Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przeciążone obwody elektryczne?

Fryburg 30 Gru 2017 11:51 876 11
  • #1 30 Gru 2017 11:51
    Fryburg
    Poziom 3  

Witam Forum,

W sporym domu jednorodzinnym elektryk podszedł, moim zdaniem, do instalacji dość niefrasobliwie i - nie licząc kuchenki indukcyjnej 7,5 kW - wszystkie obwody gniazd wykonał z przewodów o przekroju 2,5 mm^2, które zabezpieczył wyłącznikami B16.

Niepokoją mnie 3 obwody:

1) Kotłownia 1: przy mrozie poniżej -10 C na tym obwodzie mogę mieć nawet 8 kW mocy ciągłej (rekuperator z 2 nagrzewnicami 6,1 kW, odkurzacz centralny 1,6 kW, kocioł z pompami 0,3 kW).

Jest to oczywiście sytuacja skrajna, kiedy rekuperator pracuje na 100% (np. przy wietrzeniu, co daje 775 W), działa nagrzewnica wstępna (2,3 kW), wtórna kanałowa (3 kW), pracuje kocioł z wszystkimi pompami obiegowymi i uruchamiany jest odkurzacz. Według instalatora wentylacji obie nagrzewnice działają impulsowo, powodując zresztą migotanie żarówek halogenowych, ale to sprawa na osobny temat.

Jednak już przy temperaturze zewnętrznej poniżej +1 C urządzenia na tym obwodzie z łatwością mogą pobierać 5 kW (reku na 100% z 1 nagrzewnicą 3,075 kW, kocioł z pompami 0,3 kW i odkurzacz 1,6 kW)

2) Kotłownia 2: na drugim obwodzie mam zestaw hydroforowy, który - zdaniem dystrybutora pompy wodnej - przy uruchomieniu pobiera moc chwilową 4 kVA. Na tym obwodzie jest też lodówka 0,12 kW i pompa podnosząca WC 0,6 kW

3) Obwód elektryczny Jacuzzi: dane techniczne urządzenia podają moc znamionową 5,6 kW i pobór prądu 22,5 A. Zalecają podłączenie wanny przewodem 3x4 mm^2 i zabezpieczenie wyłącznikiem nadmiarowo-prądowym C25. Obwód ten elektryk zabezpieczył wyłącznikiem B16. Zarzeka się, że dał "grubszy kabel", ale jak zajrzałem do tablicy to widać brązowy przewód, który wygląda jak pozostałe.

Pomimo tego, przez niecałe 2 lata użytkowania nie zadziałał żaden z wyłączników B16 na tych obwodach. Oglądałem tabelki dotyczące charakterystyk bezpieczników i mam jakieś pojęcie o krotnościach. Być może żaden z obwodów nie osiągnął takiego natężenia, żeby wyrzucić bezpiecznik.

Pytanie mam następujące - pruć instalację i prowadzić grubsze kable do tych obwodów, czy z uwagi na bezawaryjną dotychczas pracę dać sobie spokój?

0 11
  • Sklep HeluKabel
  • #2 30 Gru 2017 12:28
    retrofood
    Moderator

Fryburg napisał:

W sporym domu jednorodzinnym elektryk podszedł, moim zdaniem, do instalacji dość niefrasobliwie i - nie licząc kuchenki indukcyjnej 7,5 kW - wszystkie obwody gniazd wykonał z przewodów o przekroju 2,5 mm^2, które zabezpieczył wyłącznikami B16.

Obwody gniazd wykonuje się z zasady przewodami o przekroju 2,5 mm² i zabezpiecza nadmiarowymi B16, więc nie widzę tu niefrasobliwości.

Fryburg napisał:
    Niepokoją mnie 3 obwody:

1) Kotłownia 1: przy mrozie poniżej -10 C na tym obwodzie mogę mieć nawet 8 kW mocy ciągłej (rekuperator z 2 nagrzewnicami 6,1 kW, odkurzacz centralny 1,6 kW, kocioł z pompami 0,3 kW).

