowiedziałeś, aero2 działa na UMTS900 i to jest potwierdzone i na LTE1800 i to trzeba zweryfikować na forum Plusa. Konsultanci operatora chętnie się dziela takimi informacjami.
  • Poziom 3  
    Na wspomnianym forum pojawiła się informacja od pracownika PLUS-a, że na tym nadajniku w Malinnikach jest LTE800 i LTE1800. Podsumowując stacja posiada U900, LTE800 i LTE1800. Czy jeszcze jakieś informacje są niezbędne do pozyskania? Jaki w związku z tym powinien być dobrany model anteny, biorąc pod uwagę modem B315?
    Masz tego B315, robiłeś jakieś testy sygnału, prędkości na LTE1800 i LTE800? na tym routerze za pomocą LTEWatchH , Toolbox 0.9 można po kolei wymusić pasma LTE, pokażą parametry sygnału i CID BTS-a, dla każdego speedtest. Testy z B315 na zewnątrz. Na LTE800 sferia ma 5 MHz pasma w MIMO2x2 i DL do 37,5Mb/s , zasięg lepszy ale działa z reguły wolno. Pozwolenie na LTE800Sferii wygasa z końcem roku, Plus nie zamierza go przedłużać. Brak pozwoleń na LTe900 Plusa w tej okolicy. Na LTE1800Aero2 ma 20MHz w MIMO2x2 i DL do 150Mb/s, zasięg dużo mniejszy. Pokaż screeny z testów pasm LTE za pomocą http://www.lte-anbieter.info/ltewatch/count_huawei.php?Datei=ltewatch_h
  • Poziom 3  
    Poniżej załączam obrazy, o których mowa wyżej - ze względu na to, że się na tym nie znam, wrzucam to co wydawało mi się właściwe - mam nadzieję, że o to chodziło. Test na oknie na 1 piętrze, które mniej więcej wychodzi na stronę z masztem w Malinnikach.
    800:
    Dobór anteny wzmacniającej sygnał internetu w Cyfrowym PolsacieDobór anteny wzmacniającej sygnał internetu w Cyfrowym Polsacie
    1800:
    Dobór anteny wzmacniającej sygnał internetu w Cyfrowym PolsacieDobór anteny wzmacniającej sygnał internetu w Cyfrowym Polsacie

Jeszcze było takie pasmo do wyboru - LTE-advanced:
    A jak wygladaja prędkości na każdym z pasm? LTE-A nie jest obsługiwane przez B315, łączy wtedy i tak z LTE180Aero2. Sygnał na LTE800 słaby, niski SINR . Na LTE1800 tragiczny. Wystaw B315 na zew. parapet i zrób testy sygnału i speedtest.
  • Poziom 3  
    Ze względu na to, że nie wiem jakie wartości powinny osiągać wszystkie te parametry, pozostaje mi wierzyć, że rzeczywiście jest tak tragicznie...
    Poniżej testy na parapecie na zewnątrz - przy ładnej, słonecznej pogodzie, lekkim mrozie i niewielkim wietrze (gdy pada lub silnie wieje łącze właściwie siadało).
    1800:

I test szybkości:

800:

I test szybkości:
    Speedtesty zrobione o godzinie 13 nie oddają realnie wartości łącza, trzeba zrobić w godzinach wieczornych gdy ruch sieciowy na BTS-ie jest duży. Sygnał na zewnątrz uległ poprawie, wyższy SINR potwierdza wzrost DL/UL. Parametry powinny wyglądać tak http://jackiewiczowie.blogspot.com/2014/10/parametry-sygnau-lte.html w domu na LTE800 są na granicy a na LTE1800 nawet za oknem kiepskie.
  • Poziom 3  
    Załączam testy prędkości w godzinach wieczornych:
    1800:

800:
  • Pomocny post
    Czyli wszystko jasne, pozostaje korzystać z LTE1800aero2. LTE800 Sferii zapchane DL<UL, Do LTE1800 potrzebna antena dualna LTE1800MHz.
  • Poziom 3  
    Czy w związku z tym mam na sztywno ustawić pasmo 1800, czy pozostawić automatyczne przełączanie?
    A jeżeli chodzi o antenę, to dobre opinie miały te z firmy Cybertech, w rozsądnej cenie jest np. ta: http://www.cybertech.com.pl/p115,antena-dualna-lte-4g-15dbi-mimo.html - czy ten sprzęt jest godny polecenia na warunki jakie u mnie panują?
    Ten modem B315 ma dwa wejścia na antenę - zastanawiam się, czy w związku z tym dwie anteny ustawione koło siebie dadzą istotną poprawę sygnału? Czy wystarczy tylko jedna?
    A może ten drugi modem B525, odbierający pasmo LTE-advanced może coś zmienić?
  • Pomocny post
    W Plusie agregacja LTE1800Aero2 z wolnym LTE800 Sferii niewiele daje, B525 musi mieć co agregować, poza tym pozwolenia na LTE800 wygasają za rok. Wymuś tylko LTE1800. antena OK, kabel jak najkrótszy http://www.cybertech.com.pl/p140,antena-dualna-lte-4g-15dbi-mimo-do-huawei-b315-b310.html od razu z SMA do B315. Oczywiście jedna bo to antena dualna z dwoma kablami.