Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Parametry jakości energii elektrycznej.

kisiel78 29 Gru 2017 22:16 618 12
  • #1 29 Gru 2017 22:16
    kisiel78
    Poziom 9  

Witam.
    Zgłosiłem ostatnio do Taurona - problem migotanie światła.

W odpowiedzi podłączono mi rejestrator energii elektrycznej. Dostałem odpowiedz odnośnie pomiarów:
    L1 - nie spełnia wymogów rozporządzenia systemowego (dopuszczalny poziom 1.00, rzeczywisty 1.78 )
    L2- nie spełnia wymogów rozporządzenia systemowego (dopuszczalny poziom 1.00, rzeczywisty 1.77 )
    L3- nie spełnia wymogów rozporządzenia systemowego (dopuszczalny poziom 1.00, rzeczywisty 1.71 )

Ale odpowiedziano mi że pobór energii elektrycznej odbywa się nie zgodnie z umowa i dostawca nie musi się wywiązywać z umowy ponieważ:

współczynnik pobieranej mocy tg φ -sumaryczny współczynnik na wszystkich 3 fazach wynosi -0,7697 (dopuszczalny + 0,4) i jest niezgodny z rozporządzeniem systemowym i umowa.

Proszę o pomoc jak mogę rozwiązać ten problem. W liście informują ze może to być wina generatorów ,ups, zgrzewarki, oświetlenie Led.
    To jest nowy dom i mam tylko oświetlenie led czy mogę jakoś to osiągnąć normy.

Dziękuję i pozdrawiam

0 12
  • #2 02 Sty 2018 19:42
    WojcikW
    Poziom 38  

Dopuszczalny poziom czego? Albo jaja sobie robią, albo Ty nie przepisałeś uważnie tego co napisali. Co do niezgodnego z umową tgφ to może być wina LED. Zwłaszcza tania chińszczyzna o małej mocy jednostkowej, bo przepisy np. dotyczące współczynnika mocy LED są bardziej rygorystyczne dla większych mocy. Oczywiście chodzi o przepisy dotyczące producentów lub dystrybutorów LED. Niezgodny z umową tgφ nie powoduje migotania światła, ale jest to wygodne dla ZE bo mogą winę zepchnąć na odbiorcę. Zacznijmy od tego jakie masz oświetlenie LED. Dokładnie: producent, moc, współczynnik mocy PF, ilość sztuk. Poza LED dokłada się do tego jeszcze sprzęt RTV i komputery.

0
  • #3 02 Sty 2018 19:54
    retrofood
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

WojcikW napisał:
    Poza LED dokłada się do tego jeszcze sprzęt RTV i komputery.
    Wszystkie urządzenia zasilane zasilaczami impulsowymi co najmniej.

Czy możesz zamieścić odpowiedź Taurona? Oczywiście, usuń dane osobowe i adres.

0
  • #4 02 Sty 2018 21:16
    kisiel78
    Poziom 9  

Parametry jakości energii elektrycznej.Parametry jakości energii elektrycznej.

Cześć.
    Zamieszczam fotki odpowiedzi. Wróciłem do polski i zamieszkałem w nowym domu. Miałem kilka normalnych żarówek w garażu i było na nich widzialne migotanie tak jak czasem po włączeniu czajnika (ale działo się tak bez obciążania).
    Zgłosiłem to do BOK i dostałem takie pismo j.w.
    Teraz zastanawiam się co mam zrobić.
    Tv nie oglądam, komputery laptop coś mocniejszego to w kuchni płyta indukcyjna gorenje. Oświetlenie Led prawie w całym domu ale ogólnie świecą się max 4 żarówki (kupowałem u lokalnego elektryka wszystkie firmy http://www.led-pol.com/ i kilka philipsa ) Pompa głębinowa, filtry do wody, lodówka, piec co-gaz

Dzięki

0
  • Pomocny post
    #5 02 Sty 2018 22:24
    CYRUS2
    Poziom 34  

kisiel78 napisał:
    Wróciłem do polski i zamieszkałem w nowym domu.
    Można przypuszczać, że kolega tego domu nie budował.
    Może jest tam zamontowane coś,o czym kolega nie wie - ukryte.
    Stwierdzili duże obciążenia pojemnościowe - i to na 3 fazach !
    Musi być konkretna przyczyna.
    Może to ten oszczędzacz energii elektrycznej.
    Ostano reklamują w Gazecie Wyborczej Michnika następną wersję.