Czy jest to obwód gniazdka ogólnego przeznaczenia? Jeśli to są urządzenia podłączone na stale, to odpowiedź znajdziesz w instrukcji obsługi i eksploatacji. Tam winno być wszystko również na temat zasilania i zabezpieczania.

To samo odnosi się do kotłowni 2.

Fryburg napisał:
    3) Obwód elektryczny Jacuzzi: dane techniczne urządzenia podają moc znamionową 5,6 kW i pobór prądu 22,5 A. Zalecają podłączenie wanny przewodem 3x4 mm^2 i zabezpieczenie wyłącznikiem nadmiarowo-prądowym C25. Obwód ten elektryk zabezpieczył wyłącznikiem B16. Zarzeka się, że dał "grubszy kabel", ale jak zajrzałem do tablicy to widać brązowy przewód, który wygląda jak pozostałe.

Należy bezwzględnie dostosować się do wymagań producenta, przy czym stosując zabezpieczenie C 25A koniecznie należy sprawdzać IPZ, ja bym to robił nawet co roku. I to bez względu na dokładne kontrolowanie RCD.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 30 Gru 2017 12:32
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Wskazane również, przy normalnej eksploatacji wziąć w łapki amperomierz cęgowy i posprawdzać obciążenia na obwodach. To wiele wyjaśni, mimo tego, że wyłączniki nie wyzwalają.

0
  • #5 30 Gru 2017 12:41
    Fryburg
    Poziom 3  

retrofood napisał:
    Czy jest to obwód gniazdka ogólnego przeznaczenia? Jeśli to są urządzenia podłączone na stale, to odpowiedź znajdziesz w instrukcji obsługi i eksploatacji. Tam winno być wszystko również na temat zasilania i zabezpieczania.

Tak, jest to obwód gniazdka ogólnego przeznaczenia. Osobno każde z urządzeń nie przekracza 3,1 kW. Nie licząc hydroforu urządzenia mają wtyczkę Schuko w standardzie.

retrofood napisał:
    Należy bezwzględnie dostosować się do wymagań producenta, przy czym stosując zabezpieczenie C 25A koniecznie należy sprawdzać IPZ, ja bym to robił nawet co roku. I to bez względu na dokładne kontrolowanie RCD.

Tak myślałem. Zatem pozostaje mi poprosić Forum o polecenie elektryka do wykonania odpowiednich pomiarów. Jestem w Warszawie, okolice Falenicy.

0
  • #6 30 Gru 2017 12:54
    Fryburg
    Poziom 3  

GBW napisał:
    Instalacja do poprawy .Pytanie czy instalator znał ilość i moce urządzeń cz to wyszło przy ich montowaniu?

Dane Jacuzzi znał.

Co do kotłowni powiedzmy, że nie specjalnie się interesował mocami. Jednak według projektu budynku kotłownia powinna mieć przyłącze siłowe.

0
  • #7 31 Gru 2017 02:58
    pawel1148
    Poziom 20  

Obwód gniazdkowy jest właściwie zamontowany, prawdopodobnie zgodnie z projektem. Natomiast takiego montażu grzałek do wentylacji jeszcze nie widziałem (pracuję przy tego typu konstrukcjach). W 99% przypadków przy tej mocy, a nawet mniejszych mocach Rekuperacja zasilana jest z osobnego obwodu, z osobnego bezpiecznika i w dodatku rozdzielona równomiernie na fazy(tutaj grzałki na 2, reszta na 3cią). Gdzieniegdzie jest zasilana z jakiejś puszki będącej częścią innego obwodu, ale to tylko w przypadku, gdy nie ma mocy większej niż 1KW. Takie rozwiązania z wtyczką to widziałem w chińskich klimatyzatorach. Często się je stosuje, ale nie stosuje się gdy klimatyzator ma ponad 2KW mocy elektrycznej (6KW chłodniczej), bo tam już nawet chińczyk nie dorzuca wtyczki tylko zasilanie jest z jedn. zewn.
    Co można zarzucić wykonawcy instalacji to brak tego gniazda 3 fazowego, ale tak czy inaczej tej mocy urządzenie zamontowane na stałe nie powinno być podłączane do gniazdek.
    To Jacuzzi też powinno być podpięte kablem o podanym w katalogu przekroju. Ale to już na osobnym obwodzie czy też przez gniazdko ?? Bo jeśli przez gniazdko, to B16 jest głównie z powodu prądu znamionowego gniazdka i przewodu. Skoro nie wyrzuca tego zabezpieczenia, to nie jest złe, co najwyżej kabel zbyt cienki.

0
  • #8 31 Gru 2017 15:34
    Fryburg
    Poziom 3  

pawel1148 napisał:
    Natomiast takiego montażu grzałek do wentylacji jeszcze nie widziałem

Rekuperator Thesslagreen 800V ma wbudowaną nagrzewnicę systemu przeciwzamrożeniowego 0-2300 W z płynną regulacją, która się uruchamia automatycznie gdy temperatura na zewnątrz wynosi < 1C

Instalator dołożył nagrzewnicę kanałową wtórną Termex o mocy 3 kW do podgrzewania powietrza nawiewanego. Może być uruchamiana automatycznie lub ręcznie.

Reku i nagrzewnicę wtórną zastałem wpięte w zwykłe gniazda na jednym obwodzie, na których jest także kocioł gazowy i odkurzacz.

pawel1148 napisał:
    To Jacuzzi też powinno być podpięte kablem o podanym w katalogu przekroju. Ale to już na osobnym obwodzie czy też przez gniazdko ??

Jacuzzi jest wpięte przez gniazdko, kabel za gniazdkiem ma 2,5 mm2 (sprawdziłem). Gniazdko jest na osobnym obwodzie. Jacuzzi może chodzić na pełnej mocy przez kilkadziesiąt minut i nic nie wyrzuca.

Jacuzzi składa się z podgrzewacza elektrycznego 3 kW, pompy do hydromasażu 1,5 kW i pompy masażu powietrznego z podgrzewaczem powietrza 1,1 kW.

Zastanawiam się, jakim cudem nic dotąd nie wyrzuciło...

0
  • #9 31 Gru 2017 16:16
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Cytat:
    Zastanawiam się, jakim cudem nic dotąd nie wyrzuciło...

Ten cud to charakterystyka czasowo-prądowa wyłączników samoczynnych.

0
  • #10 01 Sty 2018 15:49
    Fryburg
    Poziom 3  

elpapiotr napisał:
    Ten cud to charakterystyka czasowo-prądowa wyłączników samoczynnych.

Oglądałem tabelki i w teorii B16 powinien zadziałać od 50 do 500 sekund w przypadku 1,5 krotnego przekroczenia prądu znamionowego (Jacuzzi 5,6 kW to ok. 24A).

Dlatego zastanawia mnie, dlaczego nigdy nie zadziałał, nawet jak przez 40 minut chodzą obie pompy i grzałka, która musi stale utrzymać temperaturę wody na poziomie 36-37 C.

Na ile założenia teoretyczne odbiegają od praktyki?

1
  • #12 01 Sty 2018 16:22
    CYRUS2
    Poziom 36  

Fryburg napisał:
    Oglądałem tabelki i w teorii B16 powinien zadziałać od 50 do 500 sekund w przypadku 1,5 krotnego przekroczenia prądu znamionowego (Jacuzzi 5,6 kW to ok. 24A).
    Proste - tyle nie pobiera.
    Bezpiecznik i przewody kolego to nie jest "apteka" - trochę przekroczysz i "akcja".
    Jak podejrzewasz, że bezpiecznik jest wadliwy to wymień na nowy.

0
  Szukaj w 5mln produktów