Chodzi o stabilizator prądu na dwóch tranzystorach?
Macosmail wrote: Napięcie dzieli się odpowiednio miedzy tranzystor, a LED. Tak, jak przy połączeniu rezystora z LED z tą różnicą, że tutaj rolę rezystora przejmuje element aktywny, który zmienia dynamicznie swoją "rezystancję". W zależności od napięcia wejściowego czy zmian napięcia LED (np. większa ilość szeregowych LED czy wpływ temperatury). Zasada działania jest bardzo prosta. Jest to klasyczny stabilizator napięcia w układzie pracy wspólnego kolektora ze stałą rezystancją między E, a masą. Jak wiadomo wzmocnienie napięciowe takiego układu jest zawsze trochę mniejsze od 1. Napięcie na rezystancji w E jest stałe więc prąd E też jest stały. A prąd E ≈ C czyli prąd LED. Podsumowując. Patrząc od strony E jest to stabilizator napięcia, a od strony C stabilizator prądu.
W zasadzie tylko pierwsze zdanie jest prawdziwe.
Gdy prąd LED-a Iled=Ic≈Ie górnego tranzystora wzrasta to spadek na oporniku emiterowym R również rośnie Ur=IR, a że ten spadek Ur=IR= Ube dolnego tranzystora, to dolny tranzystor otwiera się, i zmniejsza on Ube górnego tranzystora ("ściąga" bazę w stronę masy) zmniejszając Ic=Iled. Gdyby Ic=Iled zmalał - zjawiska odwrotne.
To jest stan t.zw. równowagi dynamicznej, w której czynniki wytrącające układ z równowagi (Ur=Ube dolnego=0,7V) - np. zmiana temp->zmiana Uled nie zmieniają stanu równowagi, gdyż działa automatyczna korekta: zmiana Ur->zmiana Ubedolnego-> zmiana Ube górnego-> korekta Ic=Iled tak aby Ur=0,7V.
Absolutnie nie wolno twierdzić, że
Macosmail wrote: element aktywny, który zmienia dynamicznie swoją "rezystancję"
Tranzystor reguluje Uc, tak aby Uzas-Uc (czyli napięcie na LED) było odpowiednie dla LED - tak aby Iled osiągał wartość dla której Ur= ok.0,7V-> tranzystor dolny był lekko otwarty i ustalał odpowiednie Ube górnego tranzystora->co daje odpowiednie Ic=Iled.