Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasada działania drivera led mocy na tranzystorze

gamzaj11 30 Dec 2017 09:48 1422 14
 • #1
  gamzaj11
  Level 4  
  Witam wszystkich. Od jakiegoś czasu nurtuje mnie pewna rzecz. Otóż obejrzałem ten oto film https://www.youtube.com/watch?v=73KIi9C63hc na którym to "Elektroprzewodnik " pokazuje i tłumaczy zasadę działania tego źródła prądowego. Wszystko wydaje się łatwe, ale jak nadal nie potrafię zrozumieć w jaki sposób jest tak duży zakres napięcia. Dlaczego dioda nie ulega zniszczeniu?I co dzieje się z tym napięciem które wynosi nawet 12v przy napięciu diody około 3,6v? Proszę o wytłumaczenie na chłopski rozum...
 • #2
  Macosmail
  Level 34  
  Napięcie dzieli się odpowiednio miedzy tranzystor, a LED. Tak, jak przy połączeniu rezystora z LED z tą różnicą, że tutaj rolę rezystora przejmuje element aktywny, który zmienia dynamicznie swoją "rezystancję". W zależności od napięcia wejściowego czy zmian napięcia LED (np. większa ilość szeregowych LED czy wpływ temperatury). Zasada działania jest bardzo prosta. Jest to klasyczny stabilizator napięcia w układzie pracy wspólnego kolektora ze stałą rezystancją między E, a masą. Jak wiadomo wzmocnienie napięciowe takiego układu jest zawsze trochę mniejsze od 1. Napięcie na rezystancji w E jest stałe więc prąd E też jest stały. A prąd E ≈ C czyli prąd LED. Podsumowując. Patrząc od strony E jest to stabilizator napięcia, a od strony C stabilizator prądu.
 • Helpful post
  #3
  Anonymous
  Level 1  
 • #5
  Anonymous
  Level 1  
 • #7
  _jta_
  Electronics specialist
  Ten film trwa prawie pół godziny - za długo, żebym miał ochotę go oglądać i zgadywać, o co ci chodzi. Podaj, o jaki układ pytasz. Nie widzę, jak na jednym tranzystorze można zrobić układ, w którym prąd LED-a byłby niezależny od napięcia - chyba, że oprócz tranzystora i oporników jest np. dioda Zenera, albo dodatkowy LED, czy dwie zwykłe diody.
 • #9
  Freddy
  Level 43  
  gamzaj11 wrote:
  Chodzi mi tylko o to w jaki sposób prąd nie jest zależny od napięcia zasilania
  No bo to jest stabilizator prądu. :)
 • #11
  Macosmail
  Level 34  
  Zasada działania drivera led mocy na tranzystorze

  Tak tranzystor jest tu w roli wtórnika (układ wspólnego kolektora). Tak jak pisałem patrząc od strony emitera jest to stabilizator napięcia (niska rezystancja wewnętrzna), a patrząc od kolektora jest to stabilizator prądu (wysoka rezystancja wewnętrzna).
 • Helpful post
  #13
  Macosmail
  Level 34  
  Prąd LED jest w przybliżeniu taki sam, jak prąd R1, a ten jest stały bo występuje na nim stałe napięcie.
 • #15
  _jta_
  Electronics specialist
  Wadą układu z jednym tranzystorem jest wpływ temperatury tranzystora i diod na prąd (bo ze wzrostem temperatury maleje napięcie przewodzenia złącza): większa temperatura tranzystora powoduje większy prąd, większa temperatura diod - mniejszy prąd. Wyższe napięcie powoduje większe nagrzanie tego tranzystora i wzrost prądu. A w układzie z dwoma tranzystorami prąd zależy tylko od temperatury dolnego tranzystora: jak jest cieplejszy, to prąd maleje.