0
  • #6 03 Sty 2018 00:19
    WojcikW
    Poziom 38  

Prawdopodobnie przyczyną przekroczenia tgφ jest oświetlenie LED. Ja miałem kiedyś takie LED z PF=0,4, obciążenie pojemnościowe. Teraz to nawet producenci nie piszą tego parametru na swoich produktach. Tgφ nikt się nie przejmuje, ani producenci, ani odbiorcy - gospodarstwa domowe bo za to się nie płaci. No ale w umowach jest takie ograniczenie. Jedynie można się nie zgodzić, że przekroczenie parametru Pit (migotanie) nie wpływa na prawidłową pracę odbiorników energii elektrycznej. Co można doradzić? Wymianę oświetlenia na LEDy z PF≈1. Ale wcześniej należy sprawdzić co jest przyczyną poboru mocy biernej pojemnościowej.

0
  • #7 03 Sty 2018 01:16
    CYRUS2
    Poziom 34  

WojcikW napisał:
    Ale wcześniej należy sprawdzić co jest przyczyną poboru mocy biernej pojemnościowej.

0
  • #8 13 Sty 2018 09:12
    kpp_jacek
    Poziom 24  

Witam!
    W swoim domu używam żarówek LED ze średniej półki cenowej, żarówek energooszczędnych PHILIPS, kilka opraw świetlówkowych 2x36W (czyli 95% oświetlenia powinno wg. Taurona powodować "rozjeżdżanie się prądu i napięcia" . Halogenów i zwykłych żarówek nie wliczam bo te raczej nie wnoszą zakłóceń, AGD jak w każdym polski domu. Jedyne migotanie jakie spotykam u siebie to migotanie spowodowane pracą spawarki u jednego z dwóch sąsiadów którzy mają zacięcie "warsztatowe" a stan spawarki nie dorównuje ambicjom i umiejętnościom spawacza. Zastanawiam się jak duża musi być moc oświetlenia LED aby doprowadzić do wahań napięcia. Czy mógłby Kolega opisać czy to migotanie występuje cały czas czy tylko w momencie gdy któreś z urządzeń w domu funkcjonuje. Doradzałbym wpięcie do gniazdka lampy ze zwykłą żarówką i powyłączanie innych urządzeń. Włączanie po kolei odbiorników może ujawni "sprawcę". Jak dla mnie ta odpowiedź TAURONA "pachnie spychologią".

WojcikW napisał:
    Ale wcześniej należy sprawdzić co jest przyczyną poboru mocy biernej pojemnościowej.

A może elektryk wykonujący zasilanie, w ramach promocji, podciągnął zasilanie z instalacji domowej do pobliskiego warsztatu usługowo-produkcyjnego. ;-)

"Żarówki LED" nie istnieją. [retrofood]

0
  • #9 13 Sty 2018 11:58
    WojcikW
    Poziom 38  

kpp_jacek napisał:
    ...Jak dla mnie ta odpowiedź TAURONA "pachnie spychologią"...
    Przecież to jest oczywiste. ZE napisał wyraźnie: najpierw pobieraj energię elektryczną zgodnie z umową (ustawą), później reklamuj nieprawidłowości po stronie ZE.

0
  • #10 13 Sty 2018 14:45
    kpp_jacek
    Poziom 24  

W budynku w którym pracuję użytkowanych jest około 150 komputerów wszelakiej maści, że o drukarkach i innych urządzeniach biurowych nie wspomnę. W każdym pokoju zapalane są lampy świetlówkowe (99% to klasyczny zapłon z dławikami i starterami). Nigdy nie widziałem jakiegokolwiek migotania aczkolwiek :-). Nie wiem czy można to uzasadniać rozjeżdżaniem się prądu i napięcia w sieci, ale w jednym z pomieszczeń, gdzie światło dzienne praktycznie nie dociera i jest zainstalowana kamera monitoringu, przy przyspieszonym podglądzie x6, x8 widać falowanie natężenia światła o okresie około 3s czyli przy prędkości x1 powinno to dać około 18- 24 s . Kiedy w tym pomieszczeniu przebywam jest to niezauważalne i świetlówki świecą jak wszędzie. Nie są to duże zmiany ale wyraźnie widać że rytmicznie się zmienia. Co prawda przyszło mi na myśl, ze może być to związane z różnicą częstotliwości pracy kamery i częstotliwości sieci i ulegają one w jakiś sposób zdudnieniu.

P.S. W moim poprzednim poście wkradła się nieścisłość dotycząca użycia określenia "żarówka LED". Oczywiście literalnie rzecz ujmując w tym źródle światła nie ma żarzącego się elementu i stąd też to określenie nie do końca oddaje charakter źródła światła. Tym nie mniej kiedy zapytamy najpopularniejszego wujka na świecie o sformułowanie "żarówka LED" - okazuje się, że to określenie zakorzeniło się w naszej mowie potocznej i w życiu codziennym na tyle mocno, że wyniki wyszukiwania odnoszą nas do zarówno marketów jak i wyspecjalizowanych firm handlowych i usługowych w branży elektrycznej. Niech za dowód posłuży "cytat" ze strony znanego i cenionego producenta. ;-)
    Parametry jakości energii elektrycznej.

0
  • #11 13 Sty 2018 16:56
    WojcikW
    Poziom 38  

Kpp_jacek, nie szukaj dziury w całym. Gdyby powodem migotania było oświetlenie LED to u mnie w domu i tysiącach innych by migotało.

0
  • #12 13 Sty 2018 17:11
    kpp_jacek
    Poziom 24  

WojcikW napisał:
    Kpp_jacek, nie szukaj dziury w całym. Gdyby powodem migotania było oświetlenie LED to u mnie w domu i tysiącach innych by migotało.

Ależ jak najbardziej podzielam zdanie Kolegi i na poparcie tego opisałem sytuację w budynku w którym pracuję. Niestety decydenci w TAURONIE za dużo ludzi chcą mieć w BOK-ach a za mało "na froncie". Nie będę już wspominał o wielomiesięcznym "przeciąganiu" realizacji terminów które TAURON sam sobie narzuca w TWP. WIEJE ZGROZĄ :shocked!:

Myślę, ze tą odpowiedź z TAURONA można by zmieścić w jednym zdaniu - "Panie my Panu dobrze dostarczmy prąd, Pan tylko nie umiesz go od nas odbierać i dlatego nie musimy go Panu dobrze dostarczać".

0
  • #13 13 Sty 2018 19:08
    WojcikW
    Poziom 38  

Bo jest tak, że podpisując umowę z ZE godzimy się na warunki tam zawarte, które i tak wynikają z decyzji prezesa URE i nie są wymysłem samego ZE.
    http://www.ure.gov.pl/download.php?s=3&id=278
    Przeciętny odbiorca ee, a nawet przeciętny elektryk nie dysponuje odpowiednim sprzętem by sprawdzić odbiorniki pod względem poboru mocy biernej. Kupując lampy LED można posiłkować się współczynnikiem mocy PF. Są wytyczne UE by na lampie lub opakowaniu PF było podane, niestety w praktyce nawet niby renomowane firmy tego parametru nie podają. Ostatnio kupiłem LED firmy Osram i podają moc 7W, nie podają ani współczynnika mocy PF ani poboru prądu.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo