Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kabel koncentryczny a zakłócenia - dobór kabla

lriuqs 02 Sty 2018 20:02 4293 54
    lriuqs
    Poziom 3  
    Sugerowałem się opinią jak dobrze pamiętam DVBsklep. Najlepsza jakość do ceny. Stwierdziłem również, że jak na antenie pokojowej DVB-T Signal znośnie wszystko działało przez zimę, to praktycznie byle jaka antena zewnętrzna będzie nieporównywalnie lepsza.

Zastanawiam się już też nad kupnem nowej anteny, jeśli tej nie da rady jakoś odratować.

Czy taka byłaby dobrym rozwiązaniem?
    http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_uh...ol_44-21-69_tri_digit_eco_dvb-t_uhf_A2660.htm

Jak rozpoznać czy antena ma dipol zamknięty? Na tej stronie nie widzę informacji o tym, chyba że to jeszcze jakoś inaczej się nazywa.
  • Pomocny post
    LeDy
    Poziom 43  
    A może tak antenę siatkową? ASP-8 np.? Z symetryzatorem.
    lriuqs
    Poziom 3  
    Też myślałem o siatkowej, widzę że i sąsiedzi na dachach mają. Cenowo nawet lepiej to wygląda.

Będzie to lepsze rozwiązanie? Czy taką antenę też mam mniej więcej nakierować w stronę nadajnika?
    zworys
    Poziom 39  
    Ewidentnie we wtyku przy rozgałęźniku widać druty oplotu na wewnętrznej izolacji. Czy dotykają do środkowego nie wiadomo ale ten wtyk jest podejrzany W antenie masz tylko pasywny symetryzator i filtr LTE - nie ma czynnej elektroniki
    _kli_
    Poziom 36  
    lriuqs napisał:
    Miejsce odbioru to 20-362
    lriuqs napisał:
    łapie mi teraz tylko MUX1 (k.23)

Czyli Lublin, a na k.23 nie nadaje mux-1, tylko mux-3. Podejrzewam że w pobliżu masz doświetlenie mux-3 na ul. Raabego. Wygląda na to że odbierasz sygnał z tego doświetlenia na samym kablu.
    Przy zakupie nowej anteny pasowałyby uwzględnić możliwość odbioru na niej mux-8.
    lriuqs
    Poziom 3  
    Postaram się założyć nowe wtyki jutro jeśli znajdę na to czas. Jeśli to nic nie da, to chyba coś z tą anteną musi być nie tak. Może kręcąc nią rzeczywiście uszkodziłem jakoś tą płytkę.

Chociaż z tymi wtykami to nie wiem... Jak to wszystko zmontowałem 2 lata temu to telewizja działała - z zakłóceniami do opanowania, ale działała. Od tamtej port do teraz wtyków przy rozgałęźniku nie ruszałem. Ogólnie są w średnio dostępnym miejscu więc nikt z domowników też raczej tam nie grzebał.

No nic. postaram się zrobić test do końca tygodnia i dam znać.

Dodano po 5 [minuty]:

_kli_ napisał:
    Czyli Lublin, a na k.23 nie nadaje mux-1, tylko mux-3. Podejrzewam że w pobliżu masz doświetlenie mux-3 na ul. Raabego. Wygląda na to że odbierasz sygnał z tego doświetlenia na samym kablu.
    Przy zakupie nowej anteny pasowałyby uwzględnić możliwość odbioru na niej mux-8.

Chyba mi się te numerki pomyliły.
    Jak skieruję antenę na Piaski to łapie mi tego Muxa, jak na Raabego to tak samo, pomiędzy nimi jest jeszcze Boży Dar też z tamtego kierunku coś łapie. Jak antena jest ustawiona w innym kierunku to nic nie ma. Ta antena ogólnie łapała mi MUX-8, więc następna koniecznie musi mieć tą opcję. Ta siatkowa podana prze LeDy widzę, że ma taką możliwość.
    _kli_
    Poziom 36  
    lriuqs napisał:
    Może kręcąc nią rzeczywiście uszkodziłem jakoś tą płytkę

Możesz rozebrać puszkę antenową i oglądnąć płytkę symetryzatora, czy nie ma jakichś uszkodzeń.
    lriuqs napisał:
    Ta siatkowa podana prze LeDy widzę, że ma taką możliwość.

W sprzyjających warunkach powinna dać radę. Ale koniecznie wersja pasywna, ze względu na moce nadajnika.
    lriuqs
    Poziom 3  
    Na razie wymieniłem 1 wtyk. Użyłem wtyków zakupionych w Obi. Były w zestawie razem z tym narzędziem do ściągania izolacji. Nie wiem czy tak powinno być ale zakładając ten wtyk praktycznie ściąłem wszystkie te cienkie druciki. Tak też może być, czy to jakaś niewymiarowa tandeta i lepiej kupić coś lepszego.

Ogólnie nic się nie zmieniło w obrazie.

Rozumiem, że antena aktywna to jest taka która wymaga zasilania, pasywna tego nie wymaga.

Ta co podałem nie posiada podłączenia pod zasilacz. Jest więc anteną pasywną czy nie? Nie jestem w tym temacie biegły i zaczynam się już gubić.
    andpol 33
    Poziom 36  
    Antena z symetryzatorem nie wymaga zasilacza. Te "druciki" to ekran i nie mogą być poobcinane do zera. Nie może też żaden przywierać do żyły środkowej
    KOCUREK1970
    Specjalista Sieci, Internet
    lriuqs napisał:
    Rozumiem, że antena aktywna to jest taka która wymaga zasilania, pasywna tego nie wymaga.

Zasilacza i wzmacniacza antenowego.
    lriuqs napisał:
    Ta co podałem nie posiada podłączenia pod zasilacz. Jest więc anteną pasywną czy nie?

Sugeruje to antenę pasywną.

A w tej antenie obecnie jest na 100% symetryzator antenowy?
    lriuqs
    Poziom 3  
    andpol 33 napisał:
    Antena z symetryzatorem nie wymaga zasilacza. Te "druciki" to ekran i nie mogą być poobcinane do zera. Nie może też żaden przywierać do żyły środkowej

Do zera nie są poodcinane, jednak praktycznie większość ich została odcięta. Ten wtyk z Obi ma minimalnie mniejszą średnicę niż chociażby ten wtyk z 1 postu.

KOCUREK1970 napisał:
    A w tej antenie obecnie jest na 100% symetryzator antenowy?

Tak sugeruje opis produktu i LeDy mi ją polecił.

A dodam jeszcze, że upchałem kabel za TV i jakoś MUX3 działa praktycznie bez zakłóceń, ale innych Muxów nie łapie.

Chyba kupie po prostu nową antenę.

Polecacie tą co polecił mi LeDy:
    http://www.dipol.com.pl/antena_asp-8_z_symetryzatorem_A0028.htm

Czy coś lepszego znajdę. Powiedzmy, że mój budżet to 100 zł
    andpol 33
    Poziom 36  
    Weź lepiej zainwestuj w fachowca z miernikiem bo tu już 43 posty i jest coraz gorzej.
    lriuqs
    Poziom 3  
    Po to założyłem ten temat aby obyć się bez fachowca. Wydaje mi się, że po prostu uwaliłem tą antenę kiedy zacząłem nią kręcić. Wcześniej wszystko działało. Mimo, że ta instalacja nie była perfekcyjna dało się ją jakoś ogarnąć i można było spokojnie oglądać.

Tak czy siak jeśli antena jest zepsuta to byłoby miło wiedzieć na jaki model ją wymienić.
    andpol 33
    Poziom 36  
    Wrzuć zdjęcie tej anteny w środku.
    tomiok
    Poziom 33  
    lriuqs napisał:
    ...
    Przestawię antenę na poziomo trochę później, bo teraz nie mam jak i dam znać czy coś się zmieniło.

Nie później - tylko od tego należy zacząć.
    lriuqs
    Poziom 3  
    andpol 33 napisał:
    Wrzuć zdjęcie tej anteny w środku.

Załączam zdjęcia.
    Kabel koncentryczny a zakłócenia - dobór kablaKabel koncentryczny a zakłócenia - dobór kablaKabel koncentryczny a zakłócenia - dobór kablaKabel koncentryczny a zakłócenia - dobór kabla

1 i 4 trochę rozmazane, ale w miarę widać, że te 2 luty pośrodku są oderwane od płytki. Ogólnie podłączenie kabla się rusza.

tomiok napisał:
    Nie później - tylko od tego należy zacząć.

Przestawienie już zrobiłem jakiś czas temu i pisałem, że nic to nie dało.
  • Pomocny post
    zworys
    Poziom 39  
    Najpierw trzeba płytkę umyć jakimś alkoholem żeby usunąć osad i dokładnie obejrzec płytkę czy nie ma przerwanych /pękniętych ścieżek. Te dwa "srodkowe" punkty lutownicze to masa, jeśli dwa górne trzymają to pół biedy, bardziej istotny jest stan tego punktu w środku tych czterech lutów i scieżki do niego. Można spróbować usunąć pokrycie ochronne miedzi i podlutować jesz raz te oderwane punkty ale lepiej kupić nowy symetryzator, chyba że dobrze posługujesz się lutownicą lub znasz kogoś kto potrafi to DOBRZE naprawić...
    andpol 33
    Poziom 36  
    Ta, ciekawe, gdzie kupisz symetryzator do tej anteny? Lutownica w garść i polutować jeżeli coś jest urwane. Najważniejsza jest ciągłość na czerwonym odcinku.Kabel koncentryczny a zakłócenia - dobór kabla
    Tu najczęściej pęka ścieżka.
    lriuqs
    Poziom 3  
    No to chyba wracam do punktu wyjścia. Nowa antena.

Lutownicy nie mam, poza tym nigdy nie lutowałem. Moi znajomi też się takimi rzeczami nie zajmują i ogólnie w moich kręgach nie znam osoby która mogłaby mi takie coś naprawić.
    Symetryzatora raczej takiego nie dostanę, ale jeszcze poszukam.

Raczej to już teraz będzie za dużo zachodu z naprawą tego symetryzatora.

Jak nie znajdę jakiegoś pasującego symetryzatora do aktualnej anteny to chyba kupię tą antenę siatkową.
    _kli_
    Poziom 36  
    lriuqs napisał:
    Lutownicy nie mam, poza tym nigdy nie lutowałem. Moi znajomi też się takimi rzeczami nie zajmują i ogólnie w moich kręgach nie znam osoby która mogłaby mi takie coś naprawić.

Za parę groszy zrobi Ci to pierwszy lepszy punkt usług elektronicznych (RTV). Zapewne wyjdzie dużo taniej niż zakup siatki.
    LeDy
    Poziom 43  
    Nie dość , że polutuje to jeszcze sprawdzi czy są przejścia gdzie powinny być.
    lriuqs
    Poziom 3  
    raftronik napisał:
    Trzeba było kupić antenę z dipolem zamkniętym a nie ten złom.

I o to właśnie chodziło.

Z racji tego, że w tej antenie był jakiś niestandardowy symetryzator i nie znalazłem nikogo na miejscu kto by mi go sprawdził i naprawił zakupiłem antenę siatkową poleconą przez LeDy.

Antena zamontowana, że tak napiszę byle jak. Nie jest skierowana na żaden nadajnik. Wszystkie muxy łapie bez problemu i jak na razie bez zakłóceń. Dwa komputery włączone i pięknie wszystko działa. Wtyków już nie przerabiałem. Tak jak ostatnio porobiłem tak zostało. Dodałem sobie tylko przedłużenie kabla za pomocą beczki.

Dzięki serdecznie wszystkim za pomoc i poświęcony czas